Şimdi Ara

Apotemi Ayt Fen Denemesinden Manyetizma Sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
4
Favori
1.686
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu soruyu çözdüm ama mıknatıs, borunun içine girdikten sonra borudan niye akım geçmeye devam ediyor tam anlayamadım. Mıknatısın manyetik alan çizgilerinin hepsi zaten borunun içinden geçmiyor mu, akı değişimi nasıl oluyor?

Apotemi Ayt Fen Denemesinden Manyetizma Sorusu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• L yi bıraktın. Sorunumuz çıkma sırasında. Çıkarken mıknatısın S kutbu üst taraftadır. Halkanın manyetik alanı OK yönünde olur. Ve halkanın alt kısmı N kutbu olur. Demek ki mıknatıs halkayı terk ederken N ve S birbirine bakacak yani . N S i ÇEKECEKTİR.
  • Buna benim de kafam takıldı mıknatıs borunun içine tamamen girdikten sonra Akı değişimi olmaması lazım gibime geliyor yani bir kuvvet olmaması lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1. Öncül nasıl oluyor

• çünkü ters tepki vericek sistem gelmesini istemiyor.
  • Bu denemeyi bugün bende çözdüm ve yanlış yaptım. İçerisinde iken manyetik akıda değişim yok nasıl oluyorda ind. akımı oluşuyor? Fizikçiler yorumlarsa güzel olur.
  • Birinci öncül neden yanlış ? Doğru olması gerekiyor bence.

• Birinci öncülü anlatabilecek var mı

• quote:

Orijinalden alıntı: çömnb803

1. Öncül nasıl oluyor
    Hocam OL arasında hızı sabit diyor yani Fmanyetik=mg Fakat 1. öncülde mesafe daha fazla yani manyetik kuvvetin etkisi daha az. Yani mg oradaki fmanyetikten daha güçlü
  • Ben birinci öncülü şu şekilde düşündüm. Mıknatısın bağlı olduğu ipi kesmeden önce mıknatısın bir hızı yoktu. Kestiğimiz anda ağırlığından dolayı hızlanmaya başlayacak, ama aynı zamanda gitgide çerçevede akı değişiminden kaynaklı yukarıya doğru B’ oluşacak ve mıknatısı yukarıya itecek. Ama net kuvvet halen aşağıya doğru olacak bu yüzden mıknatıs hızlanacak. Üçüncü öncülde silindirden niye akım geçtiği, niye bir kuvvet oluştuğu hakkında bir fikrim yok.

Ertan Hocam siz de bakabilirseniz çok iyi olur. Soru çoğu kişinin kafasını karıştırmış gibi gözüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vitriyol -- 20 Mayıs 2020; 20:42:45 >
  • Ama yalnız 2 diyor cevap

• Şu şekil ifade edeyim gelmesini istemiyor dedik dimi? Başta ağırlı var mg daha sonra buna manyetik kuvvet etki edicek Fnet= mg-fman. olucak hızlanması gerekiyor. Eğer öncülde azalan ivmeyle deseydi doğru olucaktı 1. madde.
  • Teşekkürler, Anladım ivmesi azalıyor ama hızlanmaya devam ediyor sonuçta

• Aynen öyle rica ederim. Bende iç kısımda geçerken kısmı anlamadım bence bir akı değişimi olmaz ama bakalım ne diyecekler.
  • Vitriyol V kullanıcısına yanıt
    3. öncülde elinde tek sarımlı bobin var gibi düşünebilirsin. Bu durumda, üstten bakılırsa saat yönünün tersinde akım oluşacak. Bu arada soruda nereden bakıldığı belirtilmemiş. Saat yönü/tersi demek için bakılan yönün belirtilmesi gerekiyor.
  • ertansinansahin kullanıcısına yanıt
    Hocam peki akı değişimi tam olarak nasıl gerçekleşiyor? Mıknatıs zaten silindirin içinde olduğu için ürettiği manyetik alan çizgileri zaten silindirin içinden geçmiyor mu hep o aralıkta?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ec jok

Buna benim de kafam takıldı mıknatıs borunun içine tamamen girdikten sonra Akı değişimi olmaması lazım gibime geliyor yani bir kuvvet olmaması lazım
    Bunu eba deney var hocam geçen sene çıkan soruyla alakalı silgi ve mıknatıslı olan.Oradan izlersen aklında soru işareti kalayacaktır.
  • Hocam apotemi fen deneme nasıl? Özgün sorular var mı biyo ve fizikte?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vitriyol V kullanıcısına yanıt
    Güzel soru, bekliyordum bunu :) demir silindiri yan yana eklenmiş yüzüklerden oluşuyor gibi düşünmeye çalış. Mıknatıs her bir yüzüğe yaklaşıyor, içinden geçiyor ve uzaklaşıyor. Bu durumda o yüzük içinde akı değişimi oluyor. Akı değişimi de indüksiyon emk'si oluşturuyor o yüzükte. Yani aslında mıknatıs geçerken akım silindirin yüzeyinde her yerde aynı bile değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ertansinansahin -- 21 Mayıs 2020; 13:11:58 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.