Şimdi Ara

Aorus master rtx 3080 ti bakım (termal macun+pad)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Severek kulandığım ve performansından çok memnun olduğum ancak garantisi olmayan, geçmişini de tam bilmediğim aorus rtx 3080 ti ekran kartımın termal bakımını yapmak istiyorum. Kartım boşta 30 derecelerde iken default ayarlarda yük altında 76 derece gpu, 80 derece ram ve 85 derece civarı hot spot değerlerim var. Kasa içi sirkülasyonum oldukça iyi ama yan camı alınca değerler 2-3 derece düşmekte. Gel gelelim ben kartı denemek için power targeti 113 e alıp gpu ya+100 ve belleklere de +3000 mhz verip gpu voltajı da açınca kart oyunlarda 80 derece gpu, 83 derece ram ve 90 derece hot spot görmekte. Bu değerler sınır değil biliyorum ve kartı zaten default kullanıyorum ama yine de soğutma performansını daha iyi hale getirmek istiyorum. Ayrıca hız aşırtılmış değerlerde kart 3090 ti performansını rahatlıkla yakalayıp geçiyor. 460 watt civarı tdp değerine ulaşıyor.

Bu kadar laf kalabalığını yaptığım için kusura bakmayın vaktinizi aldım ama meramımı size anlatmam gerekiyor diye düşündüm. Şimdi ben bu karta termal bakım yapmak için Thermal Grizzly Kryonaut Extreme 14.2mk/w termal macununu aldım. Termal ped konusunda ise sıkıntım var hem kaç mm onu bilmiyorum (1 mm olduğunu söylemişti bir arkadaş ama bilenlere danışmak istedim), hem de hangi marka-model termal pad alacağımı bilmiyorum. Ya da termal pad değişimine gerek var mı? Bu sorularımı cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. İyi forumlar...

• Elleme derim, değerlerin çok iyi durumda çünkü.

Edit;
    Emsal olması adına, bendeki Zotac RTX 3090 Trinity O\C kartımın olduğu kasamı balkona koydum bu sayede odayı ısıtması ile çıkardığı fan sesinden kurtuldum.

Mutlu mesut oyunlarımı sessiz ve serin oynuyorum ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocKing -- 20 Nisan 2023; 7:46:32 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Bu konuyu mining konusunda sorarsan emin ol daha kesin ve hızlı cevap alırsın :) Madenci arkadaşlardan değişiklik yapan illa ki vardır.

• gOkO kullanıcısına yanıt
    2 tane Aorus 3090, 1 tane Vision 3090’nın termal pedini değiştirmiş biri olarak kesinlikle kartı açmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değil.

Ki muhtemelen aldığınız kart daha önce açılmıştır. Çünkü Gigabyte Aorus serisinin belleklerinde çok kötü bir ped kullanmış. Bendekiler belleklere 2500 MHz overclock yapıldığında 104 dereceyi görüyordu. Ped değişimi sonrasında bellekler sizde olduğu gibi 90 derecelere düştü.

Sadece Aorus’ta ped değişimi sonrası Gpu sıcaklığı 3-5 derece daha yüksek kaldı. Orijinal hali 70 derece iken, şu an 76-77 derece gibi oluyor.
    Muhtemelen tam ince ayarı yapamadım ya da belleklerden soğutucu bloğa daha fazla sıcaklık aktarıldığı için soğutucu Gpu’yu ilk hali kadar iyi soğutamıyor.

Ez cümle kesinlikle kartınızı açmanızı gerektirecek bir durum yok. Ve de ped değişimi sonrası sıcaklıkların daha iyi olacağının garantisi yok. Baya meşakkatli bir iş çünkü.

Ayrıca bendeki Aorus 3090’da 1, 1,5, 2, 2,5 ve 3mm halinde bir sürü farklı kalınlıkta ped kullanılmıştı. Tüm bu kalınlıklarda macun almanız da aşağı yukarı 2 bin TL civarı masraf demek.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

https://thermalpad.eu/thermal-pad-sizes/gigabyte-aorus-geforce-rtx-3080-xtreme-10g/

Bu sitede Kullanıcı geri dönüşlerine göre ped kalınlıklarının toplandığı bir veri tabanı var.

Tabii Google’da Aorus Extreme 3080 thermal pad replacement diye aratmayı unutmayın. Bilhassa Reddit de baya kaynak çıkıyor.

• Hepinize çok teşekkür ediyorum. Şimdilik kartı açmama kararı aldım. Zaten açması da zor bir kart. Sağolun...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Doğru karar, açıp geri toplamanız 3 saat civarı sürer. Açılması kolay bir kart değil. Ped kalınlıkları farklı tutturmak için baya uğraşmanız gerekecek.

Her kalınlıktan değer mevcut çünkü içerisinde.

Default kullanmak yerine güzel bir undervolt yaparsanız rahatlıkla bi 5 6 derece kadar daha aşağı çekersiniz kartınızı.

• quote:

Orijinalden alıntı: gOkO

Hepinize çok teşekkür ediyorum. Şimdilik kartı açmama kararı aldım. Zaten açması da zor bir kart. Sağolun...
    En mantıklı karar ;)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Değerler gayet normal. kartı acmayınız bılgınız tecrubenız yok ise.

u.v yapınız.

benım gıbı.

3 cü olanı uygulayınız. 3.38 dakika sn yede başlayanı.

0,900 mv

+120

+180

1717 mhz

1365-1482 mhz

1797-1680 mhz boost

satıştakı olan kartımın sılent bıosunda ıken u.v yaptıgım değerler. Elden ring oyunu sonrası.

Aorus master rtx 3080 ti bakım (termal macun+pad)Fayzyoutube
    Sorry for microphone volume :( this is a quick video where I go over 3 methods to undervolt my 3080ti, please post in the comments with any feedback.
    https://www.youtube.com/watch?v=RcFziBYdPCQ

bu gecede. o.c biosunda iken aynı veriler ıle oyun ve sentetık benchler yapıcam.

yani şu değerlerde haber ederim.

yada standart olanıda uygulayabilirsiniz.

(409) GPU Undervolting Guide | Nvidia RTX 3080 Ti | Step by Step How To Guide - YouTube

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaLVaToRe_V -- 21 Nisan 2023; 6:47:5 >

• malesef performance swicini seçince; ekran kartını o degerlerde bfv de cakıldı. Yenı ayarlar tutturmaya calısacam onumuzdekı gunlerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaLVaToRe_V -- 19 Nisan 2023; 4:4:11 >
  • @Agababangida @sasuta @turuncu55 @StamP0fRadiation @salvatore_volkan

Dayanamayıp termal bakım yaptım. Padlere ellemedim. Durumları fena değildi ama macun kurumuştu. Kartı açmak zahmetli değil ama dikkat etmek gerekiyor. Mx6 ile macunu yeniledim, fan ve genel temizliğini yapıp kartı topladım. Default ayarlarda 64 dereceyi geçmiyor kart. Power target 112 yapıp gpu ya +60, belleklere +2000 mhz ile orta şeker hız aşırtmada değerler aşağıda. Kısacası 8-9 derece düşüş oldu gpu sıcaklığında. Bellek sıcaklığı ise 2-3 derece arttı ama o da normal padleri yenilemediğim için. Hepinize teşekkür ederim...

Elinize sağlık, gayet güzel sonuçlar almışsınız.

Bu arada o kart daha önce açılmış diye düşünüyorum. Nette gördüğüm tüm fotolarda ve bendeki kartlarda original bellek pedleri beyaz renkliydi.

Şu anki gri renkli pedler benim ve bir çok miningcinin kullandığı AliExpress’teki 12 wmk’lık gri pedlere benziyor.

Bu arada mx6’nın kıvamı nasıl?
    Ben ped değişimi yaptığımda ilk etapta mx4 kullanmıştım ve cıvık kıvamlı olduğu için Gpu sıcaklığı açısından iyi sonuç alamadım.

Daha sonra halzniye diye ucuz ama termal iletkenliği iyi olan kıvamlı bir macun kullandım. Onda gayet iyi sonuçlar aldım. Ama şu an kullandığım Aorus 3090’da istediğim Gpu sıcaklığını elde edemedim. Tam yükte 77 derecelerde oluyor.

• Hocam kartı aldığım arkadaş açılmadı demişti. Macunun kıvamı yoğun ama ben parmağımla yedirerek sürdüm. Önceden mx4 kullanıyordum ondan biraz daha kıvamlı. Önceki uygulamada çarpı şeklinde uygulamıştım işlemciye şimdi yaydım bir güzel. İşlemcide de 10 derece civarı düşüş oldu.

@turuncu55

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gOkO -- 20 Nisan 2023; 3:46:47 >

Kart daha önce açılıp işlem yapılmış.

Sol taraftaki ped'lere bakarsanız keserken yamuk kesmişler. Fabrika çıkışlı ürünlerde makineler ile kesildiği için neredeyse pürüzsüz ve simetrik işlem yapılıyor.

Ayrıca Turuncu hocamında dediği gibi orjinal pedlerin renk'i beyaz olması lazımdı. Sizde deniport'tan alınmış olan pad'lerde kullanılmış olabilir.

Ama gri renk'te oldukları için büyük olasılıkla aliexpressten 12w/mk olan ürün kullanılmış.

Geçmiş olsun diyorum. Güzel günlerde kullanınız.

Gayet guzel değerlere düşmüş sıcaklıklar.

bende sizin gazınıza gelıp bu sabah; ilk defa kartı actım. gpu ya macun uyguladım.Aorus master rtx 3080 ti bakım (termal macun+pad) 

• Sonuç ne oldu hocam?

Gayet guzel hersey yolunda. Aorus master rtx 3080 ti bakım (termal macun+pad) 

• Güle güle kullanın. Bazen cesaret etmek gerekiyor :) Önceden defaultta aldığım değerleri (Power target 100, 350 watt tdp), şimdi hız aşırtmalı alıyorum (Power target 113, 455 watt tdp).

Sizin adınıza sevindim. Ama ben o.c yapmıyorum uzun yıllardır ekran kartlarıma.

• Bende standart kullanıyorum. Sadece meraktan test için yaptım...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.