Şimdi Ara

AÖF Askerlik Tecil işlemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2012 yılında ön lisanstan mezun oldum ve 2012 yılında aöf işletmeye başladım

Bu sene son sınıftayım 3 dersim kaldı ve azami öğrencilik sürem yani 7.yıl bu sene sonu itibari ile doluyor. evli olduğum için askerliği ertelemek istiyorum yaşım 25

Milli savunma bakanlığının sitesinde yazan duruma göre. harç yatırmaya devam ettiğim müddetçe 29 yaşına kadar tecilin devam ettiğini anlıyorum.

Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

Teşekkürler.

http://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/ogrencilerin-askerlik-erteleme-islemleri

Yurt içi veya yurt dışında (öğrenciliklerinin tanınmasını müteakip) öğrenim görenlerin askerlikleri, elektronik ortamda bildirilmesini müteakip bir defada okulun azami öğrenim süresi kadar, bu süre sonunda mezun olamayanlar ise öğrenime devam ettikleri sürece yıllık olarak 29 yaş sonuna kadar ertelenir. Azami öğrenim sürelerinin hesaplamasında hazırlık/intibak sınıfı ile dil okulunda geçen süreler dikkate alınmaz.

• drafter D kullanıcısına yanıt
    Askerlikte yıl hesabı vardır . Mesela 1991 doğumlusunuz diyelim. 1991 + 29 = 2020 yılına kadar herhangi bir lisans veya önlisans programında kayıtlı olmak koşuluyla erteletebilirsiniz. 2012 yılında aöf işletme fakültesine kayıt olduğunuza göre 7 yıllık süre bu tarihten itibaren başlar. Yani 2019 yılına kadar harç yatırdığınız sürece sınavlara katılmasanız dahi öğrenciliğiniz devam eder. 2019 yılında herhangi bir önlisans veya lisans programına kayıt olmamanız durumunda 31 Ekim'e kadar askerlik şubesine giderek yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir. Aksi durumda bakaya durumuna düşersiniz. Tabi bu tarihlere kadar bedelli askerliğin çıkması muhtemel.

Açıköğretim Öğrenim Süresi

İktisat ve İşletme Fak. Kayıtlı öğrenciler kayıt yaptırdıkları yıldan başlayarak 7 yıl önlisans öğrencileri 4 yıl süre ile öğrencilik haklarından yararlanabilirler.

· Bu süreler içinde kaydını yeniletmediği için öğrencilik haklarından yararlanamayan öğrenciler, bu hakkı kullanmış sayılırlar.

· Bu sürelerin bitiminden sonra, kayıt yeniletenler sınavlara katılabilirler, ancak öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kendi0 -- 26 Eylül 2016; 13:53:46 >

• kendi0 K kullanıcısına yanıt
    hocam 2012 de ön lisantan mezun oldum yani 2 yıl ordan 5 yıl aöf de hakkım var diye biliyorum. seneye mi bakaya durumuna düşerim

Teşekkürler.
  • drafter D kullanıcısına yanıt
    Tecil işlemi lisans veya önlisans kaydıyla başlar ve kayıt silme / mezun olma işlemleriyle biter. Yani 2012'de aöf işletme fakültesine kayıt olduğunuza göre 7 yıllık maksimum öğrencilik hakkınız bu yılın Ekim ayında başlamıştır. Eğer kayıt dönemlerinde işlemleri tamamlarsanız 2019 Ekim'e kadar askerliğiniz otomatikman tecil olur. Önceki mesajımda yazdığım gibi 2019 yılında tekrar başka bir lisans veya önlisans programına kayıt olursanız, bunu maksimum yaş haddi olan 29'a kadar 1 sene daha uzatabilirsiniz. 2020'den sonra 35 yaşına kadar uzatabilmeniz için de muhakkak ya yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olmanız gerekmektedir.
  • Merhaba hocam.Ben çok araştırdım bu konuyu.Şu an aöf işletmeye kayıtlıyım.Ancak geçen sene bütün derslerden kaldım.Bu senede hiçbir sınava girmedim.29 a kadar her sene kalsak gene tecil olur mu ? Sadece harç parasını yatırsak.Yanıtınız için teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DiazLou -- 4 Mart 2017; 1:16:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kendi0

Tecil işlemi lisans veya önlisans kaydıyla başlar ve kayıt silme / mezun olma işlemleriyle biter. Yani 2012'de aöf işletme fakültesine kayıt olduğunuza göre 7 yıllık maksimum öğrencilik hakkınız bu yılın Ekim ayında başlamıştır. Eğer kayıt dönemlerinde işlemleri tamamlarsanız 2019 Ekim'e kadar askerliğiniz otomatikman tecil olur. Önceki mesajımda yazdığım gibi 2019 yılında tekrar başka bir lisans veya önlisans programına kayıt olursanız, bunu maksimum yaş haddi olan 29'a kadar 1 sene daha uzatabilirsiniz. 2020'den sonra 35 yaşına kadar uzatabilmeniz için de muhakkak ya yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olmanız gerekmektedir.

Hocam merhaba. Kendi durumumu araştırdım ama iyice kafam karıştı, size sormak istedim ben de.

1994 doğumluyum

2012 Haziran Lise mezunuyum,
    2012 Eylül'de örgün lisans bölümünü kazandım ve devam ettim,
    2017 Şubatındaki harcı yatırmadım.(2 defa yatırmadığımda kaydım siliniyor)

Amacım AÖF Lisans bölümü yazmak.

Tecilim 31.12.2019 şu an, Lisansa kayıtlı olduğum için.

Eğer ben bu sene eylül ayında da harcımı yatırmazsam lisans kaydım silinecek. Ama yazın AÖF'ye yerleşmeyi planlıyorum. AÖF'ye yerleşip örgün lisans kaydımın silindiğini varsayarsak, benim askerliğimi tecil ettirme/erteleme durumum nasıl gelişecek?

Vereceğiniz cevap için teşekkürler..

• Hocam özel mesaj attım durumumu.Bilgi verirsen memnun olurum.
  • Arkadaşlar merhaba aöf kamu öğrencisiyim 1 dönem parasını yatırdım 2 .dönem yatırmadım şimdi 2 . Sınıf için de kayıt yatırmazsamda askelik tecil olayı bozulur acillllll yardım lütfen.... 🙏

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.