Şimdi Ara

Ankara Üniversitesi İngilizce Tıp vs Türkçe Tıp

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
1.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hangisini tercih edeyim? Dil dışında bir farkları var mi? Hazırlık zor mu ingilizcem kötü çünkü

• Ben Ankara üni hazırlığı L1 yani en alt seviyeden başlayıp L4 e kadar tıkır tıkır rahat geçmiştim çok ta zor değil o kadar kazanmışsın geçersin hazırlığı da ondan değil bence ingilizce tıp okunur mu onu düşünmeni öneririm
  • İleriki hayatında ne yapmak istediğine bağlı. Yurt dışında doktor olmak istiyorum uluslararası çalışmalar yapmak istiyorum diyorsan İngilizce yaz, ben Türkiyede kalırım hastanede klinikte çalışırım uluslararası şeylerle işim olmaz diyorsan Türkçe yaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi riseofstar -- 27 Temmuz 2020; 23:39:54 >
  • riseofstar kullanıcısına yanıt
    yoo katılmıyorum buna:(:(

ingilizce bölüm açmadan öncede baya giden vardı ve hocaların yurtdışı bağlantıları çok güçlü

ingilizce de okusa türkçe de okusa toefl, ielts gibi sınavları vermesi gerek

zaten eğitim dili latince olunca ingilizce pek sorgulanmıyor tıpta
  • Ben Türkçe tıpında okuyorum Ankara'nın ve kesinlikle Türkçe tıp bence. Hocalar da çok açılmasını istememiş zaten İngilizce bölümünün, bazılarının İngilizcesi çok yeterli değil. İlk sene çok rahat baya rahat hatta ama sonraki senelerde bu ilk sene çok rahat olduğu için program fazlaca yoğun oluyor
  • hatta ingilizcede puanı tutmasına rağmen öğrencilerin %28lik kısmı 1000-2000bandında öürenciler

ben ingilizceyi seçtim ama okuduğum lise falan olsun ana dili ingilizceydi sadece türkçe tarih gibi dersleri türkçe gördük o yüzden ingilizceye çok vakıf olduğum için yazdım

ama tıpa tıp aynı değil

farkları var baya bir yere yazmıştım

hocam çok fazla fark var mesela türkçeler paroloji farma gibi dersleri 3. sınıfta görürken bizler mesela kardiyoloji sınavımız olsun hem anatomi fizyoloji farmasını patolojiyi birlitke görüyoruz(çoğu fakülte bunu yapmıyor ve ing ile türkçe arasında fark yok)

biz de öğrenci sunumlarını aşırı derece önem veriyor ve 2 hafta da 1 öğrenci sunumları yapıp daha 1.sınıfken topluluk önünde ingilizce sunumları ile deneyim kazanıyoruz (çoğu hekim bunu asistanlık döneminde ya da profluk döneminde yapıyorlar ve çok zorlanıyorlardı çoğ fakültede yok)

bizde 1-2-3. sınıfta araştırma ödevlerini ve poster sunumu gibi derslerimiz olurken türkçede sadece 3. sınıfta ve çoğu okulda bu gibi bir programları olmuyormuşhttps://forum.donanimhaber.com/tip-fakultesinde-okuyup-yayin-makale-arastirma-yapmak-istiyorum-diyenler-gelsin--144599329-2#144748426 türkçenin programında bu şekilde bizde öyle değil

bizde usmle plab gibi okulların sınavlarına hazırlık için birimler varken çoğu okulda bu birim yokmuş(ben 3e geçememe rağmen b2 goethe sertifikam var ve almanyanın her yerinde çalışma şansım var daha çoğu hekim buna 6. yılın sonunda karar vermeye başlıyor ve çok geç kalıyor

1-2-3 te türkçe konuşmak yasak zaten çok fazla arkadaşımız türkçe bilmiyor(ilk yılda bazı hocalar türkçe anlatmaya kalkışmış dekanlık uyarmış ve şimdi saf ingilizce eğitim görüyoruz ingilizce olarak anlatan hocalarımızın hepsi de yurtdışında deneyimi olan hocalar

4-5te de teorik eğitimler tamamen ingilizce olacakmış türkçe değil(çoğu fakülte ingilizce yerine türkçe eğitim veriyor ben de anlamıyorum niye kliniği türkçe alıp ingilizce eğitim veriyoruz diye baya şaşırıyorum)

sanırım koç medipol hariç tüm özeller kliniği türkçe görüyor sanırım ankara ing de ingilizce görecek türkçe değil *yabancı öğrenciler türkçe bilmiyor ve dekanımız kesinlikle ve kesinlikle ingilizce görecekler dedi

farkları var

• ama dezavantajı da ingilizceyi ilk defa öğrenenler baya zorlanma oluyor bir de türkçe gibi oturmuş köklü sistemi yok:(:(
  • Ankaratıplı kullanıcısına yanıt
    Doğrudur siz daha iyi bilirsiniz okuyan biri olarak ama ben de Hacettepe İngilizce Tıpta okuyan kuzenimle konuştuğumda İngilizce tıpın daha yurt dışında daha avantajlı olacağını, mesleki ingilizce daha iyi olacağı için seminlerde falan daha avantajlı olacağını söylemişti
    Tabii Hacettepenin İngilizce Tıpı oturmuş Ankara Tıpınki daha 2 yıllık
    doğrudur ama türkçeye gidip ingilizcesi harika olanlar da var ondan dedim
    zaten önünde roll play var ankara tıp o sayede şu an aldığımız eğitim çok iyi olduğunu ve baya akademik olarak geliştiğimizi söyleyebilirim
    Ben Ankara tıpın ne kadar iyi olduğunu biliyorum zaten annem de Ankara tıp mezunu hatta Ankara tıpın Hacettepe tıptan daha iyi olduğunu söyler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.