Şimdi Ara

Aniden kırmızı ışık yanması ve durmak.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
46
Cevap
1
Favori
19.734
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba bugün trafikte yaşadığım an, kafamda birkaç soru işaretine yol açtı. Biraz uzun olacak kusura bakmayın.

Ehliyetimi alalı çok fazla olmadı acemiyim denilebilir. Bu yüzden midir bilmiyorum, trafik kurallarına genellikşe uyuyorum, hata yapmamayı deniyorum.

Bugün şehir içinde 2 şeritli bir yoldan 50 km hızla, sağ şeriten ilerliyorum. Bazen otobüsler enteresan bir şekilde arkama yapışıyorlar, bende hızlı gitmiyorum fazla max 60 şehir içi zaten yol fazla müsait denilemez yaya vb. çok oluyor.

Mevzu şöyle bugün yine arkama servis yapıştı ben aldırmadım isterse sollasın ilerden sağa döneceğim için sağ şeritten ilerliyordum. Şehir içinde kırmızı yanmadan yeşil yanıp sönmediği için pat diye kırmızı yandı, bende frene basıp durdum biraz ani oldu ama arabada abs yok kızaklama da olmadı yani aman aman bi fren değildi. O sırada arkamdaki otobüste büyük ihtimal duramayacağından emniyet şeridine doğru durdu yanıma biraz stres yaptım.

Gelelim asıl soruya. Böyle durumda durmam hatamıydı? Solumda da araba vardı o kırmızıda geçti ben durdum biraz kendimi suçlu hissettim sizce doğru olanı mı yaptım? Böyle durumlarda kırmızıda geçersem ceza yer miyim yada kaza riski var mıdır sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TUG10 -- 20 Şubat 2017; 1:55:18 >

• Genelde kırmızı yandıktan bir kaç saniye sonra diğer tarafa yeşil yanıyor. Durmasanız da bir şey olmazdı aslında ama mobese falan varsa kırmızıda geçti cezası yazabilir otomatik bu sistemi tam bilmiyorum. Ben genelde duruyorum ne olur ne olmaz garanti olsun düşüncesiyle. Bir de kırmızı için yavaşlarken genelde bi gözüm dikiz aynasında oluyor çünkü bazen arabalar arkadan öyle bi geliyorki duramayacak gibi. Frene daha hafif basarak biraz daha ucu ucuna duruyorum diyebilirim. Aniden durmak arkadan çarpma gibi kazalara sebep olabilir. Trafikteki sürücüler sağolsun kırmızıda durmaya korkar olduk...
  • Eğer ışığa yakınsanız geçin. Her trafik ışığında kaldı ki radar yok. Zamanında araştırmıştım, trafik radarı kırmızı ışık yandıktan 2 sn sonra devreye giriyor.
  • Öyle durumda geçme gibi zorunluluğun yok ama geçsen iyi olur malum bizim ülkede millet kırmızı yaklaştıkça gaza basar ve geçmeye çalışır sen aniden durduğunda arkandaki frene basamayıp çarpabilir.2 zaten sende kırmızı yandığında diğer yoldaki direkt yeşil yanmıyor arada delay var ve bende öyle durumda çouğunluk geçiyorum.
  • Teşekkürler yorumlarınız için. Sarı yandı aniden frene köklemedim, dursam mı durmasam mı kararsız kaldım, durmaya karar verdim. Ehiyetimi yeni aldığım için böyle anlarda ne yapacağımı kestiremiyorum.
  • Pat diye kirmizi nasil yandi ? Genelde sarida 2-3 sn bekler yada yanip soner yesil sonra kirmizi olur.
  • Pat diye demekten kastım, sarı yanmadan önce de yeşil yanıp sönmüyor ve saniye de yoktu.
  • Hangi sehirde yasiyorsunuz ? Kirmizi pat diye yanmaz. Yeşilden sonra 3 saniye sari isik yanar ardindan kirmiziya gecer. Eger Eds var ise sari 4 saniye yanar kirmiziya gectikten 1 saniye sonra eds cekmeye baslar.
  • Pat diye yanmamasi lazim dedigim gibi. Acemi ol yada olma zaten isiklara yaklasirken hizini dusurmen lazim. Sana yesil yansa bile baskasi kirmizida gecebllir dikkatli olmaya bak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkayjan

Eğer ışığa yakınsanız geçin. Her trafik ışığında kaldı ki radar yok. Zamanında araştırmıştım, trafik radarı kırmızı ışık yandıktan 2 sn sonra devreye giriyor.

2 Sn gibi bir esneklikten emin misiniz?
  • iste bu yuzden trafik isiklarina yaklastiginda yesil bile yansa yavas bir sekilde gecmelisin.

buradan halkin parasini somurenlere sesleniyorum. tuzak radar kurarak para kazanmaya calisacaginiza her trafik isigina yesil yansa bile 50 km/s'ten fazla hizla gecene ceza kesin.
  • Sen burada yazılanlara bakıp sakın ışıklarda geçme, arkandakinin takip mesafesinden sorumlu değilsin,Yaptığın doğru bir hareket Ancak Trafik Işıklarına yaklaşırken genelde sağ tarafta "30" Hız sınırı tabelası gorursun, yeşil olsa bile yavaşlaman gerektiğini söylemem gerekiyor,
    50km/saat ise hız sınırı 30'a düş demek bu, hadi 30'a düşmesende 40'a düş arkandaki sana uymak zorunda,
    seni taciz etmelerine aldırış etme, sağa döneceksen sinyalını kesinlikle ver
    AMA

Yerler yağışlı ise arkandaki çok tecrübeli mantık eksiği insanlar arkana yapışabilir, Hızına uygun olan en sağ şeridi kullan, 30 yazar ışıklardan önce 30'a kesinlikle düş, Ani fren yaparsan aynı anlattığın gibi arkanı kollayarak fren yap, Duramayacak gibi ise ışığı biraz geçebilirsin.

DÜZELTME
    Bir de bu oldu kısmında Otobüs değil ambulansmış, yanlış bilgilendirme yapmamak adıma kendimi düzeltiyorum. Uyaran arkadaşlara teşekkür ederim.

Bir de bu oldu,

Arkamdaki Otobüs'ün duramayacağını fark ettim, yağışlı bir havada, en sağ şeritte duruyordum, kontrol ederek sol şeritteki duran aracın önüne geçtim ve EDS Flaş patlattı. Otobüs Zar Zor (Hatta ışığı biraz geçerek) durdu. 2 Hafta sonra Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubeden EDS Mektubu geldi, Ben Ceza Beklerken Teşekkür yazısıydı gelen.
    Trafik Farkındalığınız Yüksek ve Emniyetli Araç Kullandığınız İçin Teşekkür Ederiz.
    Yazan bir mektup geldi, Önce ceza diye üzülüp sonra sevindim. Ancak bu istisnai bir durum. Acemi iseniz bunu yapmayın, Trafik Rejimine uyduğunuz sürece Arkanızdaki trafiğin (özellikle kazaya sebebiyet vermedikce) seyrinden siz sorumlu değilsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 20 Şubat 2017; 12:16:18 >

• trafik ışıkları bulundukları yolun hız sınırlarına uygun olarak yeşilden sarıya sarıdan kırmızı ya dönüyor.Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi trafik kurallarına uyar ve lambaya yaklaşırken hızınızı düşürürseniz zaten rahatlıkla durursunuz. trafik lambasında duramamanın en önemli sebebi hız sınırlarına uymamaktır.
  • Valla böyle bir olayda frene basmak için tenezzül bile etmem.

Ben geçecekken geçmeye 2-3 saye kala kırmızı yanacak. Trafik lambasının hatası ise ben napıyım Valla tam gaz giderim. Karşıma araba çıkarsada vururum napıyım kasko diye bişey var
  • quote:

Orijinalden alıntı: aLLyC

Sen burada yazılanlara bakıp sakın ışıklarda geçme, arkandakinin takip mesafesinden sorumlu değilsin,Yaptığın doğru bir hareket Ancak Trafik Işıklarına yaklaşırken genelde sağ tarafta "30" Hız sınırı tabelası gorursun, yeşil olsa bile yavaşlaman gerektiğini söylemem gerekiyor,
    50km/saat ise hız sınırı 30'a düş demek bu, hadi 30'a düşmesende 40'a düş arkandaki sana uymak zorunda,
    seni taciz etmelerine aldırış etme, sağa döneceksen sinyalını kesinlikle ver
    AMA

Yerler yağışlı ise arkandaki çok tecrübeli mantık eksiği insanlar arkana yapışabilir, Hızına uygun olan en sağ şeridi kullan, 30 yazar ışıklardan önce 30'a kesinlikle düş, Ani fren yaparsan aynı anlattığın gibi arkanı kollayarak fren yap, Duramayacak gibi ise ışığı biraz geçebilirsin.

Bir de bu oldu,

Arkamdaki Otobüs'ün duramayacağını fark ettim, yağışlı bir havada, en sağ şeritte duruyordum, kontrol ederek sol şeritteki duran aracın önüne geçtim ve EDS Flaş patlattı. Otobüs Zar Zor (Hatta ışığı biraz geçerek) durdu. 2 Hafta sonra Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubeden EDS Mektubu geldi, Ben Ceza Beklerken Teşekkür yazısıydı gelen.
    Trafik Farkındalığınız Yüksek ve Emniyetli Araç Kullandığınız İçin Teşekkür Ederiz.
    Yazan bir mektup geldi, Önce ceza diye üzülüp sonra sevindim. Ancak bu istisnai bir durum. Acemi iseniz bunu yapmayın, Trafik Rejimine uyduğunuz sürece Arkanızdaki trafiğin (özellikle kazaya sebebiyet vermedikce) seyrinden siz sorumlu değilsiniz.

İyi bir sürücü hem kendi aracını, hem önündeki- arkasındaki- sağ ve solundaki aracı kullanan sürücüdür...

arkadaşım olayı özetlemiş... kaza konusuna gelince arkadan gelen araç öndeki araca çarparsa asli kusurlu sayılır (öndeki araç geri geri gitmiyorsa)

• Doğru olanı yapmışsınız ama ışık yamuk yapmış yanıp sönmesi lazım. Ona göre hızla gelen sürücüler freni ayarlabilirdi. Trafik lambasının değiştirilmesi için emniyette başvuru yapın. Kaza sebep olabilir.
  • Siz tam geçerken kırmızı yanarsa duramayacağınızı anlarsanız yinede frene basın yavaş geçmeye özen gösterin. Diğer kavşaktan gelen araçlar size kırmızı yandığını görüp daha kendi lambası yeşile geçmeden direk gazlıyor ve sonuç felaket, çok örnekleri var. Yeşil yanıyorsa bile hızınızı düşürmeniz gerekli.

Trafikte seyir halindeyken senin takip mesafeni koruduğun aracın bir önündeki araca bak arasıra buda çok önemlidir, ani fren anında her zaman 2 sn avantajın olur.

Elektronik Denetleme Sistemi olan kırmızı ışıkta veya normal farketmez, çok özel durumlarda geçebilirsiniz. Örneğin Ambulans İtfaye Polise yol vermek için geçtiğinizde veya üstteki yorumda olan olay gibi hiçbir sorun olmaz ve ceza yemezsiniz.

Ayrıca her zaman emniyet kemeriniz takılı olsun ve gündüz hava güneşli bile olsa farlarınız açık olsun.

• vallahi hocam ben de 10 12 yıldır araç kullanırım, edindiğim tecrübe ışıklarda mutlaka arkadaik aracı yavaşlatmalı, sol şerit boşsa oraya geçmesini sağlamalısın.baktın umrunda değil, diğer arkadaşların dediği gibi yavaşlatacaksın hızını ki, birden durman gerektiğinde toslamasın.şöyle bir örnekle anlatayım sana; kırıkkale ankara yolunda, 90 100 ile giderken ışıklar birden turuncu oldu ve kırmızı yandı.arkamdaki araç önce farketmedi, ama öyle bir geliyor ki yaldır yaldır.kafamı koltuğa yapıştırdım, dedim vuracak Allah yardımcımız olsun.sonra ani bir refleksle sağa geçtim, araç 1 sn sonra yanımdan geçti duramadı ve başka bir araca vurmak üzereyken durdu.indik baktık adamda kemer vs hak getire.bu tip durumların ölümle de sonuçlandığını unutmamak lazım
  • Şehir içi trafik ışıklarına ben de sinir oluyorum. Ya hepsine zaman sayacı taksınlar az süre kaldıysa ona göre yavaşlayıp duralım ya da sarıya geçmeden önce yeşil ışık yanıp sönsün.
  • takip mesafesi diye birşey var durmanız gerekiyorsa durun arkadaki uymak zorunda.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.