Şimdi Ara

Anı ölümsüzleştirmek için SLR-DSLR Tavsiyesi.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
1.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet değerli forumdaşlarım,bu zamana kadar hep cep telefonu,klasik veya normal seviyeli dijital kamera eşliğinde fotoğraflarımı çekmiş bulunmakta biri olarak ülkemizin ve yurddışında tur eşliğinde gezerken;güzel,eşsiz mekan ve tarihi yerleri iyi kalitede fotoğraflamak istiyorum.Başlangıç seviyesinde de olsa güzel kaliteli verim alabileceğim ürün önerilerinizi yazmanızı rica ederim.Bir de SLR-DSLR'ın arasında DSLR'in daha pratikliğinin yanında en belirgin farkı ve özelliği nedir yazabilirmisiniz?

Dipnot:Fiyat aralığım 1.500-2.000(ancak olası durumda daha farklı ve yüksek kalite-performans alabileceğim durumda max. 2.500 TL.'ye düşünebilirim).
    İyi forumlar,iyi günler hepinize.

• Hocam SLR ve DSLR'ın arasındaki fark birinin dijital ortama diğerinin filme kayıt yapıyor olması . Anladığım kadarıyla filmi bir makine almayı düşünmüyorsunuz . Sanırım aynasız ve DSLR arasındaki farkı sormak istemişsiniz , doğru mudur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CavaLieR-G

Hocam SLR ve DSLR'ın arasındaki fark birinin dijital ortama diğerinin filme kayıt yapıyor olması . Anladığım kadarıyla filmi bir makine almayı düşünmüyorsunuz . Sanırım aynasız ve DSLR arasındaki farkı sormak istemişsiniz , doğru mudur ?

Öyle de denilebilir hocam.Portre-Manzara ağırlıklı çekimler için kullanabileceğim aradığım kriterlerde,hangi marka ve özellikleri başlangıç olarak araştırmalıyım sizce?
    Teşekkürler bu arada mesajınız için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ...F.E.A.R...

quote:

Hocam SLR ve DSLR'ın arasındaki fark birinin dijital ortama diğerinin filme kayıt yapıyor olması . Anladığım kadarıyla filmi bir makine almayı düşünmüyorsunuz . Sanırım aynasız ve DSLR arasındaki farkı sormak istemişsiniz , doğru mudur ?

Öyle de denilebilir hocam.Portre-Manzara ağırlıklı çekimler için kullanabileceğim aradığım kriterlerde,hangi marka ve özellikleri başlangıç olarak araştırmalıyım sizce?

Hocam öncelikle ağırlıklı olarak gezi sırasında kullanacaksanız ben size dslr makinelerle aynı sensör boyutuna sahip aynı kaliteyi verebilen aynasız makineler öneririm . Hem gezerken taşıması kolay olur hem de aynı fiyat seviyesindeki dslr makinelerden daha iyi sonuçlar almanız olası . Örneğin bu bütçeye ben sony a6000 öneririm . 1600-1700 arası sıfırı . Portre için de 400-500 lira arasına 2. el temiz bir sony sel 50mm 1.8 alırsınız veya uygun fiyatlı manuel lenslerle de portre işini çözebilirsiniz .

Bunlar haricinde eğer ben büyük makine isterim taşımaktan çekinmem derseniz , Nikon D3300 + 18-55 VR alınabilir . Ancak daha önce uzun süre aynasız kullanmış biri olarak , aynasızın pratikliği ve hafifliği hiçbir dslr makinede mevcut değil . Tüm ayarlara imkan veriyor bize , a6000 gibi af yetenekleri muazzam olan 24mp bir makine için de bu fiyat gayet iyi . Şiddetle araştırmanızı öneririm .

Ben yerinizde olsam eğer a6000 araştırmalarım sonucu tatmin ederse sıfır veya az kullanılmış bir a6000 alırım , yok yeteri kadar tatmin olamazsam aynasızları denemek adına 2. el uygun fiyatlı bir sony nex F3 ve nex 5N veya nex 6 alıp denerim .

• ...F.E.A.R... kullanıcısına yanıt
    canon 650d
    pentax k-50
    nikon d5200
    sony a6000
    olympus omd-m10
    samsung nx500
  • quote:

quote:

quote:

Hocam öncelikle ağırlıklı olarak gezi sırasında kullanacaksanız ben size dslr makinelerle aynı sensör boyutuna sahip aynı kaliteyi verebilen aynasız makineler öneririm . Hem gezerken taşıması kolay olur hem de aynı fiyat seviyesindeki dslr makinelerden daha iyi sonuçlar almanız olası . Örneğin bu bütçeye ben sony a6000 öneririm . 1600-1700 arası sıfırı . Portre için de 400-500 lira arasına 2. el temiz bir sony sel 50mm 1.8 alırsınız veya uygun fiyatlı manuel lenslerle de portre işini çözebilirsiniz .

Bunlar haricinde eğer ben büyük makine isterim taşımaktan çekinmem derseniz , Nikon D3300 + 18-55 VR alınabilir . Ancak daha önce uzun süre aynasız kullanmış biri olarak , aynasızın pratikliği ve hafifliği hiçbir dslr makinede mevcut değil . Tüm ayarlara imkan veriyor bize , a6000 gibi af yetenekleri muazzam olan 24mp bir makine için de bu fiyat gayet iyi . Şiddetle araştırmanızı öneririm .

Ben yerinizde olsam eğer a6000 araştırmalarım sonucu tatmin ederse sıfır veya az kullanılmış bir a6000 alırım , yok yeteri kadar tatmin olamazsam aynasızları denemek adına 2. el uygun fiyatlı bir sony nex F3 ve nex 5N veya nex 6 alıp denerim .

Sony a6000 dikkatimi çekmiş bulunmakta şuan hocam sağolun iyice kendi çaplı son fikir ve araştırmalarım son bulduktan sonra 0 ının fiyatı aslında tamda bütçeme göre olduğuna kararlıyım Birde bir fotoğrafın ortalama boyutu ortalama 5-10 mb şeklindemidir(bu MP ve çözünürlüğe göre de farkedermi)?

@yolcudur_abbas Size de ayrıca teşekkürlerimi sunarım hocam marka/model tavsiyeniz için.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Sony a6000 dikkatimi çekmiş bulunmakta şuan hocam sağolun iyice kendi çaplı son fikir ve araştırmalarım son bulduktan sonra 0 ının fiyatı aslında tamda bütçeme göre olduğuna kararlıyım Birde bir fotoğrafın ortalama boyutu ortalama 5-10 mb şeklindemidir(bu MP ve çözünürlüğe göre de farkedermi)?

.

24 mp yaklaşık 6-8 mb olması lazım . ancak kareye göre 10mb'ı da bulabilir . jpeg üzerinden konuşuyoruz tabii . RAW formatta biraz daha artabilir bu rakamlar . Kısaca 2 adet 16gb hafıza kartı işinizi görür . Çok uzun sürmeyecek bir gezide . Aliexpressten de bir kaç tane kaliteli yedek batarya sipariş edebilirsiniz . Güzel bir gezi makinesi olur , 4-5 dolarlık adaptörler vasıtasıyla pek çok manuel lensi de kolayca kullanabilirsiniz . A6000 alırsanız en bariz avantajınız bu olur .

• CavaLieR-G kullanıcısına yanıt
    Son cümleyi açmanız mümkün mü? Diğer makinelere takılamıyor mu o lensler?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cebo01

Son cümleyi açmanız mümkün mü? Diğer makinelere takılamıyor mu o lensler?

Pek tabii takılıyor tüm makinelere hocam . Ancak sony aynasızlarda vurgu düzeyi dediğimiz mükemmel çalışan bir focus peaking mekanizması var . Belki diğer markaların yeni nesil aynasızlarında da vardır bilemiyorum ancak sony'de ilk çıkan aynasızlardan beri mevcut bir özellik .
    Ben nx300 aldım. Ona uygun bir sürü adaptör siparişi de verdim aliexpressten. Focus peaking var ve üzerindeki 18-55 lensi manuele alınca gayet güzel çalıştı peaking. Acaba adaptörle sorun mu oluyor diye sordum o soruyu. Gerçi yorumlar falan gayet olumluydu. Nx300 Sony modellerinden geri kalır mı acaba fotoğraf perfrmansı konusunda?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ben nx300 aldım. Ona uygun bir sürü adaptör siparişi de verdim aliexpressten. Focus peaking var ve üzerindeki 18-55 lensi manuele alınca gayet güzel çalıştı peaking. Acaba adaptörle sorun mu oluyor diye sordum o soruyu. Gerçi yorumlar falan gayet olumluydu. Nx300 Sony modellerinden geri kalır mı acaba fotoğraf perfrmansı konusunda?

Hocam elektronik bağlantısı olan tüm lenslerde zaten peaking var bütün makinelerde , bahsettiğim durum hiç bir elektronik bağlantısı olmayan lenslerle ilgili . nx300'de de olabilir benim bahsettiğim özellik .

nx300 çok güzel bir makine , a6000 kadar iyi olmasa da a6000 altındaki modellerden geriye kalmaz . Flickr'dan çok fazla örnek inceledim , renkleri kontrastı , keskinliği çok güzel bir makine .

Dediğim özellik şöyle bişey ;

https://www.youtube.com/watch?v=RECYwDzxuEo

tabi aynı olay tüm lenslerde de oluyor bu , ister elektronik bağlantısı olsun ister olmasın

Nx300'den çok memnun kaldım zaten.

Evet videoda gösterdiğiyle aynı şekilde çalışıyor. Odak zirvesi olarak geçiyor Samsungta. Kırmızı, beyaz ve yeşil renklerde seçilebiliyor. İlgilendiğiniz için teşekkürler. Sıra geldi 50mm 1.4 bir lens almaya :D
  • @CavaLieR-G Hocam Sony'nin A6000 ürünüyle ilgili ufak bir bilgi daha almak istedim.Tam olarak kaç yılında satışa sunulmuştur,ve Vatan Bilgisayar'ın stoğunda mevcut olarak gözükmemektedir.Antalya da yaşıyorum internet sitelerindeki ilanlar dışında görüp inceleyeceğim yer mümkün değilmidir?
  • quote:

Nx300'den çok memnun kaldım zaten.

Evet videoda gösterdiğiyle aynı şekilde çalışıyor. Odak zirvesi olarak geçiyor Samsungta. Kırmızı, beyaz ve yeşil renklerde seçilebiliyor. İlgilendiğiniz için teşekkürler. Sıra geldi 50mm 1.4 bir lens almaya :D

Valla böyle ise çok güzel hocam o zaman Bulabilirseniz super takumar 50mm 1.4 öneririm

quote:

@CavaLieR-G Hocam Sony'nin A6000 ürünüyle ilgili ufak bir bilgi daha almak istedim.Tam olarak kaç yılında satışa sunulmuştur,ve Vatan Bilgisayar'ın stoğunda mevcut olarak gözükmemektedir.Antalya da yaşıyorum internet sitelerindeki ilanlar dışında görüp inceleyeceğim yer mümkün değilmidir?

12 şubat 2014 hocam duyurulma tarihi . Yani hala taze diyebiliriz . Ki henüz bir üst modelinden bir duyum alınabilmiş değil . Çıksa bir bir yenisi fiyat muhtemelen 2500 üzeri olacaktır . a6000 de çıktığında ülkemizde 2400 civarıydı .

Bimeks , mediamarkt , teknosa vb. elektronik marketlere bakmak lazım hocam . Mediamarktta büyük ihtimalle vardır

• Bu butceyle Sony a6000 veya Olympus OMD EM10 alabilirsiniz baska bir alternatif olarak ikinci el temiz bir makine bulup butcenizin geriye kalan kismini lens icin harcayabilirsiniz. Eger dusunurseniz elimde Canon 100D var agustosda aldim 2 yil garantisi ve 1 yil kaskosu bulunmakta

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.