Şimdi Ara

Android O ile ilgili son yenilikler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hatırlanacağı üzere Google’ın yeni işletim sistemi Android O duyurulduğu dönemde uzun bir yazı dizisi hazırlamıştık. Bu hafta başlayan I/O 2017 geliştirici konferansında daha fazla yenilik ortaya çıktı. Sizler için önemli yenilikleri bir araya getirdik.

Bildirim Noktaları

Android 7.1 sürümü ile birlikte uygulama ikonlarına uzun basarak ilgili kısa yolları ortaya çıkarabiliyorduk. Android 8.0 ile birlikte yeni eklemeler oldu. İkona uzun tıkladığınız zaman uygulama ile ilgili bildirimler ve widget menüsü ekrana geliyor. Böylece genel widget menüsünde uygulamayı aramanıza gerek kalmıyor.

Gelişmiş Kopyala Yapıştır

Bir metni blok içine almak istediğinizde genelde Android işletim sisteminin anlamlı tümceleri başarılı bir şekilde işaretlediğini görmüşsünüzdür. Android O ile birlikte bu yetenek daha da gelişiyor. Yapay zeka sayesinde bir telefon numarası, bir adres veya bir isim üzerine çift tıkladığınızda başarılı bir şekilde blok içine alıyor.

Google Play Koruması

Google yıllardır uygulama mağazasında zararlı yazılımlarla mücadele için farklı tedbirler alıyor. Bir öncekinden daha sıkı olan bu tedbirlere şimdi bir yenisi daha ekleniyor. Normalde Google internete bağlı cihazlardaki uygulamaları analiz ederek zararlı olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Günde 50 milyar uygulama denetleyen Google, şimdi Google Play üzerinde kullanıcının manuel olarak da uygulamalarını taramasına imkan veriyor.

Optimizasyon

Çekirdek işletim sisteminde de bazı optimizasyonlar yapan Google, donanıma göre Android telefonların iki kat daha hızlı açılacağını belirtiyor. Ayrıca Google Sheets gibi uygulamalarda da 2 kata kadar daha hızlı açılışlar görebileceğiz.

Kotlin

Geliştirici tarafında da önemli bir yenilik var. Apache 2.0 lisansı altında açık kaynak olarak geliştirilen Kotlin programlama dili de desteklenmeye başladı. Expedia, Flipboard, Pinterest ve Square gibi uygulamalar şimdiden Kotlin diline adapte olmaya başlamış.

Android O geliştirici ön izleme sürümü Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel ve Pixel XL modelleri için beta programına kayıt olanlara yönelik indirmeye sunuldu. Nihai sürümün ise yaz aylarının sonlarında yayınlanacağı belirtildi. Sürümün önceki özelliklerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bkz.Android 8.0 ile gelen 20 yenilik - Bölüm 1

• bir cok cihaza adroid 7 verilmedi bile
  • MDV kullanıcısına yanıt
    Verilen cihazların sahipleri de hala birçok hata için yama bekliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EzioAuditore_ -- 19 Mayıs 2017; 1:19:5 >
  • 7 ne ara harcandı da 8 geliyor pek çok model 6da kaldı.

• Miui9u bekliyorum ben de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Günde 50 milyar uygulama denetleyen Google

daha yeni sahte ptt uygulamasıyla milleti çarpmış üçkağıtçılar nasıl denetim acaba bu?

• Millet daha 7'yi bile doğru dürüst alamadı,bunlar 8 diyor.Bence önce bu işe el atılması lazım.

• O Android gelmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ee2227

Arkadaşlar ios güvenli ve stabil olduğu halde neden hala android daha iyi diyorsunuz. Özelleştirme filan oraya girmeden güvenlikte yanıltın beni, hızda yanıltın beni???He Google pixel e bir şey diyemem ama samsung, lg, huawei, xiaomi, htc, asus, zte vs vs vs siz gerçekten bu şirketlere güveniyormusunuz???sorarım size??ya biraz gerçekçi olalım şimdi bana itiraz gelir bankanda milyon dolarların mı var da güvenlik istiyorsun derler,güvenlik sadece bu mu arkadaşlar.Kızlarımız üstlerini giyerken video çekerler,şantaj yaparlar ve ya hanımımızla olan sohbetimizi dinlerler vs vs şimdi güvenlik önemli miymiş önemsiz miymiş?????Ben böyle düşünüyorum arkadaşlar dediğim gibi Google pixel olsa neyse ama ya diğerleri???

Jennifer Lawrence Android mi kullanıyor acaba :)

• Seneye alırsınız artık..
  • ee2227 E kullanıcısına yanıt
    Kaç para aldın aga? Bu nasıl gözü kapalı savunmak. "????"

• iOS farkı ;) güncelleme alacak mı? Almayacak mı? Güvenlik var mı yok mu derdi yok. :))) iPhone 5 bile kasmıyor aman aman.. hey hey

• quote:

Orijinalden alıntı: muratkaya

quote:

Orijinalden alıntı: ee2227

Arkadaşlar ios güvenli ve stabil olduğu halde neden hala android daha iyi diyorsunuz. Özelleştirme filan oraya girmeden güvenlikte yanıltın beni, hızda yanıltın beni???He Google pixel e bir şey diyemem ama samsung, lg, huawei, xiaomi, htc, asus, zte vs vs vs siz gerçekten bu şirketlere güveniyormusunuz???sorarım size??ya biraz gerçekçi olalım şimdi bana itiraz gelir bankanda milyon dolarların mı var da güvenlik istiyorsun derler,güvenlik sadece bu mu arkadaşlar.Kızlarımız üstlerini giyerken video çekerler,şantaj yaparlar ve ya hanımımızla olan sohbetimizi dinlerler vs vs şimdi güvenlik önemli miymiş önemsiz miymiş?????Ben böyle düşünüyorum arkadaşlar dediğim gibi Google pixel olsa neyse ama ya diğerleri???

Jennifer Lawrence Android mi kullanıyor acaba :)

Hocam Lawrance'ın iCloud şifresini buldukları için fotoğraflarına eriştiler telefonu hacklemediler yani. Hack olayının iphone telefonlarla ilgisi yok sadece icloud hesaplarında kullandıkları şifrenin basitliği ile alakalı.

• Pek bir yenilik göremedim ben. Daha farklı şeyler lazım.

• Ios ta olup android de olmayan özellik var mı ?coklu pencere bile hala gelmedi oysa android te 4 serisinden beri var.
  • ee2227 E kullanıcısına yanıt
    Ne diyon aga?

Ayrıca sadece Lawrence değil onlarca ünlünün icloud hesabına erişildi. Hepsinin şifresi kolaydı demek garip kaçar.

• Keske samsungdaki cozunurluk degistirme ozelligi tum telefonlarda olsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: clb12

Keske samsungdaki cozunurluk degistirme ozelligi tum telefonlarda olsa.

Üzülmene gerek yok bi halta yaramıyor. Note 5 de denendi.. Ne batarya ya bi katkısı var nede genel kullanıma..
  • neroXIII kullanıcısına yanıt
    I cloud sifresini neye sizarak aliyorlar peki?

• quote:

Orijinalden alıntı: TallMan

I cloud sifresini neye sizarak aliyorlar peki?

Saldırı nasıl gerçekleştiriliyor?
    Tuğral, şöyle konuştu: “Görünen o ki burada hedefli bir saldırı sözkonusu. Yani tüm iPhone kullanıcılarına yönelik genel bir iCloud hacklemesi değil. Doğrudan belli isimler hedef alınmış. Örneğin Jennifer Lawrence’in hem açık iletişim kanalları, hem de muhtemelen oltalama teknikleriyle mail, doğum tarihi, doğum yeri gibi çeşitli bilgileri elde edilmiş. Ayrıca kişisel hayatına ilişkin, belki sevdiği hayvan, tuttuğu takım, önemsediği günler gibi parola olarak kullanılabilecek bilgiler derlenmiş. Ünlü ve göz önünde bulunduğu için bu bilgilere başka kişilere göre daha kolay ulaşılmıştır. İşte sosyal mühendislik olarak nitelenen bu bilgi derleme ve değerlendirme süreci sonucunda Jennifer Lawrence’in iCloud hesap bilgilerine ulaşılmış ve hesap şifresi kırılmış olabilir. Muhtemelen aynı yöntem diğer ünlüler için de izlenmiştir.”

kaynak :https://www.eset.com/tr/about/press/articles/article/jennifer-lawrence-hedefli-saldiri-kurbani/

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.