Şimdi Ara

Analog SLR & Rangefinder Kullananlar (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.692
Cevap
28
Favori
88.639
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben doğal olarak Nikon topağında fotoğraflarımı paylaşıyorum. Ama bundan sonra burada da takılalım.
    Bu arada ben XP2 hiç kullanmadım, kodak TX400 ile başlamıştım şimdi İlford HP5 kullanıyorum. Yüklediğin foto bana fazla grenli geldi. Acaba taramdan mı kaynaklanıyor. Bu arada banyonu kendin mi yapıyorsun?
  • @xbagci

ben banyo ve baskıyı kendim yapmıyorum, veya yapamıyorum diyelim.
    senin o resmini koyduğun banyo ekipmanlarına çok baktım ama öğrencilikten dolayı ne kendi stüdyomu kendim kurabiliyorum ne de para ayırabiliyorum

şimdilik sadece normal renkli filmleri ve siyah-beyaz olarak da C41'de banyo yapılabilen S/B filmleri kullanabiliyorum. tabii banyo ve baskı olayını da tanıdığım iyi bir stüdyoya yaptırıyorum haliyle.
    Anladığım kadarıyla sen banyoyu kendin yapıyorsun, çünkü TX400 ile HP5 C41'de banyo yapılamıyor. ya kendin ya da bu filmleri banyo edebilecek bir stüdyo bulman lazım. ki zannedersem öyle bir stüdyo yok.

bu arada yüklediğim fotoğrafı XP2 ile çektim. XP2 400 ASA, o yüzden gren fazla olabilir. banyo ve baskı olayını kendim yapmadığım için ayrıntılarını pek bilemiycem tabi.

• quote:

Orijinalden alıntı: tuintu

@sokak_papagani
    güzel kare.

ayrıca makinen AE-1 Program çok özel bir modeldir.

bu arada kullandığın film, ASA, pozlama süresi nedir ?

Kodak gold, 100 asa ve 20 dakika civarındaydı pozlama
  • Benim yüklediğim kadın fotosu da 400 ASA.
    Zannedersen senin taramadan kaynaklanan problemin var diye düşümüyorum. Bahsettiğin banyodan da olabilir.
    Evet ben banyolarımı kendim yapıyorum. Önceden ilfosol S ile geliştiriyordum, şimdi Kodak D76 kullanıyorum.
    Bu arada öğrencilik durumundan bahsetmişsin; inan bana kendin banyo yapman kat ve kat ucuz, öbür türlü batarsın, yeterki şu demirbaşları al gerisi kolay. Ben 11 TL' ye aldığım toz D76 banyoyu 5 litre suyla karıştırıyorum, bi 6 ay gider
  • @xbagci

hocam ciddi misin ?
    ben daha pahalıdır diye düşünüyordum yav. kimyasalların daha sık değiştirilmesi gerektiğini, daha karmaşık işler olduğunu düşünmüştüm.

o zaman ben şu okulun ilk hafta sendromunu atlatayım, ondan sonra kendim evde banyo olayına gireyim.

tabii işin ayrıntılarında senden yardım istiycem. yukarılarda senin film banyosuyla ilgili önceki mesajını okuyorum ama tabii şimdilik pek bi karmaşık geliyor.
  • Herzaman yardıma hazırım hocam.
    Ama bir sıkıntı da negatifi taramak. Neredeyse bedavaya getirdiğin banyo işlemini taratmak için yine fotoğrafçıya 5 TL bayılmak da problem. Film zaten 7-8 TL. O zaman yine her film sana 13 TL ye maloluyor. Ben bir negatif tarayıcı da aldım. Bu sorunu da hallettin mi kebap
  • sağolasın hocam.

geçenlerde ben de Negatif tarayabilen tarayıcılara bi bakmıştım, Epson V100 ya da 300'dü hatırlamıyorum 200-250 civarı birşeydi. yani kısaca iyi bir negatif tarayıcı da baya pahalı.

ama ben zaten genelde çektiğim filmleri taratmıyorum, direkt kâğıda bastırıp saklıyorum. bir nevî Arşiv gibi bişey yapıyorum kendimce.
    geriye baskı olayı kalıyor. ya da kalacak inşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuintu -- 6 Eylül 2009; 3:22:08 >
  • Bizim burda ki fotoğrafçıda fujifilmin kocaman makinası var. Filmi koyuyor. Önce bilgisayarda gözüküyor fotoğraflar ardından kağıda basılıyor. Ben fotoğrafları kağıda bastırmadan dijital olarak almayı düşünüyorum.

Heralde bu işlem için çok fazla para istemezler.
  • 36 film 5 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xbagci -- 6 Eylül 2009; 11:00:38 >
  • Evet 5 TL civarı.

ama ben, internette falan paylaşacaksam eğer CD'ye attırıyorum, onun dışında genelde kağıda bastırıp saklıyorum.

bu arada Kodak'ın 2012 yılında film üretimini durduracağı söyleniyor

yanarım o zaman ben. çünkü daha doymadım filmli fotoğrafa...
  • Yabancı sitelerde gezinirsen siyah beyaz film kullanan profesyonel çok. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin SB filmin biteceğini düşünmüyorum.
  • Evet ben de o siteleri çok geziniyorum, görüyorum ama ilerde sadece profesyonellerin yapabileceği bir iş olmasından korkuyorum zaten. yoksa profesyonel fotoğrafçılar zaten dijitalden pek hoşlanmazlar, daha çok film kullanırlar.

onların hatırına yok olmasın film ya
  • Hadi bakalım, oturmaya mı geldik

Analog SLR & Rangefinder Kullananlar

• @xbagci şu forumun da vesilesiyle film işine girdim öncelikle teşekkür ederim...

2. el bi fm2 alacağım da bi arkadaşta epson v700 tarayıcı var 500 tl ye veririm sana diyor... Fiyat olarak nasıldır acaba? Fiatı hakkında pek bi bilgim yok, ya da daha iyi bir negatif tarayıcı bildiğin varsa???
  • Epson V750 yi biliyorum. Mükemmel bi tarayıcı. Neredeyse profesyonellerin kullandığı alet. Ben fiyatı pahalı olduğu için alamamıştım. V700 de o ayardadır. V200-V300 serilerinden çok iyi olduğunu düşünüyorum. Ama 2.el fiyatını bilmiyorum. Ama filme geçeceğine sevimdim. FM2 mükemmel bir seçim.

Bende Canon 5600F var, işimi görüyor. Vatandan 230a falan almıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xbagci -- 7 Eylül 2009; 20:29:27 >
  • K1000 + Ilford XP2 Super serisine devam...

• Tekrar analoga dönüş yapıyorum. Konuyu canlandırayım dedim.
  • Paylaşalım canlanalım

• Kardeş bende Zenit Leica var ama artık fotoğraf çekemez olmuştu.
    Şimdi objektifleri de kullanabilmek için FED 3 aldım, onunla devam edeceğim.
    Film olarak ne önerirsin? Illford 50 ASA gördüm tripodfoto'da.
  • Artık önümüz kış. 50 Asa sıkıntı yaratır, hele tele objektifin varsa. Ben İlford HP5 400 tavsiye ederim. Ya da kodak TRI-X 400. Ben son zamanlarda merakımdan İlford Pan100 kullanıyorum, ama artık yine 400 asalara döneceğim.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.