Şimdi Ara

Anakart - İşlemci Soğutucusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar gigabyte 880ga-ud3h anakartıma işlemci soğutucusu olarak akasa venom voodoo takmayı düşünüyordum ama ağırlığı nedeniyle çekincelerim vardı ve bende gigabyte a mail attım ve aldığım cevap şu idi:

" the CPU cooler for normal standard is 550g. We do not suggest you use the 1000g cooler on the motherboard to prevent unexpected system problem or H/W damage."

Kısacası standart olarak işlemci soğutucu ağırlığı 550gr olmalı biz 1 kg lık soğutucuyu beklenmeyen sistem sorunlarından kaçınmak için önermiyoruz dediler bana.

Benim aslında sormak istediğim bu adamlar böyle dedi ama adam akıllı bir işlemci soğutucu almak istesen yine en azından 700- 800 gr dan başlıyor. Bu durumda soğutucu kullanmayalım mı ya da bu adamlar abartıyor hiç birşey olmaz şeklinde düşünüp gerekirse 10 kg bağla bişey olmaz mı demeliyiz :)))

• anakartlar epoxy denılen bır maddeden ve cok katmanlı olarak yapılır bızım gordugumuz alt ve ust kısmın arasındada tabakalar vardır ve burdan bakır ıletısım hatları gecer epoxy yapısı geregı esneyen bır malzemedır anakartta esneme bellı lımıtlerı asınca bu bakır ıletısım hatlarında kırılma kopma lehımlerde catlama ıhtımalı vardır o yuzden fırma bellı agırlıgın ustunu tavsıye etmez ( kullanamassın anlamına gelmez) sadece bu agırlıklarda sogutucu taktıgında bunun esneyerek anakarta zarar vermesını onlemelısın genelde boyle agır sogutucu takanlar sogutucuyu kasa dık duracaksa ust kısıma sabıtlerler kı sogutucu yercekımı ıle asagıya dogru anakartı esnetmesın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pegasus1881 -- 6 Mart 2012; 14:45:16 >
  • Öncelikle sağol bilgiler için. Peki bu işlemci soğutucuyu kasanın üstüne sabitlemek için aparatlar mevcut mu? Çünkü soğutucularda böyle aparatlar yok (ya da benim baktıklarımda). Ayrıca teknobiyotik adlı siteye sorduğumda da ordan da "eğer böyle ağırlıklar zararlı neden bu ağırlıkta soğutucular üretsinler ki" şeklinde oldu. Yani sonuç olarak zarar verebilirde vermeyebilirde şeklinde %50 lik bir şans mı söz konusu? Yoksa kesinlikle verir mi eğer kasanın üst kısmından sabitlemezsek? Kafam iyice karıştı :S
  • normalde bunun aparatı yok genelde kullanıcılar teller yardımıyla kasanın ıskeletıne baglıyorlar
    o zarar vermez dıyen teknobıyotıkle ılgılı gecengun konu vardı burda sıfır alınmıs sıstem kargoda agırlıktan dolayı sogutucu yerınden oynamıs ıslemcı ve anakartın soketını bozmustu
    kısa vadede ılla olacak dıye bırsey yok ama uzun vadede mutlaka sorun oluyor
  • Peki sen ne önerirsin? Sence soğutucu alıp tellerle bağlayayım mı yoksa şöyle 500 - 600 gr lık bir soğutucu mu bulmaya çalışayım???
  • sogutucu almaktakı amacınız onemlı burda cok ust duzey oc yapmam bellı sevıyede bellı sıcaklıkta olsuncok ses yapmasın dersenız dusuk agırlıklı sogutucu alınabılır bukadar agıra
    sogutucuya gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: impenetrable09

Peki sen ne önerirsin? Sence soğutucu alıp tellerle bağlayayım mı yoksa şöyle 500 - 600 gr lık bir soğutucu mu bulmaya çalışayım???

telle felan uğraşma dostum.çok hafif soğutucular var piyasada
  • Örneğin sunbeam core contact freezer fansız 590gr. fanlada 800 gr olsa ağır olur mu??
  • sunbeam core contact freezer f/p olarakta sogutma performansı olarakta guzel urundur agırlıgıda cok degıl kullanırsanız sorun yasayacagınızı dusunmuyorum
    esskiı lga sıstemımde 530gr lık ocz vendetta kullandım yaklasık 2 sene kadar ve hıcbıryere baglı degıldı hıcbır sıkıntı yasamadım
  • Benimde bu sunbeam e içim ısınmıştı zaten. Yardımlar için çok teşekkür ederim :))
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.