Şimdi Ara

Anakart - İşlemci - RAM Uyumluluğu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
672
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumlarda çok araştırdım ama aradığımı tam olarak bulamadım.
    İyi bir sistem kuracağım ( İşlemci + RAM + Anakart + Ekran Kartı + SSD )

İşlemci olarak *i5-4570*
    Anakart olarak *MSI Z87-G43* düşünüyorum.
    RAM tercihinde sıkıntı yaşıyorum FSB olayı varmış ( Anakart - İşlemci - RAM uyumu ) işlemci bilgi sayfasında 1333mhz-1600mhz işlemci desteği yazıyor , anakart ise 3000mhz ( O.C ) 'ye kadar destek verebiliyor. Bu donanıma uygun olarak kaç MHz'lik RAM lazım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marquis-de-Sade. -- 12 Şubat 2014; 11:35:18 >

• Bence 2x4 8 gb g.skill 1600 cl 9 rem alın 250 civarı,
    Kalan 750 gibi fiyata ise gtx 670 asus msi gibi iyi soğutmalardan gibi bir ekran kartı yeterlidir,ayrıca psu nuz kaç w ?,işlemci soğutucunuz nedir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Marquis-de-Sade. kullanıcısına yanıt
    gskill 1600 mhz low profile ramlar yeterli olacaktır anakart seçimi gayet güzel güle güle kullan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flagbearer -- 12 Şubat 2014; 16:23:36 >
    ssd istediğini yeni yeni gördüm kingstone v300 120 gb yada samsung 120 gb evo yeterli olcaktır daha ucuza sandisk intel bulabilirsen onlarda yeterli uçuk paralar veripte hızlı diye diğer modelleri alma sakın aradaki farkı anlayamazsın zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: 6Clas

Bence 2x4 8 gb g.skill 1600 cl 9 rem alın 250 civarı,
    Kalan 750 gibi fiyata ise gtx 670 asus msi gibi iyi soğutmalardan gibi bir ekran kartı yeterlidir,ayrıca psu nuz kaç w ?,işlemci soğutucunuz nedir?

Hocam 1600mhz üstü ram kullanamaz mıyım ? Aklımda marka olarak G-Skill ya da Corsair var zaten dediğiniz gibi 4x2 dual kit yapacağım.
    Limit belirtmemiştim hocam 750 nereden çıktı GTX650Ti almayı düşünüyorum ( bütçe - performans doğrultusunda ) ekran kartı olarak marka tercihlerim yine sizinki ile aynı Asus ya da MSI. PSU tercihini en sona bıraktım kasa ile beraber sunulanlardan alacağım. İşlemci soğutucusu olarak Cooler Master Hyper 4 almayı düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: flagbearer

gskill 1600 mhz low profile ramlar yeterli olacaktır anakart ve işlemci seçimi gayet güzel güle güle kullan

Sağolun hocam. SSD'de 120GB yerine 64GB SanDisk UP düşünüyorum ( Bilgisayarı arşivlerle , oyunlarla , şarkılarla dolduran bir tip değilim sistemi kuracağım sadece yanına da bir kaç sevdiğim MMO oyunları var onu yükleyeceğim eğer alan sıkıntısı yaşarsam ilerde eski 250GB HDD'm var onu kullanırım depolama olarak. )
    sakın 64 alma yetmez en az 120 aralarında çok fark yok zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marquis-de-Sade.

Sağolun hocam. SSD'de 120GB yerine 64GB SanDisk UP düşünüyorum ( Bilgisayarı arşivlerle , oyunlarla , şarkılarla dolduran bir tip değilim sistemi kuracağım sadece yanına da bir kaç sevdiğim MMO oyunları var onu yükleyeceğim eğer alan sıkıntısı yaşarsam ilerde eski 250GB HDD'm var onu kullanırım depolama olarak. )

64 GB SSD'nin sana ne performans, ne de kapasite olarak bir getirisi olmaz kardeşim.. Ona 170 - 180 lira vereceğine aynı paraya 1 TB hard disk al, hem uzun süre kapasite sorunun olmaz, hem de performans namına çok büyük kayıp da olmaz..
  • flagbearer kullanıcısına yanıt
    Fiyat olarak haklısınız pek yok amacım totalde fiyatı azaltmaktı hesaplarken öyle hesaplamıştım düşüneceğim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Angelmax

quote:

64 GB SSD'nin sana ne performans, ne de kapasite olarak bir getirisi olmaz kardeşim.. Ona 170 - 180 lira vereceğine aynı paraya 1 TB hard disk al, hem uzun süre kapasite sorunun olmaz, hem de performans namına çok büyük kayıp da olmaz..

Hocam dediğim gibi performans seven biriyim kullandığım bilgisayarda 250GB HDD var yıllardır kullanmama rağmen 75GB ( sistem ile beraber ) alanı kullanabilmişim. SSD'ye sistemi yükleyeceğim sadece ve bir kaç sevdiğim oyun. İleri de alan sıkıntısına düşersem 250GB HDD'mi alan olarak kullanabilirim.

• quote:

Hocam dediğim gibi performans seven biriyim kullandığım bilgisayarda 250GB HDD var yıllardır kullanmama rağmen 75GB ( sistem ile beraber ) alanı kullanabilmişim. SSD'ye sistemi yükleyeceğim sadece ve bir kaç sevdiğim oyun. İleri de alan sıkıntısına düşersem 250GB HDD'mi alan olarak kullanabilirim.

O zaman 60 GB SSD'ler ile kaliteli 120 GB modeller arasında 2 kat performans farkı var dersem belki fikrin değişir.. 60 GB modeller performans olarak çok düşüktür, boşuna para vermiş olursun.. Başka da yorum yapıp canını sıkmıyorum..
  • Angelmax kullanıcısına yanıt
    Hocam farkı biliyorum bahsettiğim 60GB model kaliteli olan model Sandisk 60UP
    120GB SSD'yi düşüneceğim. Estağfurullah hocam herkesin yorumu değerli benim için fikirlerinizi esirgemeyin.
  • Yalnız soruma kimseden cevap gelmedi Anakartım 3000OC kadar destekliyor , işlemci destek bölümünde 1600mhz yazıyor daha yüksek frekanslı ram kullanamaz mıyım ?
    3000 mhz oc ile destekliyor
    işlemcide desteklemiyorsa büyük ihtimal kullanamazsın
    ben de 2400 mhz ram war benimki 3000 e çıkmıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flagbearer -- 12 Şubat 2014; 13:38:14 >
  • quote:

Yalnız soruma kimseden cevap gelmedi Anakartım 3000OC kadar destekliyor , işlemci destek bölümünde 1600mhz yazıyor daha yüksek frekanslı ram kullanamaz mıyım ?

Kullanırsın kardeşim.. işlemcine biraz O.C. yaparak kullanırsın.. Normalde i5 ve i7 işlemciler 1600 MHz üzerini desteklemiyor O.C. yapmadan..
  • quote:

Orijinalden alıntı: flagbearer

3000 mhz oc ile destekliyor
    işlemcide desteklemiyorsa büyük ihtimal kullanamazsın
    ben de 2400 mhz ram war benimki 3000 e çıkmıyor

3000mhz'lere çıkmayı düşünmüyorum 2000-2133Mhz yeterli anakartta destekleme sıkıntısı yok. Benim takıldığım nokta işlemci destek sayfasında 1333-1600mhz yazıyor pazarda 3000mhz RAM'leri ve 3000mhz destekleyen anakartlar yaygınlaştı işlemcide yeni neden 1600mhz ile sınırlanmış anlamış değilim 4.nesil i7'lere de baktım onlarda da 1600mhz yazıyor nerede nasıl kullanacağız bu RAM'leri anlamış değilim.
  • Angelmax kullanıcısına yanıt
    Hocam 3.5Ghz'de çalışan 4770'de bile 1600mhz yazıyor daha ne kadar hız aşırtılabilir ki ? Benim Q9300'üm bile 1333mhz destekliyor anlam veremedim doğrusu
  • quote:

3000mhz'lere çıkmayı düşünmüyorum 2000-2133Mhz yeterli anakartta destekleme sıkıntısı yok. Benim takıldığım nokta işlemci destek sayfasında 1333-1600mhz yazıyor pazarda 3000mhz RAM'leri ve 3000mhz destekleyen anakartlar yaygınlaştı işlemcide yeni neden 1600mhz ile sınırlanmış anlamış değilim 4.nesil i7'lere de baktım onlarda da 1600mhz yazıyor nerede nasıl kullanacağız bu RAM'leri anlamış değilim.

RAM hızına bu kadar takılmaya gerek yok kardeşim.. Günlük kullanımda ve oyunlarda 1600 MHz ile 2400 MHz RAM arasında çok büyük fark yoktur.. işlemci desteklemiyorsa 2400 MHz RAM'i ancak O.C. yaparak kullanabilirsin.. Bu hıza çıkmak içinde işlemciye sağlam O.C. yapman gerekir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Angelmax

quote:

RAM hızına bu kadar takılmaya gerek yok kardeşim.. Günlük kullanımda ve oyunlarda 1600 MHz ile 2400 MHz RAM arasında çok büyük fark yoktur.. işlemci desteklemiyorsa 2400 MHz RAM'i ancak O.C. yaparak kullanabilirsin.. Bu hıza çıkmak içinde işlemciye sağlam O.C. yapman gerekir..

Sıkıntı yok hocam sadece parayı öyle de vereceğim böyle de 30-50 lira'dan kısıp daha düşüğünü almayayım , sistemim destekliyorsa alayım iyi olan ne ise onun derdindeydim 1600'lük Corsair RAM'lere gözüm takıldı şimdi bakalım

• quote:

Sıkıntı yok hocam sadece parayı öyle de vereceğim böyle de 30-50 lira'dan kısıp daha düşüğünü almayayım , sistemim destekliyorsa alayım iyi olan ne ise onun derdindeydim 1600'lük Corsair RAM'lere gözüm takıldı şimdi bakalım

Tamam kardeşim.. Corsair RAM'ler oldukça kalitelidir, öneririm.. ama tarak gibi çıkıntılı olanları alma ucuz diye, Vengeance Low Profile ya da Vengeance Pro modellerini tercih edersen daha iyi olur.. :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.