Şimdi Ara

Anakart değişimi sonrası sistem açılmama sorunu (çözüldü)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İkinci el bir anakart aldım. W10 kurulu bir ssd taktım ve pc masaüstü gelir gelmez reset atıyor. W7 kurulu bir hdd ile denedim bu seferde baştaki windows logosu gelmeden reset attı.

Ssdyi hızlı bicimledirip format denedim. Format ekranı gelmeden reset attı. Şimdide uzun biçimlendirip denicem.

Edit 1: Windosu usb ile kuruyorum.
    Edit 2: uzun biçimlendirme sonrasında da aynı.
    edit 3: i5 2400 vs h61 çipsetli anakartda w10 kurulu ssd ile denendi yine aynı.

Bios ekranında bir sorun yok orada ne kadar gezinirsem gezineyim kapanmıyor. İşlemciyi görüyor ısıda 30 35 derece

Başka öneriniz var mı

Anakart gigabyte h77m d3h
    Islemci i3 3240
    Psu ocz zs550

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yunuzeus -- 3 Ekim 2018; 16:27:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• +
  • Böyle durumlarda ben 32gb lik usb3 bir usb´ye, harddisk´miscesine ubuntu kuruyorum. Bu durumda da reset atarsa depolama alani ile ilgili bir problem degil farkli bir problem vardir. Bios update denenebilir. Ama bence anakart üzerindeki bilesenler düzeyinde bir problem olabilir. Bunun icinde tecrübe gerekli, o da bende bu denli yok ama yinede ilk önce mosfet´lere bakardim ölcerdim. capacitor´lerine bakardim, ölcerdim. Eger chipsetle ilgili birseyse hicbirsey yapamazdim :) Yani daha önce bu durumu tecrübe etmedim fakat senin yerinde olsam izleyecegim yol böyle olurdu. En sonunda da anakart tamir edebilen birini bulurdum (eger cok önemliyse).
  • Sorun çözüldü;

Benim sorunum, bitik bios pili yüzünden biosun kendini her elektrik kesiminde sıfırlaması ve buna bağlı olarak sata portlarını "ide" moda alması. Bu nedenle ssdyi hatalı görüp sürekli reset atması.

Bios pilini değiştirdim ve sata portlarını "ide" moddan "ahci" moda aldım. Bu şekilde bos bir ssdye sistem kurabildim.

Kendi kullandığım sistem yüklü diski taktığımda ise açılışta "beklenmedik bir hata ile karşılaştık" uyarısı aldım. O diske de format atıp sorunu kökten çözdüm.

Edit: tabi bu noktaya gelene kadar çok şey denedim. Bunların arasında bios update de var. Sorunu çözmemde ne kadar etkili oldu onu bilemem ama yinede bios güncellemede fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yunuzeus -- 3 Ekim 2018; 16:39:33 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.