Şimdi Ara

Anadolu Üniversitesi CBS Operatörü ve CBS Uzmanlığı E-sertifika Programı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
15.986
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Programın Tanımı

Coğrafi Bilgi Sistemleri Operatörü Programı, kamu ve özel kuruluşlara, karar verme sürecinde etkin olan coğrafi bilgi teknolojileri konusunda ve mekânsal veri yönetiminin temel ilkelerine, stratejilerine ve tekniklerine vakıf; analitik düşünme, sorun çözme ve karar verme yetenekleri ile donanmış elemanlar yetiştirmektir.

Hedef Kitle

Bu programı tamamlayan mezunlar; kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşların ve özellikle yerel yönetimlerin öncelikle mekânsal veri üreten ve işleyen birimlerinde, ülkemizde çok sayıda kamu kurum ve kuruluşlarında oluşturulmaya başlanan Coğrafi Bilgi Sistemleri birimlerinde ve bilgi işlem birimlerinde çalışma olanağına sahip olabilirler.

Kapsamı

Coğrafi Bilgi Sistemi Operatörü Sertifika Programı aşağıdaki 3 dersi içermektedir:

CBS103U - Coğrafi Bilgi Sistemlerine Giriş
    CBS107U - Bilgisayar Destekli Haritalama I
    CBS106U - Coğrafi Bilgi Sistemleri Uygulamaları

CBS Uzmanlığı

Programın Tanımı

Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanlığı Programı, kamu ve özel kuruluşlara, karar verme sürecinde etkin olan coğrafi bilgi teknolojileri konusunda ve mekânsal veri yönetiminin temel ilkelerine, stratejilerine ve tekniklerine vakıf; analitik düşünme, sorun çözme ve karar verme yetenekleri ile donanmış elemanlar yetiştirmektir.

Hedef Kitle

Bu programı tamamlayan mezunlar; kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşların ve özellikle yerel yönetimlerin öncelikle mekânsal veri üreten ve işleyen birimlerinde, ülkemizde çok sayıda kamu kurum ve kuruluşlarında oluşturulmaya başlanan Coğrafi Bilgi Sistemleri birimlerinde ve bilgi işlem birimlerinde çalışma olanağına sahip olabilirler.

Kapsamı

Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanlığı Sertifika Programı aşağıdaki 3 dersi içermektedir:

CBS104U - Coğrafi Bilgi Sistemleri
    CBS201U - Uzaktan Algılama
    CBS203U - Konumsal Veritabanı

Konuyla ilgilenen Coğrafyacı ve Haritacı arkadaşlar biliyorlardır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile 15 BİN CBS Uzmanı yetiştirilmesi konusunda anlaşıldı. CBS Operatörü (Seviye 4) ve CBS Uzmanı(Seviye 6) adıyla ki yeni mesleğin taslakları Mesleki Yeterlilik Kurumunda bekliyor. Tam bu noktada Anadolu Üniversitesi bu 2 programı açtı ki; Bu programlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde açılmadı. ( Çevre ve Şehirciliğe soruldu, bunların bizimle alakası yoktur Anadolu Üniversitesinin kendi insiyatifi ile açıldı denildi.)
    Konuyla ilgilenen arkadaşlar neler düşünüyorlar. Bu programları alsak ne işe yarayacak, önüne gelen (farklı bölümlerden insanlar) bu programa başvurabilecek mi ? Anadolu Üniversitesi tam bu esnada neden böyle bu 2 programı açtı ? Beklediğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte ortak açılacak sertifika programı ne zaman başlayacaktır ?
    Görüşleriniz nelerdir ?

• Merhaba. Bende geç kaldım durumu yeni öğrendim. Anadolu üniversitesi böyle bir program açarak neyi amaçladı anlamadım. Bakanlık mı söyledi kendi insiyatiflerinde kurs açtıklarını. uzun süredir bunu bekliyordum bakanlıktan ve mesleki yeterlilik kurumundan takip ediyordum bir gelişme yoktu birden anadolu ünivde böyle bişey görünce çok şaşırdım. ve başvuru tarihide geçti. bu süre zarfında başka bilgi aldınız mı? teşekkürler.
  • Merhabalar, Evet bu tarihten sonra yetkili kişilerden yeteri kadar bilgi aldım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından görüştüğüm ve konuya hakim olduğu konuşmalarından belli olan yetkililer, kesinlikle bu açılan e sertifika programlarının kendileri ile bir alakaları olmadığını söylediler. Belki biliyorsunuzdur Anadolu Üni. ve ÇŞB arasındaki protokolün Anadolu Üni ayağını Alper Çabuk Bey, yönetiyor. Ondan da aldığım bilgiler aynı şekilde Çevre ve Şehirlik bakanlığı ile birlikte açılacak programlar ile, bu açılan programların alakası olmadığı yönünde görüş aldım.

Bu biraz Anadolu üniversitesinin işgüzarlığı sanırım. CBS Uzmanlığı ve Operatörlüğü son dönemlerde öne çıkan ve ileride çok geniş sahalarda görev alabilecek meslekler olduğu için. Bu popülarite üzerinden para kazanmak sanırım.

Hala Anadolu Üni ve ÇŞB nın birlikte açacağı sertifika programını bekliyorum bende. En son aldığım bilgilere göre, Mesleki Yeterlilik Kurumunda CBS Opertörlüğü ve CBS Uzmanlığı meslek sınıfları oluşturulmaya çalışılıyor. Temmuz ayına kadar buradan bir sonuç çıkması bekleniyor. Ancak sertifika programının ne zaman başlayacağı ile ilgili herhangi bir bilgim yok.

• Peki bu Anadolu üniversitesinden alınan e sertifikalar da ilerde aynı işi görecekse ne anlamı kaldı bu kadar beklemenin. 2013 temmuzundan beri bekleniyor birşey çıkmadı. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paradoks_61 -- 24 Mart 2014; 17:51:18 >
  • Aynı işi göreceğini sanmıyorum. Çünkü bu Anadolu Üniversitesinin kendi insiyatifi ile açtığı birşey. Anadolu Üniversitesinin 2 yıllık CBS Bölümünden tek farkı daha kısa sürede alınıyor olması, cünkü verilen dersler aynı.
    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak açılacak sertifika programı nasıl olur bir bilgim yok ama. İşin içine Bakanlık girdiği için o sertifika programı daha resmi olacaktır.
  • ER_13 E kullanıcısına yanıt
    merhaba adminim bi sorum olacaktı bu haber üzerine. ben özel bir şirkette cbs operatörü mapinfo 11.5 kullanıcısı olarak çalışıyorum türkiye haritasını , kentsel bilgi sistemi ve navigasyon alt yapısını oluşturuyoruz şuan ve sertifikamda var referans şirketim şuan çalıştığım şirket ve türkiyede referası yüksek bi şirket serifikayı orda kursla aldım şuanda emniyet genel müdürlüğüyle ortak çalışma yapıyoruz şirket adına ve lise mezunuyum burda hep üniversiteli olma şartından bahsediyorlar yada tapu kadastro bölümü mezunu olma şartları felan isteniyor.ben sadece lise mezunuyum bakanlığın yaptığı bu çalışma kapsamında iş bulabilirmiyim memur olarak sertifika ve lise diplomasıyla bilginiz varmı
  • Bende bu E sertifika dan almak istiyorum ama bir işime yarayacak mı bilmiyorum.Coğrafya okuyorum bu arada.

Yukarda arkadaş Bakanlıkla bir ilgisi olmadığını belirtmiş.Demek ki ortada farklı şeyler dönüyor..
  • Arkadaşlar yaz dönemi için de e-sertifika programı açıldı. SOn 2 gün. Daha önce bu programlardan e-sertifika alan var mı? Bizi aydınlatırsa seviniriz.
  • Arkadaşlar meseleye şöyle bakalım. İlgilenenler bilir, iş güvenliği uzmanı olmak için önce dershanelere gidip ilgili sertifikayı almak daha sonra bu sertifika ile ilgili kurumun açtığı sınava girmek gerekir.
    Burada da mantık aynı. Muhtemel ilgili kurumların CBS Operatörü-Cbs Uzmanı alımı için açacağı sınava sertifika sahipleri girecektir. Ben CBS Operatörlüğü sertifikasını aldım ve ardından "Coğrafi Bilgi Sistemleri Operatörü ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanlığı Sertifika Programlarına 2015 Bahar döneminde son kez yeni kayıt başvurusu alınacaktır." uyarısıyla Anadolu Üniversitesi mail attı. Bu mail üzerine Uzmanlığı içinde başvuru yaptım.
    Yine muhtemelen başka okullar ve hatta dershaneler sertifika için kurs açacaklardır (halihazırda zaten Esri vs. gibi şirketler böyle bir kurs veriyorlar fakat protokolleri yok-tahminimce ileride olacaktır).
    Size tavsiyem işin bakanlık tarafına bakmadan sertifikayı almanızdır. Hiç bir şey olmasa CV de satır arttırmış olursunuz.
    Ben 2002 yılından beri bu sektördeyim. Fakat kendimi tanımlarken her ne kadar CBS Uzmanı olsam da elimde bu kanıtlayacak (çalıştığım yerlerin verdikleri hariç) resmi bir belge yok. Bu sayede resmi bir belge ve ünvan kazanmış olursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Amukba

Arkadaşlar meseleye şöyle bakalım. İlgilenenler bilir, iş güvenliği uzmanı olmak için önce dershanelere gidip ilgili sertifikayı almak daha sonra bu sertifika ile ilgili kurumun açtığı sınava girmek gerekir.
    Burada da mantık aynı. Muhtemel ilgili kurumların CBS Operatörü-Cbs Uzmanı alımı için açacağı sınava sertifika sahipleri girecektir. Ben CBS Operatörlüğü sertifikasını aldım ve ardından "Coğrafi Bilgi Sistemleri Operatörü ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanlığı Sertifika Programlarına 2015 Bahar döneminde son kez yeni kayıt başvurusu alınacaktır." uyarısıyla Anadolu Üniversitesi mail attı. Bu mail üzerine Uzmanlığı içinde başvuru yaptım.
    Yine muhtemelen başka okullar ve hatta dershaneler sertifika için kurs açacaklardır (halihazırda zaten Esri vs. gibi şirketler böyle bir kurs veriyorlar fakat protokolleri yok-tahminimce ileride olacaktır).
    Size tavsiyem işin bakanlık tarafına bakmadan sertifikayı almanızdır. Hiç bir şey olmasa CV de satır arttırmış olursunuz.
    Ben 2002 yılından beri bu sektördeyim. Fakat kendimi tanımlarken her ne kadar CBS Uzmanı olsam da elimde bu kanıtlayacak (çalıştığım yerlerin verdikleri hariç) resmi bir belge yok. Bu sayede resmi bir belge ve ünvan kazanmış olursunuz.

Bahar donemi kaydi basladi mi daha bi kayit tarihi goremedim ben?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kacirdik kaydi acilacakmi tekrar

• coğrafya mezunuyum pedagojik formasyon sertifikam da var coğrafyacı olarak türkiyede kısıtlı iş imkanı var bende bu konuda tecrübeli arkadaşlardan tavsiye almak istiyorum hangi sertifikaları alırsam iş olanağım artabilir bu sektörden ekmek yiyemeyecek miyiz psikolojim bozuluyor düşündükçe fikir verecek arkadaşların yardımını bekliyorum
  • Kolay gelsin cbs konu hakkjnda sizden bilgi alabilirmiyim acaba ? Sertifika almam istiyorum

• Arkadaşlar cbs sertifikası almak istiyorum ne yapmam gerek

• Konu hortlamış

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.