Şimdi Ara

Anadolu Üniversitesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.656
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Anadolu üniversitesinde bizim fakülte bilgisayarlarında bir hız testi yaptım. Sonuç resimdeki gibi çıktı.
    Sanırsam üniversitenin internet kaynağını ttnet'ten alıyor. aklıma takılan burda çıkan sonuçta upload hızının download hızından yüksek olması.
    normal bizim evlerde kullandığımız internet paketlerinde download hızı hep upload hızının 6-8 katı oluyor.
    burada nasıl böyle oluyor?

Anadolu Üniversitesi

• Speedtest ile yaptığım sonuçlar biraz daha farklı çıktı.

Anadolu Üniversitesi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Scorp1725

Speedtest ile yaptığım sonuçlar biraz daha farklı çıktı.

Anadolu Üniversitesi
    başka bir ttnet hız tesit sonucu:

Anadolu Üniversitesi

• quote:

başka bir ttnet hız tesit sonucu:

Anadolu Üniversitesi

Alıntıları Göster
    Bu tip yerlerin hatları simetrik hattır.Muhtemel olarak metro ethernet olabilir, bu sebepten ötürü download / upload hızları eşittir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Serdarkekik

Bu tip yerlerin hatları simetrik hattır.Muhtemel olarak metro ethernet olabilir, bu sebepten ötürü download / upload hızları eşittir.

Alıntıları Göster
    Birde git muhendislikdeki insanlara sor bakalım onların hızı nasıl :)))) bi hocam vardı orada adam 150 mblık avg 'i 1 st de cekmiş garibim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KingDwa®F -- 31 Mart 2011; 16:36:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KingDwa®F

Birde git muhendislikdeki insanlara sor bakalım onların hızı nasıl :)))) bi hocam vardı orada adam 150 mblık avg 'i 1 st de cekmiş garibim

Alıntıları Göster
    Mühendislikte hız kötü mü? Bu hız değerleri kablosuz bağlantı için mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netcevap -- 14 Ekim 2011; 23:16:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: netcevap

Mühendislikte hız kötü mü? Bu hız değerleri kablosuz bağlantı için mi?

Alıntıları Göster
    bknz. ulak net
  • Anadolu da okurken iibf de saniyede 6mb i gördüğümü hatırlarım ana kütüphanede 4 e kadar cikmisti wireless olarak fakultedeki bilgisayar teknikerine sordum ttnet falan degil üniversiteler arası fiber ağ dedi detaylı bilgi için google da ulaknet olarak arat demişti odtu ve bilkentte saniyede 10mb yi geçen arkadaşlar olmuştu
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeqi1985

Anadolu da okurken iibf de saniyede 6mb i gördüğümü hatırlarım ana kütüphanede 4 e kadar cikmisti wireless olarak fakultedeki bilgisayar teknikerine sordum ttnet falan degil üniversiteler arası fiber ağ dedi detaylı bilgi için google da ulaknet olarak arat demişti odtu ve bilkentte saniyede 10mb yi geçen arkadaşlar olmuştu
    300 mbit port tahsis etmiş ulaknet olsun o kadar :) Ama siz abartıp paso downloada abanmayın bilgi işlemciler çakarsa cezası bile var bu olayların, çünkü resmi bir kurumun internet bağlantısını yavaşlatmak bile suç Bir keresinde ismi lazım değil bir üniversitenin yeni kurulan bilgisayar odasında gerekli router limitlemeleri yapılmadan internet verilmiş. Bir arkadaş torrent denemiş ve tüm üniversitesinin interneti 5 dakika kadar kesilmişti, işlemin yapıldığı o fakülteye 1-2 gün internet vermediler, çocuk hakkındada işlem yapıldı

http://istatistik.ulakbim.gov.tr/uc/index.php?ulakuc=anadolu&v=0&m=0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 15 Ekim 2011; 0:38:04 >

• Saat 6 dan sonra fakulteler bosalinca premium şifreler ile abanabilirsiniz :-D. Benim tanıdığım tum teknikerlerin premiumlari vardı ve cok iyi sayılabilecek arşivleri vardı
  • quote:

Saat 6 dan sonra fakulteler bosalinca premium şifreler ile abanabilirsiniz :-D. Benim tanıdığım tum teknikerlerin premiumlari vardı ve cok iyi sayılabilecek arşivleri vardı
    websense firewall varken cekim nasıl oluyor ...( söyleyinde yönetime ileteyim..keh keh keh)
  • quote:

Orijinalden alıntı: worldwidewild

websense firewall varken cekim nasıl oluyor ...( söyleyinde yönetime ileteyim..keh keh keh)

Alıntıları Göster
    bilgisayar odasındaki bilgisayarlar özel kısıtlama ayarları ile donatılmış ama kendi laptopunuz ile bağlandığınızda sorun olmuyor yeni bir önlem alındı ise bilemem ama binlerce şarkılık arşivimi o internet bağlantısına borçluyum
  • quote:

bilgisayar odasındaki bilgisayarlar özel kısıtlama ayarları ile donatılmış ama kendi laptopunuz ile bağlandığınızda sorun olmuyor yeni bir önlem alındı ise bilemem ama binlerce şarkılık arşivimi o internet bağlantısına borçluyum

Alıntıları Göster
    Konu hortlamış :)
    WebSence kısıtlaması olduğu için emule, torrent veya upload sitelerinden indirme yapamıyorsun.
    Kendi bilgisayarınla kablosuz bağlanırken kullanıcı adı ve şifre giriyorsun. O yüzden denetim altındasın ve gene WebSence kısıtlamaları ile karşılaşıyorsun.
    Bu konuyu indirme vs yapmak için sormamıştım. O zamanlar üniversitelerin internet altyapılarının nasıl olduğunu öğrenmek için açmıştım.
    Şimdi sayenizde -ulaknet ismiyle- aşağıdaki sitelerden aydınlanmış oldum.

TÜBİTAK \ Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) --> http://www.ulakbim.gov.tr/

TÜBİTAK \ Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) \ Ulusal Akamedik Ağ (ULAKNET) --> http://www.ulakbim.gov.tr/ulaknet/

ULAKNET; Türkiye'deki tüm üniversiteler ile bunların fakülte ve diğer alt birimleri, TÜBİTAK birimleri, Askeri Okullar, Harp Akademileri ve Polis Akademileri, Türk Tarih Kurumu, Milli Kütüphane, YÖK, ÖSYM, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Ar-Ge birimlerinden oluşan toplam 176 birime Türk Telekom'dan kiralanan frame relay, ATM, Metro Ethernet, G.SHDSL ve kiralık hatlar kullanılarak ücretsiz hizmet sağlamaktadır. Bu hizmetten bu uçlarda bulunan yaklaşık 111.000 öğretim görevlisi, araştırmacı ve 2.500.000'un üzerinde üniversite öğrencisi yararlanmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Scorp1725 -- 16 Ekim 2011; 14:23:09 >

• quote:

Konu hortlamış :)
    WebSence kısıtlaması olduğu için emule, torrent veya upload sitelerinden indirme yapamıyorsun.
    Kendi bilgisayarınla kablosuz bağlanırken kullanıcı adı ve şifre giriyorsun. O yüzden denetim altındasın ve gene WebSence kısıtlamaları ile karşılaşıyorsun.
    Bu konuyu indirme vs yapmak için sormamıştım. O zamanlar üniversitelerin internet altyapılarının nasıl olduğunu öğrenmek için açmıştım.
    Şimdi sayenizde -ulaknet ismiyle- aşağıdaki sitelerden aydınlanmış oldum.

TÜBİTAK \ Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) --> http://www.ulakbim.gov.tr/

TÜBİTAK \ Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) \ Ulusal Akamedik Ağ (ULAKNET) --> http://www.ulakbim.gov.tr/ulaknet/

ULAKNET; Türkiye'deki tüm üniversiteler ile bunların fakülte ve diğer alt birimleri, TÜBİTAK birimleri, Askeri Okullar, Harp Akademileri ve Polis Akademileri, Türk Tarih Kurumu, Milli Kütüphane, YÖK, ÖSYM, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Ar-Ge birimlerinden oluşan toplam 176 birime Türk Telekom'dan kiralanan frame relay, ATM, Metro Ethernet, G.SHDSL ve kiralık hatlar kullanılarak ücretsiz hizmet sağlamaktadır. Bu hizmetten bu uçlarda bulunan yaklaşık 111.000 öğretim görevlisi, araştırmacı ve 2.500.000'un üzerinde üniversite öğrencisi yararlanmaktadır.

Alıntıları Göster
    Ayrıca ülkemizdeki tüm üniversitelerin (yaklaşık 135 tane) günlük ULAKNET ağını kullanma istatistik ve grafiklerine buradan ulaşabilirsiniz.

http://istatistik.ulakbim.gov.tr/uc/

Sanırsam bu ağın merkezi ODTÜ'de. Tüm Türkiye'deki üniversitelere gelen giden ağın kalbi ODTÜ'de atıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Scorp1725 -- 16 Ekim 2011; 14:27:44 >

• quote:

Ayrıca ülkemizdeki tüm üniversitelerin (yaklaşık 135 tane) günlük ULAKNET ağını kullanma istatistik ve grafiklerine buradan ulaşabilirsiniz.

http://istatistik.ulakbim.gov.tr/uc/

Sanırsam bu ağın merkezi ODTÜ'de. Tüm Türkiye'deki üniversitelere gelen giden ağın kalbi ODTÜ'de atıyor.

Alıntıları Göster
    Şaşırtıcı ilk kez böyle birşey görüyorum hemde Türkiye'de

• quote:

Orijinalden alıntı: Jey-Jey

2003-2004 e kadar Türk Telekom MRTG grafiklerini dışarıya açıyordu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxi909

quote:

2003-2004 e kadar Türk Telekom MRTG grafiklerini dışarıya açıyordu..

Alıntıları Göster
    beyler işin şakası bi yana, basınız agrımasın isterseniz cunku bu iş ciddi ve hangi kampüsden cekim yapıyorsunuz
    cunku iki eylul kampusunden cekmeniz MUMKUN degil, gazetevatan GALERI kısmı bile bloklu.
    yunusemre kampusu bilemem.

• quote:

Bunlar normal şey devlet tabiki kendine bağlı kurumlar için özel network oluşturacak yeni birşey değil çok önceden beri var, ilk zamanlar her üniversiteye bu kadar büyük bağlantılar verilmiyordu en kalabalık üniversitelere bile 20 mbit bağlantı verilirken şu an 600-700 mbite kadar bağlantı sağlıyor ulakbim tabi ulakbim tek başına değil türk telekom ile birlikte bu bağlantı ulaştırılıyor. Ayrıca özel talep ile özel üniversitelerde belli limitlere kadar ulakbim ağına katılabiliyor ama prosedürler ağır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 16 Ekim 2011; 20:34:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Bunlar normal şey devlet tabiki kendine bağlı kurumlar için özel network oluşturacak yeni birşey değil çok önceden beri var, ilk zamanlar her üniversiteye bu kadar büyük bağlantılar verilmiyordu en kalabalık üniversitelere bile 20 mbit bağlantı verilirken şu an 600-700 mbite kadar bağlantı sağlıyor ulakbim tabi ulakbim tek başına değil türk telekom ile birlikte bu bağlantı ulaştırılıyor. Ayrıca özel talep ile özel üniversitelerde belli limitlere kadar ulakbim ağına katılabiliyor ama prosedürler ağır.

benim okul yeni bitti mesela üç sene önce 100 megabit hız gördüğümü hatırlıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: mcrew

quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

benim okul yeni bitti mesela üç sene önce 100 megabit hız gördüğümü hatırlıyorum

Alıntıları Göster
    Bizim myo ya gelene kadar 50mbit e düşüyor hız

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.