Şimdi Ara

Amper ve voltaj ayar....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
4
Favori
22.125
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar,seri regüle devresi bilhassa akım(amper)ve voltaj ayarlı devreye her elektronikle uğraşan kişinin ihtiyacı vardır.
    Elbette piyasada çok çeşitli devreler var,,ama LM723 entegresi her zaman tercih edilen olmuştur.Çünkü özellikle çok stabil istenilen voltaj çıkışı,,amper ayarı,,geniş voltaj aralığı ayarı gibi üstünlükleri tartışılmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 26 Temmuz 2018; 15:7:28 >

• Bu resimde ARES ile bu devrenin baskı devresini çıkarma çalışmalarımdan kesit,,,düzenlemeye devam ediyorum,,akım yollarını kalınlaştıramadım henüz.
    Amper ve voltaj ayar....
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Bu resimde ARES ile bu devrenin baskı devresini çıkarma çalışmalarımdan kesit,,,düzenlemeye devam ediyorum,,akım yollarını kalınlaştıramadım henüz.
    Amper ve voltaj ayar....

Hocam elinize sağlık, yolların üzerinde gelip sol alttaki menüden layer kısmını top copper ayarlamışsınız, yüzey montajı istemezseniz bottom copper yaparsanız, lehim yüzeyine çizim yapar

• quote:

Orijinalden alıntı: porsche911turbo

Hocam elinize sağlık, yolların üzerinde gelip sol alttaki menüden layer kısmını top copper ayarlamışsınız, yüzey montajı istemezseniz bottom copper yaparsanız, lehim yüzeyine çizim yapar

Teşekkür ederim.Evet bilerek top copper ayarına alırım.Daha doğrusu çizim öncesi ayarlarım.Önemli olan Design rule manager ayarlarıdır.Bu ayarlar sonrası top copper ayarında da lehim yüzeyine çizim yapabilir.Tabi bu çizimi ben çizim yaparken yol üzerine anlatım olarak anlıyorum.Plaket üzerinede yazıyı çıkarır demek istemediniz herhalde.
    Yani ekleyeceğim resimdeki gibi yol üzerinde GND vb. yazması gibi.Eğer böyle ise gördüğünüz gibi top copper'de var,,bottom'da yok.Ayar meselesi hocam.
    Edit=eksik yazıyı düzeltme yaptım.

Amper ve voltaj ayar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 18 Ekim 2014; 9:15:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ch4ylak

Bu devreye ek;
    Virtual basic ile bir program oluştursak, pic ilede seri port üzerinden haberleşsek, pc'deki program üzerinden online /anlık volt ve amper ayarı yapabilirmiyiz?

Elbette yapabilirsiniz.Bahsettiğiniz devreyi paylaştığım devreye eklemek isteyen elbette ekleyebilir arkadaşlar.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ch4ylak

Bu devreye ek;
    Virtual basic ile bir program oluştursak, pic ilede seri port üzerinden haberleşsek, pc'deki program üzerinden online /anlık volt ve amper ayarı yapabilirmiyiz?

Elbette yapabilirsiniz.Bahsettiğiniz devreyi paylaştığım devreye eklemek isteyen elbette ekleyebilir arkadaşlar.

Alıntıları Göster
    Ares ile baskı devre çizimini,,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 26 Temmuz 2018; 15:10:27 >

• malisert32 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle elinize sağlık hocam. Bir süredir forumda bu tarz paylaşımlar olmuyordu. Sistemi gördüm ve sizinde belirttiğiniz gibi orta seviye,başlangıç ve ya üst seviye kısacası tüm elektronikçinin temel ihtiyaçlarından biridir güç kaynakları.Size bir kaç sorum olacaktı.

Elimde aşağıda link'ini vermiş olduğum ALPA 300W 12V/20A'lik güç kaynağı var. Vakti zamanında (Lise yıllarımda) evime oto ses sistemi kurmuş ve 1400W 400W RMS'e sahip amfimi bununla besliyordum, %50 ve biraz üzeri yüklenmelere kadar sıkıntı yaratmıyordu. İçerisinde akım koruma ve regülatör kısmı var. Üzerindeki arka blokta 3 adet Toshiba 2N3055 TR ve içerisinde ufak bir TR ile regülatör devresi kurulmuş. Şuan sistem kısa devre ve aşırı yük hatası vermekte sorun ise içerisindeki regülatör kısmındaki TR'yi değiştirmem gerekiyor. Sizin devrenizi gördüm ve akım,voltaj ayarı yapılabildiği için bu sistemi kurmayı düşünüyorum acaba önerir misiniz ve ya önerebileceğiniz başka sistemler ya da bu sistem üzerinde eklentiler var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

GÜÇ KAYNAĞI

• quote:

Orijinalden alıntı: slayer_ank

Öncelikle elinize sağlık hocam. Bir süredir forumda bu tarz paylaşımlar olmuyordu. Sistemi gördüm ve sizinde belirttiğiniz gibi orta seviye,başlangıç ve ya üst seviye kısacası tüm elektronikçinin temel ihtiyaçlarından biridir güç kaynakları.Size bir kaç sorum olacaktı.

Elimde aşağıda link'ini vermiş olduğum ALPA 300W 12V/20A'lik güç kaynağı var. Vakti zamanında (Lise yıllarımda) evime oto ses sistemi kurmuş ve 1400W 400W RMS'e sahip amfimi bununla besliyordum, %50 ve biraz üzeri yüklenmelere kadar sıkıntı yaratmıyordu. İçerisinde akım koruma ve regülatör kısmı var. Üzerindeki arka blokta 3 adet Toshiba 2N3055 TR ve içerisinde ufak bir TR ile regülatör devresi kurulmuş. Şuan sistem kısa devre ve aşırı yük hatası vermekte sorun ise içerisindeki regülatör kısmındaki TR'yi değiştirmem gerekiyor. Sizin devrenizi gördüm ve akım,voltaj ayarı yapılabildiği için bu sistemi kurmayı düşünüyorum acaba önerir misiniz ve ya önerebileceğiniz başka sistemler ya da bu sistem üzerinde eklentiler var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

GÜÇ KAYNAĞI

Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 26 Temmuz 2018; 15:12:19 >

• quote:

quote:

GÜÇ KAYNAĞI

Teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar,,biliyorum ki ben başta olmak üzere çoğu arkadaşımız için bütçe önemli.Yani gereksiz masraf etmek istemeyiz,,istesekde bütçemizi zorlayabilir.

İşte benim asıl amacımda; paylaşımlarımda evet en güzel,en sağlam devreleri hedef alırım ama asıl hedefim orta direk bizlerin bütçesidir.Yani 400watt çıkma bir psu 5-10 tl,,step-up devresi 10-15 tl,,,dijital volt-amper göstergesi 10 tl. toplamda;35-40 tl. gibi hadi 50 tl. olsun.50 tl.ye 3,3-35Volt arası kısa devre korumalı,voltaj-amper göstergeli,ayarlı bir güç kaynağını kim alabilir,hemde 10amper max. gücünde.
    Kendime uygun görüp yaptığımı sizlere tavsiye ediyorum vesselam.

• quote:

Arkadaşlar,,biliyorum ki ben başta olmak üzere çoğu arkadaşımız için bütçe önemli.Yani gereksiz masraf etmek istemeyiz,,istesekde bütçemizi zorlayabilir.

İşte benim asıl amacımda; paylaşımlarımda evet en güzel,en sağlam devreleri hedef alırım ama asıl hedefim orta direk bizlerin bütçesidir.Yani 400watt çıkma bir psu 5-10 tl,,step-up devresi 10-15 tl,,,dijital volt-amper göstergesi 10 tl. toplamda;35-40 tl. gibi hadi 50 tl. olsun.50 tl.ye 3,3-35Volt arası kısa devre korumalı,voltaj-amper göstergeli,ayarlı bir güç kaynağını kim alabilir,hemde 10amper max. gücünde.
    Kendime uygun görüp yaptığımı sizlere tavsiye ediyorum vesselam.

Alıntıları Göster
    Evet eklemek istedim.
    Bu gerekli malzemeleri bulamayan arkadaşlar,,güç kaynağı yapamam ama gerekli diyen arkadaşlar,,bana yazabilirler.Şu anda elimde bütün malzeme var dersem yeridir.Ör;saç trafo çeşitleri(istenilen çıkış voltajında modifiye edilir),,,2.el PSU çeşitleri(250-700watt aralıklarında),,,10lu,20li toptan P yada N channel yüksek akım mosfetler,,,2 ad.100Volt-100amper(shont dirençli) 2 ad. 100Volt-50 amper(shont dirençli) 2-3 ad. 200Volt-10amper max. dijital panel tipi göstergeler,,,2 adet 80-500VAC-100Amper AC akım panel tipi gösterge,,40-50 ad. 5-100VDC panel tipi voltmetre,,,kendi yapımım şarj kontrol üniteleri(1-100amper aralıklarında),,,kondansatör,2.el diyot(ultra fast,yada düz tip 1Amper-200Amper aralıklarında),,hatda şu anda 3 faz 200amper hızlı diyot grubu hazır soğutucuya montajlı elimde var.Şimdilik bunlar aklıma geliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 19 Ekim 2014; 12:25:09 >

• quote:

Evet eklemek istedim.
    Bu gerekli malzemeleri bulamayan arkadaşlar,,güç kaynağı yapamam ama gerekli diyen arkadaşlar,,bana yazabilirler.Şu anda elimde bütün malzeme var dersem yeridir.Ör;saç trafo çeşitleri(istenilen çıkış voltajında modifiye edilir),,,2.el PSU çeşitleri(250-700watt aralıklarında),,,10lu,20li toptan P yada N channel yüksek akım mosfetler,,,2 ad.100Volt-100amper(shont dirençli) 2 ad. 100Volt-50 amper(shont dirençli) 2-3 ad. 200Volt-10amper max. dijital panel tipi göstergeler,,,2 adet 80-500VAC-100Amper AC akım panel tipi gösterge,,40-50 ad. 5-100VDC panel tipi voltmetre,,,kendi yapımım şarj kontrol üniteleri(1-100amper aralıklarında),,,kondansatör,2.el diyot(ultra fast,yada düz tip 1Amper-200Amper aralıklarında),,hatda şu anda 3 faz 200amper hızlı diyot grubu hazır soğutucuya montajlı elimde var.Şimdilik bunlar aklıma geliyor...

Alıntıları Göster
    Hocam, devre hakkında birkaç eleştiri yapayım.

1. çizimin çok kötü. devreyi çizerken ,yolları elemanları biraz düzenlemek iyidir. bu sadece güzel görünsün diye değil, inceleyen insanlar kolay anlasın, özellikle anlaşılmasını istediğin bölümleri ayırt etsin diyedir.
    ayrıca, yolları karışık çizmeniz, devrenizi daha karmaşık yapmaz.

2.zaten çok iyi bilinen lm723 entegresinin binlerce klasik ve güvenilir uygulaması mevcutken ,siz de bir tane çizmişsiniz.

3.hadi çizdiniz, yüksek beklenti vaad ederek,ve fırçayla karışık "datashettleri inceleyin aman ha" deyip, devreyi yanlış çizmişsiniz hocam.
    entegre ne kadar akım çekildiği nereden bilecek . Rsc nerede?

4.hadi yanlış filan devreyi çizdiniz, o nasıl pcb tasarımı hocam. güç transistörü direk karta mı lehimlenecek, soğutucu nerede?
    hadi karta lehimledin, transistörlerin altında geçen yollar ne olacak hocam?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi state -- 19 Ekim 2014; 14:59:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: state

1. çizimin çok kötü. devreyi çizerken ,yolları elemanları biraz düzenlemek iyidir. bu sadece güzel görünsün diye değil, inceleyen insanlar kolay anlasın, özellikle anlaşılmasını istediğin bölümleri ayırt etsin diyedir.

2.zaten çok iyi bilinen lm723 entegresinin binlerce klasik ve güvenilir uygulaması mevcutken ,siz de bir tane çizmişsiniz.

3.hadi çizdiniz, yüksek beklenti vaad ederek,ve fırçayla karışık "datashettleri inceleyin aman ha" deyip, devreyi yanlış çizmişsiniz hocam.
    entegre ne kadar akım çekildiği nereden bilecek . Rsc nerede?.yorumunuz;
    4.hadi yanlış filan devreyi çizdiniz, o nasıl pcb tasarımı hocam. güç transistörü direk karta mı lehimlenecek, soğutucu nerede?

Eleştiriniz için gerçekten teşekkür ederim.Elbette böyle karşılıkjlı sohbet niteliğinde daha güzellerini buluruz,hem fikir oluruz.
    1.yorumunuzda;Evet katılıyorum çizimim kötü,ama bu çizim biraz aceleye gelsede oto. çizildi pek dokunmadım.Size katılıyorum yani.
    2.yorumunuzda elbette bir tane çizmem gerekmezmi?Hatda ben birazda devremi övmeliyim,,ki mevcut bütün teknik çizimlerde genelde ref. voltaj altı ayarı kimse çizmez ama ben çizdim.
    3=devreyi nerede yanlış çizdiğimi anlamadım..Eğer rsc olmadan yanlış diyorsanız,,ben bunu her yüke göre değişken ayar yapabilmek adına pot ile yapıyorum,tavsiye ederim.
    Datasheetlerini aman iyi inceleyin dememdeki amaç ise;
    hocam zaten anlatımlarım uzun oluyor kısa tutabilmek adına datasheet tavsiye ediyorum.
    Ayrıca gördüğüm kadarıyla herkes elektronik ustası ama (kimse üzerine alınmasın)armut piş misali herkes hazır devre arıyor,oturup çizen,,çalışma ortaya çıkaran pek göremediğimden ben bu yolu tercih ediyorum.Yani daha açıkçası;
    datasheet'lerine bakın,,iç yapısını öğrenin,balık tutmasını öğrenirsiniz demek istiyorum.Devre çizen,devre geliştiren bu gün var yarın yok...

4=TR ile pcb arasına soğutucu koymayı söylemelimiydim,,söylemeliysem tamam bundan sonra söylerim öğrendim.Tekrar teşekkür ederim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: state

entegre ne kadar akım çekildiği nereden bilecek . Rsc nerede?.yorumunuz;

Eleştiriniz için gerçekten teşekkür ederim.Elbette böyle karşılıkjlı sohbet niteliğinde daha güzellerini buluruz,hem fikir oluruz.
    1.yorumunuzda;Evet katılıyorum çizimim kötü,ama bu çizim biraz aceleye gelsede oto. çizildi pek dokunmadım.Size katılıyorum yani.
    2.yorumunuzda elbette bir tane çizmem gerekmezmi?Hatda ben birazda devremi övmeliyim,,ki mevcut bütün teknik çizimlerde genelde ref. voltaj altı ayarı kimse çizmez ama ben çizdim.
    3=devreyi nerede yanlış çizdiğimi anlamadım..Eğer rsc olmadan yanlış diyorsanız,,ben bunu her yüke göre değişken ayar yapabilmek adına pot ile yapıyorum,tavsiye ederim.
    Datasheetlerini aman iyi inceleyin dememdeki amaç ise;
    hocam zaten anlatımlarım uzun oluyor kısa tutabilmek adına datasheet tavsiye ediyorum.
    Ayrıca gördüğüm kadarıyla herkes elektronik ustası ama (kimse üzerine alınmasın)armut piş misali herkes hazır devre arıyor,oturup çizen,,çalışma ortaya çıkaran pek göremediğimden ben bu yolu tercih ediyorum.Yani daha açıkçası;
    datasheet'lerine bakın,,iç yapısını öğrenin,balık tutmasını öğrenirsiniz demek istiyorum.Devre çizen,devre geliştiren bu gün var yarın yok...

4=TR ile pcb arasına soğutucu koymayı söylemelimiydim,,söylemeliysem tamam bundan sonra söylerim öğrendim.Tekrar teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar,,belki çoğunuz bilirsinizdir ama paylaşmak istedim.

Küçük pcb yapımı ve basımında kullandığınız kuşe kâğıdın zayi olmaması için,tabi aynı devreden çok adetli basmak istediğinizde bir sayfaya sığacak kadar aynı devreyi kop-yapıştır ile çoğaltabilirsiniz.
    Eklediğim resimde göreceğiniz gibi bir kuşeye 15 adet devre çiziyorum.Oysa bu devre 20Amper max. solar şarj kontrola ait bir devre.

Bu 15li devrede 3 adet atlatmayı düşürememiştim,bence bu daha kötü çizim.Bana göre tek yönlü pcb'de kötü çizim atlatması çok sayılı olandır.Oysa yukardaki devrede sadece bir atlatma vardı.
    Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....
    Amper ve voltaj ayar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 19 Ekim 2014; 18:20:36 >

• quote:

quote:

GÜÇ KAYNAĞI

Çok teşekkür ederim.
    Evet başlangıç ve orta derece'ye hitap eder.Artılarıda var eksileride hocam.Artıları;daha yüksek güçlerde saç trafolu modeller(yani bu paylaştığım tarz)çok rahat kullanılır.Ör;elimde 900watt UPS trafosu var,,24VDC-20-22A devamlı verebilir.Tabi smps modellerde verir ama smps modeller bilhassa akım korumasız geri beslemeli modeller o yükü ya tam besler yada besleyemezse kendine zarar verir.
    Eksileri,malumunuz ağırlık hantallık olur.Yazınızı okuyunca atelyemdeki 2 saç trafonun ağırlığını ölçtüm,,900watt ups trafosu 4,2 kg,,,360w ups trafosu 2,75 kg. geldi.Unutmadan bu işlere yeni başladığımda 60 tl.ye 200wattlık trafo almıştım,,ölçmedim ama o bunlardan da ağır,,3,5 kg. net vardır.
    Bu ağırlıklar yanında TR.lerin soğutulması için al. soğutucuyu da eklediğinizde ağırlık artar ki işte bu sebeple gözden düşüyor.Ama istenilen voltaj stabilitesi ve akım çıkışı için hakkı yenmez.
    Birde maliyeti var.Bence saç trafolu daha maliyetli..

Bu durumda neden paylaşımda bulunduğumu sorarsanız,,,bir üyemiz özelden talepde bulundu,bende hem onun hemde ihtiyacı olan diğer üye arkadaşlarımıza faydası olur kabilinden paylaştım.

Aslında sizdeki kaynak tamir edilir,,ben buradan tahmin edebiliyorum;tamir etmek isterseniz;
    1.tavsiyem;2N3055'leri süren tr.nin sağlam olup olmadığını kontrol edin.2.tavsiyem ise 2N3055'lerden arada nakavt olan vardır.Tamir için ayrıca anlatım yapabilirim.

Peki tavsiyem ne?Hocam kendi ayarlı güç kaynağını kendisi yapmak isteyen arkadaşlara tavsiyem;400-500watt PSU 12V çıkışını 12-35V arası step up model ayarlı güç kaynağı yapmalarını gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.12V altı voltajda ise zaten PSU'nun 5V ve 3,3V çıkışı da var bunlar kullanılır.Benim gibi birde dijital voltaj-amper göstergesi takarsanız tadından yenmez.Ama 20-25 amper yada yukarısı amperde güç isteyenler için elbette konusunu açtığım saç trafolu model idealdir.Çünkü,,bir PSU çıkışından step-up yöntemi ile 24V-20A akım almak imkânsızdır.Ama benim gibi max. 8-10 amper isteyenler için PSU+step-up devresi diyorum.Hem PSU'da kısa devre koruması da var,,çok işe yarıyor.Şimdiye kadar acele etmemden dolayı en az 40 defa kısa devre yapmıştır her seferinde korumadan dolayı zararsız,bozulmasız devam etti.

Merhaba tekrardan hocam.
    Dediginiz gibi 2N3055 TR leri süren TR leri ve 2N3055 leri kontrol etmek lazim zaten başka bir eleman yok içinde köprü diyot trafo bir iki tane kondansatör. Yalniz benim yapmak istediğim hazir elimde 20A ilk 300W lik kutulu vs güç kaynagi varken üstüne akim ve voltaj ayarli bir max 20A alabileceğim bir kart tasarlayip ayni trafoyu kullanmak. üzerine de amper ve volt metre ekledikmi güzel kullanisli bir sistem haline getirmek istiyorum. Sizin bu sisteminizi kullana bilirmiyiz? Güç elektroniğinde aşiri bir bilgiye sahip değilim ama cabuk kaparim siz yolu gosterirseniz.

• quote:

quote:

quote:

GÜÇ KAYNAĞI

Çok teşekkür ederim.
    Evet başlangıç ve orta derece'ye hitap eder.Artılarıda var eksileride hocam.Artıları;daha yüksek güçlerde saç trafolu modeller(yani bu paylaştığım tarz)çok rahat kullanılır.Ör;elimde 900watt UPS trafosu var,,24VDC-20-22A devamlı verebilir.Tabi smps modellerde verir ama smps modeller bilhassa akım korumasız geri beslemeli modeller o yükü ya tam besler yada besleyemezse kendine zarar verir.
    Eksileri,malumunuz ağırlık hantallık olur.Yazınızı okuyunca atelyemdeki 2 saç trafonun ağırlığını ölçtüm,,900watt ups trafosu 4,2 kg,,,360w ups trafosu 2,75 kg. geldi.Unutmadan bu işlere yeni başladığımda 60 tl.ye 200wattlık trafo almıştım,,ölçmedim ama o bunlardan da ağır,,3,5 kg. net vardır.
    Bu ağırlıklar yanında TR.lerin soğutulması için al. soğutucuyu da eklediğinizde ağırlık artar ki işte bu sebeple gözden düşüyor.Ama istenilen voltaj stabilitesi ve akım çıkışı için hakkı yenmez.
    Birde maliyeti var.Bence saç trafolu daha maliyetli..

Bu durumda neden paylaşımda bulunduğumu sorarsanız,,,bir üyemiz özelden talepde bulundu,bende hem onun hemde ihtiyacı olan diğer üye arkadaşlarımıza faydası olur kabilinden paylaştım.

Aslında sizdeki kaynak tamir edilir,,ben buradan tahmin edebiliyorum;tamir etmek isterseniz;
    1.tavsiyem;2N3055'leri süren tr.nin sağlam olup olmadığını kontrol edin.2.tavsiyem ise 2N3055'lerden arada nakavt olan vardır.Tamir için ayrıca anlatım yapabilirim.

Peki tavsiyem ne?Hocam kendi ayarlı güç kaynağını kendisi yapmak isteyen arkadaşlara tavsiyem;400-500watt PSU 12V çıkışını 12-35V arası step up model ayarlı güç kaynağı yapmalarını gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.12V altı voltajda ise zaten PSU'nun 5V ve 3,3V çıkışı da var bunlar kullanılır.Benim gibi birde dijital voltaj-amper göstergesi takarsanız tadından yenmez.Ama 20-25 amper yada yukarısı amperde güç isteyenler için elbette konusunu açtığım saç trafolu model idealdir.Çünkü,,bir PSU çıkışından step-up yöntemi ile 24V-20A akım almak imkânsızdır.Ama benim gibi max. 8-10 amper isteyenler için PSU+step-up devresi diyorum.Hem PSU'da kısa devre koruması da var,,çok işe yarıyor.Şimdiye kadar acele etmemden dolayı en az 40 defa kısa devre yapmıştır her seferinde korumadan dolayı zararsız,bozulmasız devam etti.

Merhaba tekrardan hocam.
    Dediginiz gibi 2N3055 TR leri süren TR leri ve 2N3055 leri kontrol etmek lazim zaten başka bir eleman yok içinde köprü diyot trafo bir iki tane kondansatör. Yalniz benim yapmak istediğim hazir elimde 20A ilk 300W lik kutulu vs güç kaynagi varken üstüne akim ve voltaj ayarli bir max 20A alabileceğim bir kart tasarlayip ayni trafoyu kullanmak. üzerine de amper ve volt metre ekledikmi güzel kullanisli bir sistem haline getirmek istiyorum. Sizin bu sisteminizi kullana bilirmiyiz? Güç elektroniğinde aşiri bir bilgiye sahip değilim ama cabuk kaparim siz yolu gosterirseniz.

Alıntıları Göster
    Bu sistemi kullanabilirsiniz,,yalnız trafo çıkışınız bu yapıma engel olacak gibi.Çünkü,,tam dalga doğrultma sonunda çıkış voltajı 14-15 VDC olur ki,,,tam ters durum.Şöyle ki;
    Bu voltaj altında bu paylaştığım devre ile regüle yapsanız voltaj aralığı az olur.Max. 15V'u geçemez,,,bu voltajla step-up modeli smps devre yapsanız yine olmaz.Çünkü bu defa alt voltajlarda çıkış alamazsınız.
    Ben yinede doğrultulmuş filtrelenmiş çıkışın voltajını ölçmenizi tavsiye ediyorum.Evet regüle sonu 12V'dur ama öncesi önemli...

Ölçüm sonrası birde trafo çıkışı şeklinide bir inceleyin,beraber değerlendirelim.Olur ya 2x olursa evet kullanılabilir.

Anladim hocam demek istediğinizi. Ne yazik ki trafo tek cikis diye hatirlamaktayim fakat cikis voltajini hatirlamiyorum. En kisa sürede trafo cikislarini, doğrultma kati cikisini ve filtre kati cikisini ölçüp yazicam hocam.ilginiz için tesekkur ederim.
  • quote:

Anladim hocam demek istediğinizi. Ne yazik ki trafo tek cikis diye hatirlamaktayim fakat cikis voltajini hatirlamiyorum. En kisa sürede trafo cikislarini, doğrultma kati cikisini ve filtre kati cikisini ölçüp yazicam hocam.ilginiz için tesekkur ederim.
    Bende teşekkür ederim sayın slayer_ank.

Arkadaşlar,,yukarda bahsettiğim gibi PSU 12V çıkışı step-up devresi ile modifiye etmek daha uygun maliyetli olur demiştim.Bunun da devresini çizip paylaşmayı düşünüyorum.Bu defa ares çizimini yapmayacağım,,isteyen kendisi arese aktarır isteyen delikli pertinax'a yapar.Ares gerçekten yorucu ve benim gibi aceleci kişilerin harcı değil.Sadece devre çizdiğimde değişik pwm entegreleri ile çizim yapıp paylaşabilirim.
    Hocam dayanamadım aleti çıkartıp açtım.

Gördüğüm kadarıyla 2N3055'leri KD135'ler ile sürmüşler bunları da 1 adet olan BC556 ile. Sistemde 2x10.000uF 25V 2x6.800uF 25V kond. var ve toplamda 33.600uF kond. ile filtrelenmiş. Gördüğüm kadarıyla 330R 'luk bir direnç biraz kararmış. 2 adet 10A ve ya üstü köprü diyot mevcut ve paralel bağlanmış. Sistemde şuan tamamen aşırı yük lambası yanıyor arada da kısa devre lambası devreye giriyor.

Sistemde ölçmüş olduğum voltaj bilgileri.

TRAFO ÇIKIŞLARI 17 ile yaklaşık 19 V AC arası gidip geliyor.
    DİYOT (DOĞRULTMA CIKIŞLARI) 22küsür ile 23 küsür volt DC arası gidip geliyor.

Sisteme ait bir kaç foto da aşağıda.

İlgilendiniz için tşk ederim hocam.

Amper ve voltaj ayar....
    Amper ve voltaj ayar....
    Amper ve voltaj ayar....
    Amper ve voltaj ayar....
    Amper ve voltaj ayar....

Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....

• quote:

Hocam dayanamadım aleti çıkartıp açtım.

Gördüğüm kadarıyla 2N3055'leri KD135'ler ile sürmüşler bunları da 1 adet olan BC556 ile. Sistemde 2x10.000uF 25V 2x6.800uF 25V kond. var ve toplamda 33.600uF kond. ile filtrelenmiş. Gördüğüm kadarıyla 330R 'luk bir direnç biraz kararmış. 2 adet 10A ve ya üstü köprü diyot mevcut ve paralel bağlanmış. Sistemde şuan tamamen aşırı yük lambası yanıyor arada da kısa devre lambası devreye giriyor.

Sistemde ölçmüş olduğum voltaj bilgileri.

TRAFO ÇIKIŞLARI 17 ile yaklaşık 19 V AC arası gidip geliyor.
    DİYOT (DOĞRULTMA CIKIŞLARI) 22küsür ile 23 küsür volt DC arası gidip geliyor.

Sisteme ait bir kaç foto da aşağıda.

İlgilendiniz için tşk ederim hocam.

Amper ve voltaj ayar....
    Amper ve voltaj ayar....
    Amper ve voltaj ayar....
    Amper ve voltaj ayar....
    Amper ve voltaj ayar....

Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....
    Elinize sağlık,,ben gerekli bilgileri gördüm,resimler durumu anlatıyor.

Eveet,,tek çıkışlı,,ama 2 ad.35A köprü diyotla parelel tam dalga doğrultulmuş,filtrelenmiş bir model.Paralel köprü ve kond. grubu gayet güzel düşünülmüş ama maalesef 12V çıkış için trafo çıkış voltajı çok-çok yüksek tutulmuş.Bu G. kaynağı sağlam çalışırken çekilen akım yükseldikçe kayıbı da o derece yükselir.Ör;10 amper akım çektiğinizde hadi voltaj düşümünü de ekleyelim 75-90 watt arası kayıp.
    Kardeşim,nerdeyse diyeceğim ki iyiki bozulmuşda kurtulmuşsunuz.Hadi ayarlı olsaydı neyse ama sabit 12V çıkış için gerçekten giriş voltajı çok yüksek.

Olurmu evet 0-23VDC aralığında bir ayarlı güç kaynağı olur.

Şimdi daha açık yazacağım;baskı devre çıkarma vb. tecrübeniz yoksa delikli pertinaxa devreyi yapın.TR.ler en az 2 ad. 3 ad. olursa daha süper olur,,MJ11032 TO-3 kılıf TR.leri ayrı bir karta yapın.(Sonradan düzeltme)=evet 2N3055ler 3 adetdi,,bunların yerine aynen yeni TR.leri montaj yaparsınız.Eğer MJ11032 size tuzlu gelirse yerine 3 adet MJ11016 tavsiye ederim.

Ben bu paylaştığım 723 devresinin arkasındayım,yani kesinlikle çalışıyor denedim.Ama sizin bir sebeple(olur ya ters montaj,hatalı direnç.diyot olabilir)olumsuz sonuç almanıza gerçekten üzülürüm ama sorumluluk size aitdir.Geçmişte ben bunu yaşadım,bu sebeple açık konuşuyorum.

Karar verdiğinizde,,galiba aynı kutu içine yeni yapım kartı takarsınız yani yer var gibi,,,potları kutu önüne dışarı montaj,,tabiki panel tipi göstergeyi de aynen montaj yaptığınızda çok güçlü bir kaynağınız olur inş.Ama aman kısa devre yaptırmayın,,TR'ler pahalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 20 Ekim 2014; 0:18:43 >

Öncelikle ilginiz için çok ama çok teşekkür ederim hocam.

Elektronik tecrübem fazlasıyla var yalnız dediğim gibi güç elektroniğinde bilmem gerekenin dışında fazla bir bilgiye sahip değilim yani oturup bir SMPS tasarlayabilecek bir tecrübem yok teorik olarak nasıl çalıştığını bilsem de güç elektroniği biraz riskli bir alan ayrıyeten boş vakit hem de malzeme masrafları yüzünden pek zaman ayıramadım bu konuda kendimi geliştirmek adına...

Sistemin ARES çizimini en kısa sürede çizeceğim burada da paylaşırım benim gibi diğer arkadaşlarda kullanmak isterlerse kullanırlar hocam. Dediğiniz gibi her şeyi bu kutuya sabitleyip bunu da masama yerleştirip bu ağır meleti bir daha kıpırdatmamak ve arıza verdirtmemek adına yerleştirip kullanmayı düşünüyorum fakat kafama takılan bir kısım var ve sizin bu konudaki tecrübenize dayanarak soruyorum biz bu sisteme kısa devre korumasını acaba nasıl ekleye biliriz ya da bana yol gösterecek bir kaynak sunma şansınız var mı?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.