Şimdi Ara

Amerika'nın 4G'si vs Turkcell 3G

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
2
Favori
3.637
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Az önce Chip'in sitesinde bu haberi okudum. Kasım ayı sayısında Amerika'daki AT&T, T-Mobile, Sprint ve Verizon'ın 4G performansları ile Turkcell 3G hızı karşılaştırılmış.

Haberin tamamı şu şekilde :

Apple'ın kurucularından Steve Wozniak geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye geldiğinde, ağzından dökülen ilk cümle, "Türkiye'deki 3G, evimdeki 4G'den daha hızlı" olmuştu. Wozniak'ın bu sözleri üzerine yollara düştük ve ABD'de 4 mobil operatörün 4G hız testini yaptık. Testin sonuçları Wozniak'ı haklı çıkarırken, bir Türk olarak da göğsümüzü kabarttı. Çünkü, Türkiye'deki 3G hızı, ABD'nin 4G'sine fark attı.

CHIP ve PCNet ortak çalışması olan testte, hızlı 4G şebekesiyle övünen Amerikan operatörlerini kendi evlerinde test ederek 4G şebekelerinin durumunu kendi gözlerimizle gördük. Los Angeles, San Francisco, San Jose (Silikon Vadisi), Washington ve New York'ta gerçekleştirdiğimiz ölçümlerde, Amerika'nın dört mobil operatörü AT&T, T-Mobile, Sprint ve Verizon'ın 4G performanslarını canlı olarak görme şansımız oldu. Amerika'da gerçekleştirdiğimiz tüm ölçümler tamamen bağımsız olarak, Türkiye 3G Testi'ni gerçekleştiren PCnet Yayın Yönetmeni Erdal Kaplanseren tarafından hayata geçirildi.

Bilindiği üzere, ülkemizde 3G altyapısı Avrupa ve Amerika'dan sonra hayata geçti. Biz yayıncılar ve tüketiciler tarafından her ne kadar o dönemlerde pek hoş karşılanmasa da; bugün kullandığımız altyapının gücü işte bu geç başlamadan kaynaklanıyor. Ülkemizde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı'nın 3G ihale sürecinde de altını çizdiği şekilde, güncel teknolojik altyapının çok büyük avantajlarını elde ettik. Bugün ülkemizdeki mevcut 3G şebekelerinin net biçimde diğer ülkelerden teknolojik olarak üstün olduğunu deneyimlerimizle de görebiliyoruz.

Sizleri, Turkcell'in ülkemizde sunduğu 3G'nin bizlere sunduğu hızın, ABD'li operatörlerin 4G'sini nasıl ezdiğini ayrıntılı test sonuçları eşliğinde görmeye davet ediyoruz. Dev testimizi, A'dan Z'ye, CHIP Kasım sayısında bulacaksınız!

Link:http://www.chip.com.tr/haber/bizim-3g-vs-onlarin-4g_36735.html

Derginin Kasım sayısı yayınlansın bu konu altında paylaşacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alican09turk -- 30 Ekim 2012; 20:18:10 >

• Doğru, ABD de 4G kullanıp gelenlerden duyuyorum. Çekmiyor çekse bile çok yavaş diyorlar. Bizim memleketteki kadar çok baz istasyonu kurulmamasından dolayı da olabilir bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: plusnettr

Doğru, ABD de 4G kullanıp gelenlerden duyuyorum. Çekmiyor çekse bile çok yavaş diyorlar. Bizim memleketteki kadar çok baz istasyonu kurulmamasından dolayı da olabilir bu.
    Fiyatlandırma konusuna da değinseler
  • bizdeki pahalilikla ve kiytirik kotalarla sistemler rahat oldugundan, hizlarin daha yuksek cikmasi dogal. Bir de 3g'nin gec gelmesini de övuyorlar ya, daha ne diyeyim bunlara. Uygun fiyata makul kotali paketler versinler, gerisi onlara kalsin, o hizlar eksik olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: scoopi

bizdeki pahalilikla ve kiytirik kotalarla sistemler rahat oldugundan, hizlarin daha yuksek cikmasi dogal. Bir de 3g'nin gec gelmesini de övuyorlar ya, daha ne diyeyim bunlara. Uygun fiyata makul kotali paketler versinler, gerisi onlara kalsin, o hizlar eksik olsun.
    4g tabikide denemedim

ama ben elimde canlı canlı kullandıgımı bilirim. aveası turkceli.
    kim denemiş nasıl denemiş ayrıntı versinler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Basri Mutaf

4g tabikide denemedim

ama ben elimde canlı canlı kullandıgımı bilirim. aveası turkceli.
    kim denemiş nasıl denemiş ayrıntı versinler.

Aynen ben de kullandığımı bilirim. Turkcell ile 19,95 mbit görmüşlüğüm var
  • quote:

bizdeki pahalilikla ve kiytirik kotalarla sistemler rahat oldugundan, hizlarin daha yuksek cikmasi dogal. Bir de 3g'nin gec gelmesini de övuyorlar ya, daha ne diyeyim bunlara. Uygun fiyata makul kotali paketler versinler, gerisi onlara kalsin, o hizlar eksik olsun.

dünyanın her yerinde mobil internetde kota vardır almanyadaki operatörler hızı 56 kps ye indiriyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: bradenburg

quote:

dünyanın her yerinde mobil internetde kota vardır almanyadaki operatörler hızı 56 kps ye indiriyor

Alıntıları Göster
    her ay sende chip dergisine reklam ver,

senin hakkında da iyi şeyler yazarlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4638581F3

her ay sende chip dergisine reklam ver,

senin hakkında da iyi şeyler yazarlar.

Alıntıları Göster
    Mecidiyeköy'de Şişli'de Boğaz Köprüsünde, Pendik sahilde EDGE çeken, Kurtköy'de ÇEKMEYEN bir operatörü nasıl oluyorda ABD ile kıyaslıyorlar anlamadım gitti. Zırt pırt kopan konuşmalar, bağlanamayan telefonları saymıyorum bile.
  • quote:

quote:

evet ben de neden sinirsiz net vermiyorlar diyordum.
  • quote:

quote:

quote:

evet ben de neden sinirsiz net vermiyorlar diyordum.

Alıntıları Göster
    evet gerçekten turkcell 3g konusunda çok çok iyi

• quote:

Orijinalden alıntı: brownness

Alıntıları Göster
    İphone 5 te az önce yaptığım Test hız gayet iyi

• quote:

Orijinalden alıntı: brownness

Alıntıları Göster
    iPad ve iPhone 5'de genelde 10 altına düşmüyor..
  • Az önce de 17 mb i gördüm
  • Diğer cihazlarda verimli bir 3G hızı olmasa da yeni iPad ve iPhone 5 gibi dual carrier destekleyen cihazlarda ADSL'i solda sıfır bırakacak cinsten hızlar görmek mümkün. Yıl sonunda bu hızlar ikiye katlanacak üstelik.
  • quote:

quote:

yanlis biliyorsunuz...

ingiltere de Three operatorunde mobil internette kota yok...

evet turkcell kadar hizli degil ama 3-4mbit hiz alarak 1 sene boyunca sinirsiz kullandim...

http://www.store-3.co.uk/3-unlimited-data-one-plan.html

• quote:

Orijinalden alıntı: draco1987

quote:

quote:

yanlis biliyorsunuz...

ingiltere de Three operatorunde mobil internette kota yok...

evet turkcell kadar hizli degil ama 3-4mbit hiz alarak 1 sene boyunca sinirsiz kullandim...

http://www.store-3.co.uk/3-unlimited-data-one-plan.html

Alıntıları Göster
    İlk olarak verdiğiniz linki birkaç kez denedim fakat açılan sayfa şu alttaki hata mesajı;

Ayrıca yurt dışındaki arkadaşlarımdan bildiğim kadarı ile bizdeki internet hem yavaş, hemde dandik şekillerde kotalı.
    Şuanda Turkcell 'in sarıkutu kampanyasını inceliyordum, 30 MB internet hediyesi filan veriyorlar.
    Acaba biz mi yanlış kullanıyoruz interneti diye düşünüyor insan.
    Turkcell 'in internet kampanyalarını inceliyorum; 4 GB ve 8 GB kotalı vınn paketleri, 1-4-8 GB cep paketleri.
    Bilgisayarımdaki 720p filmler 6-7 GB yer kaplıyor, yani Turkcell 'den bir aylık kota ile bir tane HD film izleyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iGroN -- 31 Ekim 2012; 21:24:32 >

• Haberin tamamı bu gece yayınlanmış Chip'in web sitesinde. Youtube'daki Chip kanalından da testleri yaparken çektikleri videoları seyredebilirsiniz.

http://www.chip.com.tr/haber/bizim-3g-abd-4g-sine-karsi_36753.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: EsrimE

İphone 5 te az önce yaptığım Test hız gayet iyi

Hız fazlasıyla iyi zaten o hızı telefonda tamamen kullanamazsın bile. Aynı sayfayı 10mbit lik baglantıya sahip bir pc de cok daha hızlı acarsın..
  • Turkcel daha hızlı , amerikada 3 ayda 2 operatör değiştirdim , ne hızlı bir internet deneyimi var ne de doğru dürüst paket cesitliligi. Bu konu da ülkemiz daha iyi cok çeşit var.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.