Şimdi Ara

AMD X24000+ Brisbane ve MSI K9N Ultra O/C

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.273
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kingston 667 MHz Ramler ile 2520 MHz den yukarıya çıkamadığım işlemci ile Kingston yerine HI-LEVEL 2Gb 800 MHz ramler ile 3000 MHz i aştım.

• quote:

Kingston 667 MHz Ramler ile 2520 MHz den yukarıya çıkamadığım işlemci ile Kingston yerine HI-LEVEL 2Gb 800 MHz ramler ile

Hi-level ram demek istedin galiba?o anakarta ben tek ram taktigimda 9.5*333=3170 yapiyorum ve sogutucu takilmis kingston 512*2 667 yi 900 kusur yaptim ki senin ram degerinden yuksek.islemciyi yukari cekecem diye ram hizini hatta ht linki katletmissin.madem elinde 800 luk tek ram var 667 ye alip yap bari 756 da nerenin alan kodu?gecen sene sundan mi bundan mi demedigimiz parcan kalmis miydi ram demedik mi yani?cok sasirmissin da baslik filan acmissin.geber kingston yasa hi-level huh?peki...
  • quote:

Orjinalden alıntı: .45 ACP
    Hi-level ram demek istedin galiba?o anakarta ben tek ram taktigimda 9.5*333=3170 yapiyorum ve sogutucu takilmis kingston 512*2 667 yi 900 kusur yaptim ki senin ram degerinden yuksek.islemciyi yukari cekecem diye ram hizini hatta ht linki katletmissin.madem elinde 800 luk tek ram var 667 ye alip yap bari 756 da nerenin alan kodu?gecen sene sundan mi bundan mi demedigimiz parcan kalmis miydi ram demedik mi yani?cok sasirmissin da baslik filan acmissin.geber kingston yasa hi-level huh?peki...

Geçen yıl ki konuyu bulamadım o yüzden yeni başlık açtım. Arka arkaya öyle bir sıralamışsın ki lafları kızıyor musun, arka mı çıkıyorsun anlayamadım.

O/C nin ilk heyecanıyla ilk yaptığım denemeler onlar, yavaş yavaş hepsini deneyeceğim. Hatta hi-level in yanına dün kingstonları da ekleyerek denedim; hi-level'den utandıkları için onlar da o/c ye katıldılar.
    Konu bahsettiğin başlığa aktarılabilir. Nasıl yapılacağını bilmiyorum ama.

• 800ht ve 667 ram ayarı ile 2.2 ram volatjı ile en son çıktığım hız resimdeki gibi.
    ikinci resimde ise ramlere 2.25 v verdim, daha yukaru çıkabilirmiyim ram voltajı konusunda bilemiyorum. Diğerleri resimde var zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beytekin45 -- 3 Nisan 2008; 1:45:11 >
  • o baslik bitti overclocking sistemini satiyor.su ikinci gosterdigin resim guzel gibi aslinda 1.3v vermissin cpuya 2.8 ghz.benim kizdigim ramler dusuk kalmis.ben de 1.3v cpu 2.85ghz, ram 475 2.0v veya 1.35v 2.95ghz ram 489 2.1v corsair 675 promos cip ile.2.2 yi verdikten sonra 667 ye aldiginda cikmasi lazim rahat.667 ile 800 ayni anda oc olur mu?valla ben yaptim oluyor.carpani 10 yap fsb yi 300 yap gene 1.3v 1.35v ile filan yapman lazim.rame de veriyorsun zaten yeterli.dene bakalim.
  • geçen sefer o/c olmayınca kuzey köprüsündeki soğutucuyu standardı ile değiştirmiştim. geri taksam bir şeyler değişir mi diye düşünmeye başladım. Gerçi ben şu an nereye kadar çıkacak onu merak ediyorum. Aslında düşündüğüm ram'in üst sınırını bulup çarpanı ona göre ayarlamak ve 2.7GHz lerde işlemciyi kullanmak. Şu anda işyerindeyim, akşam bir iki deneme daha yaparım.
  • Son durum bu, HT ve RAM gayet iyi gözüküyor. Buradan yukarıya çıkmadı.

• quote:

geçen sefer o/c olmayınca kuzey köprüsündeki soğutucuyu standardı ile değiştirmiştim. geri taksam bir şeyler değişir mi diye düşünmeye başladım.

ilk gosterdigin resimdeki 28 derece bosta ise zaten kasa sogutmanin kotu oldugun dusunuyorum.ayni anakart ayni sogutucu biliyorsun bende 16 dk orthos altinda 28 derece oldu ustelik on fani %50 ye almisim.kuzey koprusu isitilarak daha iyi oc yapildigi gorulmus sey degil sen o isten vazgec.
    ayni sekilde eger bosta 40 derece ise islemci fanin da guzel bir sey degil demektir.islemci voltaj yedikce isinir isindikca oc kapasitesi duser ama zaten senin derdin 3.1 3.2 filan yapmak degil o yuzden masraf etmene gerek yok simdilik.

guzel cikmissin aslinda.1.35v ile oluru o kadar olabilir ama su guzel illa 300 olmasi gerekmez eger o gosterdigin 20 dk orthosa dayanabiliyorsa.orthosun yanina cekirdek sicakliklarini da gosteren bir program ac everest ya da hwmonitor gibi kontrol et kaca cikiyor bak.dayanmazsa sicakliktan mi anlarsin bir de voltaj yetmiyor olabilir 1.4v istiyor olabilir dayanmazsa.dayanirsa o sekilde kullan bence guzel olmus.ramlere de 2.2v den fazla vermediysen cok iyi.

super pi yapmissin 34 sn ama amd'de neredeyse hic degeri yok spi'nin.yazilimdan ve ramden cok etkileniyor.amd de ram kontrolcusu entegre oldugu icin ram daha da bir onem kazaniyor.34 sn deki ayarina benzetmeye calistim ama bendeki ramler dusuk kalmis.buna ragmen 2 sn daha hizli cikti.ht link de acaip bu testte 1x e alinca 1.5 saniye daha hizli cikti asagidaki resimlerden birinin ayarinda.simdi biz dusuk ht mi kullanmaliyiz?bu testle bir sonuca varilmaz anca windowsunun kirlendigini filan anlarsin.

su seninkine benzer ayar 32.2 sn

su benim genelde kullandigim ayar 31 sn

su ramler 1028 iken 4-4-4-12 28.3 sn

su da ramler 1038 iken 5-6-5-15 28.4 sn
    tabi islemci de hizlaniyor burada ama onemli olan biraz mhz arttirimi ile 5-6-5 in 4-4-4 sonucuna yaklasmasi

athlon 1620 ile 22 sn alan birini gordum bu durumda dusuk ht ve tek cekirdek daha mi iyi oluyor bu super pi ye kalirsak?bu teste bakip bu islemci bundan iyi diyemeyiz amd icin ama oc yaparken kontrol etmek icin kullanabiliriz.bir de sen single kullandigin icin spi biraz daha dusuk cikabilir.1 kingston bir hi-level takarsan dual olur hem 3 gb olur xp kullaniyorsan 4 gormuyor zaten 3 tam olur.degisir iki ram takarsan biraz yuksek voltaj isteyebilir artik dene deger mi degmez mi.60 ytl ye ucuz der misin bilmem ama ac freezer 64 al fan degistirmeyi dusundugunde.

su da on fani unutup yaptigim orthos.bunu aslinda pillout'a gosterecektim tek pencerede iki cekirdek kullaniyor yan yana acmasak da olur galiba diye ama niye 2 cekirdek arasinda 5 derece fark var anlamadim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 3 Nisan 2008; 20:27:51 >

• İşemciyi resimdeki şekilde, yani ram'lere ve işlemciye voltaj vermeden kullanmak istiyorum. Bana 2.7 GHz yeter.
    Ayrıca bilgiler için teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.