Şimdi Ara

AMD THREADRIPPER 2950X için ANAKART, RAM, SIVI SOĞUTMA TAVSİYESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yakın zamanda topladığım render ve iş amaçlı bilgisayar da sürekli kitlenme, donma sorunları yaşadığımdan ve render performansı olarak daha üst seviyeye geçmek istediğimden AMD THREADRIPPER 2950X işlemciye geçeceğim.

Lakin daha önceki topladığım sistemde kitlenme sorunları vs.. yaşadığım için aynı sorunları yaşamayacağım, 2950x işlemci ile stabil ve sorunsuz çalışacak ANAKART, 3200MHZ veya üstü RAM, ve 2950x işlemci yi en iyi soğutacak AIO sıvı soğutmaya geçeceğim.

Mevcut sistemimdeki bazı parçaları kullanmaya devam edilecek. Sadece İşlemci, Anakart, Ram ve AIO Sıvı soğutmayı upgrade edicem.

Sanırım uyumsuzluk sorunları olduğu için sistemi yazıyorumki, tavsiye edilecek ek parçalarda bu sorunları yaşamıyayım diye.

Mevcut Sistemim:
    İşlemci: AMD Ryzen 2700x ( AMD Ryzen Threadripper 2950x Upgrade edilecek. )
    Anakart: MSI X470 Gaming Pro ( Tavsiyenize göre TR4 uyumlu stabil ve sorunsuz anakart upgrade edilecek. )
    Ram: Corsair Dominator Platinum 3200mhz 2x16 32gb (CMD32GX4M2C3200C16) ( Tavsiyenize göre 2950x ile sorunsuz ve stabil şekilde 2x16=32gb 3200mhz ve üstü ram upgrade edilecek. )
    SSD: Samsung 970 Evo 512gb M2 Ssd
    HDD: Seagate Baracuda 2tb 7200rpm
    Ekran Kartı: GeForce GTX 1070 Ti
    Sıvı Soğutma: Cooler Master ML 240 ( Bu sıvı soğutucu Threadripper işlemci için yeterlimidir. Ama Threadripper işlemciler büyük olduğu için bunun soğtucu bloğu yuvarlak ve işlemciye göre küçük kaçabilir o yüzden yinede iş görürmü bilmiyorum. tavsiyenize göre upgrade edilecek. )
    Power Supply: EVGA 850G2 850w Gold Plus

Sistem konularında deneyimli ve bilgili kişiler tarafından verilecek tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperci -- 12 Kasım 2018; 4:19:13 >

• Anakart zenith, soğutucu nh-u14s tr4.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 12 Kasım 2018; 4:13:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • http://www.coolermaster.com/tdp-and-socket-compatibility/ buradan tdp si 250w işlemciye uygunsa elindeki sadece TR4 mount bracket alacaksın. Aslında base 2950x 180W TDP li fakat boost hızlarında tdp değeri 250w ye kadar çıkabiliyor.

Threadripper 2 ler için GIGABYTE's X399 Aorus Xtreme yeni kart incelenebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 12 Kasım 2018; 10:11:29 >
  • Ramleri ellemenize gerek yok. Corsair in üst seviye ramleri elinizdekiler. Sogutucu olarak tr4 desteği var. kasa hava akımı ve radyatör fanlarınız güçlü ise sorun olabileceğini sanmıyorum. Anakart olarak Gigabyte X399 Aorus Gaming 7
    x399 taichi Asus ROG X399 ZENITH EXTREME. ürünler olabilir tamamen bütçeye bağlı daha uyguna x399 mobo larda mevcut
  • Tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

- Anakart olarak belirli birkaç model var onları biliyor ve görüyorum zaten. Benim öğrenmek istediğim konu, hiç sorun yaşamadan ve stabil şekilde ram oc ve işlemci oc de sorun çıkartmayacak ve test edilmiş, kullanılmış bir anakart tavsiyesi.

Çünkü Anakart olarak şuan kullandığım MSI X470 Gaming Pro içinde iyi deniyordu ama ram ve işlemci oc de sorun yarattığından illallah dedirtti bana MSI. O Yüzden benimkisinin aynı modelin x399 carbon modeli ile yine aynı sorunları yaşamak istemediğimden MSI dan soğudum sanırım. Şunu al ben kullandım sorunsuz, şunu al uzun süre kafan rahat etsin diye uyumluluk konusunda geniş yelpazeli anakart tavsiyesine ihtiyacım var.

- Ram upgrade etme sebebim uyumsuzluk sorunlarından dolayı. Benim şuan kullandığım özellikle üst düzey ram almama rağmen 3200mhz de çalıştıramıyorum ramleri, pc kitleniyor. Bu da AMD işlemci ya da Anakart ile uyumlu olmadığı içinmiş. Anakart uyumluluk listesinden sonradan baktım görünmüyor, ama kimi çalıştırıyor kimi çalıştıramıyor 3200mhz de. Bu yüzden ve bazen kitlendiği için, ve kitlendiği zaman işimi çok sekteye uğrattığından ( Örnek: render için çoklu sahnelerde batch, sıralı otomatik render attığımda ve sabah kalktığımda iş bitmiş olsun diye. Ama pc kitlenmiş oluyor ve benim zamanımı çalmış oluyor. )

- Threadripper işlemci alınca içinden sıvı soğutma aparatı çıkıyor ve bir çok sıvı soğutma ile uyumlu diye geçiyor, yuvarlak başlıklı. Ama ML 240 a uyarmı bilmiyorum, ve uysa bile yeni aldığım Cooler Master soğutucuyu bırakıp Corsair H115i gibi soğutucu almak mantıklımıdır, değermi orda da kararsızım.

• alperci kullanıcısına yanıt

Standart işlemciler için tasarlanmış soğutucular threadripper ile bir işe yaramaz, h115i alırsan parayı sokağa atarsın ayrıca ml240'in performansıda 2950wx için kesinlikle yetmez.

x399 gaming pro carbonda 2950wx'i kaldırmaz uyduruk anakart, vcore vrm heatsinki yetersiz, soc vrmlerinin üstünde heatsink bile yok.

Ayrıca hiçbir MSI TR4 anakartlarda offset voltage ayarı yok.

2950wx, 2990wx'i kaldırcak 3 anakart var; zenith, meg, xtreme en stabil tr4 bios zenithte ayrıca vrm sıcaklığı en düşük yine zenith.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 12 Kasım 2018; 15:56:10 >

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler verdiğin bilgiler için. Bana baya yardımcı olacak seçimde bu bilgiler.

Sıvı soğutucu için hiçbiri işe yaramaz demişsin! Peki hangi soğutucu veya soğutucuları önerirsin soğutma konusunda en iyi performansı almak için ?

Custom sıvı soğutmalara pek sıcak bakmıyorum. Hazır sistem yeterli benim için.
    Sıvı soğutucu işe yaramz demedim, "Standart işlemciler için tasarlanmış soğutucular threadripper ile bir işe yaramaz". dedim.

En performanslı TR4 soğutucusu bunlar çünkü tabanları TR4 için tasarlanmış full cover yapıyor, full cover yapan başkada AIO yok;
    http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1&lv0=109&lv1=124

Fakat bunların ilk versiyonlarında coolant'ında bir sıkıntı vardı, bunlar 2. versiyonu devam ediyor mu bilmiyorum, araştırmalısın. Zaten bundan dolayı NH-U14S TR4 önerdim, hem ucuz, hem sessiz, hem yüksek performanslı(airler içinde en üstünü).

fryzen, nh-u14s tr4, wraithripper, LIQTECH TR4 II zaten bunlar dışında başkada TR4 için özel soğutucu yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 12 Kasım 2018; 17:6:7 >

• soğutucu için enermax tr4 360mm incele derim ama sakın ilk versiyonun alma, ya da noctua 14s tr4 cooler var, onu alırsın. bunlar tam yüzeyi kaplayan soğutucular. noctua ile oc yapamzsın, enermax ile yaparsın. işlemci yüzeyini tam kaplamayan soğutucu almanı tavsiye etmiyorum
  • Benim kasam ATX olduğu için, uzun bakınmalarım sonucu amazondan ASROCK X399 TAICHI anakart almayı düşünüyorum. Bu anakart hakkında düşünceleriniz nedir ?

Ve en sıkıntılı olduğum konu ram konusu. Hala stabil olarak bana sorun çıkartmayacak (4x16 64gb, 3200mhz de çalışacak ) bir ram kiti bulamadım.

8gb lık olan modüller var ama ben 16gb lık olan ve en az 3200mhz olan ram bakınıyorum. Ve tabiki stabil olacak.
  • Samsung B-Die chipli olanların daha stabil olduklarını biliyorum. Ama o kadar çok ram seçeneği varki, aynı ram modelinden 100 tane farklı varyasyon ürün kodlu ramler mevcut. Ve bunların hepsine tek tek Samsung B-Die chiplimi, değilmi diye bakmaktan gına geldi.

Genelde anakart üreticileri sitesindeki uyumluluk listelerinde Samsung B-Die chipli ramler 8gb ramler oluyor. Lakin ben 16gb lık ram bakınıyorum ( şuan 4x16gb=64gb almak ve ileride 8 slot için 8x16gb=128gb ram kullanmak için. )

Biliyoruzki anakart uyumluluk listesi sadece o ana kadar test edilen ramlerin listesi, o listede olmayıp kullanan kişiler mevcut. Ya da daha kötüsü o listede olan rami alıp yine çalıştıramayan ve elinde patlayan kişilerde mevcut. Tamamen şansa kalmış sanırım.

Ben de Ryzen 2700x işlemcim ve MSI X470 Gaming Pro anakartım için, ilk G-Skill Ripjaws 2x8gb=16gb 3200mhz aldım, ama 2933 mhz'i bile göremedim. Sonra Corsair Dominator Platinum iyi premium ram dediler 2x16gb=32gb 3200mhz ram aldım, o da elimde patladı, şuan 2667 mhz'de kullanabiliyorum anca. Çünkü o zamanlar amd ile uyumlu ram, intel ram, samsung chipli ram, hynix chipli ram vs.. gibi olayları bilmiyordum.

O yüzden araştırmaktan, kim 2950x sistemde hangi rami düzgün kullanıyormuş diye bakmatan gına geldiği için post açtım. Bilen ve net bir şekilde budur diyecek biri çıkarmı diye.

Samsung B-Die chip li, 3200mhz C14 veya daha üstü mhz ram tavsiyesi için ( tam ram seri kodu ile ) amazon.com dan link atabilecek varmıdır? Şundan dolayı diyorum, tavsiye edilen ram amazon.com da olmayabiliyor ondan!

3200 CL 14 Samsung b-die 4x16 64gb ram olarak şunlar var:

F4-3200C14Q-64GFX
    F4-3200C14Q-64GTZ
    F4-3200C14Q-64GTZR
    F4-3200C14Q-64GTZSW
    F4-3200C14Q-64GVK
    F4-3200C14Q-64GVR
    F4-3200C14Q2-64GTZ
    F4-3200C14Q2-64GTZR
    F4-3200C14Q2-64GTZSW
    F4-3200C14Q2-64GVK

64 gb almak zorunlu mu? 4x8 şu b-die rami 1950x'te 3200mhz olarak kullanıyorlar:
    https://www.youtube.com/watch?v=T1L6wpahQmQ&t=436

https://www.gskill.com/en/product/f4-3200c14d-32gtzr
    https://www.gskill.com/en/product/f4-3200c14q-32gtzr
    https://www.gskill.com/en/product/f4-3200c14q-32gtzrx

• Teşekkürler cevabın için.

Evet 16gb lık modül olması lazım, çünkü ileride 8 slot 128gb yapacağım için şuan 4 slot 64gb bakıyorum. İş için kullandığımdan ram önemli benim için.

Genelde youtube da vs.. böyle teknoloji siteleri incelemerinde direkt tak kullan çalıştımı çalıştı modunda bakıyorlar olaya. Test sadece oyunlarda sorun yok ise, cinebench testini geçiyorsa tamamdır stabil diyip geçiyorlar. Ama işin aslı öyle değil. Benim şuanki sistemimde stabil çalışıyor gibi görünüyor o testleri bende geçiyorum ama bazen donma, kitlenme vs.. yapıyor. Özellikle Intel Burn test yapılması lazım orda anlaşılıyor stabil olup olmadığı.
  • Custom yapın derim AliExpress babadan , aio sivi soğutucular çöp

Edit:

Ram kapasitesi arttıkça ram hızı düşer haberiniz olsun. Gerçi 3200mhz çok yüksek bir hız değil ama 128gb için belli olmaz onu bir araştırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brother ToLGa -- 18 Aralık 2018; 19:19:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam anakartlardan en iysi ASUS Zenith alın RAM konusunda pek tecrubeli değilim hocam neden Zen 2 serisi ThreadRipper beklemiyorsunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirDost9999 -- 18 Aralık 2018; 20:2:37 >
  • 16gbx2 alırsanız tek değil çift sıra ram almış olursunuz, buda yaşadığınız sorundan daha büyün bir sorunu kucağınız da bulma olasılığını arttırır.(özellikle 3000mhz+ kullanmak istiyorsanız)
    Anakart tavsiyesi için tr4 soket kullanan bulmak zor, forumda her markanın fanları var ezbere tavsiye edilenleri görmezden gelip yurtdısı forumları biraz kurcalamak gerekiyor.
    Topladığınız sistemde ekran kartı çok sırıtıyor()kötü değil ama toplanılan sisteme göer zayıf kalmış)
  • Anakart olarak ASROCK X399 TAICHI de karar kıldım. Çünkü ATX kasam var. Diğerleri EATX kasaya uygun.

İşte en son gelip ram konusunda tıkandım, sırf ram yüzünden uzun zamandır sipariş geçemedim ürünleri. 4x16gb=64gb 3200mhz veya üstü olarak bu rami al sorunsuz kullan diyen çıksa sipariş geçicem.

Piyasada hep 8gb lık modüller mevcut, özellikle çok sorun çıkarmayan samsung b-die chipli ram olarak. Ama ben 16gb lık samsung b-die chipli sorunsuz quad olarak kullanabileceğim ram arıyorum.

Ekran kartı ile işim yok, işim gereği render alıyorum ve işlemci renderı. Oyun da oynamadığım için şimdilik yeterli bana.
  • İngilizce varsa Asrock forumuna konu açıp, hangi rami en verimli kullanacağınızdan bahsedin.
  • Sıvı soğutma tarafında ben de baya arada kaldım ve bugün bu ürünü sipariş ettim. Dark AquaForce W244TR4

Performansını daha sonra editleyeceğim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.