Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (380. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.677
Cevap
138
Favori
357.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 378379380381382
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Eski işlemciniz takılı değil miydi? yada varsa onu takıp son biosu güncellemen gerek. Anakartın alt linktekiyse flashback de yok olsa işlemci olmadan bios yüklenirdi elinde eski işlemci yoksa son seçenek servise yollaman gerek. Umarım bulursun çareAMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

B450M S2H (Rev. 1.x) | Motherboards - GIGABYTE

• Oh Long Johnson kullanıcısına yanıt

kart sürücüsünü kaldırıp dene işlemci ve ramlerde oc varsa sıfırlayıp dene. Ekran kartın dahili sanırım?

• mito1172 kullanıcısına yanıt

Ramlerde XMP açık sadece. İşlemcide OC yok. Ekran kartı da dahili değil, Radeon RX 6400. Mesela az önce de bilgisayar masaüstündeyken donmuş. Fareyi hareket ettiriyorum çalışmıyor. Farenin pili bitti zannettim meğerse bilgisayar donmuş komple. Saate bakınca anladım. Reset attım mecbur. Bazen böyle şeyler de olabiliyor. Hakikaten işlemci mi bozuk acaba? Bir şekilde test etmem lazım ama başka işlemci de yok elimde.

İşte o xmp dediğin ram oc sayılır onu kapatıp dene belki stabil olmuyordur ram xmp açınca. şayet yine yaparsa o zaman tek rami çıkart dene yine yaparsa çıkardığını takıp denediğini çıkarıp dene. işlemci arıza tespiti yok anca stres testine sokup denersin aida 64 olabilir. ama önce dediklerimi denemen lazım ki iş işlemciye dayansın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 30 Eylül 2022; 2:55:40 >

Tamam deneyeceğim. Ramleri xmp açık şekilde memtest86'yla test ettim bir hata çıkmadı bu arada.

fark etmez onda hata çıkmaz masa üstünde durduk yere yapar. bir de psu nedir? ondan da olabilir şayet pc de kapanma da varsa. artı ramler alt resimdeki gibi takılı olmalı

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)

Evet doğrudur hocam. Anakartta 2 slot var ikisi de dolu zaten. Psu dandik bir şey galiba. Foem marka 300 W. 12 volttan 15 amper veriyor en fazla. Bir de kasam SFF kasa olduğu için Psu da standart psu değil. Slim diye geçiyor sanırım. Ancak şimdiye kadar hiç sistem yük altında kapandığını yada hata verdiğini hatırlamıyorum. Genelde masaüstündeyken yada tarayıcı falan açıkken oluyor. O yüzden de direkt Psu'yu suçlayamıyorum.

Psu bu:

FOEM Fps-m30f8 300w Mini Slim Micro Atx Power Supply Güç Kaynağı Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

OWW iş anlaşıldı gibi psu sakat olabilir o ekran kartını taşımama ihtimali yüksek ki bence hemen değiştir yakarsın sistemi gerçi kartın da 55w çekiyor yazıyor ama psu kötü gibi bakındım incelemesi bile yok bazıları da ktü demiş bir yerde bahsi geçmiş tam marka modelini yazarsan kartın bakarız kaç w gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 30 Eylül 2022; 3:32:5 >

Hocam sistem boşta bile arıza verse yine de Psu kaynaklı olabiliyor mu? Bir de kasama uyan doğru düzgün Psu da yok piyasada zaten. Ciddi ciddi sistemi yakmaya kadar gider mi gerçekten de?

Kartın ek güç girişi yok zaten. Kartım bu:

Sapphire Pulse AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 PCI-Express 4.0 Fiyatı (hepsiburada.com)

Sistemi de yazayım komple.

Gigabyte b450m H anakart

Ryzen 3 3100

Amd Rx 6400

Corsair 8x2 16GB 3000 Mhz Ram

Kingston A2000 250 Gb Nvme Ssd

Samsung 870 Evo 500 Gb Ssd

James Donkey 120 Gb Ssd

Asus DRW-24D5MT optik okuyucu var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oh Long Johnson -- 30 Eylül 2022; 3:38:57 >

psu gerekli gücü veremezse boşta da kapanır eskiden başıma geldi hatta 4 ay önce kaliteli 550w psum bozulmuş pc pat diye kapanıyor donuyor falan her şeyi denedim sonunda windows bile çöktü açmaya çok zorladığım için ve psudan çıktı arıza. düzgün psu nasıl yok sen paradan haber ver dolu kaliteli psu var 4 ay önce bozulan ocz psum 11 yıllıktı kaliteli psu böyle dayanır tabi biraz da şans işi kaliteli psu da arıza yapabilir deneme şansın varsa psuyu dene derim ödünç alıp

EKLEME tamam kartım anakarttan güç alıyormuş onu eledik ama pasundan şüpheliyim yine de

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 30 Eylül 2022; 3:46:6 >
    AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)

Psu bu hocam. Sistemi yukarda yazdım. Bu sisteme yetmez mi? Bu ince olduğu için fazla bulunmuyor o yüzden düzgün psu yok dedim. Standart psular uymuyor kasaya.

High Power Sfx 450W 80+ Bronze Otomatik Fan Hız Ayarlı Güç Fiyatı (hepsiburada.com)

Böyle bir şey var ama buna da o kadar para verilmez bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oh Long Johnson -- 30 Eylül 2022; 3:52:4 >

• Valla gerçek 300w veriyorsa ve arıza yoksa yetebilir de hiç web de bahsi geçmiyor bu psunun ne olduğu belirsiz sisteminin ne çektiğine bakmak lazım ki bana psu hiç güven vermediAMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

Neyse dediklerimi dene bakalım ne olacak ama psu kafama takıldı yine de

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 30 Eylül 2022; 3:55:6 >

Peki Psu'nun arızalı olduğuna kanaat getirdik diyelim. Bu durumda yukarda attığım Psu alınır mı sizce?

valla bana kalsa Seasonic al derim de pahalı şuan 650w olanı 1,749 TL civarı ama alta 2 marka bırakıyorum bütçene göre bakarsınAMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

High Power Power Supply Psu ve Fiyatları - Hepsiburada.com

Fsp Power Supply Psu ve Fiyatları - Hepsiburada.com

Bunların çoğu kasaya girmez hocam bana sfx psu lazım ufak olanlarından. Neyse ben dediklerinizi bir deneyeyim teşekkürler tekrar.

Zaten kesin psudur denemez belki işlemci çıkar malum ryzende bunlar oldu ki umarım işlemci değildirAMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)  doğru unutmuşum illa sfx olmalı AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 30 Eylül 2022; 8:7:14 >
    22.5.1 için genelde stabil demişlerdi forumlarda, ben 22.6.1 kullanıyorum, yukarısına geçmedim daha, sanırım en son önerilen driver 22.5.1, diğerleri isteğe bağlı güncelleme, ddu ile silip, temiz bir 22.5.1 ile deneyin bence... Driver sorunu belli kartlarda kendini gösteriyor ne yazık ki... Driver güncelleme, eğer sorun devam ederse belki sıfırdan windows kurulumu da bazen çare olabiliyor
    300w belki de sınır, eğer tam kapasite çalışmıyorsa psu da belki anlık reset attırabilir... İmkan varsa başka bir psu ödünç alıp, kasaya takmadan, dışarıdan takıp deneyin birkaç saat...
    Son olarak anakart bios hangi sürüm ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 22.5.1 denedim mi bilmiyorum da başka driverlarda da oluyordu. Garanti olsun diye tekrar kurarım. Windows'um sıfır sayılır tertemiz. Ama ne yazik ki formattan sonra da yapıyordu. Bu arada ne zaman ariza verecegi de hic belli olmuyor. Bazen pespese cildirtacak sekilde ariza veriyor bazen haftada bir kere falan. Kestiremiyorum o yüzden yaptiklarimdan sonra ariza duzeldi mi diye.

Bir de sunu da ekleyeyim onemli olabilir. Önceden 3200g kullanıyordum. Böyle problemlerim yoktu. 2 yıl böyle kullandım olduysa da cok nadirdir. Ne zaman ekran kartı aldım ve 3100'e geçtim o zaman başladı bunlar. İkisini ayni zamanda aldim bu arada. Belki bir ipucu olabilir.

Bios sürümü de f61.

@mito1172

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oh Long Johnson -- 30 Eylül 2022; 14:5:56 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu 70xx fıyatları ne boyle ya yuh yanı.Kımse dolardan dolayı demesın amazon abd de bıle 540dolara 7700x mı alınır.Dolar bazlı fıyatları asırı yuksek.

5600x 3800tl, 7600x 7257tl oyle mı dalga mı gecıyorsun amd.Bu fıyatlardan 70xx alanın cıdden pc bılgısını sorgulamak lazım.

7600x: 7257tl

7700x: 9967tl

7900x: 14215tl

Fiyatlar incehesaptan alınmıstır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARTIME -- 30 Eylül 2022; 18:11:26 >
  • WARTIME kullanıcısına yanıt

ilk çıkışta hep böyle kaktırırlar millette her seferinde kuzu gibi almaya devam eder yapacak bir şey yok alan razı satan razıAMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) 

• 
Sayfa: önceki 378379380381382
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.