Şimdi Ara

AMD Ryzen güç tüketim testi (Ryzen Balanced)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
2.488
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ryzen in çeşitli senaryolarda farklı hız ve güç profillerinde güç tüketimlerini testi gerçekleştirdim. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlara yardımcı olacağını düşünüuyorum. Özellikle Ryzen Balanced güç planı biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu modda daha önceki gibi saat hızı boştayken düşmüyor. Dolayısıyla kafalarda lan bu boştayken fazla ısınma ve güç tüketimi yapar mı sorusu oluşuyor. İncelemede her türlü senaryoyu test edemesem de bunu irdelemeye çalıştım.

Sistemde MSI B350 Mortar Anakart, Ryzen 1600X, ekran kartı olarak da Asus strix RX580(default ayalarda) kullanıldı. Yaptığım testler prizden kasanın çektiği toplam gücü gösteren wattmetre ile yaptığım ölçümler ve AIDA64 ün CPU Package olarak gösterdiği değerleri(Çok isabetli olmasa da fikir veriyor) içeriyor.

İlk test ağır yük altında çeşitli oc değerleri ile yapıldı. Görüldüğü gibi 3.9Ghz den sonrasında yük altında güç tüketimi çok fazla artıyor. Ağır yük altında ilk bir iki dk güç tüketimi az olurken testi uzattığımda bir miktar daha artıp aşağıdaki değerlere geliyor. 3.9 da ise 20W lık farkla artış azalış mevcut. Burada 3.8Ghz tüketim performans açısından oldukça verimli görünüyor. Ancak bu hız için voltajı elle 1.26V olarak ayarlamanız lazım yoksa 1.37 volt gibi bir voltaja maruz bırakıyor. İkinci sıradaki default ayarlarda işlemci çekirdeklerin tamamını 1.24V ve 3.7Ghze hız aşırttı.

İkinci test ise masaüstünde tamamen boştaki tüketim değerleri. Burada Ryzen Balanced planı saat hızı boştayken hızı daha yüksek tutmasına rağmen, boştayken hızı 2.2ye çeken dengeli moda göre neredeyse aynı tüketim değerlerine sahip.

Diğer bir senaryo da ise düşük yükte ama pc birşeyler yaparkenki senaryoya ait. Burada youtube da 720p 60fps video açıp tüketimi takip ettim. Burada balanced ve ryzen balanced arasında bir miktar fark göze çarpıyor. Özellikle turbo burada biraz fazla tüketime sebep oluyor diyebilirim. Bu test chrome ile yapıldı ve gpu hızlandırma kapalı olarak test edildi. Gpu hızlandırmayı açmak fazladan +12-15W lık tüketime sebep oluyor.

Son olarak oyun testi ekledim. Burada devreye rx580 in tüketimi de eklendiği için ciddi bir artış yaşanıyor normal olarak. Bu testi yapmak sonradan aklıma geldiği için tüm hızlara geri dönüp test etmeye üşendim. Testlerde ekranda sabit bir görüntü varken alınan değerleri baz aldım. Ryzen işlemcilerde Intelin aksine işlemci kullanımı düşük olduğu için 3.9Ghz de %100 yük altında olduğu gibi aşırı bir fark oluşmuyor. Oyunlardaki güç tüketimi konusunda oldukça iyi. Burda hem dengeli modda hem ryzen balanced da fark oluşmadığı için ikisini ayır olarak vermedim.

Görüldüğü gibi Ryzen Balanced beklendiği gibi ciddiye alınacak bir tüketim farkı oluşturmuyor. Özellikle oyunlar söz konusu olduğunda da tüketim değerleri son derece düşük. Noctua NH-D15 gibi bir soğutucu kullandığım için sıcak havaya rağmen fanlar hızlanma ihtiyacı bile duymuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 10 Haziran 2017; 2:53:43 >

• d15 nocuta gibi üst düzey soğutucu bu testte baz alınmaması gerekir
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanerşen

d15 nocuta gibi üst düzey soğutucu bu testte baz alınmaması gerekir

yani ? ne demek istediğinizi tam çözemedim.. eğer yanlış anlamadıysam soğutucuyla işlemcinin güç tüketimin ne alakası var :) ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • crazy585858 kullanıcısına yanıt
    o zaman sen konuyu okumamışsın yada okuduğundan ne anlıyosun ryzenlarla ilgili saçma
    mühendislik hesaplamalar yapılmaya çalışılmış
  • Çok üst düzey teknik bir açıklama gerçekten
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    kendi tezini çüretme istersen böyle bir test yapmışsın emeğine bişey demiyorum ama
    kazın ayağı öyle değil yanlış cpu kullanıyosun kullanma gereken ryzen 1600 65 w lık cpu
    bu durumda nokuta d15 e gerek kalmıyor doğal olarakta kafa karıştırmaya gerek yok
  • Ben burda 1600x, 1600 kıyaslaması yapmıyorum. 1600 sadece default ayarlarda 65W. 3.8, 3.9 gibi hızlara yükseltirseniz onda da benzer tüketim değerleri ortaya çıkar. Noctua D15 almamın sebebi sistemi sessiz tutmaya çalışmam. Düşük yük altında sıcak havaya rağmen fanları çalışmadan sistemi soğutabiliyor.

Hala anlamadığınız şeyler hakkında yorum yapmaya devam ediyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Ben burda 1600x, 1600 kıyaslaması yapmıyorum. 1600 sadece default ayarlarda 65W. 3.8, 3.9 gibi hızlara yükseltirseniz onda da benzer tüketim değerleri ortaya çıkar. Noctua D15 almamın sebebi sistemi sessiz tutmaya çalışmam. Düşük yük altında sıcak havaya rağmen fanları çalışmadan sistemi soğutabiliyor.

Hala anlamadığınız şeyler hakkında yorum yapmaya devam ediyorsunuz.

Ben bu serkan nickli arkadaşın halen ne demek istediğini anlamadım.. Saçmalıyor gibi geldi yanlışmıyım hocam ?

ayranı fazla kaçırmış herhalde :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazy585858 -- 10 Haziran 2017; 5:16:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazy585858

quote:

yani ? ne demek istediğinizi tam çözemedim.. eğer yanlış anlamadıysam soğutucuyla işlemcinin güç tüketimin ne alakası var :) ?

Soğutucusuz yapman gerekiyor testleri, kasadaki tüm fanları sök öyle yap testleri. (!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 10 Haziran 2017; 15:37:20 >
  • Hocam testler için sağolun lakin voltajı biraz fazla kaçırmışsınız gibi geldi bana. 1,37 voltaj ile 4 Ghz dahi görürsünüz gibime geliyor. Hiç yoksa 3,95 stabil olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 10 Haziran 2017; 15:41:31 >
  • kaç kişi noctua d15 soğutucu alabilir ? ha birde ryzen 1600 65 watt değil içindende
    soğutucu çıkmıyor size böyle yazmak lazım böyle anlıyonuz herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

quote:

quote:

Soğutucusuz yapman gerekiyor testleri, kasadaki tüm fanları sök öyle yap testleri. (!)

Beni yak,kendini yak,sistemi yakkkk
    Hatta kasa kapakları açık olarak,güneşin altında,sokak ortamında yapmalıydı testi.
    Isıyı artırmak için fön makinesi ile sisteme sıcak havada basılabilir.

• quote:

adam olacaksınız amd fanboyluğu yapmıycaksınız gerçekler neyse onu söyliceksiniz

oyun testlerini görmezden gelmiceksiniz

Ryzen 1600 65 Watt ve içinden de Wraith Spire ledsiz soğutucu çıkıyor. X modelinden soğutucu çıkmıyor X modelinin de amacı zaten daha yüksek frekanslara çıkartabilmek için ve 95 watt. Şimdi senin derdin nedir bir şey anlatıyorsan düzgün açıkça anlat? Ayrıca "adam olacaksınız" "gerçekleri söyleyeceksiniz" ne demek? Sen git önce 7700k ısınma problemleri ana konusunda gez, Amd konularını da baltalamayı bırakın tamam kardeş.

https://www.amd.com/en/...cts/cpu/amd-ryzen-5-1600

• quote:

kaç kişi noctua d15 soğutucu alabilir ? ha birde ryzen 1600 65 watt değil içindende
    soğutucu çıkmıyor size böyle yazmak lazım böyle anlıyonuz herhalde

R5 1600 65w.

Sırf 65w olduğu için 1600x fırsat geldiği halde 1600x tercih etmedim, 1600 daha makul bir işlemci. Hem 65w hemde fanli geliyor.

• mpolat35 kullanıcısına yanıt
    mesajı anlamamışsın
  • mpolat35 kullanıcısına yanıt
    Hiç yorma kendini, "Intel mimarisi rakipsiz" de geç. Başkasını aklı almıyor. Kapasite meselesi.
  • quote:

adam olacaksınız amd fanboyluğu yapmıycaksınız gerçekler neyse onu söyliceksiniz

oyun testlerini görmezden gelmiceksiniz

OOOO senin derdin anlaşıldı sayın intel fanboy. O lafı sana yediririmde hiç gerek yok yaş 12 falan herhalde. Blok+

• quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

quote:

quote:

• şu elemanı anlamadım ya içip gelmiş ya da fanboy
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.