Şimdi Ara

AMD RX Vega [ANA KONU] (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.591
Cevap
10
Favori
66.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aslında o.c. yapmıyorum diyorum ama vega 56 ların çıkış frekansları base 1156 MHz /boost 1471 MHz.
    Voltajları aynı tutup gpu yu 1600 e çıkarabilirsem tamam en güzel nokta o olur benim için.

edit1) Az önce p7 yi 1735 yaptım voltaj aynı frekans tam 1600 ü vurdu ama kart çakıldı 50mv vericem 1050mv de sorun olmaz gibi.

edit2) çok gizemli bir durum 1050mv yaptım frekans 1300 lere düştü ben p7 nin 1000mv voltajına dokunduğum anda 1300mhz lere düşüyor, p7 yi 1730mhz yaparsam 1000mv de kart çakılıyor

edit3) acaba güç limitine dokunma vaktimmi geldi

edit4) evet kesinlikle güç limitine dokunma vaktim gelmiş limiti direk 50 yaptım kademe kademe düşürücem şuanki durum
    p6:1622mhz 800mv
    p7:1737mhz 1050mv
    oyunda aldığım değer 1640mhz power limiti arttırınca p7 nin voltajına dokununca düşen frekans olayı düzeldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 5 Aralık 2018; 2:11:8 >

• Yukarıda paylaştığım gibi hocam, hbm2'yi 1050mhz+ çekebiliyorsanız bunun size getirisi, 1650mhz çekirdek yapmaktan daha fazla olacaktır ve çok daha az güç tüketim artışı ile.

Effektif 1680mhz (1722 p7)-950mh hbm2 ile aldığım değer, Effektif 1600mhz -1100 hbm2 ile aldığım fps aynı, 93.

Hbm arttırdığım konfigürasyonda 100watt kadar daha az çekiyor.
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Voltajı 800mv de tutup hbm üzerindede denemeler yaptım max 900mhz oluyor, bu gecelik çekirdekte geldiğim nokta bu güç tüketimi 30W arttı 180W oldu yalnız power limit 50 de iken 1700mhz hızları gördüm.
    AMD RX Vega [ANA KONU]

Wattman istediğimi vermedi power limite dokunmadan gpuyu 1600mhz yaptırmadı.
    Tespitlerime göre elimdeki vega 56 kart undervolt ile az elektrik tüketip az ısınacak şekilde en yüksek 1580mhz çekirdek frekansına çıkabiliyor.
    Uyku falan kalmadı ama keyifli bi iş ghost recon wildlands gibi ağır bir oyunda 2k da ultra ayarda kart 62 derecede çalışıyor fan %35 hızda.

Tüm bunlara göre amd nin vega 56 için belirlediği değerler
    1471mhz + 1200mv benim tespit ettiğim değerler
    1580mhz + 1000mv amd frekansı 109mhz az tutup voltajıda 200mv fazla vermiş ayrıca bu şekilde 210w olan tdp değeride 150w oluyor ve 180w olan gtx 1080 den daha az güç tüketiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 5 Aralık 2018; 4:7:44 >

• Hocam gpuz sizin bazı değerleri göstermeyince ısının fazla yükselmesinden olduğunu söylemiştim bu doğru olmakla birlikte benim kartta gpuz yi sensörleri max a getirip denediğimde her seferinde bazı sensörleri hatalı okuduğunu fark ettim bazen hbm i 2360 derece gösteriyor bazen güç tüketimini 1856w gösteriyor vr soc da aynı şekilde mesela bi ara max yapınca 104 gösterdi ama alttaki ss de olduğu gibi gpuz açıkken canlı olarak takip ettiğimde vr soc 50 yi geçmedi altta 2 güzel manzaralı ss var biri max a sabitlenmiş biride canlı değerleri gösteriyor.
    AMD RX Vega [ANA KONU]AMD RX Vega [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 5 Aralık 2018; 7:28:43 >

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Bu denemeler çok kişinin referans noktası olacaktır, elinize sağlık. Undervolt işlemini direk amd yazılımı/watman üstünden yapıyorsunuz anladığım kadarıyla. 1580mhz + 1000mv çok iyi bir peak noktası. Sendeki kart Sapphire mi asus mu ydu ? Bendeki Sapphire Pulse, müsait olunca bu değerleri deneyeceğim.
  • arkadaşlar selam, bu UV uygulaması üzerinde çok deneme yapmaya fırsatım olmadı, son olarak p6' ya 1.000mv, p7' ye 1.050mv, Güç Limiti %50 olarak kullanmaya devam ediyorum, bu ayarlar ile gpu peak 1.550 mhz gördü BF1' de, gpu kullanımı %100, lakin fabrika çıkışı gpu peak 1.478 mhz görünüyor.

size konu ile alakalı danışacaklarım var yanıtlamanızı rica ederim.
    sorularım şunlar;
    power limiti düşürsem elektrik tüketimi azalır mı şu an boşuna %50 de mi kullanıyorum?
    güç limitini düşürmek kararlılığı olumsuz etkiler mi, bu güç limiti ayarı tam olarak ne işe yarar?
    bu voltaj değerlerinde kullanmaya devam edersem 500w psu' yu değiştirmeye sanırım gerek yok?
    kartın fabrika çıkışı 1.590 mhz çıkmama nedeni yaptığım voltaj değişiklikleri sanırım?
    hbm üzerinde voltaj ve mhz değişiklikleri yapmaya değer mi?
    gpu ya ihtiyacından daha az elektrik vermek zaman için de gpu üzerinde olumsuz etki oluşturur mu?
    kartların anlık elektrik tüketimini gpuz' den mi afterburner' dan mı takip ediyorsunuz?

daha anlaşılır olması için böyle madde madde yazdım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuratBayrakçı -- 6 Aralık 2018; 8:45:29 >

• sniper23 kullanıcısına yanıt
    merhaba, POWER COLOR RED DRAGON VEGA56 sıfır 2.250 TL.
  • 1080p 75HZ Freesync monitör kullanıcısı olduğumiçin kartı alırken acaba boşuna mı masraf ediyorum, bu kart benim monitör için fazla güçlü diyordum ama Just Cause4 testlerinde 1080p Vega56 yaklaşık benim hz değerim kadar fps verebiliyor, 2k' da 60 fps'nin biraz altında, 4k ise tamamen sıkıntı, RX480 değişikliğini doğru zaman da yaptım gibi görünüyor.

AMD RX Vega [ANA KONU]
    AMD RX Vega [ANA KONU]

sanırım 2019 için de çıkacak oyunlarda benzer durum olacaktır.
    4k' yı bırakın 2k bile benim için hala korkutucu bir çözünürlük.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuratBayrakçı -- 5 Aralık 2018; 12:22:12 >

• OPTİMİST kullanıcısına yanıt
    Eyv. Hocam.

Bendeki kart Sapphire nitro+. Bir LE olani var, 3x8 pin ile. Ciple4 bin'li mi bilmiyorum ama sogutucu ve pcb'si ekstra 8pin disinda ayni.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MuratBayrakçı kullanıcısına yanıt
    -Power limiti %10 yaptığımda elektrik tüketimi 30w arttı yani etkiler.
    -Benim son ulaştığım değerler ortada hocam pekçok oyun denemesi yaptım 1580mhz 1000mv stabil aldım frekans 1600 e çıktığında 1000mv yetmiyor böyle bir noktada bu değerler.
    -Psu nuz 6 yıllıkmış normalde yeterli olur derdim ama kapasitör yaşlanması olduğu için artık üzerinde yazandan daha az güç verecektir bence yenileyin.
    -Ben 1050mv + %50 power limit ile 1712mhz frekans gördüm kartta sizin %50 power limit ile 1590 a çıkamamanız acaba sorun psu mu diye düşündürdü açıkcası.
    -Ben şahsen hbm ye dokunmak istemiyorum 800mv ile 900mhz gördüm 950mhz yaptığımda grafikde bozulma oldu.
    -Gpu ya az elektrik vermek vrm lerinde daha soğuk çalışmasını sağlar amd nin koyduğu vrm çok güçlü ve undervolt yapıncada vrm ler komik bir değer olan 40 derecelerde çalışıyor zaten voltaj yetersiz olduğundada kart çöküyor uzun süre kullandırmıyor yetersiz voltajda, bir zararı olmaz ama faydası çok.
    -Anlık tüketimi afterburnerdan takip ediyorum.

Just cause 3 ü ön siparişle almıştım ilk anından itibaren deneyimledim şunu söyleyebilirim güncellemelerle fps yi çok yükselttiler 4 içinde benzer bir durum olabilir çünkü 1080p de bile tüm kartlar için çok düşük değerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 5 Aralık 2018; 16:44:3 >

• OPTİMİST kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler bu denemeleri zevkle yapıyorum kartta izin veriyor, ilk çıktığında bu değerlerle çıksaydı daha fazla ilgi çekerdi sanki gtx 1070 yada rx 570 ile aynı güç tüketiminde bir kart oluyor resmen, bendeki kart msi vega56 airboost.
  • selamlar, dün akşam farklı voltaj ve mhz varyasyonları da bir çok 3D mark test yaptım, test skoru, kartın kaç w çektiği, ısı gibi değerleri not ediyorum, fakat kafamdakilerin hepsini tamamlayamadım, tamamlayıp tablo halinde yazacağım.
  • bu arada ben benim POWER COLOR RED DRAGON' un fabrika çıkış gpu hızının 1.590mhz olduğunu sanıyordum, lakin 1.478 mhz imiş:)
    dün ki testlerde UV yapmadan fabrika çıkışı değerler ile kart maksimium 188w enerji harcadı.
    yani GTX1070 TI (180w) TDP değerine çok yakın!

bu Vega kartlar da çok elektrik tüketiyor, enerji verimliliği çok kötü, en az 750w psu alınmalı, bu kartları kullanan elektrik faturasını üçe katlar, yanında elektrik santrali hediye edilmeli, bu yüzden Nvidia alın gibi laflar hakikaten boş laflarmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MuratBayrakçı

bu arada ben benim POWER COLOR RED DRAGON' un fabrika çıkış gpu hızının 1.590mhz olduğunu sanıyordum, lakin 1.478 mhz imiş:)
    dün ki testlerde UV yapmadan fabrika çıkışı değerler ile kart maksimium 188w enerji harcadı.

bu Vega kartlar da çok elektrik tüketiyor, enerji verimliliği çok kötü, en az 750w psu alınmalı, bu kartları kullanan elektrik faturasını üçe katlar, yanında elektrik santrali hediye edilmeli, bu yüzden Nvidia alın gibi laflar hakikaten boş laflarmış.
    Kartınız hayırlı olsun bir konuya açıklık getirmek gerekirse, Tdp kavramı açığa çıkan ısıdır aslında sizin bahsettiğniz konu power consumption.
    Yani tuketimini olçebilmeniz için psu nin onune bir güç ölçen cihaz takmanız gerekiyor benim oyle bir cihazım yok diyorsanız şu tablo var fikir vermesi için.
    AMD RX Vega [ANA KONU]

• Psikobat P kullanıcısına yanıt
    Bu tablolar zaten bildiğimiz konular.

Buradaki tablo bizlerin bu başlık altında verimlilik adı altında yaptığı voltaj ve power target ayarlarının yapılmadığı saf haliyle yapılan testlerin tablosu.

Ha ölçeriz ölçemeyiz konusu apayrı bir konu, bu konuda yapılan yabancı forumların çalışmaları da zaten bizim program vasıtasıyla elde ettiğimiz değerlerle ölçüşüyor.

Aslında ölçüm cihazına bu durumda gerek bile yok, kartlarda bununla ilgili sensörler olduğu için program vasıtasıyla raporlanıyor bize ve 200w civarında herkes ortak paydada toplanıyor.

Uzun lafın kısası elde edilen veriler doğru ve yabancı kaynaklar da bu tüketim seviyelerini doğruluyor.
  • Suppordle kullanıcısına yanıt
    Arkadaş ne yazmış ?
    quote:

bu Vega kartlar da çok elektrik tüketiyor, enerji verimliliği çok kötü, en az 750w psu alınmalı

Bildiğiniz konular olabilir doğrudur, ama gpuz uzerinden gordugunuz sensorlerin raporladığı tdp= ekran kartının çektiği gücü karsılamak için psunun şebekeden cektiği guc demek değildir.Dediğiniz gibi olsaydı tablodaki "neredeyse 2 katı fark" çıkmazdı.Ki bunda psu verimliliği de devreye giriyor psu verimi dustukce (bronze gold plat vs)fark daha da açılıyor.TEstte aynı psu kullanıldığı için görmezden gelinebilir.
    Gene bildiğiniz tablodan gidersek 1080ti den daha fazla tuketime sahip ama performansı 1070-1080 arası bir kart olduğu için verimsiz olduğu soyleniyor ki doğruda.

PSU nun verimliliği bu konuştuğumuz durumdan tamamen bağımsız bir konu ama.

Güç tüketimi olarak Nvidia da iyi olmadığını iyi biliyoruz, ancak buna karşılık da son dönemdeki fiyatlandırmasıyla ile de bu da görmezden gelindiği için karta yönelim arttı, bir de ilk çıktığındaki incelemelerin sonucu olarak yüksek tüketim dezavantajı kartın bayağı bir önünü kesti, sonradan çıkan bazı incelemeler ise ufak ayarlarla bu tüketimin dizginlendiğini en azından "makul" seviyelere çekildiğini gösterince fiyatıyla beraber kart albeni kazandı. Bir de tasarımsal özelleştirmeler son kullanıcıda bozulma açısında "uzun ömürlü" olacak intibası oluşturdu.

Kartın son zamanlardaki popülerliği yapılan ayarlar ve fiyatı esasında ve genel manada kartların pcb tasarımları başarılı olduğu için kullanıcı tarafında ısınma ile ilgili kaygıları da yapılan UV ile iyice ortadan kaldırıyor. GTX 1080 nin şu anki fiyatı 3500 civarında en ucuz olanları. Vega 56 ise 2700 civarında, DX12 performansı ile 1080 ile rekabete girecek seviyeye geldiği için tüketimi de görmezden geliniyor.

Yoksa 3000 liraya 1080 alınabilseydi bu sefer burada kazanan Nvidia olurdu.

iyi dilek ve bilgilendirme için teşekkür ederim :)
    VEGA kartların güç aralığı çok geniş yüklenilirse kullandığı enerji de artıyor elbet, ben de dün test ederken farklı voltaj ve mhz varyasyonlarında 235W a kadar enerji kullanımı gördüm, elbet bu enerji tüketim artışı ile birlikte gpu hızı, performans ve alınan skor da arttı.
    lakin bu voltaj ayarları ile hiç uğraşmak istemeyen veya bilgisi olmayan kullanıcı için Power Color özelinde firmanın fabrika çıkışı sunduğu standart hız ve voltaj değerleri ile (ki fabrika çıkışı bile AMD' nin referans vega56 hızından daha yüksek) kartın yük altında maksimum harcadığı enerji değeri 188w.

son kullanıcı bakış açısından asıl referans noktasının genel geçer tablolardan ziyade satın alma alternatifi kartın fabrika çıkışı hangi değerler ile çalıştığı değil midir?.
    fabrika çıkışı bu kart yük altında maksimum 188w harcamakta, 3D Mark Time Spy testine 6.300 puan alıp en yüksek 62c sıcaklıkta çalışmakta, bu sonuçlar ile tablolar ne yazarsa yazsın çok önemi kalmıyor,

ben yorumumda bu durumu vurgulamaya çalıştım.

• Suppordle kullanıcısına yanıt
    Psu verimliliği sadece ufak bir detaydı, demek istediğim verim dusukse psu o gucu karsılamak için daha fazla sebekeden guc cekicek buda ısınma ve fatura olarak yansıyacak olmasıydı.Fiyat olarak kesinlikle katılıyorum 1080 mevcut fiyatları ile hiç bir albenisi yok vega56 bu konuda çok daha mantıklı fiyat açısından kesinlikle katılıyorum sıfır alınacaksa.
    Benim anlatmak istediğm sadece tdp ile tuketim aynı değil idi arkadaşa onu anlatmaya çalıstım ama sanırım başarılı olamadım konuyu da daha fazla dagıtmak istemiyorum.

@MuratBayrakçı

Yukarıda dediğim gibi tdp kartın güç tuketimini yansıtmıyor, güç tüketimi ile acıga cıkan ısı oluyor.
    Gelir geçer tablo dediğiniz guru3d nin tablosu sektorde ki bir elin parmağını geçmeyecek sayılı ve saygın sitelerden biri,bana göre güzel referanslardan biridir ki adamlar hem fabrika cıkıslı hemde ellerindeki modellerin olabilecek overclcok durumları ile test ediyorlar.
    Son kullanıcı incelemesi de tabiki önemli bu konuda paylaşılan bilgiler gibi.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.