Şimdi Ara

AMD RX 5000 Serisi [ANA KONU] | 5500 XT, 5600 XT, 5700, 5700 XT (457. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10.570
Cevap
101
Favori
468.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 455456457458459
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam zaten hali hazırda, 144hz monitörde 60a çekmediğim sürece yüksek VRAM ile yüksek MHz ve haliyle enerji çekiyordu, şimdi bu monitör ikinci monitör olacağı için 60hz düşüreceğim lakin Nvidia karta takılı ikinci monitörüm 240hz haliyle nasıl bir tepki vereceğini bilmiyorum kartın, acaba 144 Hz olmadığı için olması gerektiği gibi çalışır mı, bildiğim kadarıyla sıkıntı 144 Hz için geçerliydi? şuan bir masa değişimi nedeniyle kurulum yapmadım ama eğer cihaz sıkıntı çıkarmaz ise elektrik tüketimini görmezden gelebilirim, aynı şekilde kullanmadığım zamanlar ikinci monitörü etkisizleştiririm mümkünse ayarlardan. Bir kaç ay beni idare etse tamamdır, rtx 3000 e geçeceğim zaten

Kart Sapphire 5700xt Se

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • BekirTemel B kullanıcısına yanıt
    İnternetten araştırdığımda problemin stabilitenin sağlanması, performans problemi yaşanmaması için amd tarafından çok kurcalanmadığına dair yorumlarla karşılaşmıştım. Elektrik tüketimini görmezden gelebilirim diyorsanız bi deneyin bence, problem çıkacak mı belli olur. Maalesef o koşullarda test etmediğim için yalnızca fikrimi beyan edebilirim. Gelişmeleri paylaşırsanız aynı durumla başka karşılaşanlara da fikir vermiş olursunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sıkörtıl kullanıcısına yanıt
    Mutlaka paylaşacağım , günümüzde çift monitör çok yaygın ve artacaktır, iyi bir paylaşım olur

• quote:

Orijinalden alıntı: Augeas

Ekran kartı ve bağlantı yeri sıcaklığının yüksek olmasından şikayetçi olan arkadaşlara tecrübelerime dayanarak naçizane bir önerim olacak.

Aralık ayında AIO bir kasa almıştım. İşlemcim 3600X, ekran kartı MSI RX5700 MECH GP OC. Yalnız kasayla gelen güç kaynağı 600W ve 80+ olmayan bir güç kaynağıydı.

Kesinlikle "450W-500W hayli hayli yeterli." gibi sığ yorumlara kanıp PSU'dan kaynaklanma ihtimali olan problemleri görmezden gelmeyin. AMD'nin RDNA mimarisine sahip kartları kendisine ne kadar güç gerekiyorsa o kadar çekme üzerine dayalı çalışıyor kaba tabirle. Yani ne kadar iyi besleyebilirseniz o kadar iyi randıman alırsınız. Ayrıca PSU'ların %50 yük altında maksimum verimle çalıştığını da araya sıkıştırayım.

600W 80+ özelliği olmayan PSU'mu kullanırken özellikle AAA oyunlarda 2-3 saatlik oyun süresinden sonra kartta aşırı ısınmalar (bağlantı yeri sıcaklığı 100-105 dereceyi bulabiliyordu) ve sonrasında da kartın kendini kapatması, ekranda "glitch" denen bozulmalar ve sistemin tamamen kendini kapatması gibi problemler yaşıyordum. Yeni aldığım 750W 80+ Gold özellikle PSU'yu yaklaşık 2-3 gündür kullanıyorum, öncesinde bana problem yaşatan her durumda test ettim, bir kere bile sıkıntı yaşamadım, ayrıca kartın yük altındaki sıcaklık değerleri de nispeten düştü.

Uzun lafın kısası, benim sistemimin aynısını kullanıyorsanız (3600X, RX5700) yetersiz bir PSU'nun da size problem yaşatabileceğini aklınızdan çıkarmayın. 750W 80+ Gold bu sistem için biraz overkill olmuş olabilir, ama en azından PSU'yu daha verimli kullanıyorum ve yapacağım 1-2 yükseltmeye hazır bir güç kaynağım var.

Eski PSU: CoolerMaster Elite V3 600W
    Yeni PSU: High Power Performance GD 750W 80+ Gold

Yardımları ve önerileri için @Timeguard hocama ayrıca teşekkürler :)
    Geçmiş olsun kardeşim ya çok sevindim iyi ki sanada sürücü bozuktan başka bir öngörüsü olmayan insanlar denk gelmedi çok şanslısın tekrar geçmiş olsun güle güle kullan.

• 2K Ultrada new york gibi çok kalabalık bir şehirde güzel sonuçlar veriyor 5700 XT
    Ben de 1080 ultrada deneyeceğim.
  • Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Sorunların sebebinin PSU'lardaki koruma mekanizmaları ile ilgili olduğu düşüncesindeyim. Yeteri kadar güç desteği zaten gerekli.

Özellikle OCP (Overcurrent Protection):

https://www.tomshardware.com/amp/reviews/ocp-overcurrent-protection-power-supply-definition-psu,6241.html

PSU uzmanı değilim ama örneğin grafik kartı anlık peak voltajı talep ettiğinde koruma ve dengeleme mekanizmaları olmayan dandik PSU'lar ya sisteme takla attırıyorlar ya da telef oluyorlar.

Popüler bir PSU'nun koruma mekanizmaları:

* Yüksek Güç Koruması (Over Power Protection)
    * Yüksek Gerilim Koruması (Over Voltage Protection)
    * Düşük Gerilim Koruması (Under Voltage Protection)
    * Kısa Devre Koruması (Short Circuit Protection)
    * Yüksek Sıcaklık Koruması (Over Tempature Protection)
    * Yüksek Akım Koruması (Over Current Protection)

Eski yıllarda bu işlerden iyi anlayan üyeler açtıkları konularla doğru ve gerekli bilgilendirmeler yaparlardı.

• Epirus kullanıcısına yanıt
    Yani bende değilim malesef o yüzden psu tier list ile gidiyoruz @kunGFu nickli arkadaşımız bakın o iyi biliyor bu aletleri açıklayabilirse o açıklar.

Muhtemelen anlık peak yükselişlerinde çok kısa sürelide olsa çok dik çıkış ve inişlere dayanabilecek nitelikte olanlar arıza çıkarmıyordur diye tahmin ediyorum. (Psu bazlı sorunlarda)

Gene ilginç bir örnek:
    Özellikle 5700xt de ama 5000 serisinde watt bağımsız ilginç bir psu beğenmeme durumu var gibi 5500xt gibi 130w tdp kartta bile olabiliyor eski muhtemel orange label vs 650 de sorun yaşamıştı arkadaş kart 5500xt ama gene çok da kalite açısından üstün olmayan frisby 650w ile sorunsuz çalıştı mesela arkadaşın bir önceki kartı 128w tdp li hd6850 den 5500xt 130w tdp yani elindeki psu yeter diye düşünürsün doğal olarak ama yetmedi gibi gibi.

Bakınız: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/144858908

Yani eski ekran kartım 200w tdp yeni kart aldım 200w tdp bakın altını çiziyorum aynı modelin iki farklı firma üretimi dahi olsa eski kartın belkide ucu ucuna çalıştığı yada normal olarak sorunsuz çalıştığı psu da sorunsuz çalışacak diye bir kaide yok birebir başıma da geldi hemde eski kartlarda oldu olay..

Asus Geforce gtx260 dan Gigabyte Geforce gtx260 super oc versiyonuna geçtim temelde birebir aynı kart hatta asusta sonuna kadar oc de varken hiç ama hiç sorun çıkarmayan güç kaynağı gigabyte modelinde sürekli siyah ekran verdi ve psu değiştirmeden düzgün çalışmadı gibi gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 18 Ağustos 2020; 22:12:57 >

"Dahili Bileşenler" bölümü 10-11 yıl öncesine göre komşu "Teknik Yardım" bölümü ile yarışır hale gelmiş, onu içermiş gibi.

Orada olması gereken konuları buradan taşısak geriye pek bişey kalmayacak gibi.

• Selamlar herkese. Nitro5700xt ile aranıza katılmış bulunmaktayım. Kart yükte 205W yi geçmiyor ve oldukça stabil oldu.
    1200 den 1060MV ye düşürdüm. ramleri 1750 den 1850 ye çıkardım fanlara dokunmadım.
    Kart warzone da 2 ghz ları görüyor sabit şekilde çok memnunum.

AMD RX 5000 Serisi [ANA KONU] | 5500 XT, 5600 XT, 5700, 5700 XT
  • IceRulez kullanıcısına yanıt
    O peak milisaniyeler bazında ki 400w+ lar hem undervoltsuz hemde hassas cihaz ölçümleri ile tespit edilebilecek kadar kısa süreli.

Normalde stok voltaj undervoltsuz performans bios ortalaması 250w civarı sessiz bios ortalaması 225w civarı zaten.

https://www.igorslab.de/sapphire-rx-5700-xt-nitro-plus-im-test-mit-weniger-gewicht-sprintet-es-sich-besser/6/

"Grafik kartları ve güç kaynağı birimleri arasındaki mücadele - güç tüketimi ve yük zirveleri gizemini çözdü" , milisaniye aralığında da kısa bir süre daha yüksek yükler var, bu da kötü tasarlanmış veya yanlış donatılmış güç kaynakları durumunda açıklanamayan kapanmalara neden olabilir. Grafik kartı üreticisi veya gözden geçirenler tarafından ölçülen TBP (Typical Board Power), kararlı bir sistem tasarımı için tek başına gerçekten yardımcı olmuyor.

1 ile 10 ms arasındaki aralıklarla zirveler, ortalama güç tüketimi hala norm dahilinde olmasına rağmen, özellikle çok raylı güç kaynaklarında çok hızlı tepki veren koruma devrelerinde (OPP, OCP) kapanmalara neden olabilir. Bu nedenle, bu kart için, en kötü durum senaryosu için yeterli rezerve sahip olmak amacıyla, grafik kartı için 350 watt'ın hemen altında bir hesaplama yapacağım. Daha yüksek çözünürlüklü kısa bir alıntı, değerleme için otomatik olarak çalıştırdığım için artık bize 20 ms'lik aralıkları gösteriyor.

igorlab.de

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 19 Ağustos 2020; 13:46:35 >

• Selamlar herkese bende dün ikinci el xfx radeon rx 5600 xt thicc ii pro alarak aranıza katıldım. i7 4790K, MSI Z97 Gaming 5 Anakartım var. Warzone da acayip fsp drop yiyorum. (normalde 150 lerde geziniyor) RDR2 de dün gayet iyiydi takılma felan yoktu bi kaç ayar kurcaladım bugün stutter dan oynanamaz oldu. sürücüyü komple kaldırıp tekrar kurdum, warzone yine oynanamaz durumda. Acaba tavsiye edeceğiniz bir ayar vs. var mı?
    1MS ölçümleme aşırı profesyonel bir durum. Bu genel olarak elektrik tüketen cihazlar içinde geçerlidir. Mesela klimayı ilk açtığınızda deli gibi güç çeker sonra normale döner.

Ben kartı oyundayken uzun süre izledim peak watt değerlerini stabilize ettim zaten kartın ısınmasından da bunu anlayabiliyorum. Dediğim gibi ben en ağır oyundayken gözüm riva turner watt tüketiminde oluyor. Diğer testleri pek ciddiye almıyorum hocam yine de bilgi için teşekkür ederim
  • IceRulez kullanıcısına yanıt
    Ciddiye almak gerek çünkü herkes undervolt bilmiyor yapamıyor oda bilgi gerektiriyor alıp taktım kullanıyorum performans biosunda kullanılıyor genelde işte ozaman sapphire nitro+ gibi modeller 1 milisaniye 5 milisaniye 10 milisaniye sürelerlede olsa 400w+ , 350w+ veya 300w+ güç tüketimlerine anlık zorluyor o anda da kalitesiz yetersiz güç kaynaklarında koruma modu dediğimiz olay gerçekleşiyor o yüzden sisteme güç kaynağı seçerken bu kart için sadece kart 350w mış gibi hesaplarım demiş zaten igorlab.de de ki incelemede.

Ben teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 19 Ağustos 2020; 14:21:37 >
    Ben çevremde herkese undervolt öğretiyorum aslında çok basit. Wattman'i açıyorsunuz gelişmiş seçenekleri seçip GPU voltajı 1200 yazıyor onu 1060 1080 artık stabilitiye göre düşürüyoruz ve profili kaydediyoruz.

Ciddiye almak gerek fakat bu sadece düşük psu larda olabilir. Yani ben çevremde hiç görmedim high end bir gpu alıp da 500w psu kullanan. Yinede bilgilendirmek gerekir arkadaşları. Sağolun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilgennyk

2K Ultrada new york gibi çok kalabalık bir şehirde güzel sonuçlar veriyor 5700 XT
    Ben de 1080 ultrada deneyeceğim.
    Bende rx 5700 xt var böyle değerler alamadım. 1080p ultra da new york üzerinde 25 fps civarı alıyorum anlık olarak düşmeler de oluyor. Diğer sistem özelliklerim amd ryzen 5 3600 ve 16 gb ddr4 3000mhz ram. Acaba yukarıda arkadaşların konuştuğu gibi psu dan kaynaklı bir sorun olabilir mi? 600W 80+ psu kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polene Alerjisi Olan Arı -- 19 Ağustos 2020; 15:3:41 >

• Polene Alerjisi Olan Arı kullanıcısına yanıt
    6-8 çekirdek farkı olabilir. Gene de gpu kullanımına bakın %99 gibi değerdeyse grafik ayarı yada yeni çıkan sürücü gibi bazı şeyler fark yaratıyor olabilir psu belki ram ayarları veya disk kastırıyor da olabilir tabi droplar için bu sölediğim.

https://www.guru3d.com/articles_pages/microsoft_flight_simulator_(2020)_pc_graphics_performance_benchmark_review,4.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 19 Ağustos 2020; 15:16:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

6-8 çekirdek farkı olabilir. Gene de gpu kullanımına bakın %99 gibi değerdeyse grafik ayarı yada yeni çıkan sürücü gibi bazı şeyler fark yaratıyor olabilir psu belki ram ayarları veya disk kastırıyor da olabilir tabi droplar için bu sölediğim.

https://www.guru3d.com/articles_pages/microsoft_flight_simulator_(2020)_pc_graphics_performance_benchmark_review,4.html
    Amd nin fs2020 için çıkardığı 20.8.2 sürücüsüne güncelledim. M2 ssd ye kurulu oyun yükleme süreleri falan çok hızlı. Ben asıl olarak takılma kısmına takılmadım çünkü o genel bir sorun herkeste var ama asıl takıldığım kısım bu adam 1440p de 35 fps alırken ben niye 1080p de 25 fps alıyorum aynı yerde?

Birde sizce 600w rx 5700xt için yeterli mi? Youtube da ve redditte araştırdığım kadarıyla çoğu kişi yeterli olduğunu söylüyor ama emin olamadım fs2020 den sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polene Alerjisi Olan Arı -- 19 Ağustos 2020; 15:30:21 >

• Polene Alerjisi Olan Arı kullanıcısına yanıt
    600w genel olarak riskli bölgede bu kart için ama bu sorun için doğrudan psu demeden önce çekirdek farkı darboğaz mı yaptırıyor incelenmesi gerekli. Drop tarzı kasılmalar sürücü sağlıklı yüklenmemiş olabileceği , ssd defrag trimm isteyebileceği veya psu bazlı kasılma olabilir.

Fps kıyaslamanız için birebir aynı grafik ayarlarında aynı bölümde gpu kullanımınızı kıyaslayın.

• Rx 5500xt ye sahibim oyunlarda yada bazı müziklerde ses aşırı bass yaparsa ekran donuyor arkadan ses geliyor ama ekran gidiyor.Kulaklığı anakartın ses girişlerine taktığımdan beri bu sorun var.Kasanın girişine takılıyken böyle bir şey olmuyordu.Sesten dolayı ekran donmasını da sağolsun MSI sayesinde ilk defa gördüm.
    Sistem
    x570 a pro
    rx 5500xt
    32gb ram
    r5 2600
    aoc 75 monitor
    2tb hdd
    240gb ssd

• quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

600w genel olarak riskli bölgede bu kart için ama bu sorun için doğrudan psu demeden önce çekirdek farkı darboğaz mı yaptırıyor incelenmesi gerekli. Drop tarzı kasılmalar sürücü sağlıklı yüklenmemiş olabileceği , ssd defrag trimm isteyebileceği veya psu bazlı kasılma olabilir.

Fps kıyaslamanız için birebir aynı grafik ayarlarında aynı bölümde gpu kullanımınızı kıyaslayın.
    Oynarken çektiğim görüntüleri ekledim bana normal gibi geldi değerler ama bilemedim.AMD RX 5000 Serisi [ANA KONU] | 5500 XT, 5600 XT, 5700, 5700 XTAMD RX 5000 Serisi [ANA KONU] | 5500 XT, 5600 XT, 5700, 5700 XT

• 
Sayfa: önceki 455456457458459
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.