Şimdi Ara

AMD Phenom 9750 4.Çekirdek Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
893
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimdeki PC'de QuadCore AMD Phenom 9750, 2400 MHz (12 x 200) bulunmakta. Bilgisayarımda işletim sistemi olarak Windows 7 Ultimate x86 (32bit) yüklü.
    Neyse soruna gelelim.Sorunum şu PC'de herhangi bir şey çalışmamasına rağmen 4. Çekirdek sürekli %80-90'larda çalışıyor ve genel CPU kullanımı %20-30 arasında değişiyor.
    Hiç bir uygulama yada program çalışmamasına rağmen bu değerler normal midir?

AMD Phenom 9750 4.Çekirdek Sorunu AMD Phenom 9750 4.Çekirdek Sorunu

• evrenboztepe E kullanıcısına yanıt
    Services.msc den gereksiz servisleri kapat ( gördüğüm kadarıyla çoğunu kapatmışın net frameworkle ilgili olanlarıda kapat.)

Güvenli modda malwarebytes malware cleaner yada norman malware cleaner ile virüs taraması yap.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba Öncelikle ilgilenip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Dediğiniz şekilde yaptım hatta güvenli modda cpu kullanımına baktım. Güvenli moda 4.Çekirdek %30-50 arasında gösteriyor.
    Ayrıca bilgisayarıma daha yeni format attım herhangi bir virüs yada malware olmaması gerekli. Fakat her ihtimale karşı Microsoftun Sec Ess. programını yükledim tarattım.
    Sonuç virüs yok lakin sorun devam ediyor.

• Bios güncellemesi varsa denemek gerekir.
    Bunun dışında işlemcide sorun varmı mesela bench alabiliyormusunuz?
  • Sokette sorun var gibi görünüyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,

bench nasıl alabilirim ? Ayrıca sokette ne gibi bir sorun olabilir?

Bu arada Anakartım Asus M2A-MVP bios versionum:0511 CPU:QuadCore AMD Phenom 9750, 2400 MHz (12 x 200)
  • biostaki işlemciyle alakalı ayarları deneme yanılma açıp kapatabilirsiniz cooln quiet mesela.bios demişken overclock varsa geri alıp deneyin.bir program işlemciyi yorabileceği gibi bir donanım parçanız mesela hdd dvdrw yüzünden de işlemci çalışıyor olabilir.sistemi parçalayıp yeniden toplayabilirsiniz minimum şekilde.
  • Şöyle bişey yaptım; tek HDD bıraktım sadece wirless adaptörünü söktüm 4üncü çekirdek %70-80lerden 40-50lere düştü.
    Biostan coolnquit seçimi yaptım gerçi o fanın çalışması ile alakalı fakat herhangi bir ilerleme kaydedemedim.
    4.Çekirdeki bu yoğunluk ya normal bir durum yada bios versionunda bir sorun var
  • evrenboztepe E kullanıcısına yanıt
    X4 9750 yi 2 çekirdektide çekirdek açarakmı x4 9750 oldu yoksa ilk aldığınızda bölemiydi?

Bide en son bios sürümünü güncelleyin (en son bios yüklü değilse)değişiklik olcakmı bakalım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba qaanx hocam,

Aldığımda böyleydi zaten phenom 9750ler 4 çekirdeklidir. Şuan yüklü olan bios sürümünü Asus'un kendi sitesinden indirdim 0511 ve en güncel versiyonu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evrenboztepe

Şöyle bişey yaptım; tek HDD bıraktım sadece wirless adaptörünü söktüm 4üncü çekirdek %70-80lerden 40-50lere düştü.
    Biostan coolnquit seçimi yaptım gerçi o fanın çalışması ile alakalı fakat herhangi bir ilerleme kaydedemedim.
    4.Çekirdeki bu yoğunluk ya normal bir durum yada bios versionunda bir sorun var

coolnquiet islemciyi bosta 800 mhz'ye dusuren yuke girince 2400 mhz yapan ayardir yani guc tasarrufu ve isi ile alakali.sorun anakart kaynaklı gibi duruyor.bios kaynaklıysa illa yenisi olması şart değil bir onceki biosu da yukleyebilirsiniz denemek icin.anakart asus markaymis asus update diye programi var sitesinden bir onceki biosu indirip yukleyin.olmazsa simdiki ya da son biosu tekrar yukleyebilirsiniz.
  • Arkadaşlar verdiğiniz değerli bilgiler için öncelikler her birinize tek tek teşekkür ederim. Sorunun nedenini buldum :) hem de rastlantı eseri :)

Bios'u downgrade edeyim dedim fakat afudos buna izin vermedi.
    mevcut bios versiyonu yüklemek istediğinizden daha yeni olduğu için izin vermiyor diye bir mesaj verdi.
    Bu işlemi yaparken Afudos biosu default bios settings'e çekti biosu.Neyse bilgisayarı açtığımda bir baktım CPU %0-2lerde ve 4üncü çekirdekte %0da :)
    Neyse sorun nedir diye bir araştırayım dedim.Stroge Configration diye bir yer var orada default olarak Native IDE seçili ben PC geç açılıyor diye bu değeri Legacy IDE yapıyordum.
    Meğer sorun buradan kaynaklanıyormuş enteresan şekilde sorunu çözmüş oldum :) Hepinize tekrar teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evrenboztepe

Arkadaşlar verdiğiniz değerli bilgiler için öncelikler her birinize tek tek teşekkür ederim. Sorunun nedenini buldum :) hem de rastlantı eseri :)

Bios'u downgrade edeyim dedim fakat afudos buna izin vermedi.
    mevcut bios versiyonu yüklemek istediğinizden daha yeni olduğu için izin vermiyor diye bir mesaj verdi.
    Bu işlemi yaparken Afudos biosu default bios settings'e çekti biosu.Neyse bilgisayarı açtığımda bir baktım CPU %0-2lerde ve 4üncü çekirdekte %0da :)
    Neyse sorun nedir diye bir araştırayım dedim.Stroge Configration diye bir yer var orada default olarak Native IDE seçili ben PC geç açılıyor diye bu değeri Legacy IDE yapıyordum.
    Meğer sorun buradan kaynaklanıyormuş enteresan şekilde sorunu çözmüş oldum :) Hepinize tekrar teşekkür ederim.

Bende bi diski kontrol etsek diyecektim hallolmuş sorun neyseki :)

• Sorunun cozumu asagidaki gibidir.
    Biosa girip main den storage confuguration a girip oradan native IDE yi seciyoruz F10 la kaydedip cikiyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• enteresane
  • Böyle bir sisteme windows 7 ve üstelik 32 bitmi kurdun ?????

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • windows7 64 bit yükleyemiyorum bir sorun var pc de adım adım çözmeye çalışıyorum. Şuan PC'de enteresan bir sorun daha var :) Bilgisayarı sabah açıyorum daha windows ekranına gelmeden biosa giriş yerinde donuyor. bir kaç defa kapatıp açıyorum windows 7 logosu geliyor ve kesintisiz uzun bip sesi geliyor.Sonra tekrar kapatıp açıyorum PC açılıyor...Sizce sorun ne olabilir?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.