Şimdi Ara

AMD’nin Vega mimarisinin yeni detayları açığa çıktı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
1.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD’nin Vega mimarisinin yeni detayları açığa çıktı! 
    AMD’nin HBM 2 belleklere yer vereceği yeni ekran kartlarının tanıtımına gittikçe yaklaştığımız şu günlerde modellerin özellikleri detaylanmaya devam ediyor. Son gelen haberde ise bu ayın başında AMD tarafından Çin’de düzenlenen etkinlikte aktarılan bilgilere yer verildi. Aslında o zamandan beri etkinlikte yer verilen detaylar yayılıyordu fakat bu sefer etkinliğin gerçek görüntülerine ulaşılmış.

2 HBM2 bellek kümesine yer verilecek

Etkinlikte AMD’nin Başkan Vekili’nin söylediklerine göre kartlarda 4 GB veya 8 GB kapasiteli HBM2 belleklere yer verilebilir. Bununla birlikte ilginç bir detay ise firmanın iş ortaklarının modellerde kendi istekleri doğrultusunda çeşitli yoğunluklarda belleğe yer verme yetkisine sahip olması. Bu durumda daha önceden gelen bilgilerle bu detaylar birleştirildiğinde 470 mm2 zar alanına sahip yongada 2 adet HBM2 bellek kümesine yer verileceği düşünüldüğünde 16 GB, 8 GB ve 4 GB kapasiteli kartların karşımıza çıkması muhtemel.

Öte yandan Vega 11 GPU’larının ise sadece bir adet HBM2 bellek kümesiyle donatılacağı, bu sayede daha küçük bir zar alanıyla karşımıza çıkacağı ve böylelikle de mobil platforma hitap edeceği düşünülüyor. Ek olarak bu konuşmayla Vega GPU’larını mobil sistemlerde göreceğimiz doğrulanmış olsa da firmanın ne tarz bir yonga ile karşımıza çıkacağı henüz net değil. Yine de üreticinin Raven Ridge APU’larında Vega GPU’lara yer vereceği bilinen bir gerçek ve bu APU’ların aynı zamanda mobil platforma da geleceği tahmin ediliyor. Ayrıca sadece bir adet HBM2 bellek kümesine yer verilen GPU’ların güçlü oyuncu dizüstülerinde ve mobil iş istasyonlarında görülmesi muhtemel. Yeni nesil mimariye dair gelişmeleri ise hep birlikte takip ediyor olacağız.

• Bu sefer her şey güzel olacak mı yani .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gelecek AMD'nin. Rakipsiz APU olması mükemmel birşey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

Gelecek AMD'nin. Rakipsiz APU olması mükemmel birşey.

hiç kimse rakipsiz olmamalı. rakebette tüketici kazanır.
  • Amd ni bu saatden sonra durdurmak imkansiz
  • @northwood

16 gb bellekli olacağına dair kanıt nedir acaba? Habere konu olan videoyu izledim ve sunumu yapan kişi "4 gb ve 8 gb bellekli modeller olacak" diyor. 16 gb nerden çıktı? 4 gb bellekli modellerinin olacağı söylenen bir kart için 16 gb bellek hangi akla hizmet konulacak, o da ayrı bir tartışma konusu. 1060'a 12 gb bellek konması gibi bir şey bu. Ortada somut bir veri de yok.

Bence bu haberin en önemli noktası, Amd'nin en üst düzeyden Vega'nın 4 gb bellekli modellerinin olacağını doğrulaması ki; bu durum kartın performansına ilişkin bazı bilgiler de veriyor. Bence bunun yorumlanması gerek. 480 için bile 4 gb bellek tartışılabilen bir konu olmuşken Vega'da 4 gb bellek olması nasıl yorumlanabilir? Neye işarettir? Fury X'e bile her durumda yetmeyen bir bellek miktarından bahsediyoruz. Aradan bunca zaman geçmiş, bellek kullanımı ciddi şekilde artmış, artık Fury X seviyesinde bile 4 gb üzeri belleğe sahip modeller mantıklı hale gelmişken, daha yüksek performans sunacağını beklediğimiz Vega'da 4 gb bellek neyin nesidir?

• quote:

Orijinalden alıntı: Celonfix

quote:

Orijinalden alıntı: Catology

quote:

Orijinalden alıntı: Celonfix

quote:

Orijinalden alıntı: Catology

Aha. Yeni görsel de geldi. Trollere gün doğdu

Bunu diyen kişide her Amd konusunun altına herhangi bir fikir,bilgi paylaşmadan direk bu görseli atan "Troll"

9gag'de bulduğum bir görsel. Bence gayette komik. Bu kadar nesi üzdü ki?

Tamam istediğin marka en iyisi olsun.

Beni üzen bişey yok. Her konunun altına bu mesajı atan birinin başkalarına troll demesi garip.Üstelik ben yorumumda en iyisi gibi bir cümle kullanmadım. Ama size göre o resimdeki gibi Intel pentium bile güçlü Amdden. Pentiumu 5ghz yaptınızmı i5 bile kalmıyor ortalıkta O görselin doğrusu şu artık:

Ben kime troll demişim? Kim alıntılamış iyi bak istersen.

Ben bir markaya saplantılı olanları kızdırmak için yapıyorum. İntel işlemciler çıkınca da bu görseli paylaşırım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bi ekran kartıdır arkadaş ne kadar tartıştınız. Savunduğunuz firmaların size zarardan başka 1 lira kârı var mı?

Böyle çekişmeli giden teknoloji gelişmeleri bizlere yansır. Fanı olduğunuz (ki bi markanın fanı olmak kadar saçma bir şey olamaz) firmanın rakibi de kaliteli ürünler çıkarmalı ki sevdiğiniz marka sizi (lafım meclisin tam göbeğine) kaz gibi yolmasın.

Yıllarca gördük Intel, Nvidia fiyatlarını, rakip olmayınca at koşturdular kullanıcıyı soyup soğana çevirdiler resmen. AMD'nin bu durumu Nvidia sevenleri de sevindirmeli yoksa daha çok kazık yer kullanıcılar.

• bence bu 2 sinede rakip gelmeli :D
    rekabet iyidir daha iyi ürünler ortaya çıkar hangisini alıcağınız sizin kararınız olur

• Videocardz Çin'de keşif yapmış.
  • mamad kullanıcısına yanıt
    4gb hbm bellek biraz kafa karistirici.

Amd'nin iddia ettigi gibi bellek kullanim teknolojisi cercevesinde yeterli mi goruyorlar? Bellek kuplanim mantigini degiatirmek istedikleri ortada.

O fine grain bellek kullanim dedikleri tam olarak nedir, daha ortada bilgi yok.

Ayrica bu oyunlardan bagimsiz olarak calisacak bir sey mi, yazilimcilarin mimariye gore mi oyunlari yapmalari lazim?

Bi yerde de notebook icin 4gb hbm kullanilcaktir diye okudum ama sacma geldi bana.

Hani 3gb ve 1060 olmayan 1060 ekran kartindan itibaren, kisacasi orta ve ust seviye nv kartlari min 6gb vram kullanirken vega 10 4gb hbm haberi ilginc.

Not;
    Habere tekrar goz attim. 16gb hbm2'ye kadar bir konfigurasyon yapilabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 26 Mart 2017; 1:12:9 >
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Nvidia tarzı L2-ROP, L1-TMU getirmişler. Az buçuk performansı arttırıyor. Şu For Honor denen eserdeki SSAA tablolarını paylaşmıştım. Düz çözünürlükten SSAA'ya dönüştürünce verimi düşüyordu 480'in 1060'tan ziyade.
  • rekabet olsun biz kullanıcılara yarasın daha önce de olduğu gibi nvidia üst seviye pazarda at koşturuyor rekabet olursa çok iyi ürünleri daha uygun fiyatlara alırız
    (r9 290 ve r9 290x döneminde gördük rekabet nelere kadir)
    bu sene gördük intel tarafında işlemcilerde nasıl olduysa rekabetten ötürü indirim yaptı yıllardır görülmemiş bir şey bu şimdi ekran kartı tarafında olucak bu
    eskiden ekran kartı fiyatları 500 usd gibi rakamlardı son yıllarda nvidia bu işin b.kunu çıkardı 1200 usd kartlar var dahası artık orta üst seviye gtx1070 bile 500 usd gibi rakamlara sunuldu (kimse sallamasın piyasaya 380 usd ile başlayan ama hiç olmayan kartlar belki şuan 400 usd gibi rakamlara gerilemiştir )

• AMD kötü olsun batsın ihihihihi.

Biz alıştık fazladan para vermeye elleşmeyin bize kikikiki .

Çünkü AMD batsın , çöksün patlasın inşallah .

• ekran kartı alınmaz vega çıkana kadar. GTX 1060 RX480 vs hala aynı fiyat...
  • Umarım bu kısımda patlamazlar.Tokat manyağına dönmesin genede : ))

Ondan sonra derler bu oyun kartı değil diye : )

• HBM2 varken çöpvidia kartlarına para verilmez!! 2gb HBM2 4gb GDDR5'den daha güçlü. 16gb HBM2 tozu dumana katar.

Nvidia kullacılarını kazıklayıp sonra yeni belleklere geçecek . Devir Vram devri

• ne zaman cıkacak bu kartlar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.