Şimdi Ara

AMD FX Vatan fiyatları (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
0
Favori
6.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Hirotaro

quote:

Orijinalden alıntı: 6.cadde

FX bence alınabilir işlemci. hangi modeli olursa olsun. Phenom II serilerinden performans olarak çok az farkla düşük ama 32nm bir işlemci. OC ile Phenom II' nin ulaşamayacağı hıza ulaşıp fark bile atılabilir. Ayrıca tüm serileri kilitsiz.

şu siteyi bi inceleyin:http://www.legionhardware.com/articles_pages/amd_fx_8150fx_8120fx_6100_and_fx_4170,6.html

alınabilir mi ? 1 yıl önce çıkmış teknoloji , son çıkmış teknolojiden üstünse , neden FX serisi alsın.

buradan söylüyorum AMD ye yazıklar olsun. 5 yıl bekletti ama hiçbir işe yaramayan işlemci çıkardı.

evet alınabilir. amdden intele geçtim ama öyle ahım şahım bişey yok intelde de. yani milletin gözünün büyüttüğü kadar bişey yok. her konuda ağızlara bakıp yorum yapıyoruz daha işlemciler piyasada yok.
    birkaç yanlı test sitelerinin yorumlarına bakıp aldanıyoruz çoğu zaman. kullanıcı incelemesi önemli bişey ki, AMD bulldozer işlemciler için gereken desteği verecektir eminim. 2012ye kadar bir boşluk var AMD için. 7 serisi vga kartlar 2012de çıkacak hatta ilkbaharda deniliyor. mutlaka AMD bu arada bulldozer işlemciler için gereken iyileştirmeyi yazılım bazında yapacaktır. 32nm bir işlemciden bahsediyoruz. Phenom II serileri 4ghz ocde sıcaklıklarını ciddi anlamda artırırken bulldozer işlemciler aynı hızlarda daha serin çalışacaklar.
    hatta 4.5 -5ghzi görmemek için sebep bile yok.

• quote:

quote:

quote:

FX bence alınabilir işlemci. hangi modeli olursa olsun. Phenom II serilerinden performans olarak çok az farkla düşük ama 32nm bir işlemci. OC ile Phenom II' nin ulaşamayacağı hıza ulaşıp fark bile atılabilir. Ayrıca tüm serileri kilitsiz.

şu siteyi bi inceleyin:http://www.legionhardware.com/articles_pages/amd_fx_8150fx_8120fx_6100_and_fx_4170,6.html

alınabilir mi ? 1 yıl önce çıkmış teknoloji , son çıkmış teknolojiden üstünse , neden FX serisi alsın.

buradan söylüyorum AMD ye yazıklar olsun. 5 yıl bekletti ama hiçbir işe yaramayan işlemci çıkardı.

evet alınabilir. amdden intele geçtim ama öyle ahım şahım bişey yok intelde de. yani milletin gözünün büyüttüğü kadar bişey yok. her konuda ağızlara bakıp yorum yapıyoruz daha işlemciler piyasada yok.
    birkaç yanlı test sitelerinin yorumlarına bakıp aldanıyoruz çoğu zaman. kullanıcı incelemesi önemli bişey ki, AMD bulldozer işlemciler için gereken desteği verecektir eminim. 2012ye kadar bir boşluk var AMD için. 7 serisi vga kartlar 2012de çıkacak hatta ilkbaharda deniliyor. mutlaka AMD bu arada bulldozer işlemciler için gereken iyileştirmeyi yazılım bazında yapacaktır. 32nm bir işlemciden bahsediyoruz. Phenom II serileri 4ghz ocde sıcaklıklarını ciddi anlamda artırırken bulldozer işlemciler aynı hızlarda daha serin çalışacaklar.
    hatta 4.5 -5ghzi görmemek için sebep bile yok.

sadece sorun bu değil ki , birde işlemcilerin çekirdekleri bile muamma . FX4100'ün reel 4 çekirdek olmadığı , 2 modul ve 4 threadden oluştuğu söylenmekte .
    Ben o zaman neden AMD nin 4 çekirdeklisini alayım ki böyle bir sahtekarlık varsa ortada , yıllar önce intelin yaptığı taktiği mi yapıyor onlarda çıkarmıştı sahte D serisini . D820 ler vs .

Ben Encoder işler için sistemi upgrade etmeyi planlıyordum. Ripler ve encoderin şimdi ki sistemimde oldukça uzun sürüyordu , AMD FX serisi ile bu süreyi yarıya yakın düşürür diye düşündüm ama 4 çekirdeklisi bile aslında 2 çekirdek olan işlemci bunu nasıl yapsın . Ama yine de kullanıcı testlerine bakacağım. Ama şurası da var , yanlı dediğimiz o testlerin hepsi mi yanlı ,yapmayın artık .

İşin özü şu an görünen AMD işi eline gözüne bulaştırdı. FX serisi bırakın intelle yarışmayı kendi teknolojisi olan phenomlarla bile zor yarışıyor görünüyor.

ek : ben ne AMD ciyim ne de İntelci , kendi cebime bakarım birde performansa

şu an : FX4100 + 970X + 6GB lik bir sistem yaklaşık : 600-650TL iken , bu intelde 850-900TL yi bulur . ( i5-2500k - sandybridge anakart -6gb ram)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 25 Ekim 2011; 4:41:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: madteen

quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke

quote:

quote:

Henuz piyasaya cikmamis ve buyuk olasilikla, Windows 7 icin surucu ve optimizasyon gerektiren, bir islemcinin fabrika cikis performansina bakiyorsunuz.
    Bunun sonucunda islemciyi ve ureticiyi yerden yere vuruyorsunuz. Kimin ne oldugu belli diyorum ben. Sabir, en buyuk erdemlerden biridir ama bu sizin yaptiginiz pesin hukumluluk..
    Bi ciksin hele, adam gibi surucusu gelirse yukleyelim, derlemelerle guncellenmis programlari bir yukleyelim hele.. ondan sonra dilediginiz gibi konusun...

Ürün piyasaya çıkalı 2 hafta oluyor.Türkiyeye gelmedi şuan için fakat yurtdışında herhangi bir pc market ten elde edebilirsiniz.Windows 8 de daha iyi optimasyon sağlıcak fakat bu artış %10 u geçemicek.Zaten bulldozer lerin b3 revizyonları hazırlanmakta.

Peki neden Windows8'de boyle bir performans artisi var da, Windows 7'de yok? (enazindan su anda yok)

Windows 7 nin,işlemleri çekirdeklere dağıtma konusundaki çalışma sistemi,amd nin yeni bulldozer mimarisindeki modül paylaşımlarına tam uyumlu çalışamıyor.Şöyle özetliyim 4 modül içerisindeki 8 çekirdeğe eşit paylaşım yapamıyor sistem.Tabi bu sistemin değişmesi,komple tüm aritmetiğini değiştiriceği için windows 7 böyle bir yama çıkmasının ihtimali yok denicek kadar az.Fakat windowstan yapılan açıklamada Windows 8 de bu durumun düzeltileceği sistemin çekirdeklere iş paylaşımı ve çekirdekleri uyku moduna almada daha akılcı çalışacağı belirtiliyor,bunların düzelmesi ilede %10 civarlarında bir performans artışı ve elektrik tüketimi konusunda iyileşmelerin olucağı öngörülüyör.

Verdiginiz bilgilerin bir cok AMD mimarisinde zaten gordum ve konuyla ilgili detayli teknik bilgiye sahibim. Hatirlayanlar bilirler.
    Bana uyumsuzluktan bahsediyorsunuz ki zaten ben bunu gormeyi bekliyordum. Soruyu bu sebeple sordum..
    Yanitiniz icinde cesitli celiskiler var ki, ben bu konularda insanlari bilgilendirmeye ve daha duyarli olmalarina calismaktayim.
    Bu celiskiler nelerdir diye soracak olursaniz, yazinizin icinde "ihtimaller, olabilirlikle ve öngörüler" var. Yani bu konuda siz de tam olarak sonucun ne olacagini bilmiyorsunuz.
    Komik olan ve duzeltmeye calistigim konusudur; bu kadar "belki, acaba, niye olmasin" gibi tabanda yatan anlamlari sarfetmemize ragmen; insanlarin genel bakis acisi, "kotu uretim", "performanssiz", "bosuna yapilmis ARGE" seklinde olmasi.
    Yani hali hazirda elimizde tam olarak bir calisma olmaksizin; bir yargilama, yerden yere vurma ve kotuleme bilinci ile pesin hukumluluk icindeyiz..

Iste bu bana komik geliyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Henuz piyasaya cikmamis ve buyuk olasilikla, Windows 7 icin surucu ve optimizasyon gerektiren, bir islemcinin fabrika cikis performansina bakiyorsunuz.
    Bunun sonucunda islemciyi ve ureticiyi yerden yere vuruyorsunuz. Kimin ne oldugu belli diyorum ben. Sabir, en buyuk erdemlerden biridir ama bu sizin yaptiginiz pesin hukumluluk..
    Bi ciksin hele, adam gibi surucusu gelirse yukleyelim, derlemelerle guncellenmis programlari bir yukleyelim hele.. ondan sonra dilediginiz gibi konusun...

Ürün piyasaya çıkalı 2 hafta oluyor.Türkiyeye gelmedi şuan için fakat yurtdışında herhangi bir pc market ten elde edebilirsiniz.Windows 8 de daha iyi optimasyon sağlıcak fakat bu artış %10 u geçemicek.Zaten bulldozer lerin b3 revizyonları hazırlanmakta.

Peki neden Windows8'de boyle bir performans artisi var da, Windows 7'de yok? (enazindan su anda yok)

Windows 7 nin,işlemleri çekirdeklere dağıtma konusundaki çalışma sistemi,amd nin yeni bulldozer mimarisindeki modül paylaşımlarına tam uyumlu çalışamıyor.Şöyle özetliyim 4 modül içerisindeki 8 çekirdeğe eşit paylaşım yapamıyor sistem.Tabi bu sistemin değişmesi,komple tüm aritmetiğini değiştiriceği için windows 7 böyle bir yama çıkmasının ihtimali yok denicek kadar az.Fakat windowstan yapılan açıklamada Windows 8 de bu durumun düzeltileceği sistemin çekirdeklere iş paylaşımı ve çekirdekleri uyku moduna almada daha akılcı çalışacağı belirtiliyor,bunların düzelmesi ilede %10 civarlarında bir performans artışı ve elektrik tüketimi konusunda iyileşmelerin olucağı öngörülüyör.

Verdiginiz bilgilerin bir cok AMD mimarisinde zaten gordum ve konuyla ilgili detayli teknik bilgiye sahibim. Hatirlayanlar bilirler.
    Bana uyumsuzluktan bahsediyorsunuz ki zaten ben bunu gormeyi bekliyordum. Soruyu bu sebeple sordum..
    Yanitiniz icinde cesitli celiskiler var ki, ben bu konularda insanlari bilgilendirmeye ve daha duyarli olmalarina calismaktayim.
    Bu celiskiler nelerdir diye soracak olursaniz, yazinizin icinde "ihtimaller, olabilirlikle ve öngörüler" var. Yani bu konuda siz de tam olarak sonucun ne olacagini bilmiyorsunuz.
    Komik olan ve duzeltmeye calistigim konusudur; bu kadar "belki, acaba, niye olmasin" gibi tabanda yatan anlamlari sarfetmemize ragmen; insanlarin genel bakis acisi, "kotu uretim", "performanssiz", "bosuna yapilmis ARGE" seklinde olmasi.
    Yani hali hazirda elimizde tam olarak bir calisma olmaksizin; bir yargilama, yerden yere vurma ve kotuleme bilinci ile pesin hukumluluk icindeyiz..

Iste bu bana komik geliyor.

Yanlız size çelişki gibi gelen o" ihtimaller,olabilirlikler ve öngörüler",belirttiğiniz gibi peşinden hüküm değil tam tersine amd nin ileride daha iyi performans verebilme ihtimali üzerine pozitif yaklaşımlardır.Elimizde hali hazırda olan tüm çalışmalar açık ve net tir ."belki,acaba niye olmasın" olan kısımları "belki ileride daha iyi olabilir şeklinde",ki o kısımda windows8 in beta sürümününde yapılan testler sonucu,performans artışı olacağı öngörüden çok,stabil bir gerçektir,sadece % olarak nekadar olacağı tam olarak belli değildir.

Elimizdede hali hazırda tam olarak çalışmalar var.Ha bu demek değildirki tüm testlere güvenelim,ama güvenilir olan testler(ki zaten alt metinleri okuduğumuzda testin güvenirliğini çok rahat irdeleyebiliriz) piyasadaki satışta bulldozer ler üzerine yapılmıştır.Burada donanimhaber in video su sizi yanıltmasın çünkü donanimhaber ürünün satışından önce test yapıp yayınladı ve bundan dolayı mühendislik örneği dediler.13 kasımdan sonra yapılan tüm testler bizzat amd nin kendi gönderdiği bulldozer ler ve hatta çoğuda yine amd nin bulldozerle gönderdiği asus anakartla yapılmıştır. Ha testlerin sonuçlarıda Yargılanmıcak gibide değil açıkçası.keşke dediğiniz gibi ihtimaller üzerine olsaydı herşey ama malesef şuanda ihtimal dahilinde olan tek şey "bulldozerin ileride belki windows 8 ile beklenenden fazla performan artışı vermesidir".

Kaldıki ben hiçbirzaman yerden yere vurmadım.Ki 2 ay öncesinde 990fx anakartı alıp bulldozeri bekliyen benden bahsediyoruz.Başarısız demek ağır olur ama en hafif ifadeyle;" bekleneni veremedi" malesef ki bu beklentide bize amd tarafından aşılandı,işlemcinin lansmanından önce yayınladıkları ve vaadettikleri şeylerle.

bence kesinlikle boşuna arge değil,sonuçta intel in kodlama ve pantent kısmındaki ayak oyunlarını hepimiz biliyoruz.Yinede ben bu bulldozer temeli üzerine kurulmuş yeni gelicek işlemcilerden umutluyum.

• quote:

Ben peşin hükümlü olayım o zaman hocam. Tek bir bakış açısından hem de. Yazılım driver şu bu çarşambanın gelişinden perşembe belli zaten. AMD corp.
    olarak olayı uzun zaman önce değerlendirdim. Bu firmada yapısal sorunlar var dedim. 11 ay sonra ancak ceo bulan bir firmadan bahsediyoruz. Satcaksınız kalan %28 GF hisselerini ATIC'e iş bitecek. O zaman TMSc'nin peşinde koşmazsınız da ben bunu yapamadım 2. rev BD işlemcilerimi sen yap diye değil mi?

Şimdi gelelim tek noktaya: 6 ay raf ömrü olacak olan işlemciyi övmek veya peşin hükümlü olmayalım diyerek tüketiciye açık kapı bırakmak olmadı. Her türlü görüş ve yoruma saygım vardır ama boşuna verilecek paraya yoktur. Eğer AMD seviyorsanız İntel almayınız. Elinizdeki Phenom II ile devam ediniz. Ama raf ömrü olmayan işlemciden uzak durunuz. Çünkü işlemciyi üreten daha 4 ay önce peşin hükümlü olup raf ömrünün uzun olmayacağını söylemişti.
    AMD'nin 1 yıldır oynadığı 40 maymunu savunacak bir durum yoktur hocam.
    Saygılarımla......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 25 Ekim 2011; 17:30:33 >

• ATIC ile GF aynı şey değilmi zaten, ATIC ve AMD ortaklaşa GF'yi kurmadımı? Sorun zaten Dresden'deki 32nm fabrikasında, ne farkedecek, New Yorkda yıllar dır çalışılan bir fabrikası var, halen faliyete geçmedi diye biliyorum ben, belki orası kurtar TSMC'nin elinden.
  • 1- Turkiye'nin nufusunun 70 milyon oldugunu varsayalim, DH'in gunluk tekil hiti 10milyon ve bu insanlarin buyuk oraninin Intel kullandigini goruyoruz ve benim saydigim yaklasik 100, "AMD batirdi, zaten yetisemiyordu; yeni mirari ile de kotu sonuc aldi; artik ben de Intel'e geciyorum" gibisinden laflar tuketiyorsa ki; goz var nizam var ve ben piyasayi gormekteyim.
    2- Saticisi oldugum firmaya ve baska firmalara giden insanlarin karsisina cikan insanlarin hala "AMD isinir, zaten gelecek islemcilerin de kotu oldugu soyleniyor" seklinde bir laflari mevcutsa ki bunu da goruyorum.

Bu yeni neslin yeterli derecede degil gelmesi, gelecek neslin de satisinin olacagina az ihtimial veriyorum. Bazi buyuk saticilarda bulunur, 15 - 20 tane..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 25 Ekim 2011; 18:09:28 >
  • Denemek lazım aslında
  • quote:

Orijinalden alıntı: WinteR

ATIC ile GF aynı şey değilmi zaten, ATIC ve AMD ortaklaşa GF'yi kurmadımı? Sorun zaten Dresden'deki 32nm fabrikasında, ne farkedecek, New Yorkda yıllar dır çalışılan bir fabrikası var, halen faliyete geçmedi diye biliyorum ben, belki orası kurtar TSMC'nin elinden.

ATIC Arap Abu Dhabi sermayeli bir kuruluş. AMD ile beraber GF'i kurdular. NewYork'ta ise bildiğim 4 milyar USD yatırmları olduğunu biliyorum faal olup olmadığı hakkında bilgim yok. GF kurulurken AMD para yerine Dresden'deki fabrikalarını ayni sermaye olarak koydu ve %28 ortak oldu. Araplar 1 yıl önce bu hisseleri almak istediler ve bence hala da istiyorlar. Neticede İntel'in mali gücü üretim ve dağıtım kapasitesi de belli. Ama burada ATIC bu yatırımı yaparken arkada Toshiba NEC gibi devlerin de desteğiolacak ve yeni bir yarı iletken birliği kurulacak şeklinde savlar vardı. Oyun kurucu ise IBM olarak biliniyordu. Hedef tabi ki sadece İntel değil aynı zamanda TMSC'nin pazar payı olmakta. AMD'nin sçzde işbirşiği içinde olduğu bu firmalar ele alnınca bunun aslında tek açıklaması ayıyla yatağa girmektir. Ya da tam Türkçe olarak senden güçlü birileriyle ortaklık yapmanın ileride işler yolunda gitmediği zaman olacak sonuçları anlamına gelebilir.

@Towarschke Hocam
    Ben şahsen son yazdıklarından bir anlam gerçekten çıkarabilmiş değilim. Yani benim izah etmeye çalıştığım maddi olarak zarar görmektense bir sonraki revizyonu beklemektir. 70 değil 170 milyon da olsa AMD kullanıcısı kendi karakteristiğinde şöyledir sanırım:
    İntel performansını beklemek yerine yakın performansı mesela %20 daha düşük olsun ama %50 ucuz olsun veya %10 düşük olsun %30 ucuz olsun der AMD kullanıcısı. Ama kalkıp bu saatten sonra 1800 yılların birinde İntel'in prescott'larda yaşadığı sorun döneminde AMD 'nin performans liderliğini baz alıp daha ucuz fiyata aynı performans beklemek biraz hayaldir. 1090t ile 1100t arasında ne kadr perf. farkı vardı ve fiyat farkı aynı mıydı? Hd6950 ile HD6970 arasında ne kadar perf farkı var ne kadar fiyat farkı var?
    2500k ile 2600k arasında %5 fark var ya da yok ama fiyat farkı malum. Aslında bu fiyat farklarının bir kısmı uzun vadede biraz size geri döner. Yalnız burada hangi ürün ne zaman alınmalı stratejisi çok önemlidir. Ama en önemlisi hangi ürün alınmamalı olacaktır. Burada köy sandığı yok. Ben kimse bu kurlarla phenom II illemci satıp bulldzer de bekleneni veremedi 2500k alın demiyorum ve demem de. Çok eski sistemi olana bütçesi kısıtlıysa Phenom II X4 965 alın demişimdir en az 100 kere. Yalnız bütçesi olana
    2500k tavsiye ederim hatta 2600k almak isteyenler, caydırmaya çalışırım. Çünkü 2600k nasıldır diye soran adama 2500k yeter fazla bile gelir.

350 TL'ye ağustos ayında HD6870 aldım. Skorlar ortada ve 6950 ve 560 TI ile olan fiyat farkı da ortadaydı. Bf3 beta sonrası çok hiti olan ****da oluşan kanı 560TI altında kartlar artık çöp gibiydi nerdeyse. Hele AMD şu an orda yerden yere vuruluyor. Ben ne yapıyorum? Bunun fiyatlara yansımasını bekliyorum. Belki bu yıl sonunda geçen yıl 5870'e olan bu yıl 6970'e olabilir mi diye? Bu arada 5870 fiyatlarına da bakıyorum. Evet Bf3 skorları kötü ama 2 ay sonra böyle olmayacak. Yeni sürücü ve oyunun da ilk yaması ile
    Nvida'nın ilk anda verdiği yazılım desteğini AMD gecikmeli de olsa verecektir. Ama, işlemci için böyle bir yazılım uyumu beklemek biraz fantastik oldu.

Bir firma parayı nasıl kazanır? İşte Betanın çıktığı gün bile beta için Driver veriyor ve bunu reklam kampanyasına dönüştürüyorsa bu iş olur. Bir AMD yöneticilerinin yaptığı fırıldak açıklamalara bakacaksın. Dönüp bu iddialara cevap bile vermeyen İntel'e bakacaksın. Hepsi bir yana eski AMD çalışanı olan Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang'a ayrı bakarsan eğer, zaten Latince N ''yüksek derecede'' Vidia 'görüş'' ne demek adam resmen vücut diliyle bunu ifade ediyor.

Kısacası hatta açıkçası F/P ürün tavsiye eden biri olarak senin benden önce 1. rev BD işlemcilerin en azından bu fiyatlarla alınmayacağını zaten dile getirmeni beklerdim. AMD ısınır diyenlere laf anlatamazsın. Bugün şirkete telefon açtım. Benim şu işlem salonundaki makina artık miyadını dolduruyor dedim. Eski e7500 işlemcili HP makina. 5 yıldır 7/24 açık. Piyasaları izlediğimiz için data kaybı olmasın diye Cumartesi pazar dahil hep açıktır makina. Bilgi işlem Müdürüne dedim ki; baba yeni makina yapalım artık. Abi dedi
    yakında bir toplu alım yapacağız o zamanı bekle. Dedim ki; Bana bir tane Phenom II X4 makina al yada parçaları al gönder ben burada kurarım. Ne dedi peki, 20 yıllık bilgi işlemci:

Abi senin makina 7/24 açık ben İntel alayım da 2 ay sonra başımı ağrıtma. Mevzuyu uzatmadım nasılsa para benden çıkmıyor diye. Biliyorum i3 makina alacak gönderecekler. Benim derdim de başkaydı aslında. Orta karar bir kart takar iş olmadığı zaman takılırız diye düşündük ama sabit fikir yıllar önce yerleşmiş bir kere ve bunu söyleyen adam bu işlerde cahil değil fakat ön yargı var bir kere ancak, söyleyene değil zamanında bunu söyletene de bakmak lazım ayrı konu....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 25 Ekim 2011; 22:00:22 >

• Luther ormanındaki teknoloji kampüsü ve NYC MAlta'da fabrika, AMD için önemi nedir bilmiyorum ama şu an çaresiler. Fab'less statüde cpu ve gpu dünya devi olunmaz,.
  • @setek01 ustadim.

Tamam su anda Bulldozer'in 4 modullu ve 8 cekirdekli yapisinda, yazilimsal destek olmamasindan dolayi, sonuclar dusuk cikiyor olabilir. ama bir yandan da bakinca goruyorum ki, zaten B3 revizyon gelse bile piyasaya gec dusecek..Zaten bu yuzden ucuza falan alayim, performans fiyatlara yansisin diye falan beklemeyin. Cunku malum arkadaslarimiz, islemcinin uretiminden kaynaklanmamis olsa bile, yazilimsal destegin olmamasini, performans degerlendirmesi olarak kabul etmisler. Ben sahsen AMD'ye uyumluluk sikayeti icin mektup yazan biriyim. Su anda yapilan onca reklamdan sonra, tarafli sitelerdeki, testlerin gosterdigi devasa farklarin da, gecmiste AMD'nin yaptigi bu reklamlara cevaben cikarildigini dusunmuyor degilim.
    Bunun yaninda distributorle de konustum, diyorum ki; "Core 2 Duo e7600'un fiyati neden dusmuyor, onun yerine Core i3 2100 veya Phenom x4 965 bir islemci pek ala tercih edilebilir. hatta zaten daha yeni ve daha performansli" diyorum. Adamin bana verdigi cevap; "Intel genelde tercih ediliyor ve fiyati farketmiyor; teknolojik olarak geride ve fiyati yuksek olsa bile, insanlar bir sekilde aliyorlar zaten. Biz de boylece stok eritiyoruz ve kar edebiliyoruz."
    Bundan su sonuca geliyorum. eger sikayet varsa, bu ulkeye islemci bile sokulmayabilir. Distirbutor, getirmemeyi ve satmamayi karar alabilir. Oyle ki, elindekileri zaten yuksek fiyattan satabiliyorken.

Yillar once, x bilgisayarciya gidip, sahsen fiyatlari masaya koydum. Dedim ki, "fiyatlar neden dusmuyor. 1000lik alisiniz bu kadarken, neden 10 katina fiyat veriyorsunuz" diye, adam bana "siz bu bilgileri nerden aldiniz" dedi. O asamada durdum ben. Burasi Turkiye abi. Demek ki, dumur olmak degil, deli dumrul olsan yetersizdir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 26 Ekim 2011; 1:39:03 >

• @Towarscke

Hocam;amd nin TMSC ye gitmesinin sebebi zaten bulldozerlerin üretim anlamındaki başarısızlığıdır.Yani işlemcilerin üretim aşamasında problem var malesef.Yazılım desteğinede gelicek olursak,zaten amd nin karşısında intel gibi kulis i olan bir firmaya karşı,yazılım desteği gerektiricek bir ürün çıkarması baştan yanlış.karşınızda sektörün %80 ni elinde bulunduran bir firma varken tüm şirketlerden,size yönelik yazılım yapmasını beklemeniz zor.Ama malesef yazılımlada çözülmicek bir sistem sorunu var.Şöyleki;bulldozer mimarisi gereğince yüksek iş güçlü çekirdekler yerine,kısmeten daha az iş gücüne sahip fakat l2 cache ve ortak l3 cache desteği ile birlikte birbirinden bağımsız işlem yapabilen çok çekirdek yapısına sahip.Tasarım ve düşüncede çok güzel bir sistem bulldozer fakat;buarada pratikte olması gereken şeylerin,çeşitli sorunlardan ötürü gerçekleşemediğini görüyoruz.Peki nedir bu sorunlar;
    1-üretim teknolojisindeki tecrübesiliklerinden dolayı modül tasarımları transistörler %20 daha büyük olmak zorunda kaldı.buda birde coder lara verilen desteklerde eklenince (onlarda ayrı biryer kapladı)malesef işlemcinin tekil çekirdek güçlerini düşürdü malesef
    2-çoklu işlemlerde,çekirdek sayısından dolayı,göstermesi gereken yüksek performansı beklenileen kadar veremedi.Peki bu neden oldu;şöyle özetliyim,işlemler çekirdeklere giderken 2 ana yolda geçip,daha sonra herbiri 4 e bölünüyor,bu işlemlerden ötürüde sistem ekstradan gecikme süresi alıyor,ve çoklu çekirdeklerin ortak kullndığı l3 cache deki gecikme süreleride eklenince,malesef performans beklenilenden düşük kaldı.ha şunuda belirtiyim,codec gibi işlemlerle uğraşanlar için herşeye rağmen çoklu işlem ve decodec uygulamalarında bulldozer iddalı bir işlemcidir.

diğer konuya gelirsek,evet insanlar herşeye rağmen neden intel seçiyor?
    şimdi hocam herkezin mesleği,bilgisi,ilgi alanları farklı.Herkezden bilgisayardan çok anlamasını bekliyemezsiniz.Bugün arabadan hiç anlamayan bir insan bile,en hızlı araba markası nedir diye sorsanız "ferrari" der.Halbuki öylemidir? değildir.Burada devreye marka yönetimi,pazarlama,reklam gibi unsurlar giriyor.Şöyleki intel'de 1991 yılından beri "intel inside" reklam projesine,çoklu yüklü miktarda paralar yatırmakta.Burada çok yüksek bir marka yönetimi ve reklam başarısı bulunmakta.Şapka çıkarılması gereken bir durum.
    Mesela intel işlemcilerinin az enerji harcama durumu.Dün hatta bir başlık açmışlar,oradada hesabını yayınladım,işlemciyi aralıksız hergün 5 saat %100 yükün altında tutsan bile,aradaki fiyat farkı 6 senede kapanmakta.Az enerji harcaması kişisel seçimlerde önemli bir etken değil aslında.Ama burdada şöyle şeyler devreye giriyor.Küresel ısınma,çevre sorunları gibi sorunlarla boğuşurken dünya,siz daha az elektirik harcıyan bilgisyarlar üretirseniz,çok iyi bir şekilde göz boyarsanız.Kimse düşünmez bu intel firmasının doğaya saldığı zararlı maddeleri.Herkez derki helal olsun daha az enerji harcıyor.
    Buna birde ülkelerin imzaladığı çevre bildirileride ekleniyor,şöyleki bu sözleşmeler imza atarsanız devlet dairelerinde,ihale kabul şartlarında daha az enerji harcaması bir etken oluyor.Ki devletlerin maliyetlerini kısma ihtiyaçlarıda eklenince devlet dairlerindeki ampülden tutunda bilgisayara kadar herşeyin daha az elektirik harcayanı tercih ediliyor.Buda intel in devlet dairelerinde kullanılmasına,bu sayede markanın hem daha fazla bilinmesine,hemde markanın uluslar arası gücüne güç katıyor malesef.
    Bunlara ek olarak marka psikolojisi var.Meseala adam aynı özellikleri olmasına rağmen,gidip markaya daha fazla para verip alıyor.Buarada bir gruba ait olma durumu oluşuyor.Bununla birlikte savunma mekanızmasıda devreye giriyor.Verdiği paranın fazla olduğunu kabul etmiyor.Adete firmanın bir savunucusu haline geliyor.

bu ve bunun gibi birçok şey var malesef.

Ama ben inanıyorumki amd,üretim teknolojilerindeki sorunlarıda aşarsa,yeni gelicek işlemcilerde çok daha iyi performans sağlıcaktır.Şahsen intel'in ne gibi ayak oyunları yapan bir firma olduğu bildiğim için,isterse %100 daha performanslı olsun yinede elim intel almaya gitmiyor benim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi madteen -- 26 Ekim 2011; 7:09:11 >

• quote:

sadece sorun bu değil ki , birde işlemcilerin çekirdekleri bile muamma . FX4100'ün reel 4 çekirdek olmadığı , 2 modul ve 4 threadden oluştuğu söylenmekte .
    Ben o zaman neden AMD nin 4 çekirdeklisini alayım ki böyle bir sahtekarlık varsa ortada , yıllar önce intelin yaptığı taktiği mi yapıyor onlarda çıkarmıştı sahte D serisini . D820 ler vs .

Ben Encoder işler için sistemi upgrade etmeyi planlıyordum. Ripler ve encoderin şimdi ki sistemimde oldukça uzun sürüyordu , AMD FX serisi ile bu süreyi yarıya yakın düşürür diye düşündüm ama 4 çekirdeklisi bile aslında 2 çekirdek olan işlemci bunu nasıl yapsın . Ama yine de kullanıcı testlerine bakacağım. Ama şurası da var , yanlı dediğimiz o testlerin hepsi mi yanlı ,yapmayın artık .

İşin özü şu an görünen AMD işi eline gözüne bulaştırdı. FX serisi bırakın intelle yarışmayı kendi teknolojisi olan phenomlarla bile zor yarışıyor görünüyor.

şu an : FX4100 + 970X + 6GB lik bir sistem yaklaşık : 600-650TL iken , bu intelde 850-900TL yi bulur . ( i5-2500k - sandybridge anakart -6gb ram)

Pentium D serisi gerçek iki çekirdekli idi. Bazıları hala bunları tek çekirdek sanal 2 çekirdek sanıyor ona kızıyorum.

D serisi işlemciler içinde iki adet tek çekidekli işlemci vardı. Bunlar tek bir pakette bir araya gelmişti. İntel aynı sistemi Q6600 de de kullandı. Peki biri efsane diğeri ise AMD nin eline su dökemeyeceği biçimde rezil rüsva oldu.

Bunun iki sebebi var.

1 - Öncelikle Netburst mimarisi cidden rezaletti. Şu an duruma bakınca o kadar büyük bütçeli intel böyle rezalet bir mimariye imza attı ise bence şu an AMD sürekli zararda iken bile gayet iyi iş çıkarıyor. Core2 mimarisi ise daha iyiydi.

2 - Kullanılan iletişim yongası. Yonga iki çekirdek arasında iyi bir iletişim sağlayamadı. Bu da zaten var olan rezaleti x2 yaptı. Q6600 de ise daha gelişmiş bir yonga kullanıldı öyle ki %90 a varan bir verim vardı.

Bu iletişim konusunda ise AMD gayet önde bunu CF de daha iyi görüyoruz.

Bunun dışında AMD farklı bir yapı ile geldi karşımıza. Daha önce işe yaramaz gibi görünen şeylerin başarılar elde ettiğini gördük. Umarız AMD de de bu olur.

• quote:

@setek01 ustadim.

Tamam su anda Bulldozer'in 4 modullu ve 8 cekirdekli yapisinda, yazilimsal destek olmamasindan dolayi, sonuclar dusuk cikiyor olabilir. ama bir yandan da bakinca goruyorum ki, zaten B3 revizyon gelse bile piyasaya gec dusecek..Zaten bu yuzden ucuza falan alayim, performans fiyatlara yansisin diye falan beklemeyin. Cunku malum arkadaslarimiz, islemcinin uretiminden kaynaklanmamis olsa bile, yazilimsal destegin olmamasini, performans degerlendirmesi olarak kabul etmisler. Ben sahsen AMD'ye uyumluluk sikayeti icin mektup yazan biriyim. Su anda yapilan onca reklamdan sonra, tarafli sitelerdeki, testlerin gosterdigi devasa farklarin da, gecmiste AMD'nin yaptigi bu reklamlara cevaben cikarildigini dusunmuyor degilim.
    Bunun yaninda distributorle de konustum, diyorum ki; "Core 2 Duo e7600'un fiyati neden dusmuyor, onun yerine Core i3 2100 veya Phenom x4 965 bir islemci pek ala tercih edilebilir. hatta zaten daha yeni ve daha performansli" diyorum. Adamin bana verdigi cevap; "Intel genelde tercih ediliyor ve fiyati farketmiyor; teknolojik olarak geride ve fiyati yuksek olsa bile, insanlar bir sekilde aliyorlar zaten. Biz de boylece stok eritiyoruz ve kar edebiliyoruz."
    Bundan su sonuca geliyorum. eger sikayet varsa, bu ulkeye islemci bile sokulmayabilir. Distirbutor, getirmemeyi ve satmamayi karar alabilir. Oyle ki, elindekileri zaten yuksek fiyattan satabiliyorken.

Yillar once, x bilgisayarciya gidip, sahsen fiyatlari masaya koydum. Dedim ki, "fiyatlar neden dusmuyor. 1000lik alisiniz bu kadarken, neden 10 katina fiyat veriyorsunuz" diye, adam bana "siz bu bilgileri nerden aldiniz" dedi. O asamada durdum ben. Burasi Turkiye abi. Demek ki, dumur olmak degil, deli dumrul olsan yetersizdir...

İyi de sayın hocam şimdi en basitinden winrar olsun diğer yazılımlar yada oyunlar olsun kimse zaten FX serisi için uyumlu yazılım yapmaz ki. Pazarın çoğu ortada. Yani bu işlemci asında görülenden fazlasını içerse bile şu fiyatlarla alınmaz yine de. Bir de Hocam bence kaçırdığın bir nokta var bunu gözden geçirip yine fikrini burada paylaşmanı sabırsızlıkla bekleyeceğim:

FX8150 İşlemci 4,5 GHZ seviyesine OC edildiğinde beklenen kimliği ortaya koymaya başlıyor. AMD'nin çözemediği eski saat hızları sanırım. Bunu 2 rev ile çözerlerse yazılım uyumuna gerek kalmayacak. Bu işlemci 3,5 saat hızı ile olmamış aslında benim gözümde tek nokta budur. Saat hızı ve güç tüketimi yeniden revize edilirse bu iş olur.

Özetle: Bütün olay saat hızında ben buna inanıyorum. Başka bir problem yok bence ama alemde bir kere genel kanı oluştuysa yapacak birşey yok maalesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Pentium D serisi gerçek iki çekirdekli idi. Bazıları hala bunları tek çekirdek sanal 2 çekirdek sanıyor ona kızıyorum.

D serisi işlemciler içinde iki adet tek çekidekli işlemci vardı. Bunlar tek bir pakette bir araya gelmişti. İntel aynı sistemi Q6600 de de kullandı. Peki biri efsane diğeri ise AMD nin eline su dökemeyeceği biçimde rezil rüsva oldu.

Bunun iki sebebi var.

1 - Öncelikle Netburst mimarisi cidden rezaletti. Şu an duruma bakınca o kadar büyük bütçeli intel böyle rezalet bir mimariye imza attı ise bence şu an AMD sürekli zararda iken bile gayet iyi iş çıkarıyor. Core2 mimarisi ise daha iyiydi.

2 - Kullanılan iletişim yongası. Yonga iki çekirdek arasında iyi bir iletişim sağlayamadı. Bu da zaten var olan rezaleti x2 yaptı. Q6600 de ise daha gelişmiş bir yonga kullanıldı öyle ki %90 a varan bir verim vardı.

Bu iletişim konusunda ise AMD gayet önde bunu CF de daha iyi görüyoruz.

Bunun dışında AMD farklı bir yapı ile geldi karşımıza. Daha önce işe yaramaz gibi görünen şeylerin başarılar elde ettiğini gördük. Umarız AMD de de bu olur.

hocam D8XX serisi gerçek 2 çekirdek miydi !! D9XX serisi tamam dediğin gibi ama , d8 serisine hiçkimse gerçek 2 çekirdek demedi ,yanlış mı hatırlıyorum ?

• quote:

hocam D8XX serisi gerçek 2 çekirdek miydi !! D9XX serisi tamam dediğin gibi ama , d8 serisine hiçkimse gerçek 2 çekirdek demedi ,yanlış mı hatırlıyorum ?

Evet öyle.

D8 ise D9 lar arasında sadece FSB ( o da sadece 805 modelinde. ) hızları ve önbellekleri açısından farklar vardı.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Pentium_D_microprocessors

Önbelleğin 2*1 olmasının bir nedeni var.

Bakınız örneğin.

D820 için intel 2 fiziksel çekirdek ve 2 thread demiş. Birbirinden fiziksel olarak ayrı 2 adet işlemci vardı tek pakette. Sanki CF yapmış gibi. Ben zamanında içini bile açtım. Şimdi ise çok daha ucuzlar alıp açıp kontrol edebilirsiniz.

http://ark.intel.com/products/27512/Intel-Pentium-D-Processor-820-(2M-Cache-2_80-GHz-800-MHz-FSB)

Diğer yandan fiziksel tek çekirdeği olup Hyper-Threading ile 2 Thread işleyen işlemcilerde ise çekirdek sayısının tek olduğu açıkça belirtilmiş.

http://ark.intel.com/products/27478/Intel-Pentium-4-Processor-630-supporting-HT-Technology-(2M-Cache-3_00-GHz-800-MHz-FSB)

Bunu güncel işlemcilerde de görebiliriz.

İşte. 4 çekirdek ve 8 Thread iile İ7 2600K
    http://ark.intel.com/products/52214/Intel-Core-i7-2600K-Processor-(8M-Cache-3_40-GHz)

ve 4 çekirdek ile 4 thread olan küçük kardeşi i5 2500K.
    http://ark.intel.com/products/52210/Intel-Core-i5-2500K-Processor-(6M-Cache-3_30-GHz)

Aslında iş kandırmaya gelince intel daha iyi yapıyor bunu. Üstelik kadınlar gibi yapıyor bunu. Yani farkına varmıyorsunuz bile. Öyledir. Kadınlar da erkekler de yalan söyler. Ama kadınlar daha iyidir bu konuda o yüzden anlaşılmaz. Eeeee tek ayak üstünde 40 tilki çevimek zor iş anam.

Yani düşünüyorum i7 ye ya da i5 e şu forumdan alıp ta gerçekten ihtiyacı olan kaç kişi var. Leon hocamız bile yazdı yani. Phenom X4 X6 ve İ5 kullandı adam yani ve diyor ki açık açık. Ben fark görmedim. Hele hele o farka değecek.

Gene zamanında ben bu konuyu açmıştım. O zamanlar da aynı olayı açtım. İnsanlar öyle sanıyor. Yani intel in üçkağıdı sanıyor. D8 ve D9 işlemciler intel in üçkağıdının değil beceriksizliğinin belgesi olmuştur. Core2 ye de temkinli yanaştık başarılı oldu.

Gene AMD ilk Phenom serisi ile doğal çekirdek doğal çekirdek diye tutturmuştu ve o zamanlar Towasrche arkadaşa da defalarca dedim. AMD nin işlemcileri intel i geçer ise mimari fark ile geçer. Doğal çekirdek tasarımı AMD yi kurtarmaz farkı olmaz diye. X2 de doğal yapı işe yaradı çünki intel haberleşme işini beceremedi. Ama Q6600 gibi bir işelemcide akıllandı daha iyi bir köprü kurdu.

Valla testler çok karışık hala. İstediğim veriye ulaşabilmiş değilim. Bana ilk seri Phenomlardaki gibi bir önbellek sorunu var gibi geliyor. Zira sadece X6 ya geçildiği yerler olsa eyvallah. Ama X4 lerin bile öne geçtiği yerler var ki ayrıntılı tasarıma ve özelliklere bakınca yani en azından eşit olması gerekirdi. Bana yazılımsalın dışında bir şey var gibi geliyor. Ayrıca bios ya da anakartlar ile de ilgili bir şey olabilir.

Biliyorum şu an sadece bildiğim BD nin iyi bir tablo çizmediği ama yine de 8120 nin vb alınabilecek olduğu o da OC yapılacak ise.

Gelecek ne getirir bilinmez. Belki yeni revizyonlar daha iyi olur. AMD nin mimarisi daha açık yapıya sahip. İleride modülleri güncelleye güncelleye alan kazanıp çekirdek sayısını artıracak ve yavaş yavaş GPU tarzı işlemcilere destek kaydıracak gibi.

Valla AMD nin iyi işler çıkarmasını isterim zira genelde uygun fiyatlı oluyor ve mecbur rekabet lazım sonuçta.

• quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Evet öyle.

D8 ise D9 lar arasında sadece FSB ( o da sadece 805 modelinde. ) hızları ve önbellekleri açısından farklar vardı.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Pentium_D_microprocessors

Önbelleğin 2*1 olmasının bir nedeni var.

Bakınız örneğin.

D820 için intel 2 fiziksel çekirdek ve 2 thread demiş. Birbirinden fiziksel olarak ayrı 2 adet işlemci vardı tek pakette. Sanki CF yapmış gibi. Ben zamanında içini bile açtım. Şimdi ise çok daha ucuzlar alıp açıp kontrol edebilirsiniz.

http://ark.intel.com/products/27512/Intel-Pentium-D-Processor-820-(2M-Cache-2_80-GHz-800-MHz-FSB)

Diğer yandan fiziksel tek çekirdeği olup Hyper-Threading ile 2 Thread işleyen işlemcilerde ise çekirdek sayısının tek olduğu açıkça belirtilmiş.

http://ark.intel.com/products/27478/Intel-Pentium-4-Processor-630-supporting-HT-Technology-(2M-Cache-3_00-GHz-800-MHz-FSB)

Bunu güncel işlemcilerde de görebiliriz.

İşte. 4 çekirdek ve 8 Thread iile İ7 2600K
    http://ark.intel.com/products/52214/Intel-Core-i7-2600K-Processor-(8M-Cache-3_40-GHz)

ve 4 çekirdek ile 4 thread olan küçük kardeşi i5 2500K.
    http://ark.intel.com/products/52210/Intel-Core-i5-2500K-Processor-(6M-Cache-3_30-GHz)

Aslında iş kandırmaya gelince intel daha iyi yapıyor bunu. Üstelik kadınlar gibi yapıyor bunu. Yani farkına varmıyorsunuz bile. Öyledir. Kadınlar da erkekler de yalan söyler. Ama kadınlar daha iyidir bu konuda o yüzden anlaşılmaz. Eeeee tek ayak üstünde 40 tilki çevimek zor iş anam.

Yani düşünüyorum i7 ye ya da i5 e şu forumdan alıp ta gerçekten ihtiyacı olan kaç kişi var. Leon hocamız bile yazdı yani. Phenom X4 X6 ve İ5 kullandı adam yani ve diyor ki açık açık. Ben fark görmedim. Hele hele o farka değecek.

Gene zamanında ben bu konuyu açmıştım. O zamanlar da aynı olayı açtım. İnsanlar öyle sanıyor. Yani intel in üçkağıdı sanıyor. D8 ve D9 işlemciler intel in üçkağıdının değil beceriksizliğinin belgesi olmuştur. Core2 ye de temkinli yanaştık başarılı oldu.

Gene AMD ilk Phenom serisi ile doğal çekirdek doğal çekirdek diye tutturmuştu ve o zamanlar Towasrche arkadaşa da defalarca dedim. AMD nin işlemcileri intel i geçer ise mimari fark ile geçer. Doğal çekirdek tasarımı AMD yi kurtarmaz farkı olmaz diye. X2 de doğal yapı işe yaradı çünki intel haberleşme işini beceremedi. Ama Q6600 gibi bir işelemcide akıllandı daha iyi bir köprü kurdu.

Valla testler çok karışık hala. İstediğim veriye ulaşabilmiş değilim. Bana ilk seri Phenomlardaki gibi bir önbellek sorunu var gibi geliyor. Zira sadece X6 ya geçildiği yerler olsa eyvallah. Ama X4 lerin bile öne geçtiği yerler var ki ayrıntılı tasarıma ve özelliklere bakınca yani en azından eşit olması gerekirdi. Bana yazılımsalın dışında bir şey var gibi geliyor. Ayrıca bios ya da anakartlar ile de ilgili bir şey olabilir.

Biliyorum şu an sadece bildiğim BD nin iyi bir tablo çizmediği ama yine de 8120 nin vb alınabilecek olduğu o da OC yapılacak ise.

Gelecek ne getirir bilinmez. Belki yeni revizyonlar daha iyi olur. AMD nin mimarisi daha açık yapıya sahip. İleride modülleri güncelleye güncelleye alan kazanıp çekirdek sayısını artıracak ve yavaş yavaş GPU tarzı işlemcilere destek kaydıracak gibi.

Valla AMD nin iyi işler çıkarmasını isterim zira genelde uygun fiyatlı oluyor ve mecbur rekabet lazım sonuçta.

hocam açıkcası testler dediğin gibi %100 güven verici değil . ne zaman forumdan bir kaç kişi alır bu FX leri .zaten benim şu andaki amacım FX4100 ün reel performansını görmek...
    Şu an 120dk lık ham kayıtı , elimdeki sistem ile yaklaşık 110dkda ripleyebiliyorum. Bana bunu 60-65dk lara indirecek ayrıca aynı anda diğer işlerimi de rahatça yaptıracak bir işlemci lazım . (net vs)

AMD FX4100 + Asus M5A97 EVO AMD 970 + Geil Enhance Corsa 8GB gibi bir 3 lü birleşenin bana maliyeti 600-620TL civarında olacak.

• Ben sizler kadar fazla bilgili degilim Adana'nın Ceyhan ilçesind eoturuyorum burda bilgisayarcılık sektör ü fazla gelişmiş degil o yüzden birşey alacagım zaman adanaya giderim nette bir ilan gördüm ucuza laptop satılıyor ve takas ediliyor.İkinci günü laptop umu aldım.Adana dogru yola çıktım ve görüştüm laptop umu sundum adam 50 lira veririm dedi bu ürüne peki neden bu kadar ucuz dedim.Verilen cevap ise işlemcisi AMD Turion64 oldugu için dedi.Ben deridimi anlatmaya başladım abi bak bana yetiyor oyun oynamada sıkıntı çekmiyorum iyi makina ama yinede verilen cevap amd bu çok ısınır burası çukurova burda satılmaz elimde patlar !
    Kardeşim AMD Türkiyede kötülenmiş bir kere ama ben memnunun hemen hemen tüm işlemcilerini kullandım.Yeni çıkan seri hariç bende alıp deneyecem.Ama şunuda belirteyim ben AMD'ciyim evet bu bir gerçek bizim insanımız her zaman pahalı ürünü seçer aynı zamanda bir çok bilgisayarcıda çalıştım.Bizim insanımız 10 liralık iyi ürünü almaz reklamı bol olan caf caflı resmi olan 20 liralık ürünü alır.
    Sadece başımdan geçen olayı anlatmak istedim yine tekrarlıyayım ben AMD'ciyim !

• quote:

Orijinalden alıntı: Alpteğin

Ben sizler kadar fazla bilgili degilim Adana'nın Ceyhan ilçesind eoturuyorum burda bilgisayarcılık sektör ü fazla gelişmiş degil o yüzden birşey alacagım zaman adanaya giderim nette bir ilan gördüm ucuza laptop satılıyor ve takas ediliyor.İkinci günü laptop umu aldım.Adana dogru yola çıktım ve görüştüm laptop umu sundum adam 50 lira veririm dedi bu ürüne peki neden bu kadar ucuz dedim.Verilen cevap ise işlemcisi AMD Turion64 oldugu için dedi.Ben deridimi anlatmaya başladım abi bak bana yetiyor oyun oynamada sıkıntı çekmiyorum iyi makina ama yinede verilen cevap amd bu çok ısınır burası çukurova burda satılmaz elimde patlar !
    Kardeşim AMD Türkiyede kötülenmiş bir kere ama ben memnunun hemen hemen tüm işlemcilerini kullandım.Yeni çıkan seri hariç bende alıp deneyecem.Ama şunuda belirteyim ben AMD'ciyim evet bu bir gerçek bizim insanımız her zaman pahalı ürünü seçer aynı zamanda bir çok bilgisayarcıda çalıştım.Bizim insanımız 10 liralık iyi ürünü almaz reklamı bol olan caf caflı resmi olan 20 liralık ürünü alır.
    Sadece başımdan geçen olayı anlatmak istedim yine tekrarlıyayım ben AMD'ciyim !

valla güzel yazı bende fx 8120 kullanıyorum :S hiç b,r sorun yok stok fan ile 3.9 da kullanıyorum ssd olmadıgı halde hiç bir sorun yok anlamıyorum millet ne yapıyor :S yada ne istiyor bench lerde yüksek puan alıp ego larınımı tatmin etmek . hem ucuz hem stabil ısınmıyorda oyunlarda zaten bir sorun yok . oyun için kurdum sistemi zaten :) win8 bekliyoruz o zaman ne fark olcak o zaman görücez . 8 cekirdek farkı olcak diyorlar

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.