Şimdi Ara

amd çift kanal ram ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
716
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • yıllardır bilgisayar piyasası ile ilgilenemeyen eski bir teknik servis elemanı olarak bunu sormaya utanıyorum; eskiden örn: 800 mhz bir işlemciniz var ise 2x400mhz iki adet ram ile 800 mhz'e ulaşıp tam performans alırdık. bu amd işlemcilerin yasal sitelerinde bile veri yolu (bus speed) hızının yazmıyor ev kullanıcısı olarak amd athlonx2 240 bana yeterli ama alacağım 2gb rami tek parçamı yoksa 2x1 gb mı alayım kararveremedim. bazı sitelerde işlemci bilgisini 2000 mhz bus speed 4000 mhz hypertransport olarak buldum, bu durumda 1066 mhz ramler 2132 'demi çalışacak

• Olay biraz farklı. AMD'nin HyperTransport hızı (2000MHz - 4000MT/sn) işlemcinin bant genişliğini arttırmak için. İşlemci hızından farklıdır. 2.8GHz işlemci 4GT/sn HT hızına sahip. AMD işlemcilerde dahili bellek denetçisi olduğundan bellek hızları artmıyor (en azından kendiliğinden). Seçtiğiniz işlemci 1066MHz DDR2 belleklere tam destek veriyor. Yani 1066MHz bir bellek taktığınızda hızı yine 1066MHz olacak.

Tek parça mı yoksa çift mi alacağınız tamamen size kalmış. Çift parça alırsanız Dual olarak çalışacaktır. Şahsen ben Dual olarak kullanıyorum, bir sıkıntım da yok. Donanımlar biraz değişti ve nispeten daha rahat kullanıma sahip oldular...
  • quote:

Orijinalden alıntı: AndryTR

Olay biraz farklı. AMD'nin HyperTransport hızı (2000MHz - 4000MT/sn) işlemcinin bant genişliğini arttırmak için. İşlemci hızından farklıdır. 2.8GHz işlemci 4GT/sn HT hızına sahip. AMD işlemcilerde dahili bellek denetçisi olduğundan bellek hızları artmıyor (en azından kendiliğinden). Seçtiğiniz işlemci 1066MHz DDR2 belleklere tam destek veriyor. Yani 1066MHz bir bellek taktığınızda hızı yine 1066MHz olacak.

Tek parça mı yoksa çift mi alacağınız tamamen size kalmış. Çift parça alırsanız Dual olarak çalışacaktır. Şahsen ben Dual olarak kullanıyorum, bir sıkıntım da yok. Donanımlar biraz değişti ve nispeten daha rahat kullanıma sahip oldular...

teşekkürler;
    HyperTransport olayına daha sonra derinden girmem gerekiyor sanırım. benim aklıma takılan sadece; çift kanal kullandığımda ramlerimin hangi hızda çalışacağı bunu nasıl nereden öğrenebiliriz; yani sorun sadece bu işlemci için değil farklı bir amd aldığımda da bu sorunla karşılaşmak istemiyorum.http://www.intel.com/products/processor/core2duo/specifications.htm?iid=prod_core2duo+tab_spec burada inteli bütün çift çekirdekli işlemcilerinin özellikleri tablo halinde ve bus speed ([veri] yol hızı) yazıyor. eğer intel alacak olsaydım tek parça alıp bir slot daha meşgul etmez ve ileride yükseltme için boş slotum olurdu; çünkü en fazla desteklenen 1333 mhz ama amd de bu bilgiye ulaşamıyorum. şimdi bu verilerle amd olarak düşünürsek ben çift kanalda alsam tek de alsam ddr2 1066 mhz de çalışacak; e o zaman çift kanalın bir esprisi kalmıyor.

• Çift kanal bellekten kasıt farklı bir olay. Intel'in bahsini ettiği 1333MHz (DDR3 sanırım) hız desteklediği bellek hızı. AMD de DDR3 belleklerde 1333MHz desteği veriyor. AMD dahili çift denetçiye sahip (Phenom II ve Athlon II modellerinde / X4 920 ve X4 940 hariç). Intel sistemde de çift kanal bellek kullansanız hızı değişmeyecek. Yani tek bir belleği 1333MHz'de çalıştırıyorsanız ikincisini taktığınızda her ikisi de 1333MHz'de olacak. Çift kanal olduğu için bellek hızları 2666MHz olmayacak.

Çift kanal belleğin olayı tek kanala göre biraz daha yüksek başarım göstermesi. Şahsen denemedim, test de aramadım internette ama bakarsanız testleri de vardır. Size fikir vermesi açısından onları incelersiniz.

Şöyle bir durum da var; Intel Core 2 serisinden bir işlemciye baktığınızda, ki siz öyle yapmışsınız, bu seri işlemcilerde QPI ya da HT benzeri bir iletişim yoktur. İşlemci donanımla haberleşmek için kuzey köprüsünü kullanır ve FSB hızı 1333MHz dolaylarındadır. Core i7 gibi yeni seriler QPI kullanır ki bu da temelde HT ile benzerdir...

BUS Speed ile bellek hızı olayı farklı. Core 2 serisinde dahili bellek denetçisi olmadığı için, bu anakart üzerinden yapılır ve anakartın belirlediği sınır hızlarda bellekler kullanırsınız...

• teşekkürler. %10-20 kadar performans artımı oluyor diyorlar, yapılan işleme göre tabi, oyunlarda hiç etkisi yok gibi birşeyler de gördüm test etmek gerek
  • quote:

Orijinalden alıntı: simcebe

şimdi bu verilerle amd olarak düşünürsek ben çift kanalda alsam tek de alsam ddr2 1066 mhz de çalışacak; e o zaman çift kanalın bir esprisi kalmıyor.

esasen tam da oyle degil.... ramlerin icindeki komut dosyasinin ulasimini kolaylastirmis oluyoruz.. doble data rate hadisesi sebebi ile iki ramden ayni anda okuma, yazma ve kopyalama yapmis oluyoruz... Bu da ram icindeki bilgilerin adreslenmesine katkida bulunuyor...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.