Şimdi Ara

AMD Athlon II X4 620 Overclock yapamıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.280
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar öncelikle sistemimi yazayım

Gigabyte GA-MA785GT-UD3H anakart
    AMD Athlon II X4 620 işlemci
    PATRIOT 2GB Signature Line DDR3 1600MHz CL9 Tek Modül Ram
    600W tagan PSU
    Ati HD 4200 256mb paylaşımlı onboard ekran kartı

CPU-Z programından görüntüler;

İşlemci
    RAM

Öncelikle şunu belirteyim overclock konusunda çok fazla bir deneyimim yok. Eski AMD 2500 sistemimde bir kere overclock yapmıştım sadece. Yalnızca FSB hızını yükselterek 2.5 Ghz hıza yükseltmiştim sorunsuzca.

Voltaj ayarlarına dokunmadım çünkü "auto" modunda işlemciye giden voltaj 1.472 V.

Bu sistemde ram çarpanı x8.00 1600Mhz iken FSB hızını en fazla 210 yapabiliyorum ve bu şekilde XP mavi ekran uyarısı alıyorum sürekli ve hızı 2.7 ghz oluyor.
    Ram çarpanı x6.66 1333Mhz iken FSB hızını en fazla 218 yapabiliyorum ve aynı sorunlar oluşuyor.
    Ram çarpanı x4.00 800Mhz iken FSB hızı rahatlıkla 250 ye çıkıyor fakat aynı sorunlar tekrar oluşuyor.

DRAM Configuration kısmından anlamadığım için orasını "auto" modunda bırakıyorum ve başka ayarlara dokunmuyorum. Bir kaç kez ram voltajını yükselttim hiçbirşey değişmedi. İnternette bu işlemciyi 3.7 ghz hızına çıkaranlar olmuş haliyle insanın ağzının suyu akıyor :) Çıkartmak istediğim hız 3.25 - 3.5 arasında. Acaba bu sorunun dual ram kullanmamam ile bir alakası olabilir mi veya paylaşımlı onboard ekran kartı kullanmamdan mı kaynaklanıyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Dediğim gibi overclock konusunda tek deneyimim AMD 2500 oldu :) Bu işin detaylarını bilmiyorum yani.

Teşekkür ederim.

• Ram in düzgün çalışması için rame ihitiyacı olan voltajı vermelisin. 1,65V olabilir senin ram için. Sitesinden bakmakta fayda var.
    İşlemcinin voltajını 1,40v a sabitle. 3,4GHz lere kadar 1,4V ile gidiyor bu işlemci.
    Biostan c1e function ı disable yap. Bu özellik boşta iken işlemci voltajını ve çarpanın düşürüp tasarruf yapmaya yarıyor. Fakat overlclokta stabiliteyi bozuyor.
    PCI e frequency yi 100Mhz e sabitle.
    Bu ayarlarla gidebildiğin kadar git. İşlemci ile birlikte ram de oc olacağı için ram çarpanını duruma göre 1 kademe düşürebilirsin. 1600 MHz civarında olsun yani.

Tüm bunların yanında on board ekran kartını kullanmak overclock kapasitesi düşürebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: showstopper41

Ram in düzgün çalışması için rame ihitiyacı olan voltajı vermelisin. 1,65V olabilir senin ram için. Sitesinden bakmakta fayda var.
    İşlemcinin voltajını 1,40v a sabitle. 3,4GHz lere kadar 1,4V ile gidiyor bu işlemci.
    Biostan c1e function ı disable yap. Bu özellik boşta iken işlemci voltajını ve çarpanın düşürüp tasarruf yapmaya yarıyor. Fakat overlclokta stabiliteyi bozuyor.
    PCI e frequency yi 100Mhz e sabitle.
    Bu ayarlarla gidebildiğin kadar git. İşlemci ile birlikte ram de oc olacağı için ram çarpanını duruma göre 1 kademe düşürebilirsin. 1600 MHz civarında olsun yani.

Tüm bunların yanında on board ekran kartını kullanmak overclock kapasitesi düşürebilir.

Teşekkür ederim dediklerinizi deneyeceğim

Edit: Dediklerinizi yaptım fakat yine aynı sorun :( Zannediyorum ki ya ekran kartından yada dual ram olmamasından

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmate088 -- 31 Ekim 2009; 18:36:31 >

• cift ram (dual yada single) fazla o/c için bazen engel olur. Tek ram ile daha rahat o/c olur. Ram frekans ve voltajını iyi ayarlaman gerekiyor. ram i 800 MHz ye düşürdüğünde 250 FSB ye çıkabiliyorsan problemin ram kaynaklı. Ram üzerinde yoğunlaş.
  • İşlemcinize auto modda fazla voltaj veriyor anakartınız. Bende default olarak 1.38 volt görünüyor. Ben kendi sistemimden örnek vereyi size belki yararı olur. Bende 800 mhz lik ddr2 ramler mevcut. Voltajı sadece ramlere veriyorum. 1.8 olan ram voltajını 2.4 e çıkararak 250 fsb yi görüyorum stabil olarak. 3.250 ghz yani. Bence sizin sistem çok rahat 3.4 görmeliydi. Ramlerde bir sorun yaşadığınızı düşünüyorum ben de. İşlemci v sini 1.38 alın ramlere biraz v vererek ilk etapta 230 deneyin sonra 10 arttırın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tamay_aytam

İşlemcinize auto modda fazla voltaj veriyor anakartınız. Bende default olarak 1.38 volt görünüyor. Ben kendi sistemimden örnek vereyi size belki yararı olur. Bende 800 mhz lik ddr2 ramler mevcut. Voltajı sadece ramlere veriyorum. 1.8 olan ram voltajını 2.4 e çıkararak 250 fsb yi görüyorum stabil olarak. 3.250 ghz yani. Bence sizin sistem çok rahat 3.4 görmeliydi. Ramlerde bir sorun yaşadığınızı düşünüyorum ben de. İşlemci v sini 1.38 alın ramlere biraz v vererek ilk etapta 230 deneyin sonra 10 arttırın.

Hocam dediğiniz gibi ram voltajını yükselttiğim zaman FSB 250 ye getirebildim fakat ram çarpanı x4.00 ile. Ram çarpanı x6.66 olduğu zaman 220 yi geçemiyorum tekrar eski haline dönüyor ayarlar. Ram voltajını 0,25 V arttırdım daha yükseğe çıkınca kırmızı renge dönüşüyor korktum :) Önceden Ram çarpanı x4.00 ve 250 FSB ile overclock yapınca Everest sistem kararlılık testini yaptığımda ilk 30 sn de hata var diye iptal ediyordu şimdi hiçbir hata ile karşılaşmadım. Teşekkür ederim yardımınız için.

Yeni soruma gelirsek :) ram voltajı normalde 1.6 olarak ayarlanıyor. Tehlikesi olmayacak şekilde en fazla kaça çıkarabilirim voltajı? internette aradım fakat bulamadım.
    Ram çarpanı x4.00 ile çalışıyor bunun sonucunda 1066 Mhz hızda çalışıyor bunun bilgisayar hızına etkisi nedir? 1600MHz ile arasında nasıl bir fark oluşur?

Edit: Arkadaşlar sorunu çözdüm bu anakartın "auto" modlarında bir problem var anladığım kadarıyla herşeyi "manual" ayarlamak gerekiyor. DRAM Configuration kısmındaki "DDR3 timing items" değerleri "auto" modundaydı "manual" moda getirdim ve "SPD" yazan sütudaki değerlere göre ayarladım. Ram voltajı ise 1.85V 0.25 arttırdım. Şimdi 3250 MHz hızda ve 1666MHz ram ile sorunsuz çalıştırıyorum. Umarım aynı sorunları yaşayanlara faydası dokunur bu başlığın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmate088 -- 1 Kasım 2009; 16:30:02 >

• Abiler ne yapamam lazım

ddr3 4/3.75 gb ram

işlemci yanı aitweaker yok

ne yapcam acil cevap plssss 2.60 da kaldı işlemcim oyunlarda sıkıntı yaşıyorum

• hız aşırtma konusunda oldukça yeniyim. sadece hava soğutma ile bundan ne kadar kurtulabileceğimi anlamaya çalışıyorum. bios'um aracılığıyla varsayılan volt ve ayarlardan three.5 ghz'e (3'ten yukarı) çıkardım, ancak başka hangi ince ayarların yapılabileceğini merak ediyorum. sıcaklıklar şimdiye kadar çadequate istikrarlıydı ve ağır yük altında yaklaşıok 39-42c'ye ulaştı.

yapabilirsem three.7'ye ulaşmak isterim, anladığım kadarıyla bu hava soğutması için makul. o kadar yükseğe çıkaramadım ve sabit tuttum, yine de voltajlarla biraz uğraşmak bile backyardımcı olmadı. en azından google aracılığıyla bulduğum rastgele discussion board gönderilerine göre 1.55v'nin üzerine çıkmamam gerektiğini biliyorum.

tweakbox.mobi
    TweakBox – Download TweakBox for iOS (iPhone/iPad)
    https://tweakbox.fyi/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocasaenva -- 12 Mart 2023; 18:20:20 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.