Şimdi Ara

AMD 7850-7870 Kullananlar Kulübü (Türkiyenin Efsanesi)--(302 Kullanıcı) 05.11 GÜNCEL!! (197. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.268
Cevap
27
Favori
189.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 195196197198199
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam benide ekle.Sapphire 7850 1 Gb Flex.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cumartesi günü sapphire 7870xt aldım ama sanki biraz fazla sıcak çalışıyor gibi geliyor bana. yükte 77 dereceyi görüyorum hemen bu normal mi ? ekran kartının sıcaklığı harddisklerede yansıyor 7-10 derece onlarında sıcaklığını arttırıyor
  • hocam eklemediniz

SAPPHIRE HD7850 O.C. GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11 Ekran Kartı
  • quote:

Orijinalden alıntı: designr

cumartesi günü sapphire 7870xt aldım ama sanki biraz fazla sıcak çalışıyor gibi geliyor bana. yükte 77 dereceyi görüyorum hemen bu normal mi ? ekran kartının sıcaklığı harddisklerede yansıyor 7-10 derece onlarında sıcaklığını arttırıyor

Hocam onu xt kullananlara bir danışın. Pitcarn Gpu olsa çok diyecem ama kırpılmış Tahiti LE var bunlarda normal olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

quote:

Orijinalden alıntı: kacmaz12

quote:

quote:

quote:

quote:

HD 7870 GHZ ED ver bende hocam şimdi bunun 4800 mhz effective hızı var xt nin 6000 miş benim ghz ed i 6000 e yükselte bilir miyim hızını bi de i5 2310 var bu kartın hızını fule vursam sıcaklığı ne kadar artar ya da işlemci darboğaz yapar mı?!

Her entegre devre aynı değil hocam. İyisi denk gelmişse 6200 MHz bile olur. Normali denk gelmiş ise 4900 MHz zor görür. Kötüsü denk gelince çalışmıyor zaten, garantiye yollanır.

peki bunu benim kart iyiyse yani nasıl 6000 mhz ye çıkaracam nereden yani?

Catalsytin "Graphics overdrive" kısmından.

ısı ne derecede değişir mesela benimki 1050 ye 1250 idi 185 e 1280 yaptım 6000 e çıkarınca ne dercede değişir?

İşlem odaklı programlarda/oyunlarda gpu hızı önemliyken, vram odaklı olanlarda vram overclok önemlidir (overclock yapmaya niyetliyseniz)

%10 GPU ve %5 vram overclock yapılmış bir kart, vram odaklı oyunlarda en fazla %5 fps artışı gösterebilirken gpu odaklı olanlarda en fazla %10 fps artışı gösterebilir. "En fazla" şu kadar artar diyorum çünkü her zaman overclock yapılmayan diğer parça yüzünden bir gecikme söz konusu.

Örnek: 1000/1200 ile başladık, 55000/1200 yapsak bile vram darboğaz oluşturacak çünkü 1 nanosaniyede işlem yapan bir gpu yanında 100 nanosaniye gecikmeli karşılık veren bir vram var. Toplam işlem 101 nano saniye sürüyor (tamamen sallıyorum). Siz gpu hızını 2 katına çıkarsanız bile(110000/1200) toplam işlem süresi sadece yarım nano saniye azalacak ve 100.5 nanosaniyeye inecek. 101 nanosaniye ile 100.5 nano saniye arasında yok denecek kadar az fark var. FPS en fazla 105 den 106 ya çıkar belki o bile olmaz.

HD7850 için:
    900/1200 başladık diyelim, 900MHz gpunun işlem süresi 100 nano saniye olsun ve 1200 MHz vramın karşılık verme süresi 100 nano saniye olsun. Toplam 200 nano saniye.
    Overclock yapınca 1200/1200 oldu diyelim, gpunun işlem süresi 75 nanosaniyeye indi. Bellek oc olmadı yani toplam işlem süresi 175 nano saniye.

Hem gpu hem vram için eşit yüklenen bir program içinFPS artışı: 200 / 175 =>%14 artış.
    Sadece gpu ya yüklenen bir oyun için FPS artışı.......................: 100/75 => %33 artış Böyle bir program ancak az bir bilgiyle çok hesap yapan bir şey olabilir yani oyun olması zor.
    Sadece vrame yüklenen bir oyun............................................: 100/100 =>%0 Tabiki böyle bir oyun yok. İllede gpu işlem yapmak zorunda.
    Her 8 adet GPU işleminden sonra 3 adet bellek erişimi yapan bir program için FPS artışı: (8/11)*(100/75) + (3/11)*(100/100) => %24 fps artışı

Hem gpu %20 hem vram %20 overclock yapsanız bile fps artışı %20 olmayabilir. Sebebi de vram denen parçanın her frekansta aynı miktarda hızlanamaması hatta kendi içinde yaptığı bir işlemi daha da yavaşlatmasıdır. CAS latency ve RAS latency olayları bunlara örnektir.

Burada bir adet hd7870 1280/5800 ayarında
     AMD 7850-7870 Kullananlar Kulübü (Türkiyenin Efsanesi)--(302 Kullanıcı)  05.11 GÜNCEL!!

Burada da bir adet hd7870 1275/5500 ayarında
     AMD 7850-7870 Kullananlar Kulübü (Türkiyenin Efsanesi)--(302 Kullanıcı)  05.11 GÜNCEL!!

Puan farkı sadece 10 yani %1 bile değil. Belki bu fark da 5 MHz lik gpu farkından kaynaknıyordur. Çünkü bu benchmark daha çok gpu ya yükleniyor.

1400/1450 var normal olarak bu 6000 dediğin effective hız voltaj verince mi oluyo yoksa nerede amd overdrive de bulamadım bu arada crysis 3 te 1280*1024 +8xmsaa+her şey çok yüksekte+16xAF ile 20/25 fps alıyodum 1085/1280 yapınca 27 felan oldu normal yerlerde de 40 ve üstü alıyorum genellikle kapalı yarlerde ama cidden kardeşim tepedeki sorumun cevabını verirsen sevinirim

• quote:

1400/1450 var normal olarak bu 6000 dediğin effective hız voltaj verince mi oluyo yoksa nerede amd overdrive de bulamadım bu arada crysis 3 te 1280*1024 +8xmsaa+her şey çok yüksekte+16xAF ile 20/25 fps alıyodum 1085/1280 yapınca 27 felan oldu normal yerlerde de 40 ve üstü alıyorum genellikle kapalı yarlerde ama cidden kardeşim tepedeki sorumun cevabını verirsen sevinirim

Vram: Voltaj vermek için o frekansta stabil olmaması gerek ki voltaj verince stabil olsun. Üstteki resim Fatih hocamızın, alttaki benim. Benimki default voltajda, büyük olasılıkla Fatih de voltaj vermemişdir.
    GPU: zaten 1200 MHz üzerinde voltaj vermeden çıkacak gpu az bulunur.

Efektif hız : gerçek frekans x 4 olarak hesaplanır. (GDDR5 için)

Overclock için Msi afterburner kullanıyorum.

Örneğin oyunlarda 1085MHz stabil iken bazı benchmarklarda bu 1185MHz e kadar çıkabilir.

Benchmark çalıştırırken pencereyi açıp kasayı serin tutmanı öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 8 Nisan 2013; 19:41:29 >

•  AMD 7850-7870 Kullananlar Kulübü (Türkiyenin Efsanesi)--(302 Kullanıcı)  05.11 GÜNCEL!!
    bende bu var
  • max 74 derece oluyo benchlerde nasıl iyi mi kötü mü ?
  • oc yapmak istiyorum SAPPHIRE HD7850 O.C için hangi programı tavsiye edersiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: tufan erkul

oc yapmak istiyorum SAPPHIRE HD7850 O.C için hangi programı tavsiye edersiniz

Msi Afterburner, Trixx veya Evga Precision X kullanabilirsin hocam.

Genelde Msi afterburner kullanmak tavsiye ediliyor.

Edit: Ben evga kullanıyorum. Oyunlarda fps, sıcaklık, gpu ve ram mhz, fan hızı v.b gösteriyor ayarlayınca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ogz008 -- 8 Nisan 2013; 20:28:30 >
  • Güzelmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ogz008

Edit: Ben evga kullanıyorum. Oyunlarda fps, sıcaklık, gpu ve ram mhz, fan hızı v.b gösteriyor ayarlayınca.

hemen indirdim Evga Precision X i yanlız benim kartımda bir sorun var gibi maksimum saat hızları fotoğraftaki gibi olabiliyo gpu clock daha fazla yüksek değerlere çıkması gerekmezmi asusun programındada maksimum 1040 oluyodu

• quote:

quote:

hemen indirdim Evga Precision X i yanlız benim kartımda bir sorun var gibi maksimum saat hızları fotoğraftaki gibi olabiliyo gpu clock daha fazla yüksek değerlere çıkması gerekmezmi asusun programındada maksimum 1040 oluyodu

Hocam onun için msi afterburner kullanıp bir kaç ayar yapmak gerekiyor galiba. Tam bende bilmiyorum. bonser24 hocama bir sorun onu.

1000/1250 kullanıyordum ben şimdilik o yüzden yukarısı hakkında bilgim yok. Psu yenileyim o zaman yüksek hızlar denicem.

Bütün O.c'leri (işlemci, ekran kartı) geri çektim psu bozulmak üzere cızırtılar geliyor.

• quote:

quote:

o gordugun degerler bıos tarafından sınırlandırılan maksımum degerlerdır..gpu-1050 memory ıcınde 1450 dır..kullandıgım programlar arasında ıkı tanesı ıle bu sınırı asabılırsın..bırıncısı trıxx dıgerıde asus smart doctor programı..asusun programı ıcın 1-2 ayar yapıldıktan sonra voltaj ve mhz degerı acılabılıyor..bununla ılgılı konu acmıstım..amd kartlar ıcın su anda en pratık ve faydalı program trıxx..ıstersen msı afterburnerı trıxxle beraber kullanıp osd ekranından faydalanabılırsın..afterburner son beta surumu ıle mısal kullandıgım karta voltaj verılebılıyor artık ama hala mhz degerı sınırlı..

• shapphire 7850 o/c edition
  • quote:

Orijinalden alıntı: bonser24

o gordugun degerler bıos tarafından sınırlandırılan maksımum degerlerdır..gpu-1050 memory ıcınde 1450 dır..kullandıgım programlar arasında ıkı tanesı ıle bu sınırı asabılırsın..bırıncısı trıxx dıgerıde asus smart doctor programı..asusun programı ıcın 1-2 ayar yapıldıktan sonra voltaj ve mhz degerı acılabılıyor..bununla ılgılı konu acmıstım..amd kartlar ıcın su anda en pratık ve faydalı program trıxx..ıstersen msı afterburnerı trıxxle beraber kullanıp osd ekranından faydalanabılırsın..afterburner son beta surumu ıle mısal kullandıgım karta voltaj verılebılıyor artık ama hala mhz degerı sınırlı..

konuyu buldum asus ile yapamadım nedense olmuyo trıxx ise çok ilginç indiremedim düzgün link yok
  • Ekran kartinin asiri sekilde isinmasi neden olur? Her oyunda 100C civarinda neredeyse(cok islem gerektirmeyen oyunlar haric)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyperXCrossfire -- 9 Nisan 2013; 0:34:15 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bonser24

konuyu buldum asus ile yapamadım nedense olmuyo trıxx ise çok ilginç indiremedim düzgün link yok

https://www.sapphireselectclub.com/ssc/trixx/trixx.aspx

@HyperXCrossfire

7800 serısı kartın varsa o derecenın normal kosullarda olması ımkansız..fan nedenıyle sorun yasıyorsun sanırım..fan hızına ıyı bak..kasadakı hava sırkulasyonu kotuyse oda etkıler..

• Simdilik sorunu cozdum,macunu temizleyip,sogutucuyu tekrar yerine oturttum.Sogutucuda bir temassizlik vardi heralde.Tesekkurler
  • 
Sayfa: önceki 195196197198199
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.