Şimdi Ara

AMD 5 GHZ OVERCLOCK FX 8120 STABİL+++

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sadece çarpan ile yaptığımız overclock yükte 45-48 derece arası ısısı değişiyor. Bus'a hiç yüklenmedik. 1.636v verdik. Benchmark testleri yaptık kapanma mavi ekran vs olmadı. Daha yukarı çıkmak için çarpandanmı gidelim yoksa bus'amı yüklenelim ? Tam anlamıyla boşta kaç derece olursa bu işlemciye sıcak bu kadarı yeterli diyebiliriz ?

Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atahataha6 -- 23 Kasım 2016; 20:27:50 >

• Turboclock açık galiba çünkü frekansı düşürüyor kullanılmadığı zamanda 1.4 lere inmiş.
    Turbo kaplı olunca sıcaklık artacaktır.
    Stabil olması için cinebench prime95 gibi testler yapmanız gerekiyor.

Prime95 de 15-20 dakika bile hatasız çalışsa bence overclockta sorun yoktur.
  • rerererara R kullanıcısına yanıt
    Turbo clock kapalı. Açık olsa 3.1 Ghz olan işlemci windows özelliklerinde 3.1 gözükür ama cpu-zda 5'e kadar çıkar. Şuan saf 5 ghz modunda. C1E açık yani kullanmadığı zamanlarda 1.4 Ghz gibi hatta bazen 0.80 Ghz gibi rakamlara düşebiliyor. Amacım biraz daha yukarı çıkmak ama minnacık çarpan bile artırsam çat diye kapanıyor bilgisayar tuşuna basıyorum basıyorum açılmıyor power'ın düğmesini kapatıyorum 5-10 saniye sonra açtıkdan sonra yine 5.2 Ghz olarak çalışıyor. Ama kapanıyor bu yüzden düşürmek zorunda kalıyorum. Isınmıyorda neden böyle yapıyor power yetmiyor olabilirmi hocam ?
  • Yani hiçbirşey anlamadım ilk defa başıma geldi tak diye susuyor bilgisayar tam hoşgeldiniz ekranında bazen daha ileri gidiyor Chrome'a tıklıyorum bazen o zaman tak diye gidiyor. Daha fazlamı güç verelim ne yapalım bu hatanın sebebini arıyorum. 1 mhz bile artıramıyorum 5 ghz'den stabil çalışmıyor. Yükte 60 dereceyi görmedik 58-59 oldu daha üstü olmadı. Ama kafam allak bullak oldu. 5 Ghz'de çok rahat 20-30 FPS artış söz konusu oluyor oyunlarda. Ekran kartınada overclock yaparak bu rakam dahada artıyor. Daha önce 4.8 Ghz'de kullanıyordum stabil 5 Ghz yaptım voltajı baya artırdım stabil. 5.1 veya 5.2 çat diye kapanıyor.
  • Anakart ve soğutucu nedir. 5 ghz üzeri kullanan yok denecek kadar az zaten. Çok fazla zorlamayın bence.
  • Bence çok zorlamayin kuzey köprüsünün sıcaklığını sağlıklı ölçemiyor olabilirsiniz. İşlemci serinken veriyollari ağlıyor olabilir. Overclock sadece işlemciyi sogutmakla bitmiyor sonuçta. Mavi ekran vermeden kapanması sanki cpunun daha potansiyeline ulasmadigini ancak sıcaklıktan kapandığına işaret gibi.

Psu da yeterli olmayabilir. Sonuçta 5 ghz de 8120 kac watt çeker onu sizin olcumleyebiliyor olmanız lazım. Komple sistemin çektiği gücü ölçen yazılımlar var. Bence ordan bakın. Psu değilse soğutma problemli olabilir. Bu kadar yüksek profilli o.c.da ramler bile çok ısınıyor olabilir. Bence ısınan diğer bileşenleri soğutarak deneyin.
  • rerererara R kullanıcısına yanıt
    Soğutucum Zalman cnps14x 3 fanlı modda kullanıyorum anakartım ASUS M5A97 LE R2.0 hocam

• Rokie T kullanıcısına yanıt
    Hocam 125 max gücü olmuyormu işlemcinin ? Öyle biliyordum ama yanlış biliyorum o zaman. Mavi ekran yediğimde voltajı yükseltiyorum mavi ekran sorunu ortadan kalkıyor dediğim gibi tak diye bi anda kendini kapatıyor 750 watt bir power var sistemde ama 2 ekran kartlı CF sistemi. Bus'a yüklenmediğimden ramlere overclock yapmamış oluyor stabil ramler 1.650v veriyorum rahat çalışsın diye. Soğutucusuz ramler zaten. İşlemci soğuk powerdanmı başka birşeydenmi onu çözemedim..
  • Normalde aşağıdaki fotodaki gibiydi soğutucusu ben 2 tane 12cm fan ekledim kendi içinde tam ortasında şeffaf bir 14 cm fan var 12 bakır borulu soğutucusu

• ASUS M5A97 LE R2.0 CPU 140 W'a Kadar Destekler yazıyor sayfasında. İşlemciyi 5 ghz yaptığınızda FX9590 ile aynı olmuş oluyor yani 220 wattlık anakart gerektiriyor.
    Anakartın gerekli voltajı verememesi sonucu olabilir.
  • atahataha6 kullanıcısına yanıt
    Anakartin en ust seviye değil 5.0 ghz bile mucize bence. Teoride 140w ancak 9590 çalıştırıyor bazı serileri. Bazı serilerinde de 200w sınırı var diyor. Muhtemelen mosfet yapısının sınırlarına dayandin 220w üzerine çıktığın için kapatıyor olma ihtimali var. Yapabiliyorsan 990fx chipset bir anakartla değiştir. Gigabyte olanlar baya iyi oluyor ancak en son revizyon almaya bak. Yoksa da öyle bir ihtimal 5.0 ghzle mutlu ol :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • o kadar kalitesiz bir anakartla o seviyede bir overclock yapmak istemenin sebebi nedir? 4.5GHZ üzerinde prime 95 testini 7-8 saat bile stabil çalıştırman imkansız. Anakart köprülerin en az 90C'dir. Forumu incelersen ASUS'un 1000 Lira'lık modelleri o seviyelerde ancak stabilite yakalıyor. Ayrıca işlemin C1E kapatılıp yapılması lazım.
  • maybera2 kullanıcısına yanıt
    İyide Rog anakartlarında sitesinde 140watt desteği var. Benim temel amacım 6 Ghz stabil 8 çekirdek. Gerekirse en iyi sıvı soğutmalarıda kullanabiliriz. AM3+ Soketinde 140 watt'ı geçen anakart varmıdır ?
    2. Tabloda x4 965 140w almış

Ama fazlası cikmaz

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3891

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hey maşallah 5.0 Ghz :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7A1E308D7 -- 4 Aralık 2016; 1:55:52 >
  • Hocam herşey iyi tamamda Psu hesaplama uygulamalarında overclock yapınca dağ kadar bir enerji isteği çıkıyor araya açık ara. Tabloları aşağıya bırakayım. İlk attığım Stock sistemimin ihtiyacı olduğu güc overclock olmadan. 2. attığım sadece işlemciye overclock yaptığımda beklenen güç.

STOK :

OVERCLOCK

• Ve bunlar %90 CPU Kullanımında gerekli olan güç ihtiyacı. Orda yazıyor hocam zaten. Madem anakartım 140 watt destekliyor ( M5A97 LE R2.0 ) Asus rog kartlarada baktım onlarda 140 watt desteklediğini yazmışlar sitelerinde. Ben overclock yaptığımda 125 watt olan işlemci ortalama 300 watt'a mı tekabul ediyor. Eğer böyle birşey varsa hemen hemen 2 katı bir yük binmesi lazım değilmi mosfetlere ? Ee niye yanmadı peki bu ısınmada yok anakart sabit 29-30 derece arası gel git yapıyor Mosfetlermi ısınıyor acaba hiç dokunamadım soğutucu çok büyük elim ordan sığmaz ama denerim Eğer overclocklu gerçekten TDP değeri bu kadar yükseliyorda 300-350 liralık anakart yanmadıysa ben burada Asus'un kalitesinin elinden öperim.

hocam en çok değişik oyunlardaki fps yi merak ediyorum acaba ne kadar fark var
    birde bende kaba taslak sizin faturayı hesapladım max aylık 35tl yapıyor günlük 5 saatden
  • Oyundan oyuna değişiyor. 4K UHD oynuyorum genelde oyunları. Oda 20-25 FPS farklar yaratıyor bazı oyunlarda 35 FPS e kadar fark oluyor ki biliyorsun 30 fps üstünde donmaları hissetmemek demekken +30 fps büyük artısı oluyor. Soğutmadada sıkıntım olmadığı için H100i ile kapışabilecek bir hava soğutmaya sahip. En tepe oyunlarda 3-4 saatte 50-55 derece arası 5 ghz değerde. Amacımız 5.5 yada 6 GHZ power yetmiyor sanırım. 1000-1200 lük psu bulursam mosfetlerede iyi bir soğutma yaparsak sorun kalmayacak gibi..
    i7 6700k da hala adamım diye ortalıkda dolaşsın
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.