Şimdi Ara

Amd 2400G/2200G vs G4560+Gtx1030. EK : 8 oyunda Gtx1060'lı 2400G - i3 8100 karşılaştırması (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
3.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Senin çöp işlemci ve ekran kartın da yarın aynı hızda %20 değerlenir diyorsan hiç durma; yermeye devam et benim yatırım tercihlerimi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KumKekliği

İntelin artılarını yazdığın kısma "İ3 8100 1070 kaldırabilen bir işlemci." cümlesini ben mi yazdım? Ne anlama geliyor o cümle? Benim ona yanıtımı bambaşka yere çekip hala konuyu uzatıyorsun. Anlamak işine gelmiyor sanki. Kimse mesela 8100 yanına alınacak 1030'un sonradan satılabileceğini inkar etmiyor. Bu güzel bir nokta ama senin derdin ise bambaşka gördüğüm kadarıyla. İki sistemin olumlu olumsuz yanlarını karşılaştırmak değil belli ki senin derdin. Yoksa yanıtını aldığın konuları yine yazmaya devam etmezdin, sıkışınca konu değiştirmeye çalışmazdın sürekli. Yalnızca bu konu değil yazdığın tüm konularda kavga çıkarmak İntel İntel İntel demekten başka yaptığın bir şey yok gördüğüm kadarıyla. Hangi gün hangi konu altını okusam insanlar senin komik mesajlarını düzeltmeye uğraşıyor. Kendini bu kadar heder etme. İntel harika AMD çöp yaz geç. Sabaha kadar da yazamaya devam et, konuları trolle, yazabildiğin her konu altını AMD kötü İntel harika mesajlarıyla doldur falan... Hadi iyi geceler

i3 8100 1070 kaldırabilir lafından ryzen kaldıramaz anlıyorsan cidden senin problemlerin var.

Gelecekte ekran kartını upgrade etme açısından söyledim?

Bu kadar zor mu yahu anlamak fanboyluğu sal.

• Gt 1030un satılamazhali 168 satılabir hali 169 dolar. Buyur buradan yak.

Ekran kartı fiyatlarını kontrol edemeyen iki ekran kartı ureticisi var. Ne günlere kaldık be.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

Gt 1030un satılamazhali 168 satılabir hali 169 dolar. Buyur buradan yak.

Ekran kartı fiyatlarını kontrol edemeyen iki ekran kartı ureticisi var. Ne günlere kaldık be.

gt 1030 yanında 4/8 işlemci veriyor mu?
  • Diğer başlık altında paylaştım, aynen buraya da ekliyorum;

https://www.youtube.com/watch?v=_QMeTdK6e4I

2x4gb 3000mhz, yani daha düşük miktarda ram, 2x8gb 2133mhz ram'lerden bazı oyunlarda (ve oyunun belli bölümlerinde) muazzam fark yaratıyor.

Ram hızı (düşük geçikme) her sistem için önemli.

Bir yıldır yazıyorum, işlemci&ekran kartı darboğazı yanına ram darboğazı kavramı yerleşmeli.

Sırf Ryzen'ler için geçerli olan bir durum değil. İF yüzünden daha kritik olabilir haliyle.

Ama düşük ram 2400 veya altı alınarak diye mesajlara diyebileceğim tek şey. Parayı boşa harcamış oluyorsun, satman gereken bir parça daha çıkıyor upgrade gibi bir planın varsa. Zararına ekleniyor. Çünkü, misal sonra i7 8700k bir işlemciye geçerken o 2400mhz ve altı ramlar, darboğazın dibini yaşatırlar.

Herkes için bütçe+yükseltme planları farklı olabilir, o yüzden keskin konuşmaktan, herkes adına konuşmaktan çekinirim. Kişisel fikrim, günümüzde ideal bütçe sistem kurulaması ortalama olarak çok zor. Alınıcak sistemi upgrade yapmak iyice iğneli fıçı halini aldı.

Bu Apu serisi yeni bir altenatif, buna da şükür.

• vamp kullanıcısına yanıt
    Yok.

Gt 1030 şöyle yapıyor. Devrelerini evrimsel surece sokup bu kez seçilim kuralına tam riayetle olması gereken forma kavuşup tam da kendisinden beklenildiği gibi 1050 ti ye donuşerek bu durumu gerçekleştiriyor.

..........

Benim eleştirdiğim şey r5 2400 değil onun g ibaresi.

.........

• quote:

Yok.

Gt 1030 şöyle yapıyor. Devrelerini evrimsel surece sokup bu kez seçilim kuralına tam riayetle olması gereken forma kavuşup tam da kendisinden beklenildiği gibi 1050 ti ye donuşerek bu durumu gerçekleştiriyor.

..........

.........

Sonuçta r5 1400 modelini gpu ile beraber vermemişler mi? Bu gpu farkına rağmen 1500x performansında çalışan bu işlemciyide soğutucusuyla beraber vermişler mi vermemişler mi? Adamlar size yaranmak için ne yapmalı. Mesela bu kombo 500 TL ye mi inmeli? TDP diye birşey var duydunuz işallah. Bu soğutucuya göre donanım eklemişler. isterseniz 150w çeken apu yapsalardı? gider 800 TL ye sıvı soğtucu üstüne de x370 anakart almak zorunda kalırdınız. Buna APU denir mi o zaman? Onu geçtim piysanın en iyi gömülü gpu sunu eklemişler. Böyle bir ürün intelin ürün gamında yok. Şu an için gayet uygun ve kullanışlı.

Amacım kimseyi kırmak ya da eleştirmek değil.

Amd ta phenom serisinde beri bi şekilde gozuktuğunden daha pahalı olmayı ve intelden uygun fiyatlı olamamayı becerebilmekte.

Benim eleştirim bu.

Karşılaştırmalara daha bakmadım, bu RyZen 4/8 çekirdekli işlemci ve apu arasında L3 cache yönünden bir fark var. Apu'larda epey kısılmış, 4mb'a kadar. AMD'ye göre daha yüksek ram mhz desteği, tek ccx modül, yüksek çekirdek hızlarıyla oyunlarda fark olmayacağı açıklaması var.

Lakin böyle bir karşılaştırma da ne kadar anlamlı ?!? Nitekim bir apu bu.

Videoyu izledim şimdi;

4/8 çoğu zaman faydasını görmüş, cpu kullanımı daha az ve aynı zamanda fps'lerde üstün. Sırf işlemci olarak, cache kısılmış olarak da iyi performans sağlamış. 8100 karşısında çok daha sonra bir cpu çekirdek darboğazına yakalanır. O oyunların da gün geçtikçe sayısı artıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 13 Şubat 2018; 1:21:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamp

quote:

Yok.

..........

.........

Sonuçta r5 1400 modelini gpu ile beraber vermemişler mi? Bu gpu farkına rağmen 1500x performansında çalışan bu işlemciyide soğutucusuyla beraber vermişler mi vermemişler mi? Adamlar size yaranmak için ne yapmalı. Mesela bu kombo 500 TL ye mi inmeli? TDP diye birşey var duydunuz işallah. Bu soğutucuya göre donanım eklemişler. isterseniz 150w çeken apu yapsalardı? gider 800 TL ye sıvı soğtucu üstüne de x370 anakart almak zorunda kalırdınız. Buna APU denir mi o zaman? Onu geçtim piysanın en iyi gömülü gpu sunu eklemişler. Böyle bir ürün intelin ürün gamında yok. Şu an için gayet uygun ve kullanışlı.

Canım benim attığın testte 1060 6GB kullanılıyor 2400G'nin GPU'su değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zafer Korkmaz

quote:

Orijinalden alıntı: kajmerian

oyun diyorsun 1030 dan bahsediyorsun bak yine anakart parasını eklememişsin .. Hocam o işlemci kendi başına mı calısıyor bir platformsuz ? e sport oynamak isteyen biri için hiç ideal değil. i3 8100(500) + 1030(350) + z370 (650tl) vs 2400(800) + b350 (300) .. böyle neden bakmıyorsun olaya gerçekten anlam veremiyorum hocam bilgilisin fakat işine gelen yerlerde kullanıyorsun bilgini.

Ayrıca sene sonu ben bu anakarta 7nm Zen 2 taktığımda senin tekrar anakart upgrade etmeyeceğin ne malum ? Intel bana bunun garantisini vermiyor bir daha masraf.

Esports dediğin

League of Legends, Dota 2, CS:GO, PUBG, Hearthstone
    bu oyunlarda en yüksek FPS her zaman Intel işlemci vermiştir singlecore yüzünden?

i3 8100 510TL
    GT 1030 350TL
    Z370 570TL (B350 anakartından daha kaliteli olmasına girmiyorum bile)
    2400 Ram (700TL)

R5 2400G 808TL
    B350 350TL
    3000 Ram (950TL) - 3000 altı düşük performas sergiliyor testlerde intel gibi değil -

510 + 350 + 570 + 700 = 2130 (Intel)
    808 + 350 + 950 = 2108 (Ryzen)

2130TL sistem vs 2108TL sistem

Intel daha yüksek oyun performansı sunuyor
    Intel ekran kartı upgrade ettiğinde eskisini satabilmeni sunuyor
    İ3 8100 1070 kaldırabilen bir işlemci.
    R5 2400G bozulursa hem GPU hem İşlemci GG.

https://www.youtube.com/watch?v=PtQ9V_aIwFI&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

İ3 8100 GTX 1060'la %90-100 arasında çalışıyor, 1070 şurda dursun.

• quote:

Orijinalden alıntı: KumKekliği

"Intel daha yüksek oyun performansı sunuyor": 1060 ile yapılan testlere bir daha bakın. Videoyu özellikle izleyin

"Intel ekran kartı upgrade ettiğinde eskisini satabilmeni sunuyor": Doğru

"İ3 8100 1070 kaldırabilen bir işlemci." iddianız doğruysa 1060 testlerine göre 2400G da aynı şekilde davranır hatta 8 izleği ile zor sahnelerde daha iyi performans verir. Hatta 8100 aksine 4.0Ghz ye getirildiğinde rahat rahat geçer. Videoyu bir daha izleyin

"R5 2400G bozulursa hem GPU hem İşlemci GG.": Doğru ama o zaman ya bozulursa diye 1080ti falan da almayalım? Garanti ne güne duruyor? Yada pahallı Intel anakart bozlulursa ne yapacağız soket değiştiğinde falan?

"3000 Ram (950TL) - 3000 altı düşük performans sergiliyor testlerde Intel gibi değil": Büyük oranda şehir efsanesi. Intel'de RAM hızı arttığında bundan olumlu etkileniyor, biraz daha az olsa da. Intel fiyatını düşük tutmak için mi 2400 RAM seçtiniz acaba diye düşünüyor insan... 3000mhz biraz daha pahallı evet ama elinizde yıllarca kullanabileceğiniz 3000mhz RAM oluyor. Tıpkı AM4 anakart aldığınızda elinizde Ryzen 3000 serisi dahil kullanabileceğiniz bir anakart olduğu gibi. Bunları ısrarla hesaba katmamaya çalışıyorsunuz belli ki. Yine çok zorlama bir yorum yapmışsınız. Kimse 8100 kötü işlemci demiyor ama kimse sizin gibi birini taraflı bir biçimde de savunmuyor gördüğüm kadarıyla. Gerçi 1500X soğutucusuz geliyor falan da yazmışsınız başka yerlerde. Şaşırmamak lazım galiba mesajlarınıza

Laf anlatmaya çalıştığınız insanı forumda biraz araştırın. Kendisi forumun virüslerinden yıl 2018 olmuş intel e 2400mhz ram koyup amd ye 3000mhz koyabilecek tipten ki bu intel ağır fanboyu daha intellerin de yüksek mhz de daha iyi performans gösterdiğinin farkında değil. Benden tavsiye bu tür insanlara laf anlatmaya çalışmayın

• quote:

quote:

quote:

Yok.

..........

.........

NE fark ediyor :) Sonuçta bu bir 4/8 işlemci. Siz demediniz mi diğer konunuzda 8100 üstüne upgrade edilebilir diye. 2400g ugrade edilemez mi? Upgrade edilince böyle oluyor. Yani 8100+1030 ikilisinin hiçkimseye bir faydası olmuyor. Upgrade zamanı ekran kartını satmakla kalmıyorsunuz işlemciyide elinizden çıkartıyorsunuz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yok.

..........

.........

NE fark ediyor :) Sonuçta bu bir 4/8 işlemci. Siz demediniz mi diğer konunuzda 8100 üstüne upgrade edilebilir diye. 2400g ugrade edilemez mi? Upgrade edilince böyle oluyor. Yani 8100+1030 ikilisinin hiçkimseye bir faydası olmuyor. Upgrade zamanı ekran kartını satmakla kalmıyorsunuz işlemciyide elinizden çıkartıyorsunuz.

1030 satarak i3 8100 yanına 1070 takabilirsin.

ama APUda taksan bile dahili grafik için zaten ekstra para ödedin o parayla i5 8400 alınırdı veya daha kaliteli yeni ryzen çıkıcak.

Upgrade edersin ama bu sefer APU'ya para vermenin anlamı kalmaz? 1050 alınır biraz daha koyup neden 1030 altı bir kart için bu kadar ekstra masraf ödesin?

Yeni çıkıcak diğer Ryzenları beklesin yada Intel sistem kursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 13 Şubat 2018; 3:40:24 >

• Özet olarak mini bir sistem toplanmıyorsa ve bütçe sınırlı değilse intel seçilmeli. 2400g den bahsediyorum diğeri çöp zaten.

• Burada zaten bir yanlış kıstas söz konusu. ryzen2400g 850 tl civarı..8100 ise 550 600 tl. performansları benzer ölçüde. zaten 2400g, ryzen 1400 ün sadece dahili gpu versiyonu.hatta techpowerup sitesinde oc hali, oc'siz r1400 ün gerisinde veya aynı. 1 2 yerde önde.buna bakılırsa fiyatları aynı. Başka bi açıdan ,fiyatından dolayı 2400g ile 8350k veya 8400 kıyaslanmalı. çünki 5 10 fps için(kimi yerde i3 önde)250 tl farkla burda i3 8100 daha avantajlı duruma gelir.ve objektif bakan biri salt fps açısından 250 tl ucuz i3 alır.ancak performansın dışına çıkarsak, soket ömrü,stok soğutucu desteği,uygun anakart olmaması gibi sebeplerle de i3 e kimse bakmaz.bu muallakta da en iyisi biraz bekleyip her iki firmanında yakın hamlesini görmektir.

ayrıca pentium+1030 veya salt 2400g açısından en uygunu ryzendir.çunki upgrade için hem video kart hem anakart hemde işlemci değişecekken, ryzende sadece ekran kartı eklenir.işlemci de isteyen degişir isteyen değişmez çünki max 1070 e kadar veya rx580 e kadar darboğaz sorunu olmaz.artı dual graphics olayı da var apunun.

iyi forumlar ☺

• Testing Games kanalının paylaştığı testlerin yapıldığı platformda küçük bir sorun tespit ettim, Jayz2Cents yaptığı testlerde pakette gönderilen gigabyte anakartın çok ciddi sorun oluşturduğunu söyleyip gösterdi, Hwu testleri başka anakartta yapmış; Bitwit ve Paul's HW de ise sonuçlar çok sıkıntılı(Bitwit bazı sorunlar yaşadığından bahsetti). Testing Games'in sonuçlarının Gigabyte AB350N anakartı kullanan herhangi başka videolar gibi ciddiye alınmamasını öneriyorum.

Hatta hazır oradayken, Testing gamesin iddia ettiği şeylere sahip olduğuyla alakalı şüphelerim var, güvenilir benchmark kanallarından almanızı öneriyorum benchmarkları.
  • kingocd kullanıcısına yanıt
    Testing Games ve Benchmark adlı kanalların videolarını paylaşan hala varsa zaten yazık diyorum. Forumda zilyon defa söyledik. Adamların elinde sistem olup olmadığıda belli değil aynı videoları pişirip pişirip isimleri değiştirip belkide yayınlıyorlar.
  • sangreal_1905 kullanıcısına yanıt
    Bu sefer batırdılar ama, direkt ha bu gelmiş gerçek incelemecilere diye hatalı biosa sahip anakart "kullanmışlar"
  • yani g4560+gt1030 hala ucuz sistem toplamak isteyenlerin tek seçeneği.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.