Şimdi Ara

AMD, 1MB L2 ön bellekli Athlon 64 X2 işlemcilerin üretimine son veriyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
3.820
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bildiğim kadarı ile L1 in performans da etkisi daha büyük umarım onu intel in işlemcilerindeki gibi 16-32 falan yapmazlar...

Ne olursa olsun yenilik getireceğine mevcuttan kısması kötü izlenim bırakır...
  • l2 cache bellek inteldeki gibi amd de önemli değil. intel işlmecilerde bariz farklar oluyor ama amd de böyle bir şey yok. bellek kontrolcüsünün işlemcinin içinde olması ve ramlerin direkt olarak işlemciyle iletişim kurabilmesi amd nin büyük avantajı oldu her zaman. zaten bu yüzden l2 cache belleğe çok fazla ihtiyaç duymuyor amd işlemciler. çok çekirdekli işlemciler olması ve hızının bu şekilde artacak olması çok daha büyük avantaj amd için.
  • bencede o kadarr kötü karşılanacak birşey yok... sonuçta performansına bakarız bir fark yoksa alırız........

arkadaşların dediği gibi bende conroeların o kadar ahım şahım olduğunu zannetmiyorum....
  • Sesini çıkarmayan AMD bu savaşı büyük bir sürprizle kazanıcaktır.23 Temmuza çok vaaar, yapar bişey daha mutlaka AMD.Herkes yine AMD tavsiye etmeye devam edicek, intel eski yerinde oturup kalacak.
  • ben size söylim..bu amd çok büyük şeyler planlıyor...söylemedi demeyin...şimdiden acayip merak ettim...
  • conroe testlerini yalniz intel yapmadi ki, bagimsiz iki-uc sitede de ayni sonuclar var. ayrica, dizustu islemcilerinin amd64 ile yaklasik ayni performansta oldugunu dusunurseniz ben conroe'dan bayagi birseyler bekliyorum
  • ben yıllardır amd kullanırım ve fanatik düzeyindeyim..eğer conroe lar denildiği gibi yüksek performanslı gelirse neden alınmasın..hemde o fiyatlarla...
    quote:

Orjinalden alıntı: ozturert

conroe testlerini yalniz intel yapmadi ki, bagimsiz iki-uc sitede de ayni sonuclar var. ayrica, dizustu islemcilerinin amd64 ile yaklasik ayni performansta oldugunu dusunurseniz ben conroe'dan bayagi birseyler bekliyorum
  • bence amd eski gunlerdeki gibi gariban edebiyatı yapacakyani soylemek istedigim su,fiyat kırarak performansı ıkıncı plana atmayı dusunuyorlar.ama d serisi silemcilerde saldırgan bir indirim amd nin sonunu getirir.bu sekilde devam edemezler.sacmalıyorlar...
  • Abi zaten o testleri amd veye inteledn başka kimse yapamaz başkaları yapmısta palavra bana kalırsa daha satışa sunulmadan başkaları nasıl test ediyor o işlemcileri anlamadım.Bencede AMD sürprizlerle cıkacak gibi karşımıza..İntelin o fiyattaki işlemcisiyle amdenin işlemcisi arasında fiyat uçurumu var gercekten performans ucurumuda verdır kesin.yoks böyle saçmalık olmaz.
  • Toms da okumuştum, amd 4 intel 6 cm (yaklaşık değerler) lik bantlarda üretim yapıyormuş, herbanttan ne kadar işlemci çıkarsa üretim o kadar ucuz oluyor. bu iki cm yere intel rahatlıkla 2*4 mb l2 den koyabiliyor, çünkü zaten 0.65 nm kullanıyor amd 0.9nm kullanıyor. ama intelde L1 hala sürünüyor. amd de ise L1 büyük hemde dahili bellek kontrolcüsü var, yani L2 inteldeki kadar çok etkilemiyor. ama tabi bu forumdaki ve heryerdeki yıllarca intelin celeronlarla getirdiği önyargıyı yıkmak zor, zaten intelde de 1mb 2 mb serisi arasında da pek fark yok. amd opteronlara yönelmiş daha karlı olan sunucu piyasasındaki pazar payını yükseltmeyi düşünüyor. opterondan arta kalan yere de demekki 2*1mb sığmıyacak 2*512kb x2 yapacak gayet mantıklı. tabi amd bant başına üretim maliyeti intelden daha fazla o nedenle 0.65 'e geçmeli ve en iyisi 8 cm lik üretim yapabilecek bir fabrika kursun.

• conroe ların o kocaman cache'i level3 diil mi yahu
    mimariye göre cache bi işe yarıyo yada yaramıyo yani fazla yada az olması. 512 yerine 1mb olması çok minicik farklar yaratıyodu sanki.
    intelin herşeyi kocaman tutması pazarlama stratejisinden olsa gerek bilmem kaç milyon mhz sekiziyüzondört gigabyte cache falan
    level3 kafadan yavaş bi kere level2 cache den

level 2ymiş tamam :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UcAN the teKMe -- 16 Haziran 2006; 11:32:56 >
  • amdnin bildiği şey çok bariz.
    %2-3 performans artısı getiren fakat maliyeti oldukça arttıran 1MB cachenin gereksizliğini idrak etmeleri. ki zaten overclock ile o fark da kalmıyor. 1MB cache li işlemcilerin daha fazla overclock olması gibi bir durum söz konusu değil çünkü.

bu kadar basit bu kararın nedeni.

Daha fazla her zaman daha iyi değildir, bunu unutmamak lazım.
  • intel 4 mb l2 önbellek yapacak amd hala 512 kb da .Ve ileri gitme gibi bir düşünceside yok.Anca alırsak fx serisi 1 mb onu da alabilirsek tabi.Bana saçmalık gibi gelse de vardır bi bildikleri diyorum.
  • Bir yerden bulduğum dedikoduyu paylaşmaktayım. Panik yapmayın lütfen.

November 2006, Engineering sample
    65nm Socket F Opteron X4 Revision I
    HT3.1 compliant
    2000 MHz
    Quad Core
    256KB L1 cache
    1 MB L2 cache ZRAM
    16 MB L3 cache ZRAM
    Quad Channel Memory Controller DDR2
    20 PCI-Ex Lane built in CPU
    105W
    ~35 GFlop

Yada boşverin 216 GFlop luk PS3 alın hem PC hem Oyun konsolu -
    PS3 550 Avro

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FreeQ -- 16 Haziran 2006; 12:07:34 >

• arkadaslar tekboyutlu düşünmeyin konuyu.
    intelde 2mb, amd de artık 512. evet 90nm üretim zorluğu ama neden şimdi? amd yaklaşık 2 yıldaır zaten 90nm
    üretim bandına sahip. maliyetlerin şimdi artmasının sebebi şu:
    bidefa intelin çekirdeklerinde bellek kontrolcüsü yok ama amd de var artı olarak bu DDR2 kontrolcüsü eski DDR1
    kontrolcüsüne göre çekirdekte %20 daha fazla alan kaplıyo. intelin çekirdeklerinde bellek kontrolcüsü olmadığı için boş bulduğu yere SRAM sıkıştırıyo reklam yapıyo benim ki daha büyük diye. gelmeyin bu oyunlara şimdi uçkuruşa sattığı NETburst mimarisinide bi zamanlar benimki daha hızlı çalışıyo diye pahalıdan kaptırmaya çalışıyodu millete.

• hımmmmm alacağım işlemci belli pentium d 900 serisi yada ht li hızlı bir işlemci ; zaten görünürde firmalarda fazla fiyat kırdırmamak için şimdiden kampanya ve fiyat indirimlerine başlayıp stokları eritiyolar fiyatlar aşırı düşmeden
  • allah allah amd napıyor yine....

eğer düşünürsek , cache i 512*2 yapıyorlar , transistör vs. sayısı düşebilir buna paralel olarak , 90nm devam ediyor , ddr2 ye geçiliyor vs...

bunlar maliyeti çoook düşürür . bu şartlarda böyle özelliklerdeki x2 ler en fazla 150usd eder .....
  • 512k ile 1mb cache arasında performans %5 oynar en çok
    bunuda mhz arttırarak kapatabilirler

%45 çok büyük bir alan, amd ye burdan koca bir ÇÜŞ yani
  • AMD Athlon AM2 Processors

FX-62 2.80 GHz Dual 1 MB DDR2-800
    X2 5000+ 2.60 GHz Dual 512 kB DDR2-743
    X2 4800+ 2.40 GHz Dual 1 MB DDR2-800
    X2 4600+ 2.40 GHz Dual 512 kB DDR2-800
    X2 4400+ 2.20 GHz Dual 1 MB DDR2-733
    X2 4200+ 2.20 GHz Dual 512 kB DDR2-733
    X2 4000+ 2.00 GHz Dual 1 MB DDR2-800
    X2 3800+ 2.00 GHz Dual 512 kB DDR2-800
    3800+ 2.40 GHz Single 512 kB DDR2-800
    3500+ 2.20 GHz Single 512 kB DDR2-733
    3200+ 2.00 GHz Single 512 kB DDR2-800

Amd zaten içlemcilerini belli bi cache üzerine yapmamış. Daha fazla cache'i hız basamağı olarak kullanmış. Bu hız basamaklarından da 3 tanesinin eksilmesi hiçbirşeyi değiştirmez.
    Zaten bu işlemci isimlendirmesi saçmalıktı. Hz olarak aynı hızda olan çekirdekler cache farkından dolayı farklı isimlendiriliyodu
    Ama overclockçular için bişeyler değişebilir. Mesela bu mimari en fazla 3ghz ye izin veriyosa 3ghzye overclocklu 1mb cache'li bir çekirdek aynı hıza overclocklu 512kb cache'li çekirdekten daha hızlı çalışırdı.

Amd için cache önemli değil diyenler bu tabloya baksın. Cache önemli ki aynı hızda olan ama 1 mb cache içeren çekirdekler +200mhz olarak isimlendiliyo. Bazıları amd için cache intel için olduğu kadar önemli değil diyo bu da yanlış.İsim olarak aynı hızlarda olan 512 cacheli northwoodla 1mb cache'li presscot arasında nekadar hız farkı var.

Sonuçta pek bişey değişmiyo. Sadece aradan 3 tane hız basamağı eksiliyo. Enhızlı ve en yavaş işlemciler hala aynı. Fiyatların düşmesine yardımı olcaksa iyi olur.

• quote:

Orjinalden alıntı: Digiali

herkez gider mersine amd gider tersine bu ne iş zaten performans işlemciler 2x1mb olanlar k8l ile L3 ön bellek gelecek ama daha çok var
    viva conroe 4mb L2

+4
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.