Şimdi Ara

AM5 ile 4 bellek slot ram kullanmak isteyenlere uyarı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçen günlerde topladığım R9 7950x ve X670 anakart'lı sistemde 4x 32GB ddr5 bellek olarak ankart uyumluluk listesinde olan Kingston KF552C40BB-32 bellek aldık ancak 4 bellek modülü birlikte çalıştırmada sorun yaşıyoruz. Sorunumuz 2 bellek modülünde hiç bir sorun yokken ve 5200lerde kullanırken 4 bellek modülünde 3600 dışında kullanamıyoruz. Ayrıca arada sistem hata verebiliyor.

Son olarak Asus ile yaptığım görüşmede Asus belleklerin uyumluluk listesinde sadece 1-2 slotlar için uygunluk verdiğini söyledi.

Bunun üzerine X670 çipsetli diğer anakartlarıda incelediğimde tüm belleklerin sadece 1ve2 slotlar için verildiğini gördüm.

Özetle AM5 için 4 bellek yuvası birden kullanmak isterseniz bu konuda Asus yerine MSI almayı düşünebilirsiniz.

Bellek olarak da yine almayı düşündüğünüz anakartın 4 slota uyumluluk verdiğini teyit etmeyi unutmayın.

En azından MSI bellek uyumluluğunda 4 slot için destek verdiğini yayınlamış sitesinde

Tabi bunları stok bulabildiğiniz ürünler için belirtmek istiyorum. Aceleniz yoksa biraz daha bekleyiniz.

aşağıya örnek bir bellek listesi ekleyeyim.

MSI örnek

www.msi.com
    MSI MEG X670E ACE, E-ATX, AMD Ryzen 7000 Series, AM5, 22+2+1 phase, DDR5 PCIe 5.0, 10G LAN, Wi-Fi 6E
    https://www.msi.com/Motherboard/MEG-X670E-ACE/support#mem

• Bu anakartla ilgili bir konu değil ki. AMD'nin yaptığı Dandik IMC yüzünden.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Zamanla bios update ile düzelteceklerdir daha kendi koyduğu xmp standartına uyamayan sürekli dram ışığı yakıp 1 dakikaya anca boot olan intel anakartlarda kullandım  

• Intel'de de sıkıntılar var. B550 Wi-Fi Plus + 10400 ikilisinde sıkıntı yaşadım.

Şirkete iki adet sistem kurdum.

4x16 3600 MHz Ram'lerde XMP açmıyor, ama 2 stick ile açıyor.

• XMP ile sorun yaşıyorsanız DRAM voltajını %10 arttırmayı deneyin.

• Anakart daisy chain teknolojisiyse 4 ram oc zor 2 ram kolay 4 ram oc için T-topology olanlar daha iyi

Actually Hardcore Overclockingyoutube
    AHOC Patreon/Shirts/Junkyard:http://cxzoid.blogspot.co.uk/p/support-fail.html The Twitch:https://www.twitch.tv/buildzoid The Facebook: https://www.facebook.com/actuallyhardcoreoverclocking
    https://www.youtube.com/watch?v=3vQwGGbW1AE&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 3 Aralık 2022; 18:52:42 >
  • Ben de msi z690 pro icin 8x2 16 gb ddr5 kulaniyorum ilerde 32gb yapma planım vardı 🙄

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cengiz4565 C kullanıcısına yanıt

İntel farklı galiba sistemin intelse 4 ram oc sorun olmayabilir. Bu konuda amd den bahsetmiş 

• mito1172 kullanıcısına yanıt
    Yeni BIOS versiyonunda Intel daha iyi 4 DIMM çalıştırıyor AMD'ye göre

• Fulukk kullanıcısına yanıt

Aynen öyle tahmin ettim 

• mito1172 kullanıcısına yanıt
    BZ bunun hakkında video yapmıştı bulursam atarım
    EDIT:
    https://www.youtube.com/watch?v=SWSfA5b41Kc

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fulukk -- 4 Aralık 2022; 19:32:7 >

Sorun belleklerle ilgilide olabilir diye düşünüyorum.

kullandığım bellek modülleri MSI listesinde de asusta olduğu gibi 2 slota uyumluluk verilmiş

• rocky_balbao kullanıcısına yanıt

umudumuz o yönde ama sorun belleklerle ilgilide olabilir diye düşünüyorum.

kullandığım bellek modülleri MSI listesinde de asusta olduğu gibi 2 slota uyumluluk verilmiş

• L.Croft kullanıcısına yanıt

çok denemeler yaptım ama beceremedim. Birde zamanımız kısıtlıydı çok fazla erteleyemedik makinayı

bakalım önümüzdeki 1-2 ay içinde benzer bir sistem toplanacak en azından zaman kısıtı olmaz bende daha çok şey deneyebilrim.

sonuçları buradan yayınlarım unutmazsam

• ioz kullanıcısına yanıt

1.45 e kadar yolu var, bellekler JEDEC e göre ayarlanıyor. XMP olayı OC ye girdiği için her cihazda 1.35 V standart voltaj ile çalışmayabiliyor.

walla arkadaşlar AMD alacağımız gün stoklara 13900k girmişti işlemci anakart ve ram bellek olarak toplamda daha uyguna gelmesine rağmen müşteri amd tercih etti.

bakalım önümüzdeki 1-2 ayda benzer bir sistem alınacak bende şu anda ikilemdeyim

acaba benzer bir sistem toplasak birbirine değiş tokuş yapma olasılığı olur derken

bir yandan da intel toplayıp olası platform riskini düşürmekte değerlendirilebilir diyorum.

günü gelsin bakalım ortaya ne çıkacak

• L.Croft kullanıcısına yanıt

bellekte 2 XMP profili vardı her ikisinide denedim voltajda verdim ama tam ne verdim vermedim emin değilim şimdi.

zaman kısıtlıydı ve bazen ayarlamadan sonra 10dk boot edemiyordu vs. tam bir sinir harbi :D

• X670e Carbon wifi Anakart ve r9 9700x3d işlemci kullanıyorum sisteminde 2x16 xpg cl30 6000mhz tam vardı ek olarakta 2x32 aynı değerlere sahip xpg tam aldım fakat bunları taktıgımda cihaz açılması bile Anakart çeşitli hatalar vermeye başladı şimdi 2x32 şeklinde sorunsuz kullanıyorum 2x16i satmak durumunda kaldım ddr4 sisteminde 2x8 2x16 aynı değerlere sahip aynı marka ramleri sorunsuz kullanıyordum ddr5de işler degişti ama 2x32 ekstra 2x32 daha alsam yine kullanamam gibime geliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • am5 ile alakası yok ryzen'de 4 slot ram dolmaz sıkıntı olur. üzerinde 3600 mhz yazar ddr4'te de böyle ddr5 olmasıyla da alakası yok. aynısından iki kit takarsınız 4x8gb 3600 ama ne xmp ne elle 3600mhz çalışmaz 3200mhz falan yapmanız gerekir. ben 5600x ve 5800x3d'de 4x8gb 4400mz g.skill samsung bdie denedim hani ramler canavar ama 3600 olmadı düzgün 3200'ü de cl12 bile açıyordu. bu ramleri 11700k sonra 11900kf oldu intel sisteme aldım orada sorun yok 4000 cl16 falan yapıyor sorunsuz 4x8gb olarak yani bu iş bellek kontrolcüsü ile alakalı yoksa intel'de de sorun yapan yapmayan model vardır ama ryzen'de genel bir problem. şu an 5800x3d sistemde 2x3gb 3600 cl18 g.skill kit kullanıyorum dual rank olduğu için söktüğüm 2x16gb 3600 cl14 crucial balistikten pek bir farkı yok çünkü dual rank daha hızlı olur. dual rank nedir ramin iki tarafında da çip var. balistik single rank idi onu da iş yerindeki sisteme aldım x470 eski anakart olmasına rağmen 5600x ile yine 3600 cl14 çalıştı ve 62ns ryzen 5000 serisi için çok iyidir yaptı. x3d işlemcilerin rame pek işi düşmediği için aida64 testinde ne aldığı çok önemli değil 70ns bile alabilir yani cache ile halledecek zaten işi ram isterse 2133mhz cl20 olsun. 11900kf'de de 4000 cl16 sadece jedi survivor ilk çıktığında oyun sorunluydu ram iyi para etmişti ama 6 7 yama çıktı şu an onda da 3600 cl16 yap geç uğraştığına değmez şeklinde çünkü yeterli gecikme süresi işlemci turbo 5.3ghz vurunca. ramin deli gibi farkettiği oyun starfield'dir 8000mhz ramle denemişler çılgın olmuş ama oyun güzel değil. ram kontolcünüz güzel ya da işlemcide hızlı cache ya da dual rank ise ya da işlemci intel amd ve hızı falan işler değişiyor ram konusu baya karışık. intel nehalem serisi i7'lerden sonra amd ile teknoloji transferi anlaşması imzalayıp ram kontrolcüsünü işlemci üzerine almıştı. neyse ki o rezalet devam etmedi yoksa bir de anakart girseydi işin içine tam çorba olurdu ve performansı berbat olurdu.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.