Şimdi Ara

Dual kit olarak ram almak/Bir ramden 2 adet almak ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
6.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ram almaya çalışıyordum bir şey dikkatimi çekti.
    Şimdi dual kit olarak satılan ramler var.Fakat tek tek alırsak daha ucuza geliyor. Örneğin;
    https://www.sinerji.gen.tr/corsair-16gb2x8-vengeance-lpx-siyah-3000mhz-cl16-ddr4-ram-cmk16gx4m2d3000c16-pmu416927 721 TL
    https://www.sinerji.gen.tr/corsair-8gb-vengeance-lpx-siyah-3000mhz-cl16-ddr4-ram-cmk8gx4m1d3000c16-pmu413133 Fakat bu ramden iki tane alırsak 330x2 660 liraya geliyor. Arada epey bir fark var. Beni bu konuda aydınlatabilicek bir arkadaş var mıdır ? Kendimiz aynı ramdan 2 tane alsak bir kaybımız olur mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luc4sHood -- 24 Nisan 2019; 21:22:47 >

• buyur hocam önceden açılmış bir konu link
  • emrekaya413 E kullanıcısına yanıt
    Konu eski olduğu için görememişim hocam. Teşekkürler sağolun. Anladığım kadarıyla bir ramdan 2 adet almakta hiç bir sakınca yok.
  • Önce bir tane 8gb ram aldım. Baktım sistemi darlıyor aynısından bir tane daha alıp taktım sisteme. Ne olur ne olmaz açtım cpu-z programından baktım dual çalışıyor mu diye. Devam.

Dual çalışması için dual kit almak gerekseydi vay halimize. Sistem toplarken rame 800 lira ayıramazdım 2 ay sonra bütçe rahatlayınca hallettim.
    Yalnız single ile dual channel ramin performansa etkisi oldukça fazlayken dual ile quad channel arasında o kadar fark yok. Zaten dual çalışan 2x8 3200mhz cl16 rami de i9 9900k ve rtx2080ti lı sisteme bile taksan sırıtmazdı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • münşi kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkür ederim hocam artık daha da düşünmeyip 2 tane Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz rami hepsiburadadan 670 liraya sipariş verdim
  • Luc4sHood kullanıcısına yanıt
    Ben de 3000lik alacaktım. Baktım 3200lükle fazla fiyat farkı yok. Şubatta 388e aldım bir tane. Nisanda ayni rami 417ye bulabildim. Toplam 805 liraya geldi bana 2x8 cl16 3200 ram. Fiyat farkı sizin ramlerle 130 lira. 3200 üzerinde de boyle olsa 3400 ve 3600e de bakardım ama hem oyun için 3200 sonrası pek farkettirmez diyolar hem de fiyat farkı oldukça açılıyor 3200 üstüne çıktıkça.
    Neyse hayirli olsun. Bi sorun olursa buradan yazarsınız. İnşallah uyum sorunu falan yaşamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 24 Nisan 2019; 23:33:9 >
    İnşallah hocam teşekkür ederim sağolun.
  • quote:

2 adet Corsair LPX aynı model ramden var elimde. Ramlerin stock hızı 2666 mhz Cl16. Ramlerden bir tanesi önce almıştım. Sonradan upgrade edip 16 GB yaparım diye. Fakat sonradan aldığım ram birebir aynı model olmasına rağmen farklı bir bellek modülü içeriyor.

Ramleri dual çalışmasında problem yok. Fakat overclock çok stabil olmuyordu. Ancak son gelen AGESA 0072 ile bir nebze daha stabilite söz konusu. Daha önce CL16'nın altına inmeyen ramler farklı chip olmasına rağmen şu an CL14-15-15-15-36-50-1T 2933 Mhz'da çalışıyor. Anakart B350-F Strix. Eğer varsa bu anakartı kullanıp bios update yapmayan tavsiye ederim.

ProcODT 68 Ohm ayarlı. SOC Voltajı 1.1V GearDown mode: Açık Dram Voltage: 1.38V

Dual kit olarak ram almak/Bir ramden 2 adet almak ?[simage]https://store.donani
    mhaber.com/24/55

• sangreal_1905 kullanıcısına yanıt
    Hocam o zaman anladığım kadarıyla sıkıntı yaşanırsa bios update gerekiyor. Sistemi topladım bi tek monitör kaldı. Onu da alırsam işlemci oc ve bu tarz işlemlere girişicem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dual kit ile 2 tane ayrı aynı özellikteki Ram arasında performans farkı olur.

Tabii bunun için değer mi bu kullanıcıya kalmış.

https://youtu.be/9nSX2taw-Y4

Ben de yıllarca 2*8 ve 2*4 kullandım yan yana single Ram olarak.

• saintroyo kullanıcısına yanıt
    Ayrı özellik değil hocam. Aynı ramdan 2 adet aldım seri numarası dışında bir fark olmaması gerek.

• saintroyo kullanıcısına yanıt
    Dual kit alır takarsın dual channel çalışır performansı iyi olur. Dual kit almaz 1 tane ram alır takarsın single channel çalışır performansı kötü olur. Sonra aynı ramden 1 tane daha alır takarsın dual channel çalışır performansı dual kit aldığında nasılsa öyle olur. 2x8 ya da 2x4 ramleri single olarak kullanmak için yanlış slotlara takmak lazım. Nasıl becerdin onu?

Dört slota dört tek Ram takılırsa dördü de single çalışır. Ben de o şekilde 12 gb kullandım yıllarca. Bir sıkıntı doğal olarak olmadı.

Dual kitlerde Ram ler dual olarak çalışır. Slotları da 1-3 ya da 2-4 yapmak gerekir. Eğer dual kit alındığında eğer 1-2 ya da 3-4 takılırsa o ramler single çalışır ve performans değişir.

Ben bunu bir önceki anakartın arızalandığında yaşadım. Anakartın ilk iki slotu çalışıyordu ve ramleri 3 ve 4. Slotları taktım. Ramler de dual olmaktan çıktı. Single A döndü.

Kullandığım Ram ler de corsair 2*8 dual.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saintroyo -- 25 Nisan 2019; 17:42:58 >
  • Luc4sHood kullanıcısına yanıt
    Benim bildiğim dual kit olmayan 2 aynı Ram ile dual olarak satılan Ramler arasında performans farkı olduğu.

• Dostum anakartin bozukmuş 3. ve 4.slotlara takmissin doğal olarak single çalışmış. Ancak dual channel çalışması için dual kit almana gerek yok. Tek tek ayni rami aldim 2. ve 4. slotlara taktım dual çalışıyor.

ilginç. ben yanlış biliyorum demek ki. dual kit olarak satılan ram lerin de bir anlamı yok o zaman.
  • Tabiki yok hocam defalarca söylendi ben yine söyleyeyim. Tamamen satış stratejisi. Sistemi toplarken fazla zorlamasın diye 1 tane aldım. 2 ay sonra 1 tane daha aldım.

• 4 slotta dual kit ram takılıysa, yada aynı marka model cas ve mhz değeri aynı olan ram dual çalışır örnek dual kit 4 ram takılı pcde alt resimde görülüyor

ayrıca dual kit olarak ram almak daha iyidir ayrı ayrı almak aynı ram olsa da üretim farlılıkları yüzünden hız çalışma farkı olabiliyor bu oc yapınca fark edilebilir stabil olmayan oc sorunları çıkabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 30 Nisan 2019; 20:32:36 >

• 4 Ram slotundan
    şu anda mevcut takılı olarak 1-3 slotlara Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8) DDR4 3200MHz CMK16GX4M2B3200C16R
    ilave olarak
    2-4 slotlara Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CMW16GX4M2C3200C16
    yada
    Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CMW16GX4M2C3200C16W takılabilirmi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: leylameyla

4 Ram slotundan
    şu anda mevcut takılı olarak 1-3 slotlara Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8) DDR4 3200MHz CMK16GX4M2B3200C16R
    ilave olarak
    2-4 slotlara Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CMW16GX4M2C3200C16
    yada
    Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CMW16GX4M2C3200C16W takılabilirmi ?
    2ci söylediğin ram modeli farklı bence sorun yaratır ilk söylediğinden takarsan daha mantıklı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 30 Nisan 2019; 20:35:56 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.