Şimdi Ara

AM3+ Soketin Ömrü ve Sistemler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
719
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir yakınıma pc topluyorum ve AMD ile Intel arasında gidip geliyorum. Intel sistem 2295 TL, AMD sistem 2270 TL monitör dahil sistemlere. Sistemler şöyle;

Intel

İşlemci: Intel i3 4130 320 TL
    Anakart: Asrock Z87 Pro4 280 TL
    Ram: GSKILL Ripjawsx (2x4) 1600Mhz 225 TL
    HDD: Seagete 1 TB 153 TL
    E. Kartı: Asus R9 270 528 TL
    Monitör: Acer S235HLBbmii 470 TL
    Kasa: Corsair 200R 150 TL
    PSU: OCZ 750W 170 TL

AMD

İşlemci: AMD FX 6300 310 TL
    Anakart: Gigabyte 970A-UD3P 240 TL
    Ram: GSKILL Ripjawsx (2x4) 1866Mhz 250 TL
    HDD: Seagete 1 TB 153 TL
    E. Kartı: Asus R9 270 528 TL
    Monitör: Acer S235HLBbmii 470 TL
    Kasa: Corsair 200R 150 TL
    PSU: OCZ 750W 170 TL

Şimdi benim sorum sistemlerin nasıl olduğundan ziyade -ki değerlendirebilirsiniz- bu sistemlerin ilerleyen zamanlarda güncellemenin nasıl daha ucuz ve faydalı olacağı yönünde. Şimdi AMD alsak, güncelleme en mantıklı olarak 8350 ile olur ama fazla bi artış olmuyor, Intel tarafında ise Z87'nin verdiği koz ile i7 4770K'nın gideri insanı cezbediyor. Tabii bu dediğim güncellemeler hemen olmayacak, 2 sene sonra falan olur gibi. İşte asıl merak ettiğimde AMD'nin yeni çıkacak işlemcileri nasıl olacak ve AM3+'yı destekleyecek mi? Eğer AM3+ sokete güzel bir işlemci gelecekse AMD sistemi alma taraftarıyım ama gidip bu sefer 350 TDP işlemci çıkaracaksa Intel daha mantıklı duruyor.

Kafam baya karışık, bir el atın, iki üç beyin fırtınası yapalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Her Kuyuya Taş Atan Deli -- 27 Şubat 2014; 2:45:49 >

• K serisi olmayan bir işlemciye upgrade yapılmayacaksa z87 almak saçma

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • öyle konuyu çok karıştırmanın iyi olmayacağını düşünüyorum sonuçta forumda amd ve intelcilerin durumu belli neyse 6300 güzel bi işlemcidir lakin eğer yükseltmeden bahsediyorsan inteli tercih edip i7 ye geçmen tabiki daha iyi olur bana soracak olursan bazı şeylerden kısıp i5 almanı öneririm tercih genede sana kalmış i5 oyun için biçilmiş kaftandır bana sorucak olursan i5 alman yönünde
  • AMD
  • Merhaba ,

Benim önerim , intel donanımınızı i3 yerine i5 ve ram i de 8 gb yerine 4 gb yapman yönünde .Yaklaşık olarak aynı fiyat aralığına denk gelir yada biraz fark eder.8 gb şimdilik çok önemli değil.
  • i3 ile fx6300 arasında bariz bir fark olduğunu biliyorsundr umarım :) amdli sistemi al

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki bu farki gosterebilecegin oyun testleri vs var mi ? Paylasirsan sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kasaları psulu 200r olandan alabilirsin.o sistemleri besler rahatlıkla.tabi o halleriyle.
  • Her Kuyuya Taş Atan Deli kullanıcısına yanıt
    Ben size birşey söyliyim teknolojide bu kadar uzun dönemli planlar genellikle çalışmıyor. En mantıklısı sizin şu anki ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek sistem kurmaktır. Yarın i3 veya FX 6300 ün takıldığı yerde sadece işlemci değiştirerek yolunuza devam edemeyeceğinizi düşünüyorum. İki sistemi de mantıklı buluyorum içinize hangisi sinerse bence onu alın. Ben olsam FX 6300'ü tercih ederim çünkü overclocklanabilir bir işlemci ve 6 çekirdek olması biraz daha ömrünü uzatıyor i3'e göre. Ama aradaki fark çok da değil. i3 daha az enerji çeker ve i7 upgrade'i ileride tabi stok veya 2. elden bulabilirseniz mümkün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zin6zinzin6

AMD, FX ailesi için Steamroller mimarisini pas geçti. Bu yıl içinde yeni FX gelmez, gelirse de sonunda gelir. Ama o seriyi öldürmeyeceklerini de söylediler. Yani Excavator ile revize etmeleri kesin. TDP korkusu olmasın bundan ötürü. Bir de, şu anki chipset sağlıklı olmadığı için oraya da güncelleme gelecektir bence. AMD'nin soket uydurma becerisini düşününce aynı sokete yeni chipset olur diyorum ama garanti veremem.

Sağolun, biraz araştırayım şu Excavator serisini.

quote:

Orijinalden alıntı: ookami

Ben size birşey söyliyim teknolojide bu kadar uzun dönemli planlar genellikle çalışmıyor. En mantıklısı sizin şu anki ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek sistem kurmaktır. Yarın i3 veya FX 6300 ün takıldığı yerde sadece işlemci değiştirerek yolunuza devam edemeyeceğinizi düşünüyorum. İki sistemi de mantıklı buluyorum içinize hangisi sinerse bence onu alın. Ben olsam FX 6300'ü tercih ederim çünkü overclocklanabilir bir işlemci ve 6 çekirdek olması biraz daha ömrünü uzatıyor i3'e göre. Ama aradaki fark çok da değil. i3 daha az enerji çeker ve i7 upgrade'i ileride tabi stok veya 2. elden bulabilirseniz mümkün.

Zaten sadece işlemciyi bıraktım fark ettiyseniz. Anakart olsun, psu vs olsun yüksek. Bana da AMD mantıklı geliyor, sonuçta tek çekirdek gücü gerektiren fazla bir şeyle meşgul olunmayacak bu pc ile. Sadece am3+ soketin durumunu merak etmiştim. Fazla bir cevap gelmemiş bununla ilgili. iraz araştırayım şu soketin durumunu. Yani AMD bu sokete bir yeni işlemci daha çıkaracaksa ve tdp'si düşük olacaksa gözüm kapalı alacam zaten fx6300'lü sistemi.

quote:

Orijinalden alıntı: Kapkara Kartal

K serisi olmayan bir işlemciye upgrade yapılmayacaksa z87 almak saçma

Daha dün seni uyaran benim, K serisi işlemciyi Z87 çipsetli anakart dışında önerme diye, şimdi sen bana diyorsun. O değil, upgrade olacağını da söylemişim zaten açtığım konuda.

Arkadaşlar ram'i vs düşürüp, i5 4440 seçeneğine de bakacam. Benim amacım 4-5 sene minimum para ve upgrade'ler ile maksimum verimi alacak sistemi toplamak. Intel olursa Intel, AMD olursa AMD, bizde marka düşkünlüğü yok Konuyu açma amacım soket durumunu evde olmadığım gün içinde belki bilen biri çıkar diyeydi ama tam net bilgi yok sanırım konu hakkında firma tarafından açıklanan vs. Yine bana araştırmalar düşer kısacası

Teşekkürler ederim herkese.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.