Şimdi Ara

Alt metinli kitaplardan nefret ettim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilinmeyen bir adanın öyküsü, dönüşüm, satranç gibi alt metinleri olan kitapları artık okumayacağım. Yazar ne demek istediğini açıkça belirtmiyorsa o kitaptan uzak duracağım. Çünkü bence okuyucu hem ne demek istenildiğini anlamaya çalışırken zaman kaybediyor hem de çoğu zaman yazarın anlatmak istediğinden çok farklı yollara sapıyor. Çünkü bu tür alt metinli kitaplar anlamca çok esnekler.

Ben yazar olsam anlatmak istediğimi mutlaka en açık en sade dille anlatırım. Neden okuyucunun zamanından çalayım? Neden okuyucunun farkli yollara sapmasına sebep olup vermek istediğim anlamı boşuna çıkarayım ki? Eğer gerçekten düşüncelerimi bir öykü haline getirmek istiyorsam bunu yaparım ancak kimseyle paylaşmam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dönüşüm kitabının ne anlatmak istediğini başkalarının size yüklediği sorumlulukları yap(a)madığınız zaman size karşı tavırlarının nasıl değiştiğini gördüğünüzde anlarsınız. Ayrıca bir olgunun farkına kendiniz vardığınızda daha iyi özümsüyorsunuz ve kalıcı hâle geliyor.
  • bir şey diyim mi o kitaplar aslında söylemek istediklerini söylüyor

kafka canı sıkılıyor böceğe dönüşen bir adamı anlatıyor bir hikayede,bizim elitistlerde orada anlam arıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elric.

bir şey diyim mi o kitaplar aslında söylemek istediklerini söylüyor

kafka canı sıkılıyor böceğe dönüşen bir adamı anlatıyor bir hikayede,bizim elitistlerde orada anlam arıyor
    İmzamı atarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elric.

bir şey diyim mi o kitaplar aslında söylemek istediklerini söylüyor

orasından emin olamayız ama insanların alt metinli kitaplari yüceltmek gibi bir huyu var. "aaaa yazar buraya anlamlar gizlemiş çok faydalı bir kitap olsa gerek" diye düşünüyorlar ve başlıyorlar tartışmaya yok şöyle demiş yok böyle demiş diye. ulan birisi de çıkıp demiyor " ne diyorsa açıkça söyleseymiş dallama" diye.

dönüşümde eğer alt metin yoksa gerçekten çok sıkıcı bu arada.

bunun gibi hem alt metinleri olan hem sıkıcı olan kitapları listelemek gerek

• Aslinda kitap uzerine kafa yormak bence guzel bir his. Ama dediğiniz gibi bazi eserlerin abartildigini dusunuyorum. Dönüşüm'u okudum ya benim malligima denk geldi bir sey anlamadim ya da anlatilmak istenen bir sey yok.

• Dönüşüm : Söz konusu paraysa baban bile seni tanımaz.

Dipnot: Evinizi sık sık ilaçlattırın

• Alt metinli kitaplardan nefret ettim
  • Dönüşüm dünyanın gelmiş geçmiş en balon şeyidir. Berbat bir kitap. Allah'tan sayfa sayısı azdı da fazla vakit kaybetmedim şu çöple.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dönüşüm kitabının ne anlatmak istediğini başkalarının size yüklediği sorumlulukları yap(a)madığınız zaman size karşı tavırlarının nasıl değiştiğini gördüğünüzde anlarsınız. Ayrıca bir olgunun farkına kendiniz vardığınızda daha iyi özümsüyorsunuz ve kalıcı hâle geliyor.
  • Kitapların bir şeyler anlatması gerekmiyor ki. Bu kaygıyla kitap yazılmaz esasında, deneyim ve hayat modellerini görmüş olursun. Artık bundan sonrası ne anladığındır. Hiçbir kitap herkeste aynı anlamı çağrıştırmaz.
  • "ben anlamadım kitap çöp"

Hızlı tüketen ve hiç sabrı olmayan, bilgiyi hazır olarak almaya alışmış internet neslinin birkaç tane örneğini görüyorsunuz yukarda.

Yanlış anlamayın, sizi hakaret etmek gibi bir amacım yok. Az önce bahsettiğim şey çağımızın problemi.

• +sonsuz

Şu Kafka balonunu dünyanın en iyi edebiyatçısı gibi gösterme çabalarından bıktım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.