Şimdi Ara

almanyada işçinin maaşı ne kadar (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
111
Cevap
1
Favori
49.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ziel34

Türklerin işsizlik oranına bakma genel işsizlik oranına bak(türklerin birçoğu sorunlu almanyadakilerin) en son açıklanan işsizlik oranı %7'di ortaokul mezunları elektrikçi tesisatçı falan oluyor lise mezunu adam maşa başında çalışıyor 2000 eurodan başlayıp 3000 eruoya kadar çıkıyor maaşı.Türkiyedeki gibi lise mezunluğu işe yaramaz değil almanyada genel lise ve anadolu lisesi yoktur. almanyada giriş seviyesi diploma vardır orta seviye vardır yüksek seviye vardır orta seviye diploma türkiyedeki lise diploması gibidir orta seviye diploması olan rahatlıknan 2500-3000 euro alır orta seviye diploma lise mezununa verilir.2000 euro almak kolay falan demedim alma yöntemlerini söyledim vasıfsız işçi günde 12 saat çalışaraktan 2000 euro alabilir 8 saat çalışırsada 1400 euro alır net olarak almanyada.Türkiyede 2000-3000 tl alsan bile ne değeri var sanki ? arabadan alınan ötv %300 benzin 5 tl her teknolojik üründen %38 vergi alınıyor almanyada bunlar yok ben ne anladım bunları rahatlıknan alamadıktan sonra ? Ben 8 sene türkiyede yaşadım bir akıllı telefon bir dandik araba bile alamadım ama buraya gelir gelmez bunların sahibi oldum.

ben sana almanyadaki hayat standartı kötü demiyorum ki, elbette almanyadaki hayat standartı daha iyi türkiyeden, benim burada soruyu soran arkadaşa söylediğim ve genel olarak senin de doğru dediğin "vasıfsız işçi için hayat zor"...öyle sırtıma çantamı aldım, ben geldim, hadi bana 2 bin euro maaş verin hayali kurmasın arkadaş....yaa artık evlendiği halde vize alıp gitmeyi bekleyen bir sürü insan var...iyi bir meslek ya da eğitim ve de almanca bilmen şart diyoruz...kurumsal firmalar zaten sen istesen de 8 saatten fazla seni çalıştırmazlar...benim daha önceki kız arkadaşımda münihliydi, o olsun, şimdiki olsun sürekli çağırdılar almanyaya gel diye...hatta iş aradılar benim için, kendi mesleğime uygun iş bulamadıkları için pek sıcak bakmadım...buldukları işler ise 1.000-1.200 euro maaşlı işlerdi, açıkcası ben o parayı zaten burada kazanıyorum, havası, doğası güzel, kendi memleketim diye gitmedim...yoksa 3 bin euroya iş bulsalardı elbette bende çoktan gitmiş olurdum...

• quote:

Orijinalden alıntı: elturco78

quote:

Orijinalden alıntı: ziel34

Türklerin işsizlik oranına bakma genel işsizlik oranına bak(türklerin birçoğu sorunlu almanyadakilerin) en son açıklanan işsizlik oranı %7'di ortaokul mezunları elektrikçi tesisatçı falan oluyor lise mezunu adam maşa başında çalışıyor 2000 eurodan başlayıp 3000 eruoya kadar çıkıyor maaşı.Türkiyedeki gibi lise mezunluğu işe yaramaz değil almanyada genel lise ve anadolu lisesi yoktur. almanyada giriş seviyesi diploma vardır orta seviye vardır yüksek seviye vardır orta seviye diploma türkiyedeki lise diploması gibidir orta seviye diploması olan rahatlıknan 2500-3000 euro alır orta seviye diploma lise mezununa verilir.2000 euro almak kolay falan demedim alma yöntemlerini söyledim vasıfsız işçi günde 12 saat çalışaraktan 2000 euro alabilir 8 saat çalışırsada 1400 euro alır net olarak almanyada.Türkiyede 2000-3000 tl alsan bile ne değeri var sanki ? arabadan alınan ötv %300 benzin 5 tl her teknolojik üründen %38 vergi alınıyor almanyada bunlar yok ben ne anladım bunları rahatlıknan alamadıktan sonra ? Ben 8 sene türkiyede yaşadım bir akıllı telefon bir dandik araba bile alamadım ama buraya gelir gelmez bunların sahibi oldum.

ben sana almanyadaki hayat standartı kötü demiyorum ki, elbette almanyadaki hayat standartı daha iyi türkiyeden, benim burada soruyu soran arkadaşa söylediğim ve genel olarak senin de doğru dediğin "vasıfsız işçi için hayat zor"...öyle sırtıma çantamı aldım, ben geldim, hadi bana 2 bin euro maaş verin hayali kurmasın arkadaş....yaa artık evlendiği halde vize alıp gitmeyi bekleyen bir sürü insan var...iyi bir meslek ya da eğitim ve de almanca bilmen şart diyoruz...kurumsal firmalar zaten sen istesen de 8 saatten fazla seni çalıştırmazlar...benim daha önceki kız arkadaşımda münihliydi, o olsun, şimdiki olsun sürekli çağırdılar almanyaya gel diye...hatta iş aradılar benim için, kendi mesleğime uygun iş bulamadıkları için pek sıcak bakmadım...buldukları işler ise 1.000-1.200 euro maaşlı işlerdi, açıkcası ben o parayı zaten burada kazanıyorum, havası, doğası güzel, kendi memleketim diye gitmedim...yoksa 3 bin euroya iş bulsalardı elbette bende çoktan gitmiş olurdum...

Evet almancanın iyi olması lazım iyi bir meslek için.Ayrıca tabikide vasıfsız işçi için hayat güzeldir diye bir şey yok almanyada ama türkiyedeki vasıfsız işçiye göre daha iyidir hayat almanyada.Tabikide bi anda 2000 euro alamazsın iyi bir meslek sahibi olamazsın ama almancanı ilerlettiğin an çok iyi bir yaşam standartı seni bekliyor almanyada.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ferhat 3

quote:

quote:

quote:

vasıfsız işçiler almanya'da en fazla 1.000 - 1.300 euro arasında alırlar...

almanyada asgari ücret 1450 euro iken 1000 ile 1300 euro arasında işçi çalıştırmak yasal değil dostum...

ben 2 sene önce yazmışım sen dün cevap veriyorsun...ayrıca almanyada sıfır vasıfla 1.500 euroluk iş bulursan git kurban kestir bu kadar şanslı olduğun için...almanya'yı türkiye ile karıştırma, burada aldığın maaş net eline geçen paradır, vergisi kesilmiş olandır fakat almanyada vergini de sen hesaplar ve ödersin...

sen ordamı yaşıyon

hayır orada yaşamıyorum, kız arkadaşım alman, ayrıca bir çok şehrinde de tanıdıklarım ve akrabalarım var...anladığım kadarıyla sen oraya gitmek istiyorsun, sana bir tavsiye; birilerinin gazına gelip bilmeden, araştırmadan oralara gitme, orada sana iş ayarlayabilecek, kalacak yer sağlayacak akraban yoksa rezil olursun... türkyede aldığın maaş bütün vergileri kesildikten sonra sana verilen paradır, orada ise vergini sen ödersin kazancın üzerinden, yani sana söylenen para brüt maaştır ve maaşın arttıkça vergi oranı da artar (misal: 100 euro maaş alsan vergin %30 ise bu oran 200 euro aldığında %40a çıkar) daha çok kazanç, daha çok vergi demektir...hele ki eğer bir meslek erbabı değilsen, bir vasfın yoksa işin daha da zor...evet avrupada iyi para kazanılabilir ama vasfın varsa, doktor, avukat, mühendis ya da zanaatkar isen kazancın yüksektir, yok burada ki gibi ehliyetim var şöförlük yaparım, telefonlara bakarım, ne iş olsa yaparım dersen hiç kusura bakma almanyadaki türklerin arasındaki işsizlik oranına bir kişi daha eklenmiş olur, almanyada işsizlik %8-9'lar civarındadır fakat almanyadaki türkler arasındaki işsizlik ise %30un üzerindedir...ayrıca bu konuda hep ne kadar maaş veriyorlar üzerinden hesap yapıyorsunuz, bir de giderlere bakmak lazım, benim kız arkadaşım stuttgartta...aylık 800 eurodan aşağı kiralık ev yok, 500 euroya ancak paylaşımlı evler bulabilirsin...geliri almanyaya, gideri türkiyeye göre hesaplarsan çok fena hayal kırıklığına uğrarsın...

cevap için tşk dostum ama ben senden almanya hakkında bilgi istediğimi hatırlamıyorum nerde yaşıyacağıma karar vermek içinde gereken bilgiye sahibim .

• elturco78 E kullanıcısına yanıt
    arkadaş zaten gitmeye niyetim var ama sana inat olsun diye birdaha söylüyorum gidicem gidicem gidicem çatlarmısın patlarmısın bilmem artık kendiniz gidemiyonuz bari gitmeye çalışanların aklına girmeyin ya bilip bilmeden orda yaşamıyon türkiyede yaşıyon birde orda yaşıyan adamdan daha iyi biliyormuşsun gibi yoko kadar maaş alamazsın bu kadar alamazsın diyon türkiyeden almanyada yaşıyan adam yalan mı söylüyor yani arkadaş..
  • quote:

arkadaş zaten gitmeye niyetim var ama sana inat olsun diye birdaha söylüyorum gidicem gidicem gidicem çatlarmısın patlarmısın bilmem artık kendiniz gidemiyonuz bari gitmeye çalışanların aklına girmeyin ya bilip bilmeden orda yaşamıyon türkiyede yaşıyon birde orda yaşıyan adamdan daha iyi biliyormuşsun gibi yoko kadar maaş alamazsın bu kadar alamazsın diyon türkiyeden almanyada yaşıyan adam yalan mı söylüyor yani arkadaş..

bana inat için gitmene gerek yok, sen çalışma vizeni alıp gidebiliyorsan buyur git...merak etme, çatlamam da, patlamam da...hatta başarırsan senin adına sevinirim....kendimiz gidemiyormuşuz da ondan başkası da gitsin istemiyor muşuz...hüsnü kuruntu yapmana gerek yok...ben sadece bir hevesle oralara gidip sonra da orada sefillik içinde kalma diye uyarıyorum, giderken her şeye hazırlıklı ol, ona göre tedbirlerini al diye söylüyorum...ama kusura bakma, iyi niyetli olmak kimseye yaramıyor, o zaman sana yolculuğunda başarılar...inşallah kötü hallere düşmezsin oralarda, tabi vize alabilirsen...merak etme 4-5 bin euro maaşın hazırdır...bir türk gelse de ona 5 bin euro versek diye bekliyorlardır...

• quote:

quote:

bana inat için gitmene gerek yok, sen çalışma vizeni alıp gidebiliyorsan buyur git...merak etme, çatlamam da, patlamam da...hatta başarırsan senin adına sevinirim....kendimiz gidemiyormuşuz da ondan başkası da gitsin istemiyor muşuz...hüsnü kuruntu yapmana gerek yok...ben sadece bir hevesle oralara gidip sonra da orada sefillik içinde kalma diye uyarıyorum, giderken her şeye hazırlıklı ol, ona göre tedbirlerini al diye söylüyorum...ama kusura bakma, iyi niyetli olmak kimseye yaramıyor, o zaman sana yolculuğunda başarılar...inşallah kötü hallere düşmezsin oralarda, tabi vize alabilirsen...merak etme 4-5 bin euro maaşın hazırdır...bir türk gelse de ona 5 bin euro versek diye bekliyorlardır...

orayı bas baya kötülüyon arkadaş o ülke teknoloji olarak bizden 30 yıl ilerde yaşıyor bir kere senin tuzun kuru tabi sırtını nereye dayamışsan artık 2 3 tl maşın var biz asgari ücretle çalışıyoz dostum 850 tl şuan kirada değilim ama kirada olsam 400 tl kire 450 tl ile bir aile nasıl geçincek açıkla bakalım ama almanya bu kadar kötü değil vizem çıksın gitcem tabiki..

• quote:

quote:

quote:

orayı bas baya kötülüyon arkadaş o ülke teknoloji olarak bizden 30 yıl ilerde yaşıyor bir kere senin tuzun kuru tabi sırtını nereye dayamışsan artık 2 3 tl maşın var biz asgari ücretle çalışıyoz dostum 850 tl şuan kirada değilim ama kirada olsam 400 tl kire 450 tl ile bir aile nasıl geçincek açıkla bakalım ama almanya bu kadar kötü değil vizem çıksın gitcem tabiki..

arkadaşım, sırtımı kimseye dayamadım, 12 yaşından beri de çalışıyorum, kaportacı çıraklığı da yaptım, restorantlarda komilik de yaptım...kendini geliştirmeye bakar her şey...öyle ima ettiğin gibi bir yerlere sırt dayamayı beceremedik allaha şükür, kendi tırnağımla kazarak geldim her yere...evet almanya bizden 30 sene önde, ben sana ülkeyi kötülemiyorum, şartları kötülüyorum...sen burada vasıfsız işçiyken almanyada nasıl bir iş yaparak geçinmeyi düşünüyrsun? vizeyi nasıl almayı planlıyorsun? turist vizesi alıp orada kaçak kalmayı mı planlıyorsun? yoksa evlilik yaparak mı gitmeyi planlıyorsun? orada ne iş yapmayı düşünüyorsun? almancan ne seviyede?...oraya gitmenin ve orada mükemmel bir hayata kavuşmanın bana ne zararı dokunabilir ki? yurtdışında çok bulundum, oralara ne hayallere gidip sonra da rezil, sefil olanları çok gördüm...yaşım senden baya büyüktür muhtemelen, o yüzden hayallere dalıp da gerçek dünyadan uzaklaşma...daha ciddi araştır ve ona göre planlar yap...tedbirli olmak sana zarar vermez merak etme...inşallah gider ve başarılı olursun, olamazsan da üzülme, tecrübe kazanmış olursun...ama sakın oralarda dikkatli ol, hollandaya hayallerle gidip sonra para kazanabilmek için evinde uyuşturucu saklama işine giren ve de kısa sürede yakalnıp hapse girenler de vardır...büyük tavsiyesi, sen tedbirini al her zaman

biraz daha konuşsak beni kaçakcı torbacı kokainci yapcan arkadaş ne tür bir düşünme şeklin var senin anlamadım ki mesleğimin olmadığını nerden biliyorsun insan çalıştıktan sonra hiç bir yerde aç kalmaz bunu unutma biz dünyayı senin kkadar gezemedik ama az ok biliyoz nerenin ne olduğunu benim oraya gitmemin amacı kız arkadaşım ile evlilik için okey..
  • sana hayırlı yolculuklar kardeş...yaşamadan bişey anlayacağın yok...git, tecrübe et...
  • quote:

sana hayırlı yolculuklar kardeş...yaşamadan bişey anlayacağın yok...git, tecrübe et...

tamam saol
  • konuyu açan benim nolmuş burda ya biraz benimle ilgilenin :D aynen öyle türkiyede herşey pahalı asgari ücret 880 tl giderin 900 neredeyse. yani türkiyede sadece karnın doyar zatern türkiyede bi fabrika işçisiinin ömrü boyunca sahip olduğu iki şey bi 90bintllik daire birde 5 bin liralık bi Tofaş araba lakin o ev onun olana kadar bi 45 yaşına geliyor. ben böyle yaşamak istemiyorum ben vasıfsız gitmicem dayımın marketi var orda kirayada gerek yok marketin içinde uyurum ben ama tek sorun dayımlar kız bulmuyor ordan sadece oraya gitmem sıkıntı varsa bu forumda elimden tutucak birisi gerçekten hayatımı değiştiricek yeni doğmuş gibi olurum yaptığı iyiliği ömrüm boyunca unutmam ve bol bol dua ederim yaşım 21 kurtulmöak istiyorum artık burdan :(((
  • Arkadaşlar 3 gün sonra berline gidiyorum el Berlin de asgari ücret nedir dil yok bende aile birleşimiyle gidiyorum nasıl dır oralar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Breaak4Love

Arkadaşlar 3 gün sonra berline gidiyorum el Berlin de asgari ücret nedir dil yok bende aile birleşimiyle gidiyorum nasıl dır oralar

asgari ücret 1450 euro evli olursan 1800 euro galiba yanılmıyorsam dili öğrenmen 6 ayı alır aile birleişmi nasıl oldu hocam mülakat dil sınavı filan nasıl geçtiniz kaç ay sürdü bu süreç
  • Arkadaşlar bende bi bayan buldum ordan evlenicez inşallah orda ikimizde çalışıcaz vasıfsısız ikimizde iyi bi para biriktirip türkiyeye yatırım yapabilirmiyiz ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Breaak4Love

Arkadaşlar 3 gün sonra berline gidiyorum el Berlin de asgari ücret nedir dil yok bende aile birleşimiyle gidiyorum nasıl dır oralar

asgari ücret 1450 euro evli olursan 1800 euro galiba yanılmıyorsam dili öğrenmen 6 ayı alır aile birleişmi nasıl oldu hocam mülakat dil sınavı filan nasıl geçtiniz kaç ay sürdü bu süreç

9 ay surdu su an berlindeyim dille gitmedim cocuk uzerinden

almanyanın yaşam şartları, türkiyeden daha iyidir.. gerçek olan bi şeyin zıttını neden yazıyosun?

• Şu usta dediklerinizi birde ben görsem . Nerede Türkiyedeki bu ustalar ? Eve geliyo badana ustası ! abi şohbenide tamir ederim diyo ! al sana şohben ustası . Parkeleride döşerim diyor ! al sana parke ustası !!!

Bizdeki ustaları Almanyada usta niyetine saymazlar.... Orada dötüpohlu bir pansiyonun bile içine girip işçiliğe bakın ,birde bizim ''5'' yıldızlı otellerdeki işçiliğe bakın anlayacaksınız...
  • arkadaşım parası olana yaşam şartları her yerde iyidir, sen burdan almanyaya kaçak gidersen almanyadaki yaşam şartların nasıl olur? elinde hiç bir meslek olmadan, hiç bir vasıf bulunmadan almanyaya gidersen kral bir hayat seni mi bekler??

Eğer yazdıklarımı dikkatli okusaydın ben almanyayı kötülemiyorum, bizim gençlerimizde şöyle bir hayal var, ben elimi kolumu sallayarak almanyaya giderim, orada da kral bir iş bulurum, aylık maaşımda 3 bin euro olur, sarışın kızlar da etrafımda olur hayalleri kuruyorlar... yaaa bugün turist vizesini bile zor alacak adam ben almanyaya yerleşmeyi düşünüyorum diyor... uzun lafın kısası daha üstlerde de yazdığım gibi eğer senin bir mesleğin, vasfın varsa ve kanunen almanyada çalışma hakkı elde edersen iyi para kazanırsın, vasıfsız bir insansan alacağın para da 1.000 küsur euro olur (o da eyaletine göre değişir), ooooo 1.000 euronun üstünde alıyorum, 3-4 bin türk lirası iyi para beee dersin fakat kiralık ev 500 eurodan başlar, türkiye gibi düşün, iyi maaşlı işlerin olduğu yerlerde ev kirası da iyi olur, az maaşlı işlerin olduğu yerlerde de ev kirası az olur...illa gitmek istiyorsanız 8ki evlenseniz bile 1 seneden fazla gidemeyeceksiniz) önce burada bir meslek edinin ve öyle gidin, bir elektrikçi, su tesisatçısı, boyacı, aşçı ya da benzeri mesleklerden birini öğrenin, bunlar dünyanın her yerinde geçerli olan meslekler....yoksa almanya ben geldim hadi bana 2 bin, 3 bin euro maaş verin diye giden 3 ay sonra beni burdan kurtarın diye ağlamaya başlar...

• sonuç olarak sistem burda bize "fakirler ölsün Porsche tan selamlar" demekte
  • Avrupadan iyi şartlarda yaşadığımızı iddia eden süzmedir, açık net.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.