Şimdi Ara

Almanya'da yaşayıp €7000 kazanmak mı yoksa TR'de kalıp 70000₺ kazanmak mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
3.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiyede 70 bin lira kazanmayı tercih ederdim. Fethiye'ye taşınıp yarı kasa yarı şehir hayatı yaşardım.

• Avrupa varken nee edeyim Ortadoğu ülkesini ?

Antalya Marmaris İzmir vs. tatile gelip Ruslara çakar tatilimi yapar Almanya'ya dönerim. Sonra gider çek kızlara çakarım. Oradan bulgar kızlara sonra italyan kızlara oradan isveçe uçarım. Oradan Çaka çaka evime dönerim. Sonra bi bakmışım donum ıslak alarm çalmamış işe geç kalmışım.
  • Türkiye.

• 120205044 kullanıcısına yanıt
    Tüm teknolojik ürünler hariç bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shkoksal

Tüm teknolojik ürünler hariç bence.

sen onu boşverde nasıl 70k kazanıyorsun ayda?

Kazanıyorum demedim. Alman merkezli bir otomotiv fabrikasında staj yapmıştım sene 2015'te. Orada üst düzey yönetici ve mühendisler Türkiye'de yaşayıp Euro ile maaş alıyordu. Çok hoşuma gitmişti o dönem. Fakat git gide gerileyen bu ülkede euro ile maaş alsam dahi kalmak mantıklı gelmemeye başladı.

Ayrıca;

İyi bir cerrah ayda 1-2 ameliyatla bile 70000 liraları kazanabiliyor. Bizzat ahbaplığımın olduğu plastik cerrahi konusunda uzman bir doktor ayda en kötü 50000 lira civarı kazanıyor. Üst sınırı siz düşünün.

Kendisine ait yazılım şirketi olan, hükümete yakın işler yapan uzaktan bir arkadaşım var. Aylık hesaplamasa da yıllık olarak çok rahat 1 milyon nakiti tek başına cebine koyuyor. Bahsettiğim kişi İzmir'i tercih etmişti mesela yaşamak için.

Edit: Yazım hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shkoksal -- 19 Aralık 2020; 17:40:35 >
  • quote:

Kazanıyorum demedim. Alman merkezli bir otomotiv fabrikasında staj yapmıştım sene 2015'te. Orada üst düzey yönetici ve mühendisler Türkiye'de yaşayıp Euro ile maaş alıyordu. Çok hoşuma gitmişti o dönem. Fakat git gide gerileyen bu ülkede euro ile maaş alsam dahi kalmak mantıklı gelmemeye başladı.

Ayrıca;

İyi bir cerrah ayda 1-2 ameliyatla bile 70000 liraları kazanabiliyor. Bizzat ahbaplığımın olduğu plastik cerrahi konusunda uzman bir doktor ayda en kötü 50000 lira civarı kazanıyor. Üst sınırı siz düşünün.

Kendisine ait yazılım şirketi olan, hükümete yakın işler yapan uzaktan bir arkadaşım var. Aylık hesaplamasa da yıllık olarak çok rahat 1 milyon nakiti tek başına cebine koyuyor. Bahsettiğim kişi İzmir'i tercih etmişti mesela yaşamak için.

Edit: Yazım hatası

o bahsettiklerin ekstrem örneklermiş.

birde alım gücü düşüyorsa euro ile maaş aldığın için seni etkilemez.

Esktrem örnekler olmasa nasıl kazanalım öyle paraları, soygun yapmamız lazım sanırım. :)

Alım gücünü etkileyen tek faktör enflasyon değil ki. Git gide artan vergiler de çok koyuyor.

Yeni bir Apple telefon alacaksın, 1100 euro fiyatı. Türkiye'ye geliyorsun 17000 tl. Sadece Euro'yu TL ye çevirsen bile yeterli değil. Bir de vergi ödemelisin.

7000 euro 70000 tl etsin. Ordaki adam 6 tane alırken sen 4 adet anca alabiliyorsun.

Bakın kıyasladığımız şey burdaki 5000 liranın oranın 5000 euroya eşit olması bile değil artık. Oradaki parayı liraya dönüştürünce dahi alamıyoruz.
  • Şimdi düşündüm fazla sallamışım , 5 kişilik aile desek 200 bin kişi yapar , doğru rakam 200 bin civarı olacak .
  • Tabiki de Türkiye. Benim burada 70 bin aylık gelirim olsun padişah gibi yaşarım. Bana taparlar. Hiç şüpheniz olmasın. Devlet bile bana tapar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bence Türkiye'deki sosyal aktivite yurt dışındakiyle bir tutulamaz. Adamların cebinde parası olduğundan/hayat ucuz olduğundan bir sürü hobisi var. Birden çok sporla ilgilenebiliyolar. Hem de hakkını vererek. Bayern Münih kombinesi almakla herhangi bir İstanbul kulübünün kombinesini almak bir değil bence. O insanlar tutkularını sonuna kadar yaşayabiliyor. Dünyanın en iyi futbolcularını izleyebiliyorlar mesela.

Ya da hafta sonu çıkıp piste gidip gazlayıp adrenalini sonuna dek yaşıyolar. Biz ne yapıyoruz, vergi konuşuyoruz, yakıt tüketimi konuşuyoruz.

Türkiye'ye sadece tatil yapmaya gelirdim şahsen.
    Hayallerini bir ülkeye yansıtarak gerçek olduğunu var sayıyorsun galiba her Almanya'daki genç birden fazla hobi ile uğraşmıyor veya her futbol kulübünde çok ünlü futbolcular yok zaten önemli olan yıldız futbolcu yerine seyir zevki oyun izlemek kaldı ki Türkiye'de birçok hobi edinme olasılığın mevcut eğer paran varsa aynı şekilde Almanya'dada paran varsa istediğin hobiyi aktivetiyi yapabilirsin asıl sorulması kıyaslanması gereken başka şeyler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Türkiye'de 70 bin yerine Almanya'da 3000 de yeter.

• Almanya 7000€. Kafam rahat olsun, her güne farklı bir skandal ile uyanmıyayım. Gelecekteki ailemin refah seviyesi yüksek olsun vs. diye gider bu liste.

• Turkiye34BJK T kullanıcısına yanıt
    Nasıl yani? Söylediğim şeyler hayal değil, gerçek.

Almanya'daki gençler birden fazla hobiyle uğraşmıyor ne demek? Adam 500 euro'ya PS5, 1000 euro'ya araba alıyor. Gider twitch yayıncısı da olur, araba videoları çeker youtuber da olur. Bunlar benim aklıma gelenler, daha bir sürü hobi edinilebilirn

Almanya'daki futbol kültürü bir başka. TR ile kıyaslanamaz. Adamların en kötü futbol takımının bile tribünü tamamen doluyor. Oynanan futbol keyif veriyor.

Almanya'da yaşasam en büyük problemim kira olurdu sanırım. Adamlar az ve öz konut yapmış, bolluk olmadığından fiyatlar yüksek. Biz her yere bina yaptık...
  • Almanya veya herhangi bir avrupa ülkesinde 3000-3500 euro bile yeter. En kısa sürede bu ülkeden gitmem şart kafayı yemeden önce.

• almanya

• The Alim kullanıcısına yanıt

niye bu kadar uzuldum bu yoruma

• Türkiye diyenler neyin kafasını yaşıyor?

Demek ayda 70000 lira da kazansa varoş varoştur.

• Biz türkiyede büyük rakamlara alıştığımız için 7.000 euro 70.000tl nin yanında küçük durdu ama 7.000 euro avrupa içinde dünya içinde sizi orta-üst segmente sokacak büyük bir paradır.

Almanyada faizler düşüktür enflasyon yok sayılabilecek düzeydedir ve avrupanın göbeği gerilecek sizi sinir hastası edecek bir olayda olmaz genel psikolojiniz relaks olur

net şekilde 7.000 euro almanya derim.

En iyi evide arabayıda alırsın kendine para yiyip durursun

• paran varsa güzel ülkeyiz bence
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.