Şimdi Ara

Allah adaletli mi? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
147
Cevap
0
Favori
6.059
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Muratsayarr

'' herkesin sinavi ayni olmaz kimi zenginlikle kimi yoksullukla sinanir. '' yazmışsın.

Zenginlikle sınanan sevap kazansın, yoksulluka kazanan günah işlesin diyelim.

Ya zenginlikle sınanan kişi yoksullukla sınanacak olsaydı günah işleseydi? Cehennemlik olsaydı?

İşte adaletsizlikten tam olarak bahsedilen budur. Şartlar eşit değildir.

Mantıklı sorun varsa sorabilirsin yazmadan önce yazılan şeyleri mantıklıca okumanı tavsiye ediyorum.

zenginken gunah islememek kolay fakirken zor mu demek istiyorsun.yaratici katinda ne nasil degerlendiriliyor bilemezsin.sartlarin esitliginden kastin ne anlamiyorum.daha cok sevap isleyen daha cok cennete girmiyor.ayrica cabalayip iyi hayat yasamayi herkes becerebilir, zor zamanlarda isyan etmeyip haline sukredenin zenginin dunyadaki herkese yardim yapsa da zenginden cok sevap kazanmadigini nerden biliyorsun.ben tanri yerinde olsaydim diyerek dusunmekten vazgec.hesap zamani gorecegin adalete itiraz edemeyeceksin.ben buna inandim cunku hayatin bir anlami olmali daha mantikli gelen bir sey yok.bizi yaratan niye bizi bir sebebe baglayarak yaratmis olmasin.demek istedigim, tek hucrelileri yarattiktan sonra neden bizi onlardan yaratmis olmasin ki?en onemlisi de varligi sorgulayabilmemiz.ruhunun olmadigina, her seyin elektrik sinyallerinden ibaret olduguna, atalarinin primat olduguna ve bu dunyada yasananin bu dunyada kalip sonunda adaletin saglanmayacagina inanabilirsin tabi.bu senin tercihin ama ben sana sunu sormak istiyorum.ya benim dediklerim(tanri) gercekse ve hesap gunu bu soylediklerimi sorarsa? deist bir yaklasim gibi oluyor bu soru ama oyle sacma bir seyden bahsetmiyorum tabi.umarim gercek islam nedir ogrenir dogruyu anlarsin bir gun.

• geekon kullanıcısına yanıt
    Atalarının primat olduğuna "inanabilirsin" derken?

Ortadaki fosilleri ve bilimum kanıtları gördukten sonra bu inanmak değil bilmek oluyor.

Daha çok saçma şeyler yazmışsın ama bunu okuduktan sonra daha da cevap vermemeye karar verdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muratsayarr

Atalarının primat olduğuna "inanabilirsin" derken?

Ortadaki fosilleri ve bilimum kanıtları gördukten sonra bu inanmak değil bilmek oluyor.

Daha çok saçma şeyler yazmışsın ama bunu okuduktan sonra daha da cevap vermemeye karar verdim.

kanit derken kaynak gostermeden bir yerinden uydurma.kanit olsa primattan geldigine dair ortada din kalmaz.

hep aynisiniz o kadar anlatiyorum, verdiginiz cevap kaçamak
  • Şartlar eşit ancak meseleye ilahi kadrajla bakmak kaydıyla.

Bir adama deyin ki senin anne dediğin kavrama biri tecavüze yelteniyor. Adam fırlar ayağa. Sonra adama abi adam 5 liranı çalıyor deyin. Adam fırlar ayağa.

.........

Bir kişinin anne dediği kavram onu doğuran dünyaya getirendir. Bu kişi aynı zamanda o kadına anne der. Şöyle duşunelim kişinin anne dediği kavrama mutecaviz olan kişi zaten kendisidir ise ornekteki adam dışarıda adam ararken tıbbi gerçeklik ona anlatılsa ben de bir şey zannetim der.

İlahın adaletinin nazarından bakmak ilginçtir. Şimdi bu adamın ben yaptıysam mutecaviz olamaz dediği şeye ikinci ornekle yaklaşalım.

Adamın 5 lirası çalındı ve ayağa kalktı hırsızı alaşağı etti polise teslim etti vs.

İlk halde anne dediği kavrama tecavüz eden evladımsının bu olaya zerre değer vermeyip 5 lirası için polise gitmesindeki tavrı ilahi gözle değerlendirirseniz adaleti hissedebilirsiniz.

..........

Esasen kişi tanım gereği annemsi dediği yani kendini dünyaya getirene 5 liralık değer vermemiştir.

Hak ozgurluk mücadele vs gibi ulvi duygular, siyaset, ekonomi , sosyoloji vs gibi inşa ilişkilerine konu olan olayların doğru duşunuşle sorun oluşturacak insanları fırkalara bolecek şekilde okunması mumkun değil.

.............

İlahi kudretin yukarıdaki tavır konusunda parayı veya maddi bir değeri annemsi denen tavırdan yuksek tutan bir anlayışı tespit etmiş olması ve adaleti onda tecelli ettirmesi mumkundur.

.........

Aynı şekilde bir kadına evladına tecavüz ediliyor desen kıyameti koparırken bu durumu tıp biyoloji verileri içinde (tanım sorunu) kendisinin yaptığının anlaşılması halinde anne hakkının oluşumunu duşunun.

Bakınız bir anda anne gibi kutsal bir varlığın hakkı ilahi katın bakışıyla 0 mesabesine duşebilir.

.............

İlahi katın bakışı bu gibi kerih halleri görme bile görmeden nuazzam tefekkuri boyutlarda olabilir.

.........

İnsanın ne veya kim olduğunu bilmek ilahi kudretin iktisabında olan bir şey.

• Herkes kendi kapasitesinden sorumludur,farklı şartlarda doğmak adaletsizkle alakası yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3CSL

Herkes kendi kapasitesinden sorumludur,farklı şartlarda doğmak adaletsizkle alakası yoktur.

bide aklını ve mantığını kullanarak cevapla diyecem ama dinden çıkarsın,neyse boşver sen devamet
  • sorunun özü bakımından değer yargıları başlığında belki 5 para etmediğine inandığınız ve kutsal başlığında' değerlendirip trilyonlar eder diye pazarlanan düşüncelerin satarken triltyon etmesi ancaka lırken 5 para etmez diye alınmak istemesi adalet ve insan denen kavramı ada lut dene şekilde değerlendirir.

ad kavmi ölçülerde haksızlık yapardı. lut kavmi bir kadına yanaşamazdı. bu karmanın yaşamsal boyutundaki adaletin karmaşıklığı söz konusu edilebilir.

.....................

bunun dışında unutulamaması gereken şeylerden birisi de insanımsının varlığının illa ki ilahi kökenle alakalı olamaycağından ötürü bunun dışında bir kavrama bağlanırken bunun ilim bilimle açıklanmaya çalışılması olabilir.

bir kadın var bu kadın evlat denen ancak eşi olan bir şeye kişisel cehhennemlerinde yalnız kalmasın diye türeme vesilesi ile yardım etmiş. olay bu.

.......................

anlaşılması gerektiğini düşünerek belirtmek gerekir ki burada çözüm denen şey aranıyor. bunun dinle minle ilgisi olamdığı gibi ilimle de zoraki bağı mevcut değil.

.......................

bu durumun özü hukuk denen kişiler arası ilişkiyi düzenleyen bir anlayışın görünümü olması gerekliliği var.

......................

global adalette ilahi kudreti varlık boyutunda ele almak kainat çaplı sorunlara neden olur. insan zerredir. ölüp toprak olunca başka bir zerreye benzer. görünüp görünmemesi onun zerre boyutunu büyütmez.

şimdi dünya denen taş insanın kafasına atıldı ve onu yerle yeksan etti veya zinakarları taşlayan dünya taşını insanın başına attı insanımsı frandantel oldu. yüzeye yapıştı yüzü yere sürttü.

bu düşünüş ilahi varyasyonu anlatır.

bu kavram çok çok yücedir ve bu yücelikle uğraşmak için var olmamak gerekir. yoksa varlığa geçtiğiniz anda bu kavrama mağlup olursunuz.
    ......................

• Yukarıdaki esemelerden gidersek bir kavramın kendi ( tanım sorunlu) eşini annesi yaptığı anlaşılır. Evrim bu konuya insanın primatik bir varlık olduğu konusunda cevap uretmiş.

Ancak sorunu bu şekilde çozmeleri mumkun gözükmüyor.

Bu varlık bu tavrından vazgeçmez ya da vazgeçemez ise bu şeyin her turlu oluşumda kullanılabileceğini goruruz.

Yani bu kişi şeytanı meleği anayı babayı abiyi kardeşi muslumanı yahudiyi vs. Her şeyi oynar.

Yeterki lisanının talebini anlayın.

Bu varlık tehlikelidir. Esasen ideolojisi ulkusu amacı da yoktur. Kim daha fazla verirse ondandır.

...........

Şöyle deyin bir kadın var ve bu kadın senin annen ona dokunma. Sonra da bu kişi gitsin davası uğruna olme, doğru bir değer adına ideoloji belirleme falan filan diye fink atsın.

.............

Yalan ve bunun mutlak değerinden gözüken şey bu kişinin uğruna oleceğini iddia ettiği her ne ise o ideanın bu adamsıya ihtiyaç duymadığıdır.

.............

İlahın adaleti senin tarafından anlaşılmazsa adaleti ilah yaşar ki bu ne mantıksız iştir.

Şimdi ideoloji ya da fikir akımı vs. Ye bakmayın. Bir çocuğun saflığı ile ilahi kudreti algılamaya çalışın.

O zaman uğruna denilen her şeyin aslında kendiniz olduğunu görecek ve huzunlu bir bakışla kendinizi ihata edeceksiniz.

• Dakikada 600 kelime okurum.
    Bu herifin yazılarını dakikada 20 kelime hızla okusam dahi manyak oluyom.
    artık okumaktan vazgeçtim. Tüm yazılar tutarsız bir şizofrenin yazdıkları.
    Tam bir gerzek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

yasadigin evrene bak. hic adalet gorebiliyor musun?

adaletli bir insanustu varlik varsa da o karmadir. gucu yettigince adaleti sagliyor.

Karmanın kaynağı nedir? Bana hiç mantıklı gelmiyor. Yani iyilik yap, iyilik bul vs. saçma geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SADSADSAAD

Bu mesaj silindi.
    Allah din cin peri metafizik olan ne varsa tamamı fakirleri cennet hayali ile uyutma senaryoları üzerine kurgulanmış masallardan ibarettir.
  • Reaktans kullanıcısına yanıt
    Her toplumun kendi inancının doğruluğundan yüzde yüz emin olduğu bir dünyada senin de dediğin gibi Okusun, araştırsın, sorgulasın ve aklına yatanı seçsin.

Fakat genelde öyle olmuyor. Bırak inancını sorgulamayı o inancın alt unsurlarını bile sorgulayamıyorsun çünkü bireyin alisinin ve bağlı olduğu çevrenin inancı yegane doğru olarak kabul ediliyor.
  • Bunu sorgulamak kimsenin haddine degildir.
  • zeusu bile sorgulayıp inancı red etti bu kafirler

zeus bunların bin türlü belasını versin

halbuki en eski ve doğrusu buydu

inanmayabilirsin saygı göster bari
  • quote:

Orijinalden alıntı: SADSADSAAD

Bu mesaj silindi.
    hep diyorum herkesin sınavı farklıdır diye.zengin olup nefsini kontrol etmek malından bir miktar her sene fakirlere dağıtmak kolay mı? degil. fakir olup isyan etmemek kolay mi? degil. verdigin ornegi de şöyle açıklayayım. ahiret hayatı sonsuz. yani 60 yillik ömründe ne kadar yasadigin degil sonsuz yasamda ne durumda olacagin onemli degil mi? sonsuzla 60 yili kiyaslayabilir misin? açık konuşayım bazı sahih hadisler de dahil olmak üzere çoğu şey arap uydurması olabilir katılıyorum. bunlara bakarak islamı, kuranı arap uydurması görme
  • SADSADSAAD kullanıcısına yanıt
    İnançlar paket halinde geliyor, yani ben şu inanca sahibim ama o inancın bu kısmı bana mantıklı gelmiyor dediğin zaman aslında o inanca sahip olmamış oluyorsun, zaten o yüzden dünya üzerinde yanlış bilmiyorsam 4300 civarı din ve mezhep var.
    Ölümden sonraki hayatta adalet sağlanmıyor diye düşünüyorsan o zaman yaratıcının adil olmadığı sonucu çıkar değil mi (açıkça dile getirmesen de böyle) o zaman yaratıcı adildir diyen tüm sistemleri otomatik olarak kabul etmemiş oluyorsun
    Bu sorgulamaların devamı ölümden sonra hayat var mı ya kadar gider yani.
  • SADSADSAAD kullanıcısına yanıt
    Öyle olmuyor, zekat vermemek ve isyan etmek sandığın kadar küçük şeyler değil.Allah'ı mı kandırabileceksin? Senin ne düşündüğünü biliyor.

Bahsettiğin affedilebilecek günahlar dediğin gibi büyük günahlar değildir, en azından böyle düşün.Sen herkesin hakkına gir sonra ahirette affedilsin.Böyle bir adalet yok, söyleyenler de dini karalamaya çalışıyor.Şu affedilir bu affedilmez diyemez kimse, orasını Allah bilir.

"(Resûlüm!) Kullarıma, benim, çok bağışlayıcı ve pek esirgeyici olduğumu haber ver. Fakat azabımın da pek acıklı bir azap olduğunu kullarıma haber ver." (Hicr, 15/49, 50)
  • Kafama fazlaca takilan konulardan biridir.

Dinende paralel cevaplar soz konusu olsa da ben daha cok felsefi acidan soruya cevap veemeye calismak isterim.

Tanri veya ne haltsa

Insanalr cesitli vasiflardan mahrum cesikli vasiflara da sahip olarak dunyaya gekirken aslinda insanlarin tum yasami boyunca kendisine faydali olacak vasiflar sonradan edinilen kazanimlardir.

Biy kilo kas gucu bunlar dogustan gelirken analitik dusunmeyi gekistirme ahlak guzel konusma vs sonradan egitimle kazanilan vasiflarsir.

Mutlak adalet elesririsi yaparaanjz kesinlike buna cevap vermeye dahi cesaret edemem.

Lakin yas dolayisi ile ozellikle cirkinlik guzelligi ref alip konuyu acmaya calsian sizler bilmelisiniz ki dunya yakisiklilik veya guzellik etrafinda degil akil etrafinda donmektedir.

Ve yine emin olun ki para diyeceklerin cogunun aslinda aklin urunu oldugundan coguklukla bi haberdir.

Gittiginiz avm deki manken gibi elemanlar sizi yanitlmasin dunyanin en buyuk firmalarinda malum yerlerdeki altin oranlara degil isik bile alamayan beyindeko altin oranlaa gore personel secimi yapilir.

Steve jabs abinize hangijiz hatun durumunda bakardiniz..

Bu tarz seyler yazinca etrafimdaki insanlar gibi mekan zaman bilgiye erisim guclugu gibi mazeretten oteye gitmeyen hikayelere kanmamiz istenir ama inanin ki bunlarin temelinde tembellik yatar.

Atatirkun dedigi sadece turk toplumu icin degil

Tum insanlik icin gecerlidir.

Arap turk ispanyol

Ingikizcen daha gucsuz almandan salak degildir.

Ama hepsinden tembeldir..

Bana gore insanin calisarak yapamayacagi tek sey cosmos veya tanri gibi yaratma ve yok etmedir.

Konudan jzaklasmayi biraka ak olursak yakisikli veya uzun boylu parali veya birilerinin yigeni degilseniz calisip yigenlerijizin dayisi olun.

Yakisikki ama agzi 2 kelime yapamayanlarin yurdunda cirkin kral olun.

Demokratiz deyip gobek buyutenlerin sehrindw agaogku olun.

Bizde pay p.veg takildigi kizlara bak diye cenemizi yoralim.

Niye okuyorsun kendini gelsitiryorsun diye kafaniza silah dayayam var mi.

Ama sabah aksam allahin adaletini soyke yapin diye konu a mayi biliyonuz...

Allahin adaleti de insanin adaleti de yoksa gisin avrupaya amerikaya adaletli ortamda okuyup meslek sahibi olun.

Sabah aksam kendini oven babamdan borc almadik yil olmayan adamlar sehirde copculuk kapicilik biyacikik yapti ve maks 20 senede babamdan daha avrlikli olup altlarjnsa babamin en ufak sorununda bize ziyarete gelirlerdi.

Sizin su yaptiginiz gibi dedikodusunu yapan akdabalarimin aksine kendini asan hepsini gidip kapida karsiladim.

Onalrda cirkin yaratti parasiz yaratti agzi bozuk yaratti deyip sabah aksam aglasa oyle kalmaya devam eder.

Geldikeri gibi giderdi..

Buda boyle bi serzenisim ve beklentimdir..

• quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

İnançlar paket halinde geliyor, yani ben şu inanca sahibim ama o inancın bu kısmı bana mantıklı gelmiyor dediğin zaman aslında o inanca sahip olmamış oluyorsun, zaten o yüzden dünya üzerinde yanlış bilmiyorsam 4300 civarı din ve mezhep var.
    Ölümden sonraki hayatta adalet sağlanmıyor diye düşünüyorsan o zaman yaratıcının adil olmadığı sonucu çıkar değil mi (açıkça dile getirmesen de böyle) o zaman yaratıcı adildir diyen tüm sistemleri otomatik olarak kabul etmemiş oluyorsun
    Bu sorgulamaların devamı ölümden sonra hayat var mı ya kadar gider yani.
    Dunyada bu kadar farkli inanc olamsinin nedeni insanlarjn tanri veya insan yazsin.

Metnin orjinalinj okuuup anlamak yerine birilerine 3 5 atip anlatmasini istemesidir.

Aynisini biz yapmiyormuyuz.

Donanim incelemesi yapilan forumlara bakin.

Uyelerin aga onu bunu gec hangisjnj alalim

Tarzi yorumlariyla doludur.

O yorumu yapana kadatmr sabretdip invelemeyi yapsa zaten cevabinj bulacak.

Ozveriyke sabredio arapcayi ogrenmek yerine kolaya ka ip turkce mealini okudugujuzda arapca okuyandan fazka ihtilafa dusersiniz..

• insanın lisanı denen bir şey var. bu lisan ortak bir lisandır. ingilizce türkçe arapça değil.

bu lisan insanı herhangi bir varlıkla iletişime geçiremeyecek şekilde anlamsızdır.

...............

insanın özünün anlaşmaya uygun bir lisan taşımadığını anlayacak kadar marslı ya da jupiterli olabildik diyebilirim.

bu anlaşamama olayı fikir bazında olanı değil.

dikkat edin gerçek manada insan ne dediği bilinmez bir şeydir. ispatı da yapılabilir ancka gerçek manada anlaşamayacağınız bir şey ile ne şekilde ortak bir zemin bulabilirsiniz muamma olur.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.