Şimdi Ara

AKP klasigi : ÇÖP İTHAL EDİYORUZ!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
3.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • BBC’nin aktardığına göre Türkiye, Kasım 2017 - Ekim 2018 döneminde sadece İngiltere’den 80 bin ton plastik çöp aldı. Bir yıl öncesine kıyasla yüzde 33’lük bir artış vardı.

WWF’nin 2019 Akdeniz Plastik Atık Raporu’na göre 2018 yılında Çin’in plastik atık alımını kesmesi, pazarı farklı ülkelere kaydırmıştı. Türkiye’nin çöp ithalatı, dünyadaki atık ticaretinin yüzde 3 buçuğunu oluşturuyordu. Böylece Türkiye, çöp ithalatçılarında ilk 10’a girdi. Greenpeace’in 2016-2018 Plastik Atık Ticareti Raporu’na göre ise 2018’in sonunda Türkiye, toplam 436 bin tonla dünyanın en büyük 8. plastik çöp alıcısı oldu.

Türkiye’ye en fazla plastik çöp ihraç eden 10 ülke ise tanıdık: İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa, Japonya.

Kaynak : BBC Turkce

• normal çöple karıştırılmasın. ayrıştırılmış çöp. yani onların medeni şekilde plastiği, camı ve kağıdı ayrı kutulara koyması sayesinde para kazanıyorlar.

bizde hala öküz gibi boğazını sesli olarak temizleyip yere tükürenler var. çoğu da gençlere saygısız diyen ihtiyar kırolar.

çoğu yerde çöp kutusu bile olmuyor. hatta eskiden koyulan pil toplama kutuları bile artık yok.

toplanan poşet paraları sözde çevrenin korunmasına harcanacaktı. türkiye çapında geri dönüşüm kutularına harcansın bari de çöpe para vermekten kurtulalım
  • Ne kadar sağlam bir ülkeyiz.Dağıta dağıta bitiremediler ülkeyi.
  • Önceden çin çok fazla alırdı sonra büyüdü vermeye başladı acaba reis padişahımzı mesihimiz büyüme adımı olarak mı görüyor ? Bir akepeliye sormuşlar ..... karar hakkında ne düşüyorsun AKepeli:Ben bir şey düşünemem reis yaptıysa doğrudur.
  • ben anlamadım nabıyolar bu çöpleri.isveç'te çöp ithal ediyor ama enerjiye dönüştürüyor.Bizde dönüştürüyorsak bu iyi bişey değil mi ?
  • asdasdqwertyveyaalxyvance A kullanıcısına yanıt
    bize yediriyolar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bilen varsa aydınlatsın. Çöp plastik katma değeri var mı? yoksa geri dönüştürülemeyen bir atık olarak mı alıyoruz ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • av.cloud kullanıcısına yanıt
    Plastik hurda malzemesi tekrar kullanabilir olduğundan farklı plastik ambalaj hammaddesi olarak kullaniyor.Dogal olarak maliyette düşüyor.Orjinal.hammadde ile arasında fiyat farkı en kötü 1/2,1/3 oranında.

• Çöp poşetleri paralı yap sonra para için dünyanın çöplüğü ol

• Anladım hocam. Ama ingilizler jackal bir millet. Bu geri dönüşüm sürecinin kesin havaya, çevreye olumsuz etkileri vardır. Yoksa kendi geri dönüşümlerini kendileri yapardı.

Şöyle örnek vereyim. Arkadaşım kimyager olarak bir kaplama firmasında çalışıyor. Ve atıkları arıtmıyorlarmış. Siyanürlü suyu arıtmadan atık su olarak boşaltıyoruz diyor. X birim maliyetle yapılan işe arıtma masrafları girince 3X oluyormuş. Haliyle avrupalılarda kaplama işlerini bize yaptırıyor. Orda çevreye zararın ağır yaptırımları var devlet öttürür. Bizde de arkadaşım İSKİ ye şikayet etmiş ne gelen var ne giden. Bu anlattıklarım since 2017

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • av.cloud kullanıcısına yanıt
    Geri dönüşümlü plastik adi olur.Çünkü geri dönüştüre dönüştüre özelliğini yitirir.Farkli plastik hammaddesiylede karışıyordur zaten.Kalitesizliğe buda bir etkendir.

• Ama yol yaptı !
  • Çöpü bile ithal ediyoruz. Helal olsun, böyle devam süper(!)

• Giydiğimiz kıyafetlerin çoğunluğu bunlardan yapılıyor artık
  • normal çöple karıştırılmasın. ayrıştırılmış çöp. yani onların medeni şekilde plastiği, camı ve kağıdı ayrı kutulara koyması sayesinde para kazanıyorlar.

bizde hala öküz gibi boğazını sesli olarak temizleyip yere tükürenler var. çoğu da gençlere saygısız diyen ihtiyar kırolar.

çoğu yerde çöp kutusu bile olmuyor. hatta eskiden koyulan pil toplama kutuları bile artık yok.

toplanan poşet paraları sözde çevrenin korunmasına harcanacaktı. türkiye çapında geri dönüşüm kutularına harcansın bari de çöpe para vermekten kurtulalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orcnd -- 16 Ağustos 2019; 3:31:29 >
  • Bizim ülkede geri dönüşüm bilinci olmadığından çöp ithal etmemiz gayet normal.

oysa bilinçli bir millet olsak ve satın aldığımız her ürünü geri dönüşüme kazandırsak ithal değil , ihraç bile ederiz.

ben evimdeki cam şişelerini biriktiriyorum. evimden 1 km uzaktaki cam geridönüşüme atıyorum! bu geridönüşüm kutularını öyle yerlere koyuyorlar ki (ve sayıları okadar az ki) evinde yeri olmayan biri bunların hiçbirini saklamaz. gider çöpe atar...

her çöp konteynirin yanında plastik ve cam atık için ayrı ayrı konteyner koysunlar bu millet az da olsa bilinçlenir. ve bu bilinçlendirme ilkokuldan başlanmalı.

tabii birde okadar cahil bir kesim var ki cam geridönüşüm konteynirin içine normal çöpünü atan bir gerizekalı kesimde mevcut !
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.