Şimdi Ara

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması yarın bitiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
2
Favori
11.985
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
85 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması yarın bitiyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt şirketlerinin fiyatlarda gizli zam yaptığını tespit etmesinin ardından tavan fiyat kararı almıştı. 18 Mart'ta yürürlüğe giren uygulama 19 Mayıs saat 00.00 itibariyle sonlanacak.

2 ay süren tavan fiyat uygulamasıyla, il bazında akaryakıt tavan fiyatı EPDK tarafından belirlenmişti. Uygulamanın başlamasıyla akaryakıtta litre başına ortalamada 17-20 kuruşluk fiyat düşüşleri görülmüştü. Bazı illerde indirimler 40 kuruşa kadar ulaşmıştı. Dolayısıyla uygulamanın sona ermesinin ardından fiyatlarda yeniden artış görmeyi bekleyebiliriz.

Güncel tavan fiyat tablosuna göre İstanbul Avrupa yakasında benzinin litre fiyatı en yüksek 7,07 lira, motorinin litre fiyatı 6,43 lira; Anadolu yakasında ise benzinin litresi en yüksek 7,09 lira, motorinin ise 6,45 lira olmuştu. Ankara’da benzinin litresi 7,15 lira, motorinin litresi 6,51 lira olurken, İzmir’de benzinin litresi en yüksek 7,16 lira, motorinin litresi ise 6,52 lira olarak belirlenmişti.

Ayrıca Bkz."İkinci el otomobil fiyatlarında geçtiğimiz yılki gibi büyük bir artış beklenmiyor"

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), tavan fiyat uygulamasının sektöre zarar verdiğine ve haksız olduğuna inandıklarını belirterek konuyu mahkemeye taşımıştı. Bu kapsamda EPDK'ya, "Vatandaşa daha uygun fiyat ile akaryakıt satışı hedefleyen EPDK, fiyatlandırma sistemi içinde almış olduğu litre başı 5 kuruşluk gelir payından neden feragat etmemektedir ve tüm yükü bayi ve dağıtıcı şirkete yüklemektedir?" sorusu yöneltilmişti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise “Devletimiz, eşel mobil sistemi ile üzerine düşeni yaptı ancak ne yazık ki bazı şirketler kâr oyunları ile bu uygulamayı suistimal etti. Yaptığımız incelemeler neticesinde tüketicimiz ve sektörümüz için en doğru kararı verdik” açıklamasında bulunmuştu.

• Böyle bir uygulamaya karar verilmesi; 3.dünya ülkelerinden birinde yaşadığımızın kanıtıdır.

Bizler düzene ses çıkarmayarak hep susarak bu tür şeyleri hak ediyoruz.

Avrupa'da bir şeye %5 zam yapsalar ortalık ayağa kalkar, caddeler sokaklar savaş alanı olur ancak bizde, %50 zam yapsalar kimseden tık çıkmaz koyun gibi sessiz kalırlar.

O kadar milliyetçi olmama rağmen beni bile bu ülkeden soğutmaya başlıyorlar valla. Birşey de ucuzlasın vatandaş doysun bayram etsin yok anasını satıyım. Çok ağır küfürler edeceğim de tutuyorum kendimi.

Tarım ülkesiyiz hesapta, geçen gün 75 liraya karpuz aldım bayramdan önce oruç oruç canım çekti hava sıcaktı. 15-20 lira olmuş meyvelerin alayı.

Hayvancılık desen yok et yiyebilen yok, millet makarna yiye yiye kafası çalışmıyor ondan sonra ülkeye faydası olmasını bekle. Bir insan temel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksunsa ülkeye ne faydası olacak ?

Üç tarafı denizlerle çevrili ama balık dünya pahası, bu kış balık yiyebildiğimi hatırlamıyorum. Eti kıymayı bile gidiyorum fatih kadınlarpazarından alıyorum toplu şekilde ucuza gelsin diye.

Kuruyemiş üretiminin hat safhada olduğu bir ülkedesin yiyemiyorsun.

Doğru düzgün üretim yok, üreticiden bize gelene kadar dünya kadar katlanıyor fiyat hep aracılar kazanıyor. Şu an öyle bir vaziyetteyiz ki gıdada ihracatın bile durdurulması lazım. Bütün üretimin iç pazara verilip halkın boğazının ve cebinin doyması lazım. Birkaç atönce metro istasyonundaki panoda balıkta ihracat rekoru kırdık diye reklam görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam. İçimden küfür etmiştim.

Senin vatandaşın aç, yol köprü yapsan nolur millet çoluğuna çocuğuna artık meyve bile alamayacak hale geldi. Yazık çok yazık....

• Haberin özet: Fiyatlarda yeniden artış görmeyi bekleyebiliriz.

Edit: 2 gün geçmeden zam geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 19 Mayıs 2021; 14:20:32 >
  • Asıl pompa şimdi başlıyor desene

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Hahahahahahahahahahahahaha :D :D :D :D :D :D :D

• Evet yeni soygunculuk yarın kesinleşiyor, keşke 128 milyarın nerede olacağıda kesinleşse:((

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mordawey -- 17 Mayıs 2021; 19:10:6 >
  • LP ne güzel demiş "Hayatta iyi şeyler olmaz".

• Her konuda araplaşan hükümet şu benzin konusunda araplaşamadı

• Vay be! Demek ki hala düdüklenecek bir yerlerimiz kalmış.

• Zam gelebilir mi :) pompalama vakti geldi deseniz daha uygun olurdu sanırım.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Aç gözlü köpekler

• Hani bize a*

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Geçen sene petrol fiyatları düşüktü diye göz ardı ettiler, bu sene o da yok geçmiş olsun.

• Hayat boş pompala coş....

• Kuru kuru oy vereni acı acı severler(!)

Ne olacak canım, seçim zamanı bir helallik de bizden isterler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Devletim yapıyorsa vardır bi bildiği

• Böyle bir uygulamaya karar verilmesi; 3.dünya ülkelerinden birinde yaşadığımızın kanıtıdır.

Bizler düzene ses çıkarmayarak hep susarak bu tür şeyleri hak ediyoruz.

Avrupa'da bir şeye %5 zam yapsalar ortalık ayağa kalkar, caddeler sokaklar savaş alanı olur ancak bizde, %50 zam yapsalar kimseden tık çıkmaz koyun gibi sessiz kalırlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mitokondri Kristası -- 17 Mayıs 2021; 19:42:9 >
  • Devletle hükumeti karıştırıyorsun. Hükumetin bir bildiği olsa dolar 2 tl den 8.5 tl ye gelmezdi

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.