Şimdi Ara

AKARYAKIT FİYATLARIYLA İLGİLİ YORUMLAR BURAYA (292. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.503
Cevap
39
Favori
401.874
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 290291292293294
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Madem zam gelince ÖTV den karşılanıyor neden ÖTV ödüyoruz benzin ucuzken?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu ötv uygulaması bitince benzin/mazot sizce kaç tl olacak ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ötv uygulamasi kalkinca ki kalkacak mazot 7.5 tl benzinde 8.3 seviyelerinde olur diyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasret62

Ötv uygulamasi kalkinca ki kalkacak mazot 7.5 tl benzinde 8.3 seviyelerinde olur diyorum
    Şu anki kurlar ile yazdığınız rakamlardan daha fazla olması gerek, normalde kriz öncedi benzinin litresini $1,50 alıyorduk, şu anda 80 centlere düşmüş oldu, tekrardan $1,50 çıkarsa hesaplayın $1=7tl den

• Şaka maka dünyanın en ucuz benzinine doğru gidiyoruz. Litresi 1€ bile değil

• Pompa fiyatlarına nasıl yansımıyor bu zamlar,o zaman istasyonlar kafalarına göre zam yapıyor

Dün 2.99 olan lpg bu sabah aynı yerde 3.09a satılıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: sepulnation

Şaka maka dünyanın en ucuz benzinine doğru gidiyoruz. Litresi 1€ bile değil
    işte; maalesef bu şa-ka'nın ka-ka olacağı günler pek yakın duruyor....
    keşke depolama imkanım olsa hiç düşünmem bir kaç tanker benzin depolardım...
    2 bidona koyup 20lt benzini/mazotu balkonda stoklamak anlamsız...
  • Dün akaryakıta gelen zammın yine ötv den sübvanse edileceği ve pompa fiyatlarına yansıtılmayacağı söylendi, habere güvendik dün benzin almadım bugünde şehirdışı yola gşdecektim, az önce her zaman aldığım istasyona ugradım benzin fiyatının 20 kuruş arttırıldığını gördüm, keza diğer istasyonlara baktığımdada durum farklı değildi... Diyeceğim şuki; büyük dalga geliyor, yaklaştı, artık haberler bile inandırıcı değil... ötv den karşılanacak diyorlar, bakıyorsun zammın yarısını yşne çaktırmadan giydirmişler... bu işi çok kastılar, ve bugün yarın patladığında katır tepmişe döneceğiz...

• Eşel mobil sistemine rağmen 1 defaya mahsus %9 zamdan bahsediliyor.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201808161034775655-akaryakit-otv-zammi/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blindfire -- 16 Ağustos 2018; 8:58:37 >
  • 1 defaya mahsus felan değildir. Şu devlet bir gün vergisiz olsa yok olur be.

• Bu zammın bayram sonrasına ötelerler diye bekliyordum, anlaşılan o ki, 1 hafta kadar bile dayanacak takatleri kalmamış... bayram arifesi halka verdikleri bayram hediyesi... cümleten hayırlı olsun.... seçim öncesi oy almak için bayram öncesi her emekliye verilecek 1.000 ₺ nasıl çıkacak, verdikleri geri almaları lazım, bir kısmında matbayı çalıştırıp karşılığı olmayan banknot basarak karşılarlar bu bayramıda atlatmış olurlar.... olan yine sana bana olur...

• Benzin 7 tl, mazot 6.25 hayırlı uğurlu olsun.

• Class Oil'den motorin aldım zamlı tarifeden 5.19du 5.73 oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CLİO SYMBOL -- 17 Ağustos 2018; 22:2:54 >
  • Bayram öncesi fena oldu

• Abi o bu değilde. Adamlar artık yakıt zamları ötvden karşılanacak, yakıta zam yapılmayacak demişti.

Gittiler yakıtın ötvsine %25 zam yaptılar. Asdfghdghfg

Vallahi şu uyanık çakallıklarını düzgün kullansalar vergisiz yönetirler de işte...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Abi o bu değilde. Adamlar artık yakıt zamları ötvden karşılanacak, yakıta zam yapılmayacak demişti.

Gittiler yakıtın ötvsine %25 zam yaptılar. Asdfghdghfg

Vallahi şu uyanık çakallıklarını düzgün kullansalar vergisiz yönetirler de işte...
    Bunlar henüz iyi günler...
    Şimdi fırsat varken imkanın varsa gezip toz; 2 ay sonra oda hayal olucak...
    Mesajım kayıt olarak burada dursun.. 2 aya kalmaz alıntı yapıcam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zvzv -- 18 Ağustos 2018; 22:14:25 >
  • zvzv Z kullanıcısına yanıt
    Bildiğiniz bişey varsa söyleyin lütfen.

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Bildiğiniz bişey varsa söyleyin lütfen.
    Bildiğim şey herkezin görüp bildiği şeyler.. siz göremiyormusunuz..?
    Benzinin olamsı gereken litre fiyatı yaklaşık olarak $1,50
    şu an kur; 6,01
    1,50*6,01=9,02TL --> şu an olması gereken fiyat
    Benzinin şu anki fiyatı nedir..? 6,80 tl/litre (ötv den sübvansiyon ile baskılanarak düşük tutulan fiyat)
    Peki dolar ve petrol varil fiyatlarının gidişatı nedir...?
    Her ikisi de yükseliyor, özellikle doları bin bir baskıyla şu an için 6,00 seviyelerinde zoraki baskılamayla tutuluyor... 1-2 ay içerisinde rahatlıkla 7,00-7,50 seviyelerinde olacaktır... keza petrol varil fiyatlarındaki yükselmeyi de hesabın içine dahil ediniz...
    Benzinin litre fiyatı 11-12 TL aralığında olacaktır...

evet şaka değil 2 aya kalmaz hep birlikte göreceğiz... o sebeple fırsat henüz varken imkanı olan gezip tozsun diye yazdım.... 11-12 tl benzin fiyatıyla (km de asgari 1 tl yakan) benzinli araba eğer yakıtı şirketten alınmıyorsa ancak otopark bekçisi olur... keza dizel ve lpg yede benzer oranlarda artış olacaktır...

Bunu görebilek için çok derin bir bakış açısı yada derin bir ekonomi bilgisi ve analiz yetisi felan gerekmiyor... ekonomi & politik gidişata çok yüzeysel baksanız bile perşembenin gelişini çarşambadan ayna gibi net görebilirsiniz...

• quote:

Orijinalden alıntı: zvzv

Bildiğim şey herkezin görüp bildiği şeyler.. siz göremiyormusunuz..?
    Benzinin olamsı gereken litre fiyatı yaklaşık olarak $1,50
    şu an kur; 6,01
    1,50*6,01=9,02TL --> şu an olması gereken fiyat
    Benzinin şu anki fiyatı nedir..? 6,80 tl/litre (ötv den sübvansiyon ile baskılanarak düşük tutulan fiyat)
    Peki dolar ve petrol varil fiyatlarının gidişatı nedir...?
    Her ikisi de yükseliyor, özellikle doları bin bir baskıyla şu an için 6,00 seviyelerinde zoraki baskılamayla tutuluyor... 1-2 ay içerisinde rahatlıkla 7,00-7,50 seviyelerinde olacaktır... keza petrol varil fiyatlarındaki yükselmeyi de hesabın içine dahil ediniz...
    Benzinin litre fiyatı 11-12 TL aralığında olacaktır...

evet şaka değil 2 aya kalmaz hep birlikte göreceğiz... o sebeple fırsat henüz varken imkanı olan gezip tozsun diye yazdım.... 11-12 tl benzin fiyatıyla (km de asgari 1 tl yakan) benzinli araba eğer yakıtı şirketten alınmıyorsa ancak otopark bekçisi olur... keza dizel ve lpg yede benzer oranlarda artış olacaktır...

Bunu görebilek için çok derin bir bakış açısı yada derin bir ekonomi bilgisi ve analiz yetisi felan gerekmiyor... ekonomi & politik gidişata çok yüzeysel baksanız bile perşembenin gelişini çarşambadan ayna gibi net görebilirsiniz...

Alıntıları Göster
    Bir ekonomist olarak konuşmak gerekirse benzin fiyatlarına yönelik ileriye dönük yaptığınız tahminlerin hiçbir dayanağı yok.

1.5 dolar dediğiniz şey aslında gerçek fiyat değil. A haber gibi algı yaratmak isteyen yayın kuruluşlarının yanıltmacası.TL değersizleştiği için o değer 1.5 dolar.TL değerli olsaydı belki 2-2.5 dolar olacaktı.Ki ozaman sizin hesabınıza göre dolar bugün 6 TL olmasaydı mesela 5 tl olsaydı benzinin litresinin 12.5 TL olması gerekirdi.Şimdi petrol fiyatlarının son 4 senelik seyrini bir görselle yoruma bırakacağım.

Sözüm meclisten dışarı.Şahsınıza yönelik değil.Pompa fiyatlarına yönelik bu yorum felaket tellallığından öte birşey değildir

• zvzv Z kullanıcısına yanıt
    Tutarsız matematiği şurdanda kolayca anlayabilirsiniz.

Bahsettiğiniz 1.5 dolar bugün değil yaklaşık 1 yıldır A haber vb yayın kuruluşları tarafından kamuya popmpalanıyor.Sene başını baz alalım.Paritemiz ortalama 4 tl olsun.

Sizin hesabınıza göre 1.5 dolardan litresi vergiler hariç 6 tl olması gerekmezmiydi? Bildiğiniz gibi akaryakıtta yaklaşık 60-65% KDV ÖTV vb dolaylı vergi yükü olması gerekmezmiydi? Yani sizin hesabınıza göre Ocak ayında benzin litre fiyatı 10 TL olması gerekirdi.

Uzun sözün kısası kriz anında birazdaha yapıcı yorumlar yapılmalı,birazdaha iyimser olunmalı.Unutmayınki hepimiz piyasanın bir elemanıyız.Felaket senaryoları hepimizi kötü etkiler.Çünkü ekonomideki en önemli şeylerden biride ‘expectations’ yani beklentilerdir ..

• 
Sayfa: önceki 290291292293294
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.