Şimdi Ara

AGÜ-YTÜ-Hacettepe Bilgisayar Mühendisliği (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
8
Favori
7.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

1-Yabancı dil eğitimi nasıl
    2-Seni yurtdışına yolladılar mi
    3-Verdikleri laptop ne çok iş görüyor mu
    4-Mutlaka bi ustundekilerle tanışmışsindir onlar bilgisayar bölümü hakkında ne düşünüyor
    5-Birde ortam dan bahset sosyal aktiviteler nasıl mesela havuz var mı spor salonu var mı varsa nasıl güzel mi?

Eklemek istediğin bir şey varsa yaz ben okurum

Ulan tanıtım günlerine gidip yerinde görecekti m ama olaylar çıktı ama yinede gideceğim inşallah sorularım bunlar cevaplarsan sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahsunaltn

Tabiki şuan hazırlık okuyorsundur ama

1-Yabancı dil eğitimi nasıl
    2-Seni yurtdışına yolladılar mi
    3-Verdikleri laptop ne çok iş görüyor mu
    4-Mutlaka bi ustundekilerle tanışmışsindir onlar bilgisayar bölümü hakkında ne düşünüyor
    5-Birde ortam dan bahset sosyal aktiviteler nasıl mesela havuz var mı spor salonu var mı varsa nasıl güzel mi?

Eklemek istediğin bir şey varsa yaz ben okurum

Ulan tanıtım günlerine gidip yerinde görecekti m ama olaylar çıktı ama yinede gideceğim inşallah sorularım bunlar cevaplarsan sevinirim.

1- Hazırlık diğer üniversitelerle karşılaştırırsak çok kaliteli. Ben 1 dönemde bitiren 3 kişiden biriyim. Hocaların çoğunluğu yabancı.

2- Vize işlemlerimi ve evraklarımı, ABD'de kalacak yerimi, Dil okulumu ve uçak biletlerimi AGÜ Vakfı benim yerime halletti. Ben sadece mülakat tarihinde ABD Büyükelçiliğine gittim ve vizemi aldım. Şuan herşey hazır, bidahaki ay Silikon Vadisinde eğitimim başlıyor. Ve tabi ki ilk 20 binden gelen tüm arkadaşlarıma da aynı şekilde belirlenen eyaletlere gidecekler.

3- Bu sene Dell verdiler. Öğrenciler Mac OS'da zorlanıyor diye macbook vermemişler. i7 işlemcisi, 920m ekran kartı ve iyi batarya ömrüne sahip.

4- Şuan yaz okulundayım 1.sınıfı bitirmeye çalışıyorum. 1. sınıfta çok fazla bölüm dersi yok siz de bilirsiniz. Şu linkten lisans ders planına bakabilirsin. Diğer ünilerle karşılaştırdığımda yenilikçi ve kariyer odaklı olduğunu görüyorum. Ek olarak, dersler gerçek anlamda %100 ingilizce , test edildi onaylandı. Hocaların önemli bir kısmı yabancı.

5- Havuz yok. Öğrenci köyünün içerisinde futbol sahası basketbol sahası ve tenis kortu var. Önümüzdeki dönemde spor salonu açılacak diyorlar.
    Sosyal konulara gelecek olursam:
    Akademik ve kişisel gelişim konularında çok fazla etkinlik ve konferans düzenleniyor, ünlü iş adamları ve bilim insanları geliyor.
    "Gece hayatı"nı soruyorsanız saat 11'den sonra Kayseri'de açık bir yer bulmak zordur. Erciyes üniversitesi etrafındaki kafelerde takılıp canlı müzik filan dinleyebilirsiniz belki..
    Gönüllülük esaslı projeler ve etkinlikler oluyor sık sık.

Şunu da söyleyeyim ismi size üniyi yanlış tanıtmasın siyaset YOK.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lateralkorteks -- 18 Temmuz 2016; 0:45:44 >

• lateralkorteks l kullanıcısına yanıt
    Öncelikle tebrik ederim geçen seneki başarı sıralamasına da bakarsak AGÜ diğerlerinde daha yüksekte kapatmış bu hakikaketen iyi bir okul olduğunu gösterir bence.Ben yurtdışı kısmına tkaıldım nasıl oluyor tüm öğrenciler yaz aylarında silikon vadisine mi gidiyor nedir biraz açar mısınız teşekkürler :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: S.Vettel

Öncelikle tebrik ederim geçen seneki başarı sıralamasına da bakarsak AGÜ diğerlerinde daha yüksekte kapatmış bu hakikaketen iyi bir okul olduğunu gösterir bence.Ben yurtdışı kısmına tkaıldım nasıl oluyor tüm öğrenciler yaz aylarında silikon vadisine mi gidiyor nedir biraz açar mısınız teşekkürler :)

Teşekkür ederim :))

Yurtdışı şöyle ELS dil okullarının pek çok merkezi var her grup kuraya göre farklı merkeze gidiyor. Çok güzel yerlerde merkezler var St. Paul, Los Angeles ve Houston gibi.
  • up :)
  • Upppppp

• Forumda gördüğüm kadarıyla Ytü bilgisayarın eğitimi kötü deniliyor, sanırım ytü bilgisayar öğrencisi olarak bununla alakalı bir kaç şey söyleyebilirim.

Bölüm 2013 öncesinde denildiği gibi eğitim olarak yetersizdi ancak 2013 te bologna müfredatına geçti ve bir çok köklü değişiklik yapıldı.
    Ders sayısı arttı, proje ve ödev sayısı arttı pratik eğitimin yıl sonu ortalamasına katıkısı arttı.
    Çanlar arttı eskiden 20-30 ortala ile ders geçilebiliyordu şimdi en zor derslerde bile geçme için min 40-45 ortalama yapmanız gerekiyor.
    Her hafta minimum bir ödeviniz olur ve çoğu ders için de dönem sonu bir proje ödevi verilir.
    Eğitim dili olarak %30 ingilizcedir ve textbook,slayt vs ise full ingilizcedir.

bölümün hacettepe vb oranla daha kolay olduğuna dair algı 2013 öncesi eğitim baz alınarak yapılıyor çünkü şu anki mezunlar hep eski eğitim planından.

Artıları:
    İstanbul da olması, yazılım sektörü çok büyük oranda bu şehirde yapılanmıştır
    Yazılım ve algoritma dersleri kalitelidir.
    Piyasası olan bir üniversitedir, 3. sınıftan itibaren rahatlıkla part-time iş bulabilirsiniz veya kurumsal firmalardan staja kabul edilirsiniz(bu biraz ortalamaya bağlı).
    Teknoparkında bir çok yazılım firması mevcuttur,rahatlıkla staj,part-time iş vs bulabilirsiniz.
    Eksileri:
    Donanım dersleri yetersizdir.
    Bölüm davutpaşa kampüsündedir ve yurt imkanları kısıtlıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: kenshin17

Forumda gördüğüm kadarıyla Ytü bilgisayarın eğitimi kötü deniliyor, sanırım ytü bilgisayar öğrencisi olarak bununla alakalı bir kaç şey söyleyebilirim.

Bölüm 2013 öncesinde denildiği gibi eğitim olarak yetersizdi ancak 2013 te bologna müfredatına geçti ve bir çok köklü değişiklik yapıldı.
    Ders sayısı arttı, proje ve ödev sayısı arttı pratik eğitimin yıl sonu ortalamasına katıkısı arttı.
    Çanlar arttı eskiden 20-30 ortala ile ders geçilebiliyordu şimdi en zor derslerde bile geçme için min 40-45 ortalama yapmanız gerekiyor.
    Her hafta minimum bir ödeviniz olur ve çoğu ders için de dönem sonu bir proje ödevi verilir.
    Eğitim dili olarak %30 ingilizcedir ve textbook,slayt vs ise full ingilizcedir.

bölümün hacettepe vb oranla daha kolay olduğuna dair algı 2013 öncesi eğitim baz alınarak yapılıyor çünkü şu anki mezunlar hep eski eğitim planından.

Artıları:
    İstanbul da olması, yazılım sektörü çok büyük oranda bu şehirde yapılanmıştır
    Yazılım ve algoritma dersleri kalitelidir.
    Piyasası olan bir üniversitedir, 3. sınıftan itibaren rahatlıkla part-time iş bulabilirsiniz veya kurumsal firmalardan staja kabul edilirsiniz(bu biraz ortalamaya bağlı).
    Teknoparkında bir çok yazılım firması mevcuttur,rahatlıkla staj,part-time iş vs bulabilirsiniz.
    Eksileri:
    Donanım dersleri yetersizdir.
    Bölüm davutpaşa kampüsündedir ve yurt imkanları kısıtlıdır.
    Evet bu değerlendirmeyi ve kendi AGÜ tecrübelerimi göz önüne alarak post'u güncelledim. İlgilenenlere duyrulur :)

• Agünün isminin sakat olduğunda hemfikirim ama ismininin politikayal pek de ilgisinin olmadığının bilinmesi gerekiyor yani rizedeki rte üniversitesiyle pek bir ilgisi yok isim macerasının .
    Anadolu şehirlerinde eskiden beri ,doğal olarak ,devlet kurumlarının ve özel girişimin bütçeleri de yatırımları da bir İstanbul İzmir Ankara kadar olmuyor.Bunun karşılığında eskiden beri ''Eşraf '' olarak da isimlendirebileceğimiz şehrin ileri gelenleri özllikle de ekonomik gücü elinde bulunduran tüccar sınıfı bu taşra diyebileceğimiz şehirlerde kendi vakıflarını oluşturur ve eğitim -sağlık kurumları inşa ederler .Kayseride de o dönemde vakıfa yardım yapanalr arasında önde gelen eşraf aralarından cumhurbaşkanı çıkan gül ailesi oldu. devlet ünisi açılacağı zaman devlet sıfırdan izmir ankara istanbul gibi şehirlerin dışında vakıf desteği olmadan üni açarsa o üninin pek parlak bir geleceği olmuyor.
    Agüyü gezdim, Orada okuyan birkaç arkadaşım var ilk 10kda tercih etmişlerdi ve kendi açımdan izlenimlerim şu şekilde ilgilenen arkadaşlar da değerlendirsin: (bilgisayar ve e-e için bu görüşlerim)
    -Akademik kadrosu son derece sağlam
    -Bölüm başkanları da dahil öğretim üyeleri öğrenciye çok yakın öğrenci dostu ve okula dinamizm katan insanlar
    -Derslikler ve lablar son derece iyi durumda
    -Özellikle bilgisayar mühendisliği için imkanları epey iyi buldum ben
    -üniversite şehrin biraz dışında merkeze uzak değil ama şehrin kalabalığıdnan uzak .
    Yurt ve burs imkanları güzel
    -hazırlığı gayet güzel

Şimdi bana göre eksiler şu şekilde :
    -Ben kayseride yaşıyorum şunu rahtlıkla söyleyebilirim 21.yy da artık yerel karakterlerden şehir genellemelerinden bu kadar keskin bir şekilde bahsedemezsiniz.Ben her yıl en az bir ay samsunda bulunurum buludnuğum Yer de türgiş, atakum bilen bilir Samsunun en iyi semtlerindendir şimdi bundan neden bahsetttiğme gelirsek orada da yobaz insanlar var veya içip kavga çıkaran ,keko diyebileceğimiz tipler var .
    orada bir tekel bayinde tekeldeki adamlar memleketimin kayseri olduğunu öğrenince
    şöyle bir konuşmaya denk gelmiştim
    kayseri molalr şehriymiş orada sakallı adamlar insanları çevirip din soruyomuş
    orada namaz kılmayanları küçümsüyormuş insanlar
    Kayseri çok yobaz
    halbuki söyledikleri tamamen ön yargı içeren boş sözlerdi doğma büyüme kayserideyim bu tiplemelere
    bir defa belki denk gelmişimdir elbetteki esnafı cimridir yer yer üçkağıtçıdır da :D Ama dünyanın herhangi bir yerinde olduğu gibi burada da iyi insanlar da var kötü insanlar da eğitimlisi de var eğitimsizi de solcusu da var sağcısı da şu k.ınızdan hikaye uyrdurmayı kesin artık.Mini eteklisi de var şuan dışarıda çarşaflısı da .Ha semtine göre değişir elbette tıpkı istanbul anakara ya da diğer şehirlerdeki gibi.
    Ama elbette anakra izmir istanbul gibi sosyal hayat gelişmemiştir geceleri gidilecek yer çok azdır.
    Ve bunun üstüne daha eksiler yazılabilir ama eksileri beyninizle yazın kı.ınızala değil.
    toparlayacak olursak özellikle ankara ve istanbul dışındaki müh. bölümlerinin tutması çok zor Kayseride bulunması hem sosyal yaşam hem de mühendislik için bir eksi bence.
    Kampüsü küçük ve güzel ama ben yetersiz buldum sosyal şartlarını .

• Hocam ben 5.5 k sıralama yaptım. itü bilgisayar gelmeyecek gibi duruyor .Başından beri elektronik ya da bilgisayar müh.düşünüyordum.Siz Agü bilgisaayrı bu sıralama ile yazmamı önerir msiiniz yoksa Odtü uzay hacalığı felan da düşünmeli miyim agünün size göre artıları nelerdir .En büyü kartısı yurt dışı imkanıydı o da bitti ne yazık ki .
    Şu an için bu sralama ile agü ayzdığıma değeceğini pek düşünmüyorum.
    Öğretmen kadrosu öğrencileri ile ilişkileri felan son derece iyi fakat bu hocaların burada duracağının bir garantisi yok okulun ileride vakıfla ilgili bir problemi de olabilri gibi geliyor bana yoksa neden bitirsinler amerikaya gönderme olayını?
    Okul henüz kurumsallaşamadığı marka etiketi kazanamadığı için şuan ki başarılarını geçici buluyorum ben ,şöyle ki o sağlam hocalar ayrılsa yerine hoca bulmakta da zorlanırlar bence
    Sizin görüşelriniz nelerdir çok arafa bir sıralamam var önceliğim bilgisayar mühendisliği siz bana önerir misiniz .etraflcıa bir inceleme yaparsanız sevinirim

• SAHİPKIRAN1 S kullanıcısına yanıt
    Uzay havacılığı ile bilgisayar mühendisliği çok farklı ya :) sırf üniversite adından ötürü ilgini çekmeyen bir bölüm yazma tabii ki.

Yani şimdi ülkenin ekonomisi ortada. Vakıftaki iş adamları muhtemelen desteği azaltmıştır tasarruf sebeplerinden ötürü.

Kurumsallaşma konusunda haklısın. Bürokrasi pek iyi işlemeyebiliyor burada. Ama Türkiye'deki diğer üniversitelerde iyi işliyor mu, bilmiyorum. Cambrdige Üniversitesi'nde çoookk iyi işliyor mesela (staj yapıyorum şuan) :P

Yaaniii.. Hocaların bana hedeflediğim kariyere ulaşmama yardım edecek önemli bir katkısı olmadı, gitmeleri pek birşey değiştirmeyebilirdi benim için. Yerine birileri gelmek zorunda çünkü. Ama bazı arkadaşlar, hocaların ağı sayesinde staj buldular ve şimdi yurtiçinde ve yurtdışında staj yapıyorlar.

Bilgisayar mühendisliği müfredatında yazılım mühendisliği, bilgisayar bilimleri ve elektronik konularından dersler var. Bu konularda fikir sahibi olmak önemli. Çünkü her alanda yazılıma ve bilgisayarlara ihtiyaç var. Kendini geliştirerek piyasada yazılım mühendisi, siber güvenlik şirketlerinde uzman, veri bilimcisi, gömülü sistem mühendisi, yapay zeka mühendisi gibi gibi pek çok ünvana sahip olabilirsin :) Önerir miyim? Eğer yukarıda yazdıklarım ilgini çekiyorsa evet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lateralkorteks -- 2 Ağustos 2018; 23:43:30 >

• Bölümlerin çok farklı olduğu konusunda haklısınız ama 5k dan sonra bölümler arası sıralama farkı çok bariz bir şekilde açılıyor Agü bilgisayar 15 kda kapattı geçen yıl, bu yıl da kontenjan artışından dolayı 21 k yı görür muhtemelen sıralamadan bağımsız olarak daha önce saydığım sebepler de beni düşündürüyor elimdeki sıralamayla itü endüstri mühendisliği de geliyor mesela. Sırf isim için yazmayı ben de istemiyorum o yüzden bu sıralamada çoğu kişinin düşünmeyeceği bir Üniversite düşünüyorum. İtü endüstri odtü makine bunlar çok farklı bölümler olsa da sağlam bölümler ama benim ilgim daha çok bilgisayar ya da e-e yönünde idi. Bu sıralama ile diğer bölümleri es geçip Agü bilgisayar yazmalı mıyım onu bilmiyorum

Zor kararlar :) Endüstri mühendisliğinin müfredatı da çok tatlı, ben iki ders aldım endüstriden.
  • Bir Yıldızlı olarak birkaç şey de ben söyleyeyim. Birincisi Yıldız Türkçe eğitim vermiyor, %30 İngilizce veriyor. %30 demek 4 senelik toplam kredinin EN AZ %30'unu ingilizce alma zorunluluğu koşar. Slaytlar vs. İngilizcedir. İkincisi, okulun piyasadaki değeri ve hocaların bağlantıları çok iyi seviyede. Staj ve iş imkanlarında bu net şekilde görülüyor. Okulun içindeki Teknopark özellikle velinimet. Savunma sanayi alanlarında da ortalamanız iyiyse çalışabilirsiniz.
    Hergelee50 H kullanıcısına yanıt
    Sanırım itü elektronik ve haberleşme mühnedisliği düşüneceğim. Tercih dönemi,tıpçılara güzel adamlar şehir seçiyorlar arkalarına yaslanıp

:D

O da ilgi cekici bir bolume benziyor. Benim icin de tercih donemi cok stresliydi. Kolay gelsin.

AGU ve bilgisayar muhendisligi hakkinda sorularini cevaplayabilirim ozelden :)
    geçmişe dönseydin tekrardan agü yazar mıydın ?
  • Yurtdışı planlıyorsan hacettepe hacım
  • MyBlueShade M kullanıcısına yanıt
    @MyBlueShade Yani ben Cambridge Universitesi'nde staj yapiyorum :) Yurtdisinda staj yapan baska arkadaslar da var. Oranina bakarsan, Hacettepe"den fazla olabilir :)

@baron369 Gecmise donseydim usenmeyip Amerika'ya gittikten sonra yatay gecis yapardim itu matematik muhendisligine :) Ya da matematik agirlikli olan baska bi bolume (yapay zeka ilgimden oturu).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lateralkorteks -- 3 Ağustos 2018; 17:54:37 >
  • MyBlueShade M kullanıcısına yanıt
    Hocam yurtdışında stajı nasıl yapıyorsunuz? Yani nasıl ayarladınız, hacettepenin size faydası ne oldu? Lisans öğrencisiyken yapıyorsunuz değil mi staj o oluyor heralde? Kısacası süreç nasıl işliyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.