Şimdi Ara

Ağdaki Access Point'ler internete çıkamıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
27
Cevap
0
Favori
3.951
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Üstatlar iyi günler. İçinden çıkamadığım bir sorunum var. Bir süredir çalışan bir network ağı son 3,4 ayda stabil çalışmamaya başlamış ve ben bu sorunun kaynağını bir türlü çözemedim. Sizlerin yardımları ile işin içinden çıkmaya çalışacağım.

En fazla 40,50 clientin olduğu 14 daireli bir lojman var. Bodrum katında internetin bağlı olduğu ASUS'un 4 portlu bir router var. Bu router'dan 16'lı bir switch'e bağlantı yapılmış. Switch'den de dairelere birer cat kablo gidiyor. Daire sakinleri, interneti kendi evlerinde kablosuz olarak dağıtmak için access point yada router almışlar. Lakin bazı sakinler evlerindeki AP'ler ile internete bağlanamadığını yada bir cihazın bağlanırken diğerinin bağlanmadığını yada bazen internetin koptuğunu söylüyorlar. Sakinlerin söylediğine göre internette bir süredir baş gösteren bu sorun, bir süre önce bu lojmandan bir daire sakininin, internetin yavaşlaması üzerine sistem odasına girip bilinçsizce oraları kurcalaması sonucu oluşmuş. Ve düzeltme işi de bana düştü.

Yaptığım 2 işlemi de anlatayım:

1-) Ana modem IP'si 192.168.1.1. Bu modemin DHCP sunucusu açık ve 192.168.1.2 ile 254 aralığında IP dağıtıyor. Evlerdeki toplam 7 AP'ye de daire numarasına göre sırası ile aşağıdaki IP'leri verdim ve hepsinin DHCP sunucusunu kapattım.

192.168.1.6

192.168.1.9

192.168.1.11

162.168.1.14

192.168.1.15

192.168.1.16

192.168.1.20

Ama misal ilk AP'ye 5 telefon sorunsuzca bağlanıp internete çıkarken 2. AP'ye bağlanan telefonlar internete çıkamıyor ama ne gariptirki 2. AP'ye kablolu ve kablosuz olarak bağladığım notebook internete çıkabiliyor. Notebook'un kablosuz olarak bağlanırken telefonun bağlanamaması şaşırtıcı. Diğer AP'lerin bazılarında da bu gibi kararsızlıklar var.

Acaba AP'lere verdiğim bu sabit IP'leri ana modemde rezerve mi etmem gerekiyor? Zira ana modem, AP'lere verdiğim bu IP'leri, ağdaki başka cihazlara vermeye çalıştığı için mi AP'lerde bu kararsızlık oluşuyor?

2-) 2. yaptığım işlem ise hem ana modemin hemde AP'lerin DHCP'lerini açtım. Ana modem 192.168.1.2 ile 254 arası IP dağıttığı için tüm AP'lerin DHCP aralığına da sırası ile en fazla 10 cihazın bağlanacağı şekilde IP tahsis ettim.

192.168.1.6 AP sinin DHCP aralığı 192.168.1.101 - 110

192.168.1.9 AP sinin DHCP aralığı 192.168.1.111 - 120

192.168.1.11 AP sinin DHCP aralığı 192.168.1.121 - 130

162.168.1.14 AP sinin DHCP aralığı 192.168.1.131 - 140

192.168.1.15 AP sinin DHCP aralığı 192.168.1.141 - 150

192.168.1.16 AP sinin DHCP aralığı 192.168.1.151 - 160

192.168.1.20 AP sinin DHCP aralığı 192.168.1.161 - 170

Ve ağda gene kararsızlık oluyor. Bazı AP'lere telefonlar, tabletler bağlansa da bu cihazlar internete çıkamıyor. Tüm AP'lerin Wifi'sine aynı şifreyi verdim. Belki sorunu çözerim diyerekten ana modein wifi'sini 11. kanala alıp tüm AP'lerin wifi'leri de 11. kanala aldım. Ana modem ve AP'lerin wifi şifrelerini kaldırdım vs. Ama bir şey değişmedi.

Switch aptal mı bilmiyorum ama bugün bakacağım. Acaba switch'in DHCP'sinin de açık olması gerekiyor mu? Ve gerekiyor ise router ve AP'lerin yukarıda bahsettiğim IP aralıklarının yanında, onun IP aralığını kaç vermem gerekiyor.

Kısacası bu ağın sağlıklı çalışabilmesi için senaryo şu mu olmalı.

Router DHCP açık (192.168.1.2 - 254 aralığında)

AP'ler DHCP açık (yukarıda verdiğim aralıklarda)

Switch DHCP açık (aralık kaç olacak bilmiyorum)

Eminin sistemi şu DHCP olayı bozuyor. Hangi cihazın DHCP'sinin açık, hangisinin kapalı olması gerektiğini ve açık olanın hangi aralıklarda olması gerektiğini bir bilsem işin içinden çıkacağım. En azından bunu teyit edebilirseniz komple ağı bu ayarlara göre yapılandırmaya çalışırım.

Ayrıca ağdaki 7 AP'nin bazıları router özelliğinde. Sadece AP olanlar default gateway sormazken router olanlar soruyor. Onların gateway'ini de 192.168.1.1 gösteriyorum. Burda da sorun yok sanırım.

Göstereceğiniz ince bir ayar ile belki çok basit bir dokunuşla işin içinden çıkacağım. Her zamanki gibi bu konuda da siz değerli üstatların yardımlarını bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 11 Şubat 2017; 10:41:30 >

• Dhcp istekleri çakışıyor olabilir. Aşağıda bulunun asus routerında DHCP sunucusu açık olsun switch dhcp özelliği olmaz genelde sadece 1.katman yani donanım bağlantısı yapmak için tasarlanırlar ama seninki router görevi görüyorsa DHCP özelliği varsa switch in onuda kapat istekler direk 1. router a aksın. Bende evimde modeme bağlı birz cihazda DHCP sunucusu barındırıyorum modemin dhcp kapadım ipv4 ipv6 sıkıntım yok şuan. 2. modem de 1. modeme bağlı bölece 2 rotuerında DHCP sunucusu kapalıyken DHCP isteği sorunsuzca 1. routerda bağlı cihaza akıyor. Evlerde bulunan modem routerları wan kısmına takılı olduğuna dikkat et. İstersen hepsi aşağıdaki asus routerın dhcp adesinden veri çekebilir fakat 14 daireli bir yerde basit bir asus router bunun üstesinden gelebilir mi bilmem. Ram yetersiz kalabilir. Evlerdeki routerlar da yeni bir yerel ağ oluştur bence .
    Mesala daire 1 için dairede bulunan ap ayarı 10.0.1.0/24
    Daire 2 de bulunan ap içindeki dhcp sunucusunu 10.0.2.0/24 diye ayarla

asus routerının dhcp adresinide 10.0.0.1/24 diye ayarla
    evdeki apleride 10 dan başlayarak wan iplerini ayarla
    Daire 1 için ap nin wan ip adresi 10.0.0.11
    daire 2 için ap nin wan ip adresi 10.0.0.12 gibi .
    Kolay gelsin

• Merhabalar.
    Sorununuz DHCP den kaynaklanıyor. DHCP ve AP Aralık çakışması yaşıyorsunuz.
    Size kabaca bir resimle çizerek anlatmaya çalıştım ancak yine kafanıza takılan sorunları söylerseniz çözebiliriz. IP dağıtımını sadece router yapsın. IP aralığını da 192.168.1.20 - 192.168.1.254 yapın.
    IP Kiralama süresini 12 saate düşürün.
    19 tane IP adresiniz olacak boşta. Bunlara da AP lerin IP adreslerini verin. AP lerde DHCP kapalı olsun.
    Eğer akıllı switch vs. kullanıyorsanız bunların IP adreslerini de yine 1 ve 20 arasındaki boşta kalan IP adreslerini kullanarak verin. Kullanıcı sayınızı ve Bant genişliğinizi bilmiyorum ancak bu kadar çok kullanıcıya internetin daha verimli dağılmasını ve sürekli tekrarlanan verilerin tekrar bant genişliğini kullanmasını önlemek için bir PC kurup pfsense - squid proxy kullanmanızı tavsiye edebilirim (ben şu anda bunu kullanıyorum ve gayet memnunum). Tabi bu kullanıcı sayısı ve bant genişliğinizle alakalı bir durum. Eğer arzu ederseniz pfsense ile ilgili de merak ettikleriniz ve kurulum konusunda sorularınızı cevaplayabilirim.
    Switch ler akıllı ise dhcp relay özelliğini kapatın. bu özellik dhcp paketlerinin geçmesini engeller.
    Kolay gelsin.Ağdaki Access Point'ler internete çıkamıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi letmax -- 11 Şubat 2017; 15:4:36 >

• quote:

ULTILIX @ 15 Ekim 2015; 10:20:45

Dhcp istekleri çakışıyor olabilir. Aşağıda bulunun asus routerında DHCP sunucusu açık olsun switch dhcp özelliği olmaz genelde sadece 1.katman yani donanım bağlantısı yapmak için tasarlanırlar ama seninki router görevi görüyorsa DHCP özelliği varsa switch in onuda kapat istekler direk 1. router a aksın. Bende evimde modeme bağlı birz cihazda DHCP sunucusu barındırıyorum modemin dhcp kapadım ipv4 ipv6 sıkıntım yok şuan. 2. modem de 1. modeme bağlı bölece 2 rotuerında DHCP sunucusu kapalıyken DHCP isteği sorunsuzca 1. routerda bağlı cihaza akıyor. Evlerde bulunan modem routerları wan kısmına takılı olduğuna dikkat et. İstersen hepsi aşağıdaki asus routerın dhcp adesinden veri çekebilir fakat 14 daireli bir yerde basit bir asus router bunun üstesinden gelebilir mi bilmem. Ram yetersiz kalabilir. Evlerdeki routerlar da yeni bir yerel ağ oluştur bence .
    Mesala daire 1 için dairede bulunan ap ayarı 10.0.1.0/24
    Daire 2 de bulunan ap içindeki dhcp sunucusunu 10.0.2.0/24 diye ayarla

asus routerının dhcp adresinide 10.0.0.1/24 diye ayarla
    evdeki apleride 10 dan başlayarak wan iplerini ayarla
    Daire 1 için ap nin wan ip adresi 10.0.0.11
    daire 2 için ap nin wan ip adresi 10.0.0.12 gibi .
    Kolay gelsin

quote:

letmax @ 15 Ekim 2015; 10:20:45

Merhabalar.
    Sorununuz DHCP den kaynaklanıyor. DHCP ve AP Aralık çakışması yaşıyorsunuz.
    Size kabaca bir resimle çizerek anlatmaya çalıştım ancak yine kafanıza takılan sorunları söylerseniz çözebiliriz. IP dağıtımını sadece router yapsın. IP aralığını da 192.168.1.20 - 192.168.1.254 yapın.
    IP Kiralama süresini 12 saate düşürün.
    19 tane IP adresiniz olacak boşta. Bunlara da AP lerin IP adreslerini verin. AP lerde DHCP kapalı olsun.
    Eğer akıllı switch vs. kullanıyorsanız bunların IP adreslerini de yine 1 ve 20 arasındaki boşta kalan IP adreslerini kullanarak verin. Kullanıcı sayınızı ve Bant genişliğinizi bilmiyorum ancak bu kadar çok kullanıcıya internetin daha verimli dağılmasını ve sürekli tekrarlanan verilerin tekrar bant genişliğini kullanmasını önlemek için bir PC kurup pfsense - squid proxy kullanmanızı tavsiye edebilirim (ben şu anda bunu kullanıyorum ve gayet memnunum). Tabi bu kullanıcı sayısı ve bant genişliğinizle alakalı bir durum. Eğer arzu ederseniz pfsense ile ilgili de merak ettikleriniz ve kurulum konusunda sorularınızı cevaplayabilirim.
    Switch ler akıllı ise dhcp relay özelliğini kapatın. bu özellik dhcp paketlerinin geçmesini engeller.
    Kolay gelsin.

Cevaplar için canı gönülden teşekkür ediyorum arkadaşlar. Aslında benimde aklıma bu hafta şöyle bir plan vardı:

Switch'den hangi kablonun hangi daireye gittiğini bulup not almam gerekiyor. Çünkü binada 14 daire var ama elimde 7 AP var. Diğer daireler interneti neyle dağıtıyor yada dağıtıyor mu bilmiyorum. Ne kadar AP varsa toplamam lazım.

Ama binada kimde AP olduğunu tespit edemezsem yada kimin cihazına sabit IP verip IP işgal ettiğini çözemezsem şöyle bir sabotaj yapmayı düşünüyorum:

Ana modemin IP'sini 192.168.1.1 yerine 192.168.2.1 yapacağım ve elimdeki 7 AP'ye de

192.168.2.2
    192.168.2.3
    192.168.2.4
    192.168.2.5
    192.168.2.6
    192.168.2.7
    192.168.2.8

şeklinde sabit IP vereceğim. Ve ana modemin IP aralığını 192.168.2.20 ile 192.168.2.254 şeklinde değiştireceğim ki modem, AP'lere atadığım yukarıdaki IP'leri zamanla ağdaki başka cihazlara vermeye çalışmasın. Ondan sonra evinde AP olup bana söylemeyen yada bilgisayarına sabit IP veren vs şahıslar bir bir aşağı inip "internetim koptu" deyip kendini ifşa edecektir :) Böylece sistemi 192.168.2.x'den yeniden dizayn edebilirim.

Sizce de mantıklı değil mi?

Burada kafama takılan 2 soru var:

1-) 14 dairede en fazla 5 şer cihaz olur desek 70 cihaz eder. 70 cihaza birden bu asus modem tek başına IP dağıtabilir mi? Yoksa AP'lerin DHCP'sini açıp her birine 20'şer aralık vermem mi gerekir?

2-) Ana modemden switch'e, oradan da dairelere dağılan cat kabloları, direkt AP'lerin wan portuna mı yoksa 4 tane LAN portundan herhangi birine mi bağlayayım? Zira önceden deneme amaçlı Wan portuna takmayı denediğimde internetin gelmediğini görmüştüm. Açıkçası bu Wan port ne işe yarıyor, hangi durumda çalışıyor hala bilmiyorum. Bunu da izah ederseniz sevinirim.

3-) Ana modeme, ağdaki tüm cihazlara 12 saatlik aralıklarla IP tahsis etmesini nasıl sağlayabilirim? Ve bunu sağlarsam mantığı ne olacak? Misal ana modem, ağa bağlanan herhangi bir cihaza atadığı 192.168.1.55 IP'sini, 12 saat sonra boşa çıkarıp elindeki 192.168.1.56 IP'sini mi verecek? Bu 12 saat şimdiki gibi 24 saat kalsa ne olur?

@letmax hocam sanki sizi Allah gönderdi zira hep bir ağa pfsense'i kurup bilgisayarları oradan yönetmek, takip etmek, hangi sitelere gireceklerini belirlemek, yaptıkları işlemleri görmek, ağ trafiğini kontrol altına alıp ağı rahatlatmak vs. istemiştim ama bir anlatan olmadığı ve videolardan da yeteri kadar anlamayacağımı düşündüğüm için hiç bu işe girişmedim. Eğer boş zamanınızda ufak bir demo yapmak maksadı ile pfsense'i öğretirseniz bir ömür size minnettar kalırım.

• radyoaktif kullanıcısına yanıt
    Mantıklı bir sorun çözme yöntemi bulmussunuz bence denemek sorunun nereden kaynaklandığını şıp diye ortaya çıkarır.
    Asus modem ip dağıtma konusunda sıkıntı çıkarmaz. Bildiğim kadarıyla sadece statik ip limitleri var. Dinamikte sıkıntı yok.

Pfsense kullanırsanız DHCP, web tabanlı filtreleme, vlan, web içeriğinde öncelikle antivirüs tarama gibi şeyler yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan PC, cihaz sayısı ve bant genişliği ile doğru orantılı.

Ben 20 kullanıcı ve 8 mbit net için 8 GB ram, 250 GB disk, dual core pentium (yeni nesil) işlemci, Intel gigabit 2 tane NIC kullanıyorum.
    Kurulum basit. Kurulum sonrası ayarları teamviewer ile beraber de yapabiliriz web configurator ile.

Kolay gelsin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: letmax

Mantıklı bir sorun çözme yöntemi bulmussunuz bence denemek sorunun nereden kaynaklandığını şıp diye ortaya çıkarır.
    Asus modem ip dağıtma konusunda sıkıntı çıkarmaz. Bildiğim kadarıyla sadece statik ip limitleri var. Dinamikte sıkıntı yok.

Pfsense kullanırsanız DHCP, web tabanlı filtreleme, vlan, web içeriğinde öncelikle antivirüs tarama gibi şeyler yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan PC, cihaz sayısı ve bant genişliği ile doğru orantılı.

Ben 20 kullanıcı ve 8 mbit net için 8 GB ram, 250 GB disk, dual core pentium (yeni nesil) işlemci, Intel gigabit 2 tane NIC kullanıyorum.
    Kurulum basit. Kurulum sonrası ayarları teamviewer ile beraber de yapabiliriz web configurator ile.

Kolay gelsin

Cevap için teşekkürler hocam.

Şu iki soruyu da cevaplarsanız sevinirim:

2-) Ana modemden switch'e, oradan da dairelere dağılan cat kabloları, direkt AP'lerin wan portuna mı yoksa 4 tane LAN portundan herhangi birine mi bağlayayım? Misal dün bir daireye AP taktım lakin LAN portuna taktığımda internet gelmedi, WAN portuna taktığımda geldi. Buna anlam veremedim. Açıkçası bu Wan port ne işe yarıyor, hangi durumda çalışıyor hala bilmiyorum. Bunu da izah ederseniz sevinirim.

3-) Ana modeme, ağdaki tüm cihazlara 12 saatlik aralıklarla IP tahsis etmesini nasıl sağlayabilirim? Ve bunu sağlarsam mantığı ne olacak? Misal ana modem, ağa bağlanan herhangi bir cihaza atadığı 192.168.1.55 IP'sini, 12 saat sonra boşa çıkarıp elindeki 192.168.1.56 IP'sini mi verecek? Bu 12 saat şimdiki gibi 24 saat kalsa ne olur?

Tekrar Merhabalar.
    Öncelikle 1. sorunuzu cevaplayayım:
    Access Pointteki WAN portu, AP modu içindir. AP modu router gibi çalışır. Yani bir subnetten diğer subnete geçişi sağlar. Şöyle söylemek gerekirse; 192.168.1.0/24 ağından 10.0.0.0/24 ağına geçiş için AP kullanabilirsiniz. Bu durumda Access Point üzerinde DHCP kullanmanız gerekir. Siz DHCP yi modemden açacağınız için AP modunda kullanmamanız gerek. DHCP yi kapatırsanız access pointi bridge mode(switch mode) a almanız gerek. Böylece LAN portunu kullanabilirsiniz. Artık farklı bir network belirtmenize gerek kalmadan aynı IP bloğunu kullanabilirsiniz.

İkinci sorunuza gelince;
    12 saatlik IP rezervasyonu ev kullanıcıları için idealdir.
    Bir network cihazı, DHCP tarafından IP atandığı zaman bu IP adresinin bitimine yakın tekrar DHCP sunucusuna başvurur ve mealen "Ben Şu IP adresini kullanıyorum. Bu IP adresini kullanmaya devam etmek istiyorum bunu benim için yenile" sinyali gönderir. DHCP de süre bitiminde eğer istemci cihazdan bu istek geldiyse ve istemci cihaz o an ağ üzerinde aktifse aynı IP adresini verir.
    Şayet bu IP adresinin tahsis edildiği istemci "kiralama bitiminde" online değilse ve verilecek başka IP adresi yoksa artık istemciye tahsis edilmiş olan bu IP adresini başka bir istemciye verir. Bu istemci tekrar online olduğunda, önceki IP adresi başka istemciye tahsis edildiğinden DHCP tarafından bu istemciye yeni bir IP adresi verilir. Böylelikle sistemin bu şekilde devamı sağlanır.

• letmax kullanıcısına yanıt
    Cevap için canı gönülden teşekkür ediyorum hocam. Şu anda ağı yeniden yapılandırmam için bir sorun oluşmadı lakin bir daire sakini bile arıza var derse ilk iş bu anlattığım olayı yapmak olacak. Sayenizde de işin içinden çıkacağım. Tekrar teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: radyoaktif

Cevap için canı gönülden teşekkür ediyorum hocam. Şu anda ağı yeniden yapılandırmam için bir sorun oluşmadı lakin bir daire sakini bile arıza var derse ilk iş bu anlattığım olayı yapmak olacak. Sayenizde de işin içinden çıkacağım. Tekrar teşekkürler.

radyoaktif
    merhaba. sorununuz düzel dimi buna benzer bir sorunda bende var 4 ap var ama burası bir butik otel aynı anda 30 kişi bağlanıyor du ama ne olduysa bağlantıda tutarsızlıklar başladı 2 saat bağlanıyorsa 1 saat kimse bağlanamıyor modem ve ap leri kapa aç yapıyorum bir süre düzeliyor ama sonra yine olur 1 saat yada 1 gün sonra.modemden 10/100 switche oradan her ap ye kablo ile aktarım sağlıyorum.modem ve ap leri değiştirmeyi düşünüyordum ama konuyu görünce fikrimi değiştirdim. ap lerde dhcp ler kapalı.

modem airties 5341
    ap 1 ve 2 zyxel
    ap 3 dark wrt152
    ap 4 tplink.

• mcil kullanıcısına yanıt
    letmax kullanıcısına yanıt
    Hocam ben aklımdakini ağa uygulayamadım zira sadece sorunlu 2 daire kaldığı için başımdaki memur bunu yapmama izin vermedi. Bu iki dairenin de bir şekilde sorununu çöz gitsin dedi. Şimdi onlarla uğraşıyorum.

14 dairelik blokta sadece 2 dairenin sorunu kaldı oda aşağıdakiler:

1. dairede AP'ye notebook bağlanıyor ama telefonlar bağlanmıyor.
    2. dairede ise cat kabloyu notebook a bağladığımda IP alıyor ama masaüstü bilgisayara takınca IP çakışması algılandı diyor ve internete çıkmıyor.

Lakin bu ikisini çözemezsem mecburen tüm ağı düzenlemem gerekecek. Zira kabloların hangi daireye gittiğini, kimlerde AP olduğunu, kimlerin cihazlarına sabit IP verdiklerini vs çözmeden bu kopma, çakışma vs sorunları devam edecektir.

Lakin siz kendi ağınızı tanıyorsunuz. Ne kadar AP ve cihaz olduğunu biliyorsunuz. letmax hocam daha iyi bilir lakin benim ikimiz içinde varsayımım, ana modemimiz 30,40 cihaza tek başına IP basamıyor RAM'i şişiyor. Bu sorunu da tüm AP'lerde IP blokları oluşturmak ve router'ın tek başına tüm ağa IP basmaya çalışmasındansa AP'lerin DHCP'leri ile router'ın yükünü hafifleterek çözebiliriz.

• boyle acik bir sistemi simdi duzeltirsiniz, iki gun sonra akillinin teki yeni bir cihaz baglar yine bozar herkes icin. ag icinde statik IP tanimli cihazlar olabilir .halen daha calisan bir dhcp sunucu olabilir. olabilir de olabilir. en garantisisizin de planladiginiz gibi konfigurasyonu degistirip buradan devam etmek .

yalniz ben baska bir konfigurasyon daha onereyim. oncelikle merkezdeki DHCP yi devre disi birakin, IP dagitmasin. her AP icin bir IP belirleyip , AP leri router moduna alip NAT i devreye alin. her dairenin kendi AP si o daire icin IP dagitsin, disarisi icin onemli olan statik olarak belirledigi IP olsun. ayrica merkezdeki switch uzerinde mac filtreleme var ise bunu da devreye alin, yeni bir cihazi kafalarina gore baglamasin kimse. yalniz bu konfigurasyon bir kisinin bu isle aktif olarak ilgilenmesini sart kosar, ama zaten birisi olmazsa bu is yurumez.
    bende aklımda bir konfg yaptım zyxel vmg3312-b10a v2 modem ve 4 tane wap3205 v2 ap buldum arayada gigabit swithc koyacam butcem bukadarı alıyor. ürünler eskiydi zaten hepsi 5 6 yıllık modem ve ap ydı değişcektim ama bu sorun cıkınca iyice huylandım bu kadar şeyi değiştirip tekrar sorun devam ederse hiç iyi olmayacak. :)
  • zengier Z kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkürler hocam lakin sizin de dediğiniz gibi, bahsettiğiniz yöntemde ağ ile sürekli birinin ilgilenmesi gerekebilir ki lojmanda öyle bir yetkili yok. Bende 25 güne buradan gideceğim. Benden sonra gelecek adamın da lojmanların bu sorunlu interneti ile uğraşmasını istemiyorum.

14 dairelik blokta sadece 2 dairenin sorunu kaldı oda aşağıdakiler:

1. dairede AP'ye notebook bağlanıyor ama telefonlar bağlanmıyor.

2. dairede ise cat kabloyu notebook a bağladığımda IP alıyor ama masaüstü bilgisayara takınca IP çakışması algılandı diyor ve internete çıkmıyor. El ile bu masaüstü PC'ye, boş olduğunu tahmin ettiğim tüm IP'leri sırası ile vermeme rağmen internete çıkmadı. Belki işletim sisteminde sorun vardır diyerek bilgisayara Windows 10 yükledim ve farklı ağda internete çıktığını gördüm. Ama lojmanlardaki binada, daire sahibinin evine gelen kabloya bağladığımda IP çakışması diyor. Beyin fırtınası yapabilir miyiz :)

• 1. sorunun kaynagi wireless modu olabilir, bazi AP lerde n modunda sorunlar yasadigim oldu, modemden n modunu devre disi birakip sorunun kaybolup olmadigini kontrol etmek lazim tabii.

2. soru icin ; default gateway 1.1 numarali IP mi kesin ? DHCP ile IP alan bir makinenin konfigurasyonunu inceleyi ve gateway ve DNS ayarlarinda sorun olmadigindan emin olun. DHCP den IP aldirdiginizda cakisma uyarisi veriyor ise agda statik olarak ayni IP ile baska bir makine olmali.

bu arada, su anki hali de surekli bakim gerektiriyor. bu iki sorunu halletseniz bile 2 gun sonra ayni sorunlar veya baska sorunlar yine cikacaktir.
    Dün 2. sorunu çözdüm hocam. Meğer router'dan daire ortasına kadar gelen Cat kablo 586B iken, daire ortasında cat birleştirici bir aparattan sonraki bilgisayara giden kablo crossover imiş. Bu kablonun iki ucunu da değiştirik 586B standardına göre çakınca sorun çözüldü. Lakin aynı kablo ile notebook'a nasıl internet geliyordu da masaüstüne gelmiyordu orası muamma.

Bu crossover kablonun hala kullanım mantığını anlamış değilim. Sadece iki bilgisayarı switch'siz, hup'sız birbirine bağlamak için kullanıldığını biliyorum. Onun dışında switch'leri de birbirine bağlamak için kullanılır diyor ama ben iki switch'i de birbirine gene 586B standardına göre çakılmış cat kablo ile bağlıyorum, bir sorun olmuyor.

Misal düz ve çapraz bağlantının kullanım alanları aşağıdaki gibi:

Düz Kablonun (Straight Through Cable) Kullanıldığı Yerler

Aşağıdaki durumlarda düz kablo kullanılmalıdır:

Bilgisayarları çoğullayıcıya (hub) bağlarken
    Bilgisayarları anahtarlayıcıya (switch) bağlarken
    Sunucuları çoğullayıcıya veya anahtarlayıcıya bağlarken
    Dönüştürücüleri çoğullayıcı ve anahtarlayıcıya bağlarken
    Çapraz Kablo (Crossover Cable) Kullanıldığı Yerler

Aşağıdaki durumlarda ise çapraz kablo kullanılmalıdır:

İki bilgisayarı birbirine bağlarken
    Bir bilgisayarı sunucuya bağlarken
    Çoğullayıcıları birbirine bağlarken
    Çoğullayıcıları anahtarlayıcıya bağlarken
    Anahtarlayıcıları birbirine bağlarken
    Dönüştürücüleri (Transceivers) birbirine bağlarken
    Bilgisayarları ve sunucuları yönlendiriciye (router) bağlarken

Yukarıda çpraz bağlantı kullanılmalı denilen çoğu yerde ben düz bağlantı kullanıyorum. Misal bilgisayarları router'a yani modeme (switch'e, switch'den modeme) vs bağlarken de düz bağlantılı cat kablo kullanıyorum. Hiç bir yerde crossover kullanmıyorum ve bir eksiğini de görmedim. Nerede crossover kullanmamız zorunlu oluyor anlamadım. Bu konuda bir bilginiz var mı?

• Yakin zamanda crossover kablo kullanmaya gerek kalmadi. En son kullanim alani iki bilgisayari dogrudan, yani arada hicbir ek cihaz olmadan ethernet uzerinden baglamak istenildiginde kullaniliyordu. Yeni ethernet kartlari kablo tipini otomatik algiliyor, ve dogrudan baglanti oldugunu cross kablo olmadan tespit edebiliyor. Ondan daha once ise HUB lari stacklerken, yani birbirlerine baglarken kullaniyorduk. HUB larin yerlerini switchlerin almasi ile bu durum da ortadan kalkti. duz kablolar ile (straight) bu is de cozulmeye baslandi. Bunun disinda yaygin kullanildigi bir yer yoktu crossover kablonun.

sorunun cevabi da, notebookdaki ethernet yeni bir ethernettir ve otomatik tespit ediyordur gelen kablonun cros oldugunu, diger cihaz veya cihazdaki ethernet eskidir ve bu destek yok demektir.

wireless modlarini kurcalama sansiniz oldu mu ? 1. soru icin .
    Cevap için teşekkür ediyorum hocam. Sayenizde aklımdaki tüm sorulara cevap buldum.

1. soruna, şu 3,5 gün meslek içi sınav haftamız olduğu için bakamayacağım ama bir daha ki hafta sonuna kadar mutlaka bakmaya çalışacağım zira koca lojmanda tek sorunlu daire o kaldı. Lakin orada da şöyle bir tezatlık var:

Daire sahibinin kendi AP'sine de telefon bağlanamıyor. Başka bir daireden, düzgün çalışan bir AP alıp oraya taktığımda da telefon bağlanmıyor. Ama bu cat kabloyu çıkartıp notebook'a taktığımda internet geliyor. Dünkü sorundan sonra tahminim bu daireye gelen kablo da bir ara aparattan sonra crossover oluyor. Lakin notebook'un etherneti bu kablonun düz mü crossover mı olduğunu görüyorsa, aynı şeyi AP'nin de yapması gerekmiyor mu? Sonuçta AP'nin içindeki ethernet kartı, notebook'unkinden daha da gelişmiş olması gerek.

Ayrıca AP'ye bağladığım bu kabloyu, AP'nin LAN portuna mı WAN portuna mı takmam daha mantıklı olur? Zira geçen hafta bir dairenin AP'sinde WAN yerine LAN'a taktığımda telefonun koptuğuna şahit oldum, tekrar WAN a takınca internet geldi. Hangi durumda WAN, hangi durumda LAN portları kullanılır bu konuda da tekrar aydınlatabilirseniz müteşekkir olurum hocam. Böylece siz değerli arkadaşların sayesinde o son dairedeki AP sorununu da haftaya çözerim umarım.

• Kullanilan AP router olarak konfigure edildi ise WAN olmak zorunda, yoksa calismaz, ancak yalnizca AP modunda kuruldu ise herhangibir LAN portu yeterli olacaktir. crossover kablo basit cihazlarda belki sorun cikartabilir. enteresan bir durum, acikcasi crossover hic kullanmadim son 10 yildir. sadece HUB lar icin kullanirdik ve AP ler ciktigindan beridir de hep duz kablo ile uplinklerini hallettim.
    Yardımcı olduğun ve verdiğin bilgiler için canı gönülden teşekkür bir kez daha teşekkür ediyorum hocam. Zamanım olduğunda AP sorununu da çözmeye çalışıp bilgilendireceğim.
  • sorun devam ediyormu
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.