Şimdi Ara

Ağ hakkında bir soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. 15 makinelik bir ağ sistemi düşünün. büyük bir hub ile aralarında ağ kurulu. Benim sorum şu; bu 15 makine bir ana makinedeki genel olarak jpg dosyaları bulunan bir makineye bağlanıyor ve oradaki bu dosyalara erişim sağlanıyor. Veriyi bir bilgisayardan çekmek mi daha hızlı olur yoksa bu hub'a bağlayacağım bir ethernet hdd ile mi daha hızlı olur? Bunu teknik verilerle açıklayabilirmisiniz. Hızlı olursa ne kadar daha hızlı olur?

Yardımlarınız için teşekkürler...

• http://nas-surucu.ucuzu.com/zyxel/nsa-210-p39892225/

böyle bir şey kast ediyorsan evet bu daha hızlı
  • ucuz nas alacağınıza PC kullanmanız her zaman daha iyidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nacer

ucuz nas alacağınıza PC kullanmanız her zaman daha iyidir.

+1
  • o zaman bu konuyu biraz daha açalım ki konuyu açan arkadaşında işine yarar bizde anlamış oluruz neden nas tercih edilmemelidir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: opr

o zaman bu konuyu biraz daha açalım ki konuyu açan arkadaşında işine yarar bizde anlamış oluruz neden nas tercih edilmemelidir?

slm.
    daha önce bu tarz ucuz nas tecrübem oldu.
    benim şahsen tercih etmeme sebebim. 1 pc bağlanıp alış-veriş yaparken sorun yok hız felan iyi
    lakin 2. pc istekde bulunduğu anda işler karışıyor. hem aktarımlar yavaşlıyor
    hemde nasın dizinlerinde gezmek ölüm oluyor.
    cihaz üzerindeki işlemcinin yetersizliğinden dolayı bu sıkıntıları yaratıyor.
    kaldıki pc'de bile güçlü işlemci olduğu halde 4-5 kişi bağlanınca sıkıntılar doğuyor.
    nas'ın pc'ye göre yavaş olması bence gayet normal.
  • nas kullanmadım bunu öğrenmem iyi oldu güçlü ve kaliteli bir cihaz belki bu sorunları yaşatmaz fakat tecrübe etmek masraflı olur nas elimizde patlamasın
  • Ne yapıcaz yani, nas almayacak mıyız arkadaşlar? Veya bu ağdaki bilgisayardaki dosyalara erişimin daha hızlı olması için ne yapabiliriz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sessizzz84

Ne yapıcaz yani, nas almayacak mıyız arkadaşlar? Veya bu ağdaki bilgisayardaki dosyalara erişimin daha hızlı olması için ne yapabiliriz?

hızlı hdd'ler 4 işlemcili makina 1000 mbit altyapı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

quote:

Ne yapıcaz yani, nas almayacak mıyız arkadaşlar? Veya bu ağdaki bilgisayardaki dosyalara erişimin daha hızlı olması için ne yapabiliriz?

Maliyet çok olur hocam ya. Bu Nas'lardan iyisini falan alsak? Elimizdeki bu dosyaların bulunduğu diski bir hdd kutusuna koysak, NAS kutusuna? En iyisi hangisidir bunda? 15 makine aynı anda bağlandığında sorun olmayacak?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

quote:

Maliyet çok olur hocam ya. Bu Nas'lardan iyisini falan alsak? Elimizdeki bu dosyaların bulunduğu diski bir hdd kutusuna koysak, NAS kutusuna? En iyisi hangisidir bunda? 15 makine aynı anda bağlandığında sorun olmayacak?

iyide 15 makine aynı anda bağlanıp veri alıcaksa bırak nas ı benim diyen pc bile afallar.

bazı inceleme sitelerinde var testleri nas ların bi araştır bakalım.
    ama iyi bir nas ın ucuz olacağını hiç sanmam.

• 2-3 tane kadar nas/nas özelliği olan modem kullandım, bir kaçına ait de incelemeler okudum...

Kendi deneyimim: Ucuz nas, ağdaki bilgisayar sayısından bağımsız olarak aynı anda tek bilgisayarın bağlandığı durumlarda bir bilgisayara göre aktarma hızlarında yavaş fakat tercih edilebilir bir alternatif (benim kullandığım nas'ın torrent indirme özelliği var)

Okuduklarım: Linksys gibi ağ konusunda tecrübeli üreticilerin usb bağlanabilir modemine ait ve "buffalo" adlı sadece NAS üreten firmaya ait bir kaç ürünün incelemesini baz alırsak, tek bilgisayar için 6,5mb/sn aktarım hızı, cihaza vereceğiniz ortalama 500TL hesaba katıldığında oldukça yavaş kalır.

Tavsiye: Evinizde kullanmak için ideal, ancak "sunucu" olacaksa, bilgisayar her zaman en iyisi, atom işlemcili netbook dahi olsa...
  • 15 makine tabiki aynı anda bağlanmayacak da işte söz gelimi öyle söyledim. Şimdi zaten çift çekirdek amd işlemcili ve 3 GB ramli makinede bulunuyor ağdaki harddisk. Fakat arada bir erişimde sıkıntı yaşadıklarını belirttiler. Ben de buna göre çözüm üretmeye çalışıyorum. Yani eldekinden daha iyi hale getirmek için ne yapabiliriz? Bu durumda NAS almamalı mıyım? Eskisinden daha mı kötü olacaktır NAS?

Bunun gibi
    http://www.hepsiburada.com/Liste/verbatim-047593-93-nas-surucu/productDetails.aspx?productId=bd100604&categoryId=102820&SKU=BD100604

veya bunun gibi birşey?

http://www.hepsiburada.com/Liste/seagate-blackarmor-2tb-ethernet-35-nas110-tasinabilir-disk-st320005mnd10g-rk/productDetails.aspx?productId=bd84776&categoryId=102820&SKU=BD84776-2TB

• Yukarıda dediklerim hala geçerli olmakla birlikte şayet bahsettiğiniz konfigürasyona sahip makinede zaman zaman sorun yaşatıyorsa, nas'ı kitlenmeden kullanmanız sadece hayal...

Basitçe anlatmak gerekirse: Biri bildiğin bilgisayar, diğeri harddiskten biraz daha büyük bir kutu, normal taşınabilir hdd'lerden büyük çünkü arta kalan alanda işlemci var. Ne kadar performanslı olabilir ki?

Şayet elinizdeki bilgisayarın hızını aktarım konusunda arttırmak isterseniz, hdd'lere RAID yapın, sorun kalacağını sanmam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: addictive

Yukarıda dediklerim hala geçerli olmakla birlikte şayet bahsettiğiniz konfigürasyona sahip makinede zaman zaman sorun yaşatıyorsa, nas'ı kitlenmeden kullanmanız sadece hayal...

Basitçe anlatmak gerekirse: Biri bildiğin bilgisayar, diğeri harddiskten biraz daha büyük bir kutu, normal taşınabilir hdd'lerden büyük çünkü arta kalan alanda işlemci var. Ne kadar performanslı olabilir ki?

Şayet elinizdeki bilgisayarın hızını aktarım konusunda arttırmak isterseniz, hdd'lere RAID yapın, sorun kalacağını sanmam...

hdd'lere RAID yapmak derken? :S
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: addictive

Yukarıda dediklerim hala geçerli olmakla birlikte şayet bahsettiğiniz konfigürasyona sahip makinede zaman zaman sorun yaşatıyorsa, nas'ı kitlenmeden kullanmanız sadece hayal...

hdd'lere RAID yapmak derken? :S

Karşılığı için BURAYA bakabilirsiniz. Basit anlamda sizin işinizi görecek olan RAID 1'dir. Ancak verdiğim linkte size uyacak diğer opsiyonları da uygulayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve uygulama için forumdaki "Depolama" bölümünden yardım alabilirsiniz...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.