Şimdi Ara

..:: Acronis Disk Director Suite 10 ile HDD bölme ::..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
3
Favori
15.007
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, bu yazımız da Acronis Disk Director Suite ile HDD bölme işlemini anlatacağım. Vista ile de yapılıyor disk bölme işlemi ama bu program kadar güzel değil.

Acronis Disk Director Suite ile HDD Bölme

1)Programımız açılır açılmaz bize bir arayüz modu suruyor. İki seçeneğimiz var Automatic mode ve Manuel mode İkisinden birini seçeceğiz. Manuel mode seçip "OK" butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

2)Aşağıda olduğu gibi bir ana ekran karşılayacak bizi. Resize butonlarından birine basarak şu anda kullandığımız bölümü yeniden boyutlandırma için gereken değerleri gireceğiz.

3)Resize 'a tıklayınca aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Partition bölümü bize şu anda kullanmakta olduğumuz bölümde küçüldükten sonra geriye kalan kullanacağımz kısmı gösteriyor. Diğeri ise hdd yi böldükten sonra oluşacak olan boş bölüm kapasitesini. İstediğimiz değerleri girip "OK" butonuna tıklıyoruz

4)Daha sonra oluşan bölümde (unallocated) sağ tıklayıp ya da soldaki menüden create partition 'ı seçiyoruz.

5)Tıkladıktan sonra karşımıza bir pencere çıkacak. Burdan resize işleminden sonra geriye kalan bölümün primary(birincil) mi yoksa logical(mantıksal) mı olacağına karar veriyoruz. mantıksal seçmemiz hdd yi yedek olarak kullanmamıza olanak verecektir. Birincil olması boot edilebilmesini sağlar. C de sistem olacağından geriye kalan kısımı mantıksal olarak yani logical olarak seçmemiz lazım. "Ok" butonuna basarak devam ediyoruz.

6)En son olarak boyutlandırma ve bölüm oluşturma işlemini başlatmak için programın üst tarafında bulunan damalı bayrak simgesine tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacak. Burda nasıl bir işlem yapılacağı yazıyor.

Birinci işlemde C sürücümüz 110 dan 60 'a düşürülecek ve geriye 49gb yer kalacak.
    İkinci işlemde ise 49gblık alan mantıksal sürücü olarak atanacak.

İşlemleri onaylıyorsanız "ok" butonuna basıyoruz ve program kendi reset attırıyor bilgisayara. AÇlışta çalışıyor windows açılmadan bölme işlemini gerçekleştiriliyor ve pc açıldığında herşey kullanıma hazır halde oluyor

Ben böyle yaptım ve düzgünce çalışıyor. Kendinize güveniyorsanız başlayın işleme , doğacak sorunlardan sorumlu değilim.

Yazılımcı Online

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 20 Kasım 2011; 21:40:47 >

• çok sağol valaha yararlı oldu
  • quote:

Ben böyle yaptım ve düzgünce çalışıyor. Kendinize güveniyorsanız başlayın işleme , doğacak sorunlardan sorumlu değilim.

Yazılımcı Online

Bu kisim benim bittigim andir. Ellerine saglik :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gurcellonline

quote:

Yazılımcı Online

Hocam vallaha böyle yazmasam adam bişey yapıyor maf ediyo sonra sen böyle demiştin diyor Kendimi sağlama aldım ama sorunsuz şekilde çalışıyor yani biraz uzunca bir işlem ama sağlam oluyor.
  • quote:

quote:

Yazılımcı Online

aynen aynen.. ama güzel bilgiler murat.. bu son noktada da haklısın tabi. ama daha çok meshuliyet kabul edilmez filan deseydin keşke
  • quote:

Orijinalden alıntı: reos

quote:

quote:

Yazılımcı Online

aynen aynen.. ama güzel bilgiler murat.. bu son noktada da haklısın tabi. ama daha çok meshuliyet kabul edilmez filan deseydin keşke

doğru biraz cümle yanlış olmuş

• ahanda buldum teşekkurler şöyle güzel bi parçalayım hdd yi :) 500 gb tek yerde olmuyor :P
  • Rica ederim
  • Yazılımcı yaptın yine yapacağını eline sağlık vallahi ne yararlısın ya.Ama benim bazı kuşkularım var(yararlı olduğun konusunda değil tabi:D).Ben vistadan bölüyorum ve izin verdiği miktar var biliyorsun demek ki herhangi bir dosyayı yerinden oynatmak zararlı olabilir.Ama Acroniste kafana göre parçala böl:) Nasıl olacak peki var mıdır bir sakınca?
  • quote:

Orijinalden alıntı: XPerience

Yazılımcı yaptın yine yapacağını eline sağlık vallahi ne yararlısın ya.Ama benim bazı kuşkularım var(yararlı olduğun konusunda değil tabi:D).Ben vistadan bölüyorum ve izin verdiği miktar var biliyorsun demek ki herhangi bir dosyayı yerinden oynatmak zararlı olabilir.Ama Acroniste kafana göre parçala böl:) Nasıl olacak peki var mıdır bir sakınca?

Evet hocam vistada sınır var bende pc yi ilk aldığımda bakmıştım herkes vistadan böl demişti ama bi baktım C ye 100 vermek istiyorum ama yapmıyordu Saçma bi bölme olayı vardı sonra programı araştırdım tavsiyeler üzerine bununla yaptım ve çok güzel oldu mayıs ayından beri kullanıyorum 3-4 kere recovery yaptım bilgisayara bişey olmadı. Güvenilir yöntem yani bölünebilir.

• Benim HDD C ve D olarak bölünmüş durumda şu an. D 135 gb ve C 96 gb. Veri kaybı olmadan D'nin alanını azaltıp C' ye ekleyebilir miyim?
  • Teşekkürler Yazilimcim
  • Emek verilmiş.Teşekkürler....
  • emeğe saygı

bu akşam yapacağız bakalım
  • çok saol kardeşim :D
  • güzel çalışma elinize sağlık en kısa zamanda deneyeceğim
  • Yazılımcı Online ilk önce teşekkürler yararlı bir paylaşım olmuş. Program ile ilgili bir sorum olacaktı.
    Bu programda c yi bölüp c d diye ikiye ayırdık diyelim.sonra c ye format attığımızda d de siliniyor mu?? Benzer bir durum yaşadım da onun için soruyorum.
  • Yok silinmez eskiden yaptığımız F disk olayının aynısı bu da. Ben şu an öyle kullanıyorum C ye kaç kere format attım bişey olmuyor Yakında acronis true image 10 ile yedek almayı anlatacağım. Onunla da sistem imajını alıp formattan sonra katılımsız olarak kurulum yapaibliyorsunuz.
  • Ben de arconis true image ile yedek almıştım.securty zone diye hard diskin bir kısmını gizliyor ve oraya yedeği kayıt ediyor.sonra securty zone yi sorun çıkardığı için sildim. böldüğüm kısmı da biçimlenmiş oldu çok fazla veri kaybettim
  • Teşekkürler..Eline sağlık :)
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.