Şimdi Ara

ACİLL!!! lazerden anlayanlar, lazerle uğraşmışlar yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir proje için 30 tane lazeri aynı anda çalıştırmam gerekiyor. sayı 30 olunca bunu 1 tl lik lazerlerle (lazer anahtarlık) yapmaya çalıştım. dıştan kesip hepsinin artı ve eksi uçlarını paralel olarak bağladım ve güç kaynağıyla 4.2- 4.5 voltla besldim. ancak sadece bi kaç kez çalıştırabildiktan sonra her geçen gün birer ikişer bozuldular. bozulanları değiştirdim yine bozulmaya devam ettiler. bozulmadan kastım ışıkları aşırı derecede sönükleşti, iş göremez hale geldiler.
    sorularm şunlar:
    bu lazerlerin ne olursa olsun bi ömrü mü var?
    ya da güç kaynağım sabit akım veremediği için, akımdaki değiştemeler mi bozuyo lazerleri?
    bu lazerleri bi devreyle beslesem acaba bozulmalarına engel olabilir miyim, nası bir devreyle beslemeliyim?
    projenin bitimine az kaldı, acil yardım ederseniz çok sevinirimm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi swordx85 -- 28 Mayıs 2009; 15:25:54 >

• Bildiğim kadarıyla 1tl lik lazerler 9v ile çalışıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: samed2005

Bildiğim kadarıyla 1tl lik lazerler 9v ile çalışıyor

sakın 9v ile besleme kalmayın lazerler max 4.5v ile çalısın

swordx85 sizin sorunuza gelince evet lazerlerin bir ömrü vardır.
    bu arada projeniz nedir?
  • sevgili arkadaşım senin çalışma gerilimin biraz fazla olmuş ve lazerlerin eşiği aşmış 4v. civarında değil 3.5v. max. besleseydin ve regüleli bir kaynak kullansaydın lazerlerinden olmazdın.birde 30 tane lazerden bahsediyorsun her lazerin ortalama 30-40 ma. akım çektiğini düşünürsek sen en iyisi en az 2 amp.lik regüleli bir güç kaynağı kullan derim. lazerlerinin sönükleşmesi ise kesinlikle fazla gerilim uygulamandan kaynaklanıyor. aynen normal led lerde olduğu gibi. 2 amp.3.5v regüleli bir kaynak kullanırsan kesinlikle sorunun ortadan kalkacak.başarılar diliyorum.kolay gelsin.
  • ayfatihi kardeşim aynen katılıyorum...
  • lazer yada ledi seri direnç olmadan çalıştırmak kısa sürede ömrünü tüketir akım sınırlayıcı bir direnç gerekiyor, Her lazere ayrı seri direnç ekleyip sonra istediğiniz sayıda paralel beslemeye bağlayabilirsiniz, her lazerden geçecek nominal akıma göre seri direnç ve besleme voltajını seçin.

quote:

Orjinalden alıntı: swordx85

Bir proje için 30 tane lazeri aynı anda çalıştırmam gerekiyor. sayı 30 olunca bunu 1 tl lik lazerlerle (lazer anahtarlık) yapmaya çalıştım. dıştan kesip hepsinin artı ve eksi uçlarını paralel olarak bağladım ve güç kaynağıyla 4.2- 4.5 voltla besldim. ancak sadece bi kaç kez çalıştırabildiktan sonra her geçen gün birer ikişer bozuldular. bozulanları değiştirdim yine bozulmaya devam ettiler. bozulmadan kastım ışıkları aşırı derecede sönükleşti, iş göremez hale geldiler.
    sorularm şunlar:
    bu lazerlerin ne olursa olsun bi ömrü mü var?
    ya da güç kaynağım sabit akım veremediği için, akımdaki değiştemeler mi bozuyo lazerleri?
    bu lazerleri bi devreyle beslesem acaba bozulmalarına engel olabilir miyim, nası bir devreyle beslemeliyim?
    projenin bitimine az kaldı, acil yardım ederseniz çok sevinirimm.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.