Şimdi Ara

Açıktan okuyup yazılıma dair kariyer yapmak

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
3.734
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaslar açıktan Yonetim Bilişim Sistemleri okuyorum, bir yıldır yazılımla ilgileniyorum. Ücretsiz Algoritma, Web Tasarım ve Codeigniter kurslarına gitmiştim. Web alanında Bootstrap ve Codeigniter ile iki proje yapıp Github'a attım. C# ile Audio Spectrum ve Araba yarış oyunu yapmıştım. Şimdi de ilerlemek istediğim mobil uygulama yapmak için Kotlin öğreniyorum. Sormak istediğim açıktan mezun olup kurumsal firmalarda kariyer yapma gibi şansım var mı? Yoksa insan kaynakları bölümümün örgün "Bilgisayar Mühendisliği" olmadığını gördüklerinde direkt elerler mi?

• kimisi eler
  • iş veren olarak düşününce bilgisayar mühendisliği mezunu istemek daha "güvenilir" oluyor ama dışarıdan bitiren biri için kendini kanıtlamasının en iyi yolu yaptığı projeleri github una yükleyip firmaya onu referans olarak göstermek olur hocam.
  • Hocam Bilgisayar Mühendisi olup da Github'a proje yüklemeyen insanlar biliyorum hatta bir Bilgisayar Mühendisi arkadaşıma yaptığım web sitesini göstermiştim "wow" falan demişti oysaki normal bir siteydi. Sırf açıktan okuyorz diye birçok yerden eleneceğim galiba. Bir de Medium gibi yerlerde yazı yazsam iyi olur gibi en azından kendimi pazarlarım. Seneye mezun olacağım, yılmadan devam etmek zorundayım. Bakalım hakkımızda hayırlısı artık
  • RawShed kullanıcısına yanıt
    hayırlısı hocam dediğiniz harfi harfine doğru ama dediğim gibi diğer mühendislikler deney ve gözlem için ortam isteyebilir ama bu bölüm için ihtiyaç olan şeyler

bilgisayar
    internet
    ingilizce
    azim

şimdi şirket patronu olduğunu düşün dersin ki "ya bu adam bilgisayar mühendisliği mezunu,kafasına vura vura birşeyler öğretmişlerdir" diye bir ön yargın olur ama adam ilgili bölümden mezun değil peki kendini nasıl biliyorum diye kanıtlayacak ? o yüzden github'a projelerini yükleyip referans diye github linki paylaşmanız hem daha profesyonel olur hemde başarınızın ispatı olup sizi diğerlerine göre öne geçirir. indeed usa ilanlarına bakarak ilgilendiğiniz alan ile ilgili neye sahip olmanız gerektiğine bakarak kendinizi dış Dünya pazarına da açabilirsiniz ve remote job şansı da kovalayabilirsiniz ama işte söylemesi kolay yapması gerçekten çok zor yine de saçma olmayan bir şans var .

• quote:

Orijinalden alıntı: RawShed

Hocam Bilgisayar Mühendisi olup da Github'a proje yüklemeyen insanlar biliyorum hatta bir Bilgisayar Mühendisi arkadaşıma yaptığım web sitesini göstermiştim "wow" falan demişti oysaki normal bir siteydi. Sırf açıktan okuyorz diye birçok yerden eleneceğim galiba. Bir de Medium gibi yerlerde yazı yazsam iyi olur gibi en azından kendimi pazarlarım. Seneye mezun olacağım, yılmadan devam etmek zorundayım. Bakalım hakkımızda hayırlısı artık
    Merhabalar.Bende bilgisayar öğretmenliği mezunu olarak 1 hafta önce sektöre atıldım.Lisans derecesi önemli olmak ile birlikte elzem değil.Fakat şöyle bir mevzu var.Bir ilana 100 başvuru geldiğinde işveren en hızlı şekilde eleme yapmak istiyor.Bu elemeyide mezuniyet bölümlerine göre yapıyor.Çünkü ülkede üniversite mezunu enflasyonu var.İşe alacaksam bari mühendis olsun düşüncesi var.Eğer kendinizi geliştirmişseniz boş bir mühendisten işi kaparsınız.Ama benzer nitelikte olan bir mühendis geldiğinde o işi kaptırırsınız.

Diplomaya bakan yerleri bu kadar önemsiyorsan neden bir diploma almıyorsun ki?
  • Part time çalışıyorum hocam.
  • Indeed'e ara sıra bakıyorum da genelde üni mezunu değilsen adam senden deneyim istiyor. Türkiye'de durum böyle değil deneyim + mühendis istiyor. Mülakatta da alanımda birçok yeni mühendise taş çıkartırım ama İK birimi direkt elemezse
    Ben indeed i size "hangi niteliklere sahip olmalıyım" konusunda yol göstermesi için önerdim hocam yoksa orada en az 5 sene tecrübe istiyorlar , gerçi indeed deki hesap Türkiye ye uymuyor burada sadece web developer olman yetmez ek olarak 2,3 alanda daha(asıl işin web ama yine de olsun mantığı) ustalaşmak lazım , haa maaşa gelirsek 2000
  • Hocam 2-3 yıl deneyim kazanmak adına 2000 TL bile yeterli bana Sonuçta ev geçindirmicem 2 yıl idare ederim gibi. Hakkımızda hayırlısı bir yıldır aynı motivasyonla gidiyorum yolun sonu nasıl olacak bakalım
    kendi yaşam ve deneyim standardınıza bağlı olarak haklı olabilirsiniz hocam ama bu sefer demek istediğim en önemli nokta birden fazla alan ya da 10 sayfa teknoloji bilmesini istemesi.Umarım tez zamanda isteğinize kavuşursunuz hocam
  • Diploman yok ise ya TR'deki KOBI'lere ya da AB'deki projelere bakacaksın cunku bu ikisinde diplomanın bahsi dahi geçmiyor.

Sen TCell, Siemens vs falan hayal ediyorsun sanırım. O tür yerlerde sadece hava vardır ancak mesleki olarak pek bişey yapamazsın. Ankara Siemens'te çalışan Bilkent Bilg Müh arkadaşım var oradan biliyorum.
  • Hocam mesleki gelişimden bahsediyorsunuz galiba? İyi de şirket mesleki bir şey yaptırmıyorsa neden para veriyor ki? Bilmediğim soruyorum
  • Cunku şirket diplomaya para veriyor :) Ve diplomaya verilen para, bilen ve çalışan kişiye verilen paradan istisnalar hariç her zaman daha yüksektir. En azından Türkiye için durum böyle.
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-ADB55919E -- 1 Ağustos 2020; 18:45:29 >
  • https://calismamasam.com/ buradaki insanlari incelersen hepsinin okullu olmadigni gorursun. Hem 7 kitada ofisi olan global firmalarda calistim hem kamu kurumlarinda. Ancak ben isletme mezunuyum. Bir cok mesai arkadasim da alayliydi. Junior donemi zor gececektir. ancak deneyimli olunca diploma dezavantaji azalacaktir.

Dipnot: Deneyim illa bir yerde calismak demek degildir. Indie developer da bir kariyerdir. Onemli olan ne bildigin ve ne urettigin
    Dipnot2: Diplomaya fazla para veriliyorsa da ben bunun istisnasiyim ya da boyle bir sey gormedim. Benden daha az kananan muh mesai arkadaslarim veya arkadaslarim oldu. Benzer deneyimde olanlar da vardi. Benden fazla kazanan da vardi. Ozel sektor pragratiktir. Aldigi faydaya bakar. Diploma para kazandirmiyorsa adama umursamaz. Sadece secerken fark yaratabilir ama senin de baska avantajlarin varsa bunlari oraya koyar ve elemeyi gecersin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 6 Temmuz 2020; 10:17:46 >

• mahoni_38 kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle teşekkür ederim, bu cevabınız ayrı bir motivasyon aşıladı resmen. Junior döneme çok sancılı geçeceğini şimdiden anladım zaten. Şimdiden Github'a yaptığım projeleri yüklemeye Medium'a da yazı yazmaya başladım. Böyle böyle diploma dezavantajını en aza indirgemem gerekli.
  • selam dostum şuan ne durumdasın bilgi verir misin?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.