Şimdi Ara

AÇIK ÖĞRETİM DİKEY GEÇİŞ ÖĞRENCİLERİNİN ASKERLİK TECİL HAKKI KALDIRILDI. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
0
Favori
40.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Okuduğun bölüm çok iyi , kesinlikle 2 yıllık mezun olarak kal..

Askerliği kısa dönem yapmak lazım. Kısaca devlette çalışırken o süre zarfı içinde 4 e tamamlayıp kısa dönem askerlik yapabiliyoruz yani.
  • arkadaşlar ben 2 yıllk makine okudum. eğer işletmeyi bitirirsenm 2 yıllık diplomamamı devlet dairesinde kullanamıyormuyum.

yani makine teknikeri olamıyormuyum
  • quote:

Orijinalden alıntı: karamurat_670

arkadaşlar ben 2 yıllk makine okudum. eğer işletmeyi bitirirsenm 2 yıllık diplomamamı devlet dairesinde kullanamıyormuyum.

Hem önlisans mezunu hem de Açıköğretimde herhangi bir 4 yıllık mezunu olan kişi , KPSS de ÖNLİSANS kadrolarına verilen haklardan kesinlikle ve kesinlikle yararlanamaz.

Yukarıda da bunu yazmışım. Hem Calpi84 hem de ben.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cobra 2

quote:

Okuduğun bölüm çok iyi , kesinlikle 2 yıllık mezun olarak kal..

Askerliği kısa dönem yapmak lazım. Kısaca devlette çalışırken o süre zarfı içinde 4 e tamamlayıp kısa dönem askerlik yapabiliyoruz yani.

Bunu da biz bilemeyiz.
    Tercih senin karar senin.Sırf o askerliği kısa dönem yapayım , veya maaşlı yapayım.. yok böyle yapayım yok şöyle rahat yapayım diyen binlerce MYO mezunu , aynı absürt hataya düşüyor.
    Devlette haklı , sen AÇIKÖĞRETİM 4 yıllık fakülte mezunusun , ne işin var ÖNLİSANS kadrolarında diyor.Önlisans mezunuysan , öyle kalsaydın diyor.
    (Ama bizim genç milletimiz , kendini uyanık sanıyor. )

--------------------

quote:

Kısaca devlette çalışırken o süre zarfı içinde 4 e tamamlayıp kısa dönem askerlik yapabiliyoruz yani.

Kısacası mısacası yok.
    Devlette önlisans kadrosundan giren adam , 4 yıllık herhangi bir bölüm okuyabilir , mezun olabilir. Sadece memuriyette alacağın para değişir , bazı kurumlarda (her kurumda değil ) memuriyet derecen değişir. Kurum içi yükselme sınavlarına giriş rahat sağlığı sağlar.(her kurumda değil )
    Ancak burada en önemli nokta ; önce DEVLETTe bir yere yerleşmek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bodyguard_26 -- 21 Eylül 2011; 20:24:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Aöf sitesinden aynı madde...

MADDE 10 – (Değişik: RG-20/05/2006-26173) Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için bu Yönetmeliğin 7 nci maddesi uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Belirli bir süreyle kısıtlı olmayan Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında, öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar. Hangi meslek yüksekokulu mezunlarının açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde edecekleri, hangi mezunlara lisans öğrenimine hazırlık programı uygulanacağı Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

Aöf 'e geçmek 2 aşamalı oluyor. İktisat ve işletmeye bir ilgili bölümlerden geçenler var atıyorum sigortacılık direk başlıyor, bilgisayar ya da makine intibak yanı hazırlık sınıfından. İşte direk geçiş yapanlar tecil işlemlerinden hemen yayarlanıyor ve devam ediyor fakat farklı bölümlerden iktisat ve işletme bölümü seçenler alttan dersler alarak 1 sene hazırlık okumak zorundalar 2 yarı yıl 1 sene kalma hakkı ile 4 yarı yıl. Bu 2 sene içinde de tecil hakkınız yok. MEzun olur olmaz askerliği 2 sene tecil ettirip buraya yazılırsanız 2 senelik tecil hakkınız ile idare edebilirsiniz. Hazırlığı geçemezseniz 2 sene içinde teciliniz bittiği için askere gidiyorsunuz.

Eğer bu tecil süresi içinden derslerden başarı elde eder ve sınıfı geçerseniz 3. sınıftan okula devam ediyor ve bu sefer okul 2 senelik periyodlarla sizin akserliğinizi tecil ediyor. 2 sene üst üste kalırsanız teicl hakkınız bittiğinizden kaydınız silinmesede askere gidiyorsunuz.

Zaten bu madde AÖF'e geçişte uygulanan bişey AÖF sınıf geçme yönetmeliğinden böyle bir madde yok. YÖK te yazan maddeleride inceledim fakat bence böyle ayrıntılı şekilde yazmayı unutmuşlar diye düşünyorum çünkü saçmalık oluyor. Devam ederken var ama geçişlerde yok.

Bu 2006' daki yasa, yök bunu değiştirdi 2011 Temmuz ayında. Doğal olarak geçerli değil bu madde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nike

Aslına bakarsanız AÖF te intibak diye bir şeyin bile olmaması lazım nedeni ise YÖK DGS de intibakı kaldırdı ve herkesi öğrenci statüsüne soktu. Anadolu Üniversitesi AÖF ise bu kurala resmen uymuyor.

para lazım da
    bence böyle bişe yapmazlar kimse askerden sonra aöf ne gitmez para var işin ucunda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkxy -- 23 Eylül 2011; 16:07:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: karamurat_670

arkadaşlar ben 2 yıllk makine okudum. eğer işletmeyi bitirirsenm 2 yıllık diplomamamı devlet dairesinde kullanamıyormuyum.

makineye verilen kontanjan kaç biliyon mu? 5 en az 95 falan alman lazım ki yerleşesin şaka gibi onun yerine uni. sınavında adam gibi bir yer kazanıp okurum
  • ya DGS hakkaten zor ben zamanında araştırmıştım 2007 de mezun olduğumda sonra sınava girmeye bile gerek duymadım :) 1 yada 2 kişi kontenjan vardı osmangazide 1 kontenjan vardı onada arkadaşım girdi bilg mühendisliğe
  • DGS de derece yapmak şart kontenjan az olduğu için malesef.
  • nasıl ya şimdi ben geçen sene hazırlıkta kaldım. bu sene 4 derside geçtim. önümüzdeki sene 3. sınıftayım. tecil hakkım 2012 şubat ayında bitiyor. şimdi bir daha tecil ettiremicek miyim? 2012 şubatta asker miyim yani?

biri açıklasın lütfen ya. sorsam bürolara hafta sonu bürolarda kapalı. pff
  • quote:

Orijinalden alıntı: ourge

nasıl ya şimdi ben geçen sene hazırlıkta kaldım. bu sene 4 derside geçtim. önümüzdeki sene 3. sınıftayım. tecil hakkım 2012 şubat ayında bitiyor. şimdi bir daha tecil ettiremicek miyim? 2012 şubatta asker miyim yani?

Dün askerlik şubesindeydim işe girmek için durum belgesi aldım sonra sorayım dedim. Yeni yasayla birlikte intibakta da tecil oluyormuş bende myo dan sonra tecil yaptırdım 2 yıllık hakkım 2012 şubatta doluyor bana dikey geç tecil yapılıyor dendi ama madde 10 ne iş anlamadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • acaba bu "10. maddedeki tecil işlemleri hariç diğer öğrencilik imkanlarından faydalanabilir" yazısı tecili biz etmiyoruz ama sen askerlik şubesine gidip kendin ettirebilirsin demek olabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CAMERON

quote:

nasıl ya şimdi ben geçen sene hazırlıkta kaldım. bu sene 4 derside geçtim. önümüzdeki sene 3. sınıftayım. tecil hakkım 2012 şubat ayında bitiyor. şimdi bir daha tecil ettiremicek miyim? 2012 şubatta asker miyim yani?

Dün askerlik şubesindeydim işe girmek için durum belgesi aldım sonra sorayım dedim. Yeni yasayla birlikte intibakta da tecil oluyormuş bende myo dan sonra tecil yaptırdım 2 yıllık hakkım 2012 şubatta doluyor bana dikey geç tecil yapılıyor dendi ama madde 10 ne iş anlamadım.

Bence kesinlikle bir yanlışlık oldu o madde de eksik yazıldı vs... :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

quote:

Orijinalden alıntı: CAMERON

quote:

Bence kesinlikle bir yanlışlık oldu o madde de eksik yazıldı vs... :D

Yök tür delidir, ne yapsa yeridir abi. Bende şubeden birebir duymasam inanmam bencede 10 madde de bi karmaşa var şubeyle tezat bir durum çıkıyor ortaya. Bir eksik varsa Yök haberdar edilmeli çocuk oyuncağımı bu ? Ya vardır ya yoktur. Kendin gidip tecil yaptırma olayıda bilemiyorum okul yaptırması lazım ne farkı varki?

• birde yökün bu konuda karar verme yetkisi var mı? buna genelkurmayın karar vermesi gerekmiyor mu? bugün ilkumut ve murat dersanelerine gittim bilgi almak için. durumun benimle herhangi bir ilgisi olmadığını söylediler. ama içim halen rahat değil açıkcası. ayriyetten yöke mail attım. umarım bir dönüş yapilir. pazartesi günüde şubeye gitmek lazım.
  • Takipteyim, intibak okuyorum. 3. sınıfta geçtim gibi Böyle bir şeyin olması, bizim açımızdan hiç iyi olmayacak aksi taktirde askerlikte yığılma söz konusu olacak, pek mantıklı gelmedi bana kesin bir açığı var bu kanunun ama beklemedeyiz :)
  • bugün açıköğretim şubesine gittim. daha önceden yökün 10. maddesini yazıcıdan çıkartmıştım. ilgili bayana gösterdim. oda bu durumun benimle ilgili olmadığını, 2. üniversite olarak açıköğretimi tercih edenleri ilgilendirdiğini söledi. tabii yinede pek tatmin olmadım. durumumu belli eden askerlik şubesine götürmek için bir belge istedim, verdi. şimdi bu hafta içi o belge ile askerlik şubesine gidip askerliğimi tecil ettirmeye calisacağim. cünkü 3. sınıfa kağıtlarda askerlik tecil belgesi istiyor açıköğretim.

yani kısacası kadının dediği bu 10. madde açıköğretime 2. üniversite olarak tercih edenleri kapsiyor. bizimle ilgili değilmiş. 3. sınıfa geçtiğimiz takdirde tecil hakkımız doğuyormuş. sizler şubelere telefon ederek teyit edebilirsiniz.
  • quote:

bugün açıköğretim şubesine gittim. daha önceden yökün 10. maddesini yazıcıdan çıkartmıştım. ilgili bayana gösterdim. oda bu durumun benimle ilgili olmadığını, 2. üniversite olarak açıköğretimi tercih edenleri ilgilendirdiğini söledi. tabii yinede pek tatmin olmadım. durumumu belli eden askerlik şubesine götürmek için bir belge istedim, verdi. şimdi bu hafta içi o belge ile askerlik şubesine gidip askerliğimi tecil ettirmeye calisacağim. cünkü 3. sınıfa kağıtlarda askerlik tecil belgesi istiyor açıköğretim.

yani kısacası kadının dediği bu 10. madde açıköğretime 2. üniversite olarak tercih edenleri kapsiyor. bizimle ilgili değilmiş. 3. sınıfa geçtiğimiz takdirde tecil hakkımız doğuyormuş. sizler şubelere telefon ederek teyit edebilirsiniz.

dgscilere sorun yoksa iyi
    bu kayıt tarihlerine kafam takıldı sitede 31 Ekim 2011 - 25 Kasım 2011 tarihlerinde kayıt diyor. pdf de ise 26 eylul 2011 - 14 ekim 2011
     AÇIK ÖĞRETİM DİKEY GEÇİŞ ÖĞRENCİLERİNİN ASKERLİK TECİL HAKKI KALDIRILDI.

250 tl yi 14 ekime kadar bayılıcaz galiba

• kasım da başlıyor diye biliyorum
  • quote:

kasım da başlıyor diye biliyorum

sitede öyle diyorda gene aynı saydaki pdf de farklı adres var myo dan sınavsız geçiş için
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.