Şimdi Ara

Acı Kavun yada acı kelek ve sinüzit.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
11.179
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bu konuda bildisi olanlardan yardım lütfen...

duyduğuma göre bu bitkiden elde edilen sıvı sinüzite iyi geliyormuş ve hatta ameliyattan kurtarıyormuş

• Bildiğim kadarı ile halk arasında çok söylenen konulardan biridir. Gerçekten doğru mudur? Bilmiyorum ama şunu belirtmekte yarar var bu tür tedavileri (yöntemleri) kullanmak risktir. Çünkü vücüdunuzun nasıl bir tepki vereceğini bilemezsiniz. Kısaca her zaman tehlikelidir. Ama benim başka bir bildiğim metod ise daha zararsız burna "derin su" çekmek, sinüzütü önler diyorlar.
  • Burunu açarak sinüslerden, akıntının dışarıya boşalmasını sağlayan burun damla ve spreyleriyle benzer bir mekanizma ile faydalı olabilir.Bu konuda deniz suyu da çok faydalı ve kronik sinüsiti olup, denize girenlerde, deniz suyunun bu kanalları açmasıyla rahatlama olabiliyor. Ancak ben olsam kullanım dozu belli olan burun damlalarını tercih ederim. Söylediğiniz bitkinin hem dozunu ayarlamak mümkün değil hem de tahriş edici etkisi olabilir ( olmayabilir de gene de riskli)
    quote:

SİNÜZİTLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER ( Bu bölümhttp://www.hekimce.com dan alıntıdır )

Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde bulunan boşluklara “sinüs”; bu boşlukların içini döşeyen mukozanın iltihaplanmasına “sinüzit” denir.

İnsanlarda 10-20 civarında büyüklü-küçüklü sinüs bulunur. Her sinüsün tek tek veya gruplar halinde buruna açılan drenaj kanalları vardır. Bu kanallardan geçen burun mukozası, aynı bir odanın badanası gibi sinüs içini çepeçevre örter. Normal şartlarda, bu mukoza, aynen tükürük veya gözyaşı gibi berrak bir salgı üreterek bu kanallardan burun içine akıtır ve solunum yolunun nemli olmasını sağlar.

2. Hangi durumlarda sinüzit meydana geliyor? (Sinüzit nasıl oluşur?)

Akut sinüzit, tipik olarak “viral üst solunum yolları enfeksiyonu” da denen bir “nezle”yi takiben ortaya çıkar. Burun ve sinüs mukozasındaki (özellikle drenaj kanalındaki) şişlik, sinüsten buruna salgı akışını bloke ederek, sinüs içinde göllenmesine ve sekonder bakteri enfeksiyonuna (sinüzite) yol açar.

Ayrıca, burun polipleri, büyük geniz etleri, konka hipertrofileri ve septal deviasyon gibi burun anatomik bozuklukları, alerji ve bazı kalıtsal mukoza hastalıkları da mekanik ve fonksiyonel drenaj bozukluğu yaparak sinüzite yol açabilirler. Kronik sinüzitlerin altında yatan neden genellikle bu son paragrafta sıralananlardır.

3. Sinüzit belirtileri nelerdir?

Halk arasında bilinenlerin aksine sinüzitlerin çoğunda “başağrısı” olmaz.

Akut sinüzit, tipik olarak uzayan bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bir haftadan fazla devam eden nezlelerin büyük çoğunluğu sinüzittir.

Sinüzit belirtileri, erişkinlerde burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı, yüz-diş-göz ağrısı ve öksürüktür. Çocuklarda ise huzursuzluk, inatçı öksürük ve geniz akıntısına bağlı öğürme ve kusma olabilir. Tüm yaş gruplarında, kısmen daha az rastlanan belirtiler, ateş, kırıklık, yorgunluk, ağız kokusu, koku alma duyusunda azalma, boğaz ağrısı, bazen ses kısıklığıdır. Sinüzit seyri sırasında ortaya çıkan alın ve gözde ağrılı şişlikler, çift görme ve genel durum bozukluğu, sinüzit komplikasyonu olabilir. Aktif tedavi gerektirir. Mutlaka hekime başvurulmalıdır.

4. Sinüzit olan hastalara uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir? (Sinüzit nasıl tedavi edilir?)

Sinüzit tedavisinde hedef, drenajı bozulan sinüste üreyen bakterinin öldürülmesi, drenajın sağlanarak sinüsün temizlenmesidir.

Akut sinüzitlerde, bakteriyi öldürmek için antibiyotik, drenajın sağlanması için ise burun damlaları, ağızdan kullanılan burun açıcı bazı ilaçlar ve burun temizliği yeterli olabilmektedir.

Kronik ve tekrarlayan sinüzitlerde ise burun içindeki anatomik ve fonksiyonel bozukluklara yönelmek gerekmektedir. Bu da genellikle bir ameliyat olmaktadır. Ameliyat kararından önce mutlaka bir sinüs tomografisi çektirilerek sinüzite yol açan patoloji ve patolojiler doğru tespit edilmelidir.

5. Ameliyat çözüm müdür? Ameliyat sonrasında sinüzitin tekrarlama ihtimali var mıdır? Ameliyatın riskleri nelerdir?

Her sinüzit ameliyat edilmez. Akut sinüzitlerin büyük çoğunluğu ilaç tedavisine iyi cevap verir. Kronik ve tekrarlayan sinüzitlerin altında yatan neden tam ve doğru olarak saptanmalıdır. Burun, sinüs drenaj kanalları ve genizi tıkayan-daraltan patolojilerde, bu patolojiyi ortadan kaldırmaya yönelik ameliyat en iyi çözümdür.

Dikkat!.. Modern sinüs cerrahisinde sinüsü ameliyat etmiyoruz. Sinüsün drenajını bozan patolojiyi ameliyat ediyoruz. Tekrarlayan burun poliplerinde, ameliyat sonrası yeniden polip oluşursa, sinüzit de oluşabilmektedir. Ameliyatın hayati tehlike yaratan bir riski olmamakla birlikte nadir komplikasyonlar oluşabilmektedir.

6. Tedavi ne kadar sürer?

Sinüzitin ilaçla tedavisi, en az 10 gün antibiyotik kullanımıdır. Vakanın klinik durumuna göre bu tedavi, üç, bazen dört haftaya uzatılabilmektedir.

7. Sinüziti olan hastaların dikkat etmesi gereken konular nelerdir?

Sinüziti olan hastaların nezle, grip gibi viral hastalıklardan korunması gerekir. Bu tip etkenlerden korunmak zor olduğundan grip aşısı denenebilir. Alerjik riniti (saman nezlesi) olanlarda allerji kontrol altında olmalıdır. Bilinenin aksine ıslak saçla sokağa çıkma sonrası oluşan başağrısı, sinüzitten çok, baş derisinin üşümesi sonucu oluşan nevralji veya kas gerilim ağrısıdır. Ancak, üst solunum yollarının enfeksiyonu sırasında üşütmek sinüzit oluşumunu kolaylaştırır. Tekrarlayan sinüziti olan hastaların havuza girmeleri sakıncalıdır.

8. Evde uygulanabilecek bir tedavi yöntemi var mıdır?

Tıbbi tedavinin yanı sıra, evde, buğu, buhar tedavisi, burun damlaları ve tuzlu su ile burun temizliği yapılarak, burnun açık tutulmasına özen gösterilmesi tedavinin başarısını artıracaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jerry Seinfeld -- 10 Ekim 2005, 11:43:17 >

• Jerry Seinfeld @ araştırıp yazmışsın saol. ancak ben bu konuda yeterli bilgiye sahibim fakat bu acı kavun olayını çoktandır duymama rağmen şimdiye kadar denk gelipte kullanamadım yalnız eskişehirde anadolu veya OGÜ de birisinde bunun steril ortamda üretiminin yapıldığını duydum ve bir damla burun deliğine akıtıldığında ise tamamen sinüsleri temizlediğini duydum. kullanan bilen yapan ve nasıl yapıldığını bilenler varsa önerilerinizi bekliyorum
  • bu konuyu beğendim bende merak ettim şimdi ne yazık ki bi bilgim yok ama bi öğrenmeye çalışıyım.
  • Bir damlası sinüziti tedavi edecek kadar mucizevi bir madde olsaydı eminim şu anda tüm dünyada, sinüsit tedavisindeki diğer alternatifler tedavülden kalkmış ve herkes o mucize ilacı kullanıyor olurdu. Ancak tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir belki.
    quote:

Orjinalden alıntı: Güz_Gülleri

Jerry Seinfeld @ araştırıp yazmışsın saol. ancak ben bu konuda yeterli bilgiye sahibim fakat bu acı kavun olayını çoktandır duymama rağmen şimdiye kadar denk gelipte kullanamadım yalnız eskişehirde anadolu veya OGÜ de birisinde bunun steril ortamda üretiminin yapıldığını duydum ve bir damla burun deliğine akıtıldığında ise tamamen sinüsleri temizlediğini duydum. kullanan bilen yapan ve nasıl yapıldığını bilenler varsa önerilerinizi bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jerry Seinfeld -- 10 Ekim 2005, 11:55:01 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Jerry Seinfeld

Bir damlası sinüziti tedavi edecek kadar mucizevi bir madde olsaydı eminim şu anda tüm dünyada, sinüsit tedavisindeki diğer alternatifler tedavülden kalkmış ve herkes o mucize ilacı kullanıyor olurdu. Ancak tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir belki.
    quote:

Jerry Seinfeld @ araştırıp yazmışsın saol. ancak ben bu konuda yeterli bilgiye sahibim fakat bu acı kavun olayını çoktandır duymama rağmen şimdiye kadar denk gelipte kullanamadım yalnız eskişehirde anadolu veya OGÜ de birisinde bunun steril ortamda üretiminin yapıldığını duydum ve bir damla burun deliğine akıtıldığında ise tamamen sinüsleri temizlediğini duydum. kullanan bilen yapan ve nasıl yapıldığını bilenler varsa önerilerinizi bekliyorum

temizlediğini duydum ancak sinüslerin dikkat edilmediği taktirde yine iltahaplanığı her yerde yazılıdır. bu temizleme geçicidir ancak rahatlatıcı olabilir

• Peki o zaman . Umarım o üretim yerini bulur, kullanır ve fayda görürsün !
  • Acı Kavun denedim ve denettim. Herkes memnun..Tabii kullanmasını bilene...

www.ecballium.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikail13 -- 15 Kasım 2011; 11:43:38 >
  • quote:

MERHABALAR; Ben geçen sene ve 3 gün önce acı kavunu kullandım gerçekten dikkatli kullanmak gerekiyor ablam teyzem ve tanıdığım toplamda 7 kişi kullandık hepimize çok memnun kaldık istanbul' da yaşayanlar için
    gidip toplayabileceğiniz yerlerde yetişiyor bu bir bitki ve doğal steril ortamda yetişmesini gerek yok çayırda çimende ilaçsız kendiliğinden yetişen bir bitki kullandıktan sonra imkanınız varsa hamam sauna yada gidin aha etkili olacaktır
    kullanırken genize gitmemesine dikkat edin ve her iki burun deliği için birer damla kullanın yanlızca

• Babam zamanında kullanmış ve faydasını görmüş ancak dedem üniversitede çalıştığı için eczacılık fakültesinden birilerine hazırlatmış bildiğim kadarıyla. Bulması çok kolay mı emin değilim. Zehirli bir maddeymiş ve olumsuz sonuçlara neden olabiliyormuş. Bunları da göz önünde bulundurun bence. Bende de sinüzit var ve size yoğurt suyunu tavsiye ederim. Annem yoğurt 'çaldığında' yoğurtta oluşan o suyu her gün 1-2 bardak içiyorum. Tadı kötüdür ama hem sinüzite iyi gelir hem de oldukça sağlıklıdır.

Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pandaman -- 22 Kasım 2013; 22:01:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pandaman

Babam zamanında kullanmış ve faydasını görmüş ancak dedem üniversitede çalıştığı için eczacılık fakültesinden birilerine hazırlatmış bildiğim kadarıyla. Bulması çok kolay mı emin değilim. Zehirli bir maddeymiş ve olumsuz sonuçlara neden olabiliyormuş. Bunları da göz önünde bulundurun bence. Bende de sinüzit var ve size yoğurt suyunu tavsiye ederim. Annem yoğurt 'çaldığında' yoğurtta oluşan o suyu her gün 1-2 bardak içiyorum. Tadı kötüdür ama hem sinüzite iyi gelir hem de oldukça sağlıklıdır.

Edit: İmla

Yoğurt suyu olayı kuzenimde var hocam, gerçi hastalığın dermanını araştıranlar biliyodur belki ama bi hatırlatayım ona.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.