Şimdi Ara

ACER YENİ ÜRÜN - ACER 5920 (T9300) - 3 GB RAM - 8600 GT 512 MB (17. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.028
Cevap
2
Favori
79.074
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İkisinin de ekran kartı aynı. 512 MB DDR2 kısmı paylaşımsız. Ama ekran kartı gerek duyarsa bellek miktarını 1280 MB'a kadar atırabiliyor. Basitçe karşılaştırmak gerekirse kullanan arkadaşlara göre 320 GB olan AS5920G-933G32MN modeli ile 250 GB olan AS5920G-933G25MN modellerinin harddiskleri dışında hiçbir farkları yok. Yani 320 GB HDD'li olan modeli, 250 GB olanından daha uygun fiyatlı olması nedeniyle (İlginç ama doğru) 320 GB modeli tercih etmek daha mantıklı. Yani AS5920G-933G32MN modelini tercih etmek daha mantıklı.

Edit:Yazım hatası düzeltildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaCkBuiLt -- 1 Nisan 2008; 16:32:46 >
  • arkadaşım alet aynı alet, birinde 70gb fazla harddisk var. çok takılma, bütçene uygun olanı al...
    quote:

Orjinalden alıntı: sinan34

ARKADAŞLAR BANA BU İKİ ÜRÜNÜ BASİTCE KARŞILAŞTIRIMISINIZ.2 SİNDEN BİRİNİ ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM VE BÜTÇEM SINIRLI ASLINDA MERAK ETTİGİM EKRAN KARTININ PAYLAŞIMLI OLUP OLMAMASI .PAYLAŞIMLININ DAHA İYİ OLDUGUNU SÖYLEDİLER SATAN FİRMADAN... ACER AS5920G-933G32MN---------CER AS5920G-933G25MN

http://www.vatanbilgisayar.com/product_details.aspx?I_ID=32352
    http://www.vatanbilgisayar.com/product_details.aspx?I_ID=32972

• Herkese merhaba.

Dostlarım tecrübeli bir bilgisayar kullanıcısıyım lakin hayatımda ilk kez notebook aldım ve malumunuz çözemediğim tonla sorunum var..Sizlerden acil yardım talep ediyorum elinizden geldiğince cevaplarsanız çok sevinirim.

Öncelikle aldığım makine ACER Aspire 5920G T9300 modeli. Çok sayıda 5920g kullanıcısı olduğunu biliyorum ve kasa yapıları ile içeriklerinin hemen hemen ortak olması dolayısı ile bir çok arkadaşımızın yardımcı olabileceğine inanıyorum.Amacım bir kere para verip uzun yıllar kullanmaktı. Oyun oynamak ve FULL HD film izlemek birinci tercihimdi. Umarım doğru bi seçim yapmışımdır.

Şimdi gelelim sorularıma;

1- Makineyi ilk açtığımda üzerindeki ses tekerleği ile ayar yaptığımda ekranın altında yeşil bi ses barı çıkıyordu. ancak artık gözükmüyor nasıl geri getirebilirim?

2- En büyük şikayetlerimden biri => Notebook'un sesi, her türlü içsel ve dışsal ayarın maximumda olmasına rağmen çok az çıkıyor.Realtek ses sürücüsünün en son versiyonunu da yükledim olmuyor. Bu olay beni rahatsız ediyor açıkçası. Üstelik bu modelde kasa altında subwoofer bile var. Acaba tüm notebooklarda ses az mı çıkıyor böyle ? Eğer donanımsal bi sorun yoksa software olarak ses kalitesini bozmadan nasıl yükseltebilirim ??

3- Şuan vista home yüklü ve bende çoğu kimse gibi makinamın gücünü yemesinden dolayı rahatsızım. İlk sorum vista home ile vista ultimate arasında ne fark var? 32 bit vista yerine 64 bit vista ultimate yüklesem bu alete ne gibi artısı olur?

4- Harddisklerimin kapasitesine baktığımda toplam 250 gb olması gerekirken minimum 30 gb lık bir kaybım sözkonusu.Ben bu alanın, fabrika çıkışlı olarak gizli bir partitionda saklanan vista yedeği vs.. olduğunu düşünüyorum halbuki ben, Empowering Technology ile vistanın yedeğini 2 dvd ye aldım. Dolayısı ile buna ihtiyacım yok. Bu bölüme nasıl ulaşırım ve o alanı geri kazanırım ??????

5- BABA soru => Bu model acer için herşeyiyle problemsiz ve eksiksiz XP sürücüleri var mı? Esasında makinamda hem vista hem xp yüklü olsun ve açılışta bu seçeneği bana bıraksın istiyorum. Mümkün mü ? DX 10 için vistayı DX 9 ve uyumluluk problemleri için xp yi kullanmayı düşünüyorum.

6- Ekran ayarlarına baktığımda monitör tazeleme hızı için tek seçenek çıkıyor o da 60 hz. (512 mb harici GeForce 8600M GT) Bu bana çok az geldi sizce normal mi?

7- Gezerken Acer'ın en hoşuma giden yanlarından birisi web cam kalitesi olmuştu. sadece 0,3 mp olmasına rağmen crystal eye özelliği ile görüntü mükemmeldi. Ancak benim makinada durum farklı. Webcami açınca görüntüde arka planda yukardan aşağı inen bir dalga var ve çok sinir oluyorum. SUYİN'in en son driverları yüklü. Ne olur yardım :(

8- Notebook ile masaüstü bilgisayarım arasında bir LAN kurmak ve dosya alış-verişi yapmak istiyorum. Bu işi hangi programla en hızlı ve problemsiz halledebilirim ???

9- HD videoları izlemek için bir HDMI kablosu aldım. Panasonic plazmama bağladım ve KM Player ı çalıştırdım ancak ekrana gelen görüntü hem yeşil hemde titrek bozuk bir görüntüydü. Ayrıca en ufak seste duyulmuyordu. Biraz kurcaladım ama düzeltemedim. Şimdi sorun nerede ? TV ayarlarında mı ? KMPlayer ayarlarında mı? Ekran kartı ayarlarında mı? Yoksa kablo mu bozuk??

Eveeeeeeetttt...

Overclock ve HD videolarla ilgili sorularımı daha sonraya saklıyorum sizi çok yordum zaten :))

Hepinize sonsuz teşekkürler......

• quote:

Orjinalden alıntı: cehennemli

arkadaşım alet aynı alet, birinde 70gb fazla harddisk var. çok takılma, bütçene uygun olanı al...
    quote:

ARKADAŞLAR BANA BU İKİ ÜRÜNÜ BASİTCE KARŞILAŞTIRIMISINIZ.2 SİNDEN BİRİNİ ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM VE BÜTÇEM SINIRLI ASLINDA MERAK ETTİGİM EKRAN KARTININ PAYLAŞIMLI OLUP OLMAMASI .PAYLAŞIMLININ DAHA İYİ OLDUGUNU SÖYLEDİLER SATAN FİRMADAN... ACER AS5920G-933G32MN---------CER AS5920G-933G25MN

hocam alırken harddisk hızlarını sor hızlı olanı al eğer aynı ise 320 gb tercih..ve daha ucuz..birde arkadaşlar çıkışlara bakın farklı..pahalı olanda tvout-hdmı var diğerinde ise yok..sizce bu fiyat bunun yüzünden mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blacksnake03 -- 1 Nisan 2008; 19:36:14 >

• Arkadaslar bende 5920 g 933g32bn war galiba türkiyede 933g32mn modeli piyasa ya sürüldü. 2 sinin arasinda sadece bir kac özellik farki

ama en önemli fark benim alette blu-ray war ve arkadaslar malum ekran kartinin eski driveri yüklü bu eski driverden baska bi driver yükledigimde
    blu-ray filmleri acmiyor ve gerekce olarakda acer arcade windows aero rengine dönmemi söylüyor ama yalan herseyi yaptim ama acilmiyor bu sorunu nasil cöze bilirim saginiz da solunuzda blu-ray kullananlar warsa ve yardimci olursaniz cok sevinirim.?
  • quote:

Orjinalden alıntı: slayerkan

Herkese merhaba.

Dostlarım tecrübeli bir bilgisayar kullanıcısıyım lakin hayatımda ilk kez notebook aldım ve malumunuz çözemediğim tonla sorunum var..Sizlerden acil yardım talep ediyorum elinizden geldiğince cevaplarsanız çok sevinirim.

Öncelikle aldığım makine ACER Aspire 5920G T9300 modeli. Çok sayıda 5920g kullanıcısı olduğunu biliyorum ve kasa yapıları ile içeriklerinin hemen hemen ortak olması dolayısı ile bir çok arkadaşımızın yardımcı olabileceğine inanıyorum.Amacım bir kere para verip uzun yıllar kullanmaktı. Oyun oynamak ve FULL HD film izlemek birinci tercihimdi. Umarım doğru bi seçim yapmışımdır.

1- Makineyi ilk açtığımda üzerindeki ses tekerleği ile ayar yaptığımda ekranın altında yeşil bi ses barı çıkıyordu. ancak artık gözükmüyor nasıl geri getirebilirim?

2- En büyük şikayetlerimden biri => Notebook'un sesi, her türlü içsel ve dışsal ayarın maximumda olmasına rağmen çok az çıkıyor.Realtek ses sürücüsünün en son versiyonunu da yükledim olmuyor. Bu olay beni rahatsız ediyor açıkçası. Üstelik bu modelde kasa altında subwoofer bile var. Acaba tüm notebooklarda ses az mı çıkıyor böyle ? Eğer donanımsal bi sorun yoksa software olarak ses kalitesini bozmadan nasıl yükseltebilirim ??

3- Şuan vista home yüklü ve bende çoğu kimse gibi makinamın gücünü yemesinden dolayı rahatsızım. İlk sorum vista home ile vista ultimate arasında ne fark var? 32 bit vista yerine 64 bit vista ultimate yüklesem bu alete ne gibi artısı olur?

4- Harddisklerimin kapasitesine baktığımda toplam 250 gb olması gerekirken minimum 30 gb lık bir kaybım sözkonusu.Ben bu alanın, fabrika çıkışlı olarak gizli bir partitionda saklanan vista yedeği vs.. olduğunu düşünüyorum halbuki ben, Empowering Technology ile vistanın yedeğini 2 dvd ye aldım. Dolayısı ile buna ihtiyacım yok. Bu bölüme nasıl ulaşırım ve o alanı geri kazanırım ??????

5- BABA soru => Bu model acer için herşeyiyle problemsiz ve eksiksiz XP sürücüleri var mı? Esasında makinamda hem vista hem xp yüklü olsun ve açılışta bu seçeneği bana bıraksın istiyorum. Mümkün mü ? DX 10 için vistayı DX 9 ve uyumluluk problemleri için xp yi kullanmayı düşünüyorum.

6- Ekran ayarlarına baktığımda monitör tazeleme hızı için tek seçenek çıkıyor o da 60 hz. (512 mb harici GeForce 8600M GT) Bu bana çok az geldi sizce normal mi?

7- Gezerken Acer'ın en hoşuma giden yanlarından birisi web cam kalitesi olmuştu. sadece 0,3 mp olmasına rağmen crystal eye özelliği ile görüntü mükemmeldi. Ancak benim makinada durum farklı. Webcami açınca görüntüde arka planda yukardan aşağı inen bir dalga var ve çok sinir oluyorum. SUYİN'in en son driverları yüklü. Ne olur yardım :(

8- Notebook ile masaüstü bilgisayarım arasında bir LAN kurmak ve dosya alış-verişi yapmak istiyorum. Bu işi hangi programla en hızlı ve problemsiz halledebilirim ???

9- HD videoları izlemek için bir HDMI kablosu aldım. Panasonic plazmama bağladım ve KM Player ı çalıştırdım ancak ekrana gelen görüntü hem yeşil hemde titrek bozuk bir görüntüydü. Ayrıca en ufak seste duyulmuyordu. Biraz kurcaladım ama düzeltemedim. Şimdi sorun nerede ? TV ayarlarında mı ? KMPlayer ayarlarında mı? Ekran kartı ayarlarında mı? Yoksa kablo mu bozuk??

Eveeeeeeetttt...

Overclock ve HD videolarla ilgili sorularımı daha sonraya saklıyorum sizi çok yordum zaten :))

Öncelikle hayırlı olsun. Sırayla bildiğim kadarıyla sorularınızı cevaplamaya çalışacağım:

1) Windows servislerinden yada başlangıç programlarından iptal ettikleriniz varsa öncelikle onlara bakın. Eğer böyle bir şey yapmadıysanız önce daha önce aldığınız yedek dosyasını tekrar yükleyip durumu kontrol edin.

2) Notebook'un sesi, benim şimdiye kadar duyduklarımın en yükseği ve kalitelisi diyebilirim. Sürücü güncellemeyi de yaptığınıza göre yine sorunu 1. cevabımda yazdıklarımla çözmeyi deneyebilirsiniz. İki şekilde de sorununuz devam ederse bence servisle temas kurmalısınız.

3) Vista Ultimate size performanstan kazandırmak yerine kaybettirecektir. Çünkü çok daha yüklü bir işletim sistemidir. Zaten Ultimate edition için en az 1GB ram kullanılmalı denirken 4 GB kullanılması tavsiye edilmektedir. 32 bit yerine 64 bit kullanılması belki performans artışı sağlayabilir ancak beraberinde bir çok uyumluluk sorunu getirecektir. Home Premium ile Ultimate Edition arasındaki farkları BURADAN öğrenebilirsiniz.
    4) Normalde siz yedek almasanız bile harddiskinizde 11 GB kadar bir alan fabrika çıkışı gizli recovery alanı olarak ayrılmıştır. Ancak 30 GB olması normal değildir. Ancak harddiskinizi tam 250 GB olarak hesaplamamalısınız. Çünkü normalde 250 GB bir HDD yaklaşık 232 GB civarıdır. Yani buradaki yaklaşık 18 GB kayıp, bütün hardisklerde, büyüklüklerine orantılı olarak bulunur. Bu 18 Gb ile Recovery olarak ayrılan 11 GB toplanınca 29 GB gibi bir değer eder ki bu da yaklaşık olarak sizin kayıp dediğiniz 30 GB'a tekabül eder. Eğer dediğim gibi bir durum varsa normaldir. Bu gizli bölümleri, denetim masasındaki "Yönetimsel Araçlar" içerisinden, "Bilgisayar Yönetimi" ne girip oradan da soldaki menüden "Disk Yönetimi"ne tıklayarak görebilirsin. Bunları silip biçimlendirmek için Partition Manager gibi bir program kullanabilirsiniz. Ama ben bunu yapmanızı önermem.
    5) Sadece kablosuz ağ cihazının XP sürücüsü yok. Ama onun için de Vista sürücüsü belki işe yarar. Fakat kullanmadığım için bilmiyorum. XP sürücülerini bulabileceğiniz adresi birkaç mesaj yukarıda (belki de bir sayfa önce) bir arkadaş ve sonra da ben vermiştim.

6)Monitör tazeleme hızının 60 Hz olması normal. Bence de keşke daha yüksek olsaydı ama, gördüğüm hiçbir laptopta bundan daha yüksek bir tazeleme hızına rastlamadım. Durumun ekran kartıyla ilgisi yok.

7) Webcam en başından beri böyle çalışıyorsa söyleyecek bir şeyim yok. Servise göstermen daha mantıklı olur. Ama sonradan olmuşsa yine 1. cevabımda söylediklerinizi yapmanızı öneririm.

8) Programı bilmem ama Windows'un normal ağ kurma işlevi işinizi görecek kadar iyidir. Ama birinden diğerini yönetmek istiyorum diyorsanız ki bu da bir çeşit ağdır ve dosya taşımanıza da izin veren bir şeydir. Bu iş için Radmin programını öneririm.

9) HDMI konusunda bir fikrim yok. Kullanmadım ve uzun yıllarca da kullanabileceğimi zannetmiyorum. Ama normalde monitöründen daha kaliteli bir görüntü alman gerekiyor. Eğer Kullandığınız TV FullHD ise. Eğer HD Ready bir TV kullanıyorsanız görüntü kalitesi pek tatmin etmeyebilir. Ama ses ile ilgili bir bilgim yok. Bu konuda yardımcı olabilecek başka arkadaşlar var ama burada.

• quote:

Orjinalden alıntı: slayerkan

Herkese merhaba.

Eveeeeeeetttt...

hocam 8.soruna bir çözüm olarak bir tavsiyem olucak eğer adsl e sahipsen bütün pc leri aynı ağ üzerine toplayarak ağ üzerinden dosya alış-verişi yapabilirsin..ben yeni pc alınca bütün müziklerimi öle transfer etmiştim yaklasık 20gb

• Ekran kartı paylaşımlı değil arkadaşlar, sistem Ram i paylaşımlı.. Ben bilgisayarı biraz kurcaladım ,açtım içini parçaları söktüm.. ekran kartı PCI express girişinden çıkartılabiliyor.. 7x7 cm boyutlarında bir kart ve hemen aklıma upgrade fikri geldi...
    Malum ekran kartı GDDR2 512 8600M ... 512 GDDR3 8700M GT ile değiştirsek olay çok farklı boyutlara gitmez mi?

quote:

• quote:

Orjinalden alıntı: blacksnake03

quote:

arkadaşım alet aynı alet, birinde 70gb fazla harddisk var. çok takılma, bütçene uygun olanı al...
    quote:

hocam alırken harddisk hızlarını sor hızlı olanı al eğer aynı ise 320 gb tercih..ve daha ucuz..birde arkadaşlar çıkışlara bakın farklı..pahalı olanda tvout-hdmı var diğerinde ise yok..sizce bu fiyat bunun yüzünden mi?

cevap vericek var mı?

• yaw sıkıldım bu muabbetten , abi olay sadece 70gb hdd farkı 320 olan daha avantajlı işte ..ne fark edecek..
    diğer bütün özellikler aynı ..özellikleri yazan herif belli bi standartta yazmamış ifadeleri (bu satıcıların ayıbı aslında)... yoksa ikisinde de HDMI çıkışı var ..olmayan bi 933 modeli yokki

quote:

quote:

quote:

quote:

cevap vericek var mı?

• kızmana gerek yoknotebook alıcaz burda..
  • @blacksnake03
    Sen de haklısın da kardeş, şimdi burada 180 sayfa yok ki tek tek okuyup bulman zor olsun sorunun cevabını. Zaten az yukarıda buna cevap verilmiş. Niye birazcık dahi çaba göstermiyorsunuz ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaCkBuiLt -- 2 Nisan 2008; 19:59:34 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: JaCkBuiLt

@blacksnake03
    Sen de haklısın da kardeş, şimdi burada 180 sayfa yok ki tek tek okuyup bulman zor olsun sorunun cevabını. Zaten az yukarıda buna cevap verilmiş. Niye birazcık dahi çaba göstermiyorsunuz ki?

nese tamam..oyun oynarken notebook un aşırı ısındığı hissettiğin oluyor mu?notebook soğutucusu alınmalı mı?ve hangi oyunlarda nasıl detaylarda..
  • Ekran kartı özellikle çok ısınıyor. Ben 99 dereceye kadar çıktığına tanık oldum. Ama makineye zarar verecek bir durum görmedim. Bu sıcaklık bu ekran kartı için normal. Eğer overclock yapmayacaksanız notebook soğutucu almanıza gerek yok. Crysis bu konuda ekol olduğu için onu versem yeterlidir sanırım. Crysis'i Tüm ayarlar "Yüksek" seçili iken rahat oynayabiliyorum. Çözünürlük 1024x768.
  • quote:

Orjinalden alıntı: JaCkBuiLt

Ekran kartı özellikle çok ısınıyor. Ben 99 dereceye kadar çıktığına tanık oldum. Ama makineye zarar verecek bir durum görmedim. Bu sıcaklık bu ekran kartı için normal. Eğer overclock yapmayacaksanız notebook soğutucu almanıza gerek yok. Crysis bu konuda ekol olduğu için onu versem yeterlidir sanırım. Crysis'i Tüm ayarlar "Yüksek" seçili iken rahat oynayabiliyorum. Çözünürlük 1024x768.

işi ben garantiye alıp aşırı ısınırsa notebook soğutucusuna bağlarım..overclock için hangi programı önerirsiniz..şu anda kullandığım pc de denediklerim hata veriyor

• Riva Tuner kullanabilirsiniz. İşe yarıyor mu diye bir denedim. Çalışıyordu.
  • walla ben e.kartında 91 dereceyi görmüştüm zalman notebook cooler var, cod 4 oynuyorum full ayarda herşey zalman açık, 2-3 saat oyun sonrası bile 80 dereceyi geçmiyor ekran... baya farkı var, eskiden 15 dk oyna ekran kartı 91 derece oluyodu
  • quote:

walla ben e.kartında 91 dereceyi görmüştüm zalman notebook cooler var, cod 4 oynuyorum full ayarda herşey zalman açık, 2-3 saat oyun sonrası bile 80 dereceyi geçmiyor ekran... baya farkı var, eskiden 15 dk oyna ekran kartı 91 derece oluyodu

max detaylarda oynayanlar için notebook soğutucusu şart(bence)sizce gereklimi
  • EVEEEEEET,
    Altta kaldım diye üzülme , üste çıktım diye sevinme..
    Araştırmalarım sonucu elimizdeki grafik kartlarını upgrade edebiliyoruz..yanlış duymadınız
    Aspire 5920g ve birçok laptop modelinde MXM Upgrade özelliği sayesinde beğenmedğiniz ya da yetersiz kalan ekran kartından kurtulmanın bir yolu varmış..8700m GT bir hayal değil artık
    ilgili araştırmalar notebookcheck.com da var ve özellikle şu tabloya ve linkteki siteye dikkat><!

http://www.mxm-upgrade.com/Table.html

şimdi hız zamanı

• hocam...simdilik içindeki ekran kartı yeter ileriki zamanda da belki değiştirilir..crysis i açtığına şükrediyorum ben su anda kullandığım kart pro street i bile açmıyor..
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.