Şimdi Ara

ACER Aspire 5742G laptop için upgrade tavsiyeleri ---- (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
3
Favori
3.430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Selamlar, HM55 ana kartın SSD slot uygunluğu konusunda net bilgisi olan var mıdır? acer 5742g pc im var, malum döviz uçtu, daha da uçmadan eskiyen pc ye yükseltme ve bakım yapayım diyorum, yukarıyı okudum, kendi araştırmamı da yapmıştım hali hazırda ,ama şu slot uyumu konusu hep ketum kaldı. HWinfo64 adlı bir programla test ettim SATA 2 ve SATA 3 ü desteklemediğini yazıyor. Burayı okuyunca tereddüt ettim şimdi. Takıp çalıştıran oldu mu?

1333 Mhz ramleri bu ana kart destekliyor, fakat CPU desteklemiyordur mavi ekranı o yüzden veriyor olabilir, i5-480m ve i7-640m max 1066 Mhz destekliyor.

• MarcosDH M kullanıcısına yanıt

hocam bende de acer aspire 5740 g var i5 işlemci ati radeon 5650 ekran kartı ddr3 1066mhz bellek

hocam benim asıl sormak istediğim konu işlemcisi bende de i5 m430 var ancak ben bi tane i7 buldum 640m olan upgrade yapabilir miyim acaba çünkü bilgisayarcı arklar dedi ki onlarda işlemci de lehimli olabilir dediler.

hocam benimki i5 430m benim bulduğum i7 620m .

öncelikle

1 hocam bu ürünü benim laptopa takabilir miyim takarken lehim gibi sorunlarla karşılaşır mıyım

2 upgrade yapmalı mıyım ne gibi farklar olur sonuçta 2 side 1.nesil

Edit : 2.sorumda ne gibi farklar olur derken hocam özellikle fiyat performansı karşilar mı bana 200 - 250 tl arasına mal olcak. Oyunlarda fps artışı yaratır mı mesela.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertismet -- 28 Mayıs 2021; 10:13:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mttasyagan

Selamlar, HM55 ana kartın SSD slot uygunluğu konusunda net bilgisi olan var mıdır? acer 5742g pc im var, malum döviz uçtu, daha da uçmadan eskiyen pc ye yükseltme ve bakım yapayım diyorum, yukarıyı okudum, kendi araştırmamı da yapmıştım hali hazırda ,ama şu slot uyumu konusu hep ketum kaldı. HWinfo64 adlı bir programla test ettim SATA 2 ve SATA 3 ü desteklemediğini yazıyor. Burayı okuyunca tereddüt ettim şimdi. Takıp çalıştıran oldu mu?

1333 Mhz ramleri bu ana kart destekliyor, fakat CPU desteklemiyordur mavi ekranı o yüzden veriyor olabilir, i5-480m ve i7-640m max 1066 Mhz destekliyor.

"SSD slot uygunluğu" değil o, anakarttaki SATA arayüzü revizyonu. Intel HM55 anakartta SATA-II vardır.

Bu gibi eski anakartlarda M2 slotu zaten olmaz. M2 SSD imkanı yoktur.

Önceki mesajlarda net bilgiler yazıldı da zahmet edip okunmamış.

• quote:

Orijinalden alıntı: mertismet

hocam bende de acer aspire 5740 g var i5 işlemci ati radeon 5650 ekran kartı ddr3 1066mhz bellek

hocam benim asıl sormak istediğim konu işlemcisi bende de i5 m430 var ancak ben bi tane i7 buldum 640m olan upgrade yapabilir miyim acaba çünkü bilgisayarcı arklar dedi ki onlarda işlemci de lehimli olabilir dediler.

hocam benimki i5 430m benim bulduğum i7 620m .

öncelikle

1 hocam bu ürünü benim laptopa takabilir miyim takarken lehim gibi sorunlarla karşılaşır mıyım

2 upgrade yapmalı mıyım ne gibi farklar olur sonuçta 2 side 1.nesil

Edit : 2.sorumda ne gibi farklar olur derken hocam özellikle fiyat performansı karşilar mı bana 200 - 250 tl arasına mal olcak. Oyunlarda fps artışı yaratır mı mesela.

Dediğim gibi, işlemci değişiminde 3 kriter karşılanmalı:

1- Aynı nesil (yani aynı çekirdek)

2- Aynı soket tipi

3- Aynı TDP değeri

i3 mü i5 mi i7 mi bir önemi yok. Bunlar önemli.

i5-430 yerine, üstteki üç kriteri karşılayan i7-640m geçebilir. Lehimli değildir o işlemci.

Yükseltme sonrası yine 2 çekirdekli bir işlemciniz olur da, çekirdek frekansı 2.26 GHz'den 2.8 GHz'e, turbo frekansı da 2.53 Ghz'den 3.46 GHz'e yükselir. L3 önbelleği 3 MB'dan 4 MB'a yükselir. Şu ekstra özellikler de gelir:

• Intel vPro Platformuna Uygunluk
    • Intel Yönlendirilen G/Ç İçin Sanallaştırma Teknolojisi
    • Intel AES Yeni Yönergeleri
    • Intel Trusted Execution Teknolojisi

ATI Radeon 5650 gibi herhangi bir grafik işlemcisi, daha güçlü bir merkezi işlemcinin varlığında daha yüksek performans verir. FPS artışının ne kadar olacağı oyuna bağlı olur. Her oyunun sistem gereksinimi aynı değil.

Oyunlarla aranız çok iyiyse, bu tip eski üretim işlemcileri bırakmanızı öneririm. Bu tip işlemciler çok kolay ısınan yapıya sahip ve de fazla güç harcıyor. Verimli değiller. Oyun oynarken bilgisayarı soğutmak için USB fan kullanmak da yeterli olmaz.

Intel'in 14 nm işlemcili bir bilgisayarına geçin, rahat edin. Intel 5.nesilde 14 nm başlar. Ama benim tavsiyem Intel 7.nesil ve üzeri. Çünkü tam bir 4K desteği de var, almışken daha uzun vadeli bir şey olur. Intel 7.nesilin dahili grafik işlemcisi de oyun konusunda hiç fena değil (En sıkı oyunlar bile, orta ayarlarda oynanabilir). Tabii en doğrusu oyunu harici NVIDIA GPU ile çalıştırmak.

AMD'li bilgisayarları tavsiye etmiyorum, AMD'nin o "APU" denilen, iki işlemciyi birleştiren sistemi, ayrı ayrı CPU + GPU performansını veremediği gibi, sistem belleğini de rehin tutuyor. "Intel CPU + NVIDIA GPU" kombini eskiden beri en iyisi.

Oyuncuların eski bilgisayarları yükseltmek yerine, yeni sistemlere geçmeleri gerekir. Ofis (word-excel) için, internette sörf için, HD video izlemek için, işlemciyi fazla yormayan basit uygulamalar için kullanılacak eski bir bilgisayara, SSD başta olmak üzere, bu yükseltmeler yapılabilir.

Şu an Windows 7'ye destek yok, Windows 8'in ömrü çok az kaldı, Windows 10 kullanılması şart. Eski bir bilgisayarı Windows10'a yükseltmek için de en başta SSD şart. SATA-III HDD ile bile Windows10 çekilmiyor, SATA-II HDD ile hiç olmaz.

Hocam yüksek pc almak konusunda dediğiniz doğru ama malum dolar yüksek fiyat olarak o seviyelere çıkmak zor oluyor malesef. Ben zaten yüksek oyunlarda gözüm yok LOL valorant cs go tarzi oyunlar oynasam yeterli bana. Hepsini kaldırıyor laptop ama fps droplari yiyorum. Atıyorum valorantta 100 120 fps alırken drop giriyor ve bi anda 30 40 fpslere düşüyor oyun. Pc fiyatlarida yüksek olduğu için elimizden gelen tek şey takviye yapmak oluyor. Suan ssd aldim bayag bi etki etti ram takviyesi yapıyorum 4ten 6ya cikaricam rami 8 e yukseltmeyide düşünüyorum. Forumda araştırırken siz denk geldiniz o yüzden işlemci alayim mi diye sordum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam yüksek pc almak konusunda dediğiniz doğru ama malum dolar yüksek fiyat olarak o seviyelere çıkmak zor oluyor malesef. Ben zaten yüksek oyunlarda gözüm yok LOL valorant cs go tarzi oyunlar oynasam yeterli bana. Hepsini kaldırıyor laptop ama fps droplari yiyorum. Atıyorum valorantta 100 120 fps alırken drop giriyor ve bi anda 30 40 fpslere düşüyor oyun. Pc fiyatlarida yüksek olduğu için elimizden gelen tek şey takviye yapmak oluyor. Suan ssd aldim bayag bi etki etti ram takviyesi yapıyorum 4ten 6ya cikaricam rami 8 e yukseltmeyide düşünüyorum. Forumda araştırırken siz denk geldiniz o yüzden işlemci alayim mi diye sordum

Sıfır önermiyorum zaten. Forumda daha önce ya ikinci el bilgisayar ya da sadece kasa alınmasını önermiştim. Monitörsüz sistemler uygun fiyatlı oluyor. Monitör de ucuza bulunabilir.

CPU yükseltmek fayda sağlar ama oyunlarda çok ciddi artışlar için GPU'nun değişmesi gerekir. O GPU da lehimli olduğu için değişemiyor.

Takılmalar oluyorsa, en yüksek ayarlarda oynamayacaksınız.

Önümüz yaz, oyun oynanacaksa klimalı odada oynanmalı. USB fan'lar 30-35 derecelik bir odada işe yaramaz. Fan, odadaki havayı bilgisayara üfleyen bir şey çünkü. Sıcak havayı üfleyince, sistemi soğutacak değil.

Ayrıca yüksek PC demiyorum, "güncel işlemcili PC" diyorum. Üretim teknolojisinden ötürü, daha az ısınan, daha az elektrik yiyen, daha güçlü çalışan işlemci. Intel 5.nesil ve sonrası 14 nm'dir.

"Yüksek işlemcili PC" deseydim "NVIDIA GeForce GTX 1070M" falan derdim ki onun fiyatı 4000 liradır, bu GPU'nun olduğu laptopların fiyatı da 15 bin liradan başlar.

Windows10 64 bit işletim sistemi kurulu ise belleği 8 GB'a yükseltmek ciddi fayda sağlar (32 bit işletim sisteminde 8 GB bellek olamaz)

4 + 4 GB'lık iki tane DDR3 modül, 1066 MHz'likten alacaksınız. 1333 MHz olursa da dert değil, 1066'da kısıtlanarak sorunsuz çalışır.

Ancak, daha önce yazdığım gibi, Intel HM55 anakart da her DDR3 modülü tanımaz. Bellek konfigürasyonu mutlaka 2Rx8 olmalı. Etiketinde yazar zaten 2Rx8 diye.

8 çipli 1Rx8 DDR3 modülleri o anakart algılamaz. Daha önce başıma gelen şeyler olduğu için biliyorum.

• İlk kez yükseltme yapacak olanlara yardımcı olması için, Intel HM55 anakart üzerinde yine 1.nesil işlemcili ve ATI 5650 GPU'lu bir dizüstü bilgisayarın içi resmi:

1 numara CPU

2 numara GPU (lehimli)

3 numara RAM

4 numara SATA slotu (HDD çıkarıldığı için boş, buraya SSD takılacak)

5 numara optik sürücü (buraya HDD caddy içerisinde bir HDD takabilirsiniz)

Kasayı açmışken, CPU ve GPU üzerindeki termal macunu da mutlaka tazeleyin.

ACER Aspire 5742G laptop için upgrade tavsiyeleri ----

Bunlar uyumlu belleklerden, 2Rx8

Bu da SSD'nin iç resmi. Belleğe benzerliğine dikkat. SSD'nin yapısı NAND Flash bellektir. Üstteki bellekteki DRAM çiplerden farklı olarak, verileri geçici değil kalıcı olarak saklayabilirler. Bu da onları bir bellekten ziyade, bir depolama birimi yapar.

Çiplerin üzerindeki Micron logosuna da dikkat. Crucial, Micron firmasının bir markası. Hep dediğim gibi, Crucial SSD'lerdeki çipleri bizzat Micron üretiyor. Toshiba gibi başkasından almıyor.

resim düzeltildi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 30 Mayıs 2021; 11:54:41 >

• @marcosDH teşekkürler, bir ara sadece ssd takmıştım. Biraz bütçe ayarlayınca RAM BELLEK de yükselteceğim.

Zaman ayırıp çok lzahlı yazmışsın. Klavuz olucak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GoGoBaBa -- 30 Mayıs 2021; 17:29:18 >

anladım hocam eline sağlık zaman ayırıp güzel bilgiler paylaştın.

hocam birde siz BİOS işlerinden de anlıyorsunuz herhalde bir sorum daha olacak

https://www.acer.com/ac/en/ID/content/support-product/1878;-

bu linkte acer in kendi sitesinden 5740 g nin driver sürücüleri mevcut laptopa format attığımda buradaki driverları pc ye yüklemiştim.

burada bulunan BIOS/Firmware (3) driverleri için ne diyorsunuz ?

Upgrading your system BIOS incorrectly could harm your Acer product. Please proceed with caution. ? uyarısı veriyor

BIOS

Date:

2011/04/12

Version:

1.28

Vendor:

Acer

Size:

9.6 MB

Download

BIOS

Updates ATI VBIOS (Discrete) & Intel VBIOS (UMA)

Date:

2010/04/06

Version:

1.22

Vendor:

Acer

Size:

8.4 MB

Download

BIOS

Changes battery critical from 3% to 5% and battery warning from 5% to 7%

Date:

2010/01/19

Version:

1.16

Vendor:

Acer

Size:

8.4 MB

Download

3 tanede bios yazılımları (güncellemeleri) mevcut. sürüm yükselteyim mi? daha iyi olur mu performans vs

• En güncel BIOS'u kullanmakta fayda vardır her zaman... O uyarılar da her BIOS güncellemede olur, güncellenirken müdahale etmeyin falan derler.

Windows10'a yükseltecekseniz, o linkteki sürücülerin de çok bir önemi yok. Windows10'a yükselttiğinizde Windows sürücüleri kendisi kuracaktır zaten.

Kablosuz, ethernet, bluetooth, anakart, kart okuyucu, ses kartı, touchpad gibi bileşenlerin daha güncel sürücüleri olabilir, üreticilerinin sayfalarına bakın. Eğer daha günceli yoksa, Windows10'un indirip kurduğu sürücüyü kullanın.

Eğer Windows 10'un bulamadığı bir sürücü olursa, manuel kurarsınız. Eğer Windows10 için sürücü yayınlanmamış ise, uyumluluk modunda Windows 7-8 sürücüleri de kurulabilir.

İnternetteki abuksabuk driver sitelerinden bir şey indirmeyin, sadece üreticisinden indirin. Driver Update isimli hiçbir programı da kullanmayın.

şuan win 7 64bit kullanıyorum hocam biosu güncelleyim o zaman dediğiniz gibi

Hocam bios a uptade yapmak için siteden indirdim fakat ekran

Resimdeki gibi takıldı kaldı bios boot da çalışmıyor ne yapmam lazım yardımcı olun büyük sorun var

• quote:

Hocam bios a uptade yapmak için siteden indirdim fakat ekran

Resimdeki gibi takıldı kaldı bios boot da çalışmıyor ne yapmam lazım yardımcı olun büyük sorun var

BIOS güncelledikten sonra, sistemi yeniden başlatınca mı oldu bu?

• Evet hocam kendi kendine kapattı yeniden baslatinca böyle yaptı hocam o sorunu tam anlamıyla deil ama bi nebze çözdüm oda nasıl oldu . Şansıma cd roma olan hdd yi çıkarıp denedim calisti. Ama şimdi şöyle bir durum oluştu cd roma olan hdd bağlıyken yine böyle ekranda kalıyor ancak cd romdan çıkarıp kasa açıkken bilgisayari açıp sonra cd rom yuvasına takınca görüyor ve pc çalışıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim hdd yi bicimlendirdim fakat fayda etmedi. Bios guncellmesinden sonra böyle oldu. Yalnız ara uncelleme yaptim son çıkan sürümü güzelleşen düzelir mi. Fikriniz nedir?

Boot tan f5 f6 komutlariyla cd rom sürücüsünü aşağıya çekiyorum ama fayda etmedi

• HDD'yi biçimlendirmeye gerek yoktu.

HDD caddy/kızağı/yuvası/yatağı üstünde, "jumper" denilen küçük bir düğme var, onu sağa çekerek takın, çözülür.

BIOS onu bir HDD olarak değil de, optik sürücü olarak algılamaya devam edebilir. Sorun olmaz. Zaten SSD'den boot atılacağı için BIOS'un doğru algılaması şart değil... Windows onu disk olarak tanıyacaktır.

Yani sonuçta, SATA portunda 2.5 inçlik SSD, slimSATA portunda ise HDD yuvası içinde 2.5 inçlik bir HDD olacak.

Çıkan optik sürücüyü de, bir USB 2.0 sürücü kutusuyla veya bir SlimSATA-eSATA kablosuyla bilgisayara bağlayabilirsiniz.

eSATA daha iyidir. eSATA-SATA kablolarıyla buradan harici disk de bağlayabilirsiniz, yani o laptopta SATA-II hızında da olsa 3 disk birlikte kullanılabilir.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.